Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De reparat un perete

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
atomix486

atomix486

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.05.2012
salut,

am o mica problema...poate cineva dintre voi ma poate ajuta cu un sfat... o mica parte din perete din sufragerie s-a decozit ... intrebarea mea este ... pot sa dau cu smilgher si apoi cu lavabila? sau trebuie sa dau si cu altceva? iar vopseaua lavabila trebuie sa o diluez cu ceva sau este ok asa? ..
multumesc pentru ajutor.

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
S-a decojit tencuiala sau doar varuiala?
Daca e doar varuiala dai jos ce e cojit, dai cu amorsa (cumperi de la magazinele care au materiale de renovari) pe care o diluezi in proportia scrisa pe eticheta, dupa ce se usuca dai lavabila cu trafaletul.

Edited by Tipiric, 13 March 2013 - 14:28.


#3
atomix486

atomix486

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.05.2012
doar varuiala ... si nu este foarte mare ... e cam o palma ... de aceea ma gandeam sa repar eu singura ..fara sa mai chem pe cineva ...

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Depinde cu ce a fost zugravit inainte si daca a cazut si gletul de sub var.
Daca e strat subtire, merge sa acoperi cu var lavabil din doua maini.
Se dilueaza putin varul lavabil,se da prima mana, iar a doua se da dupa uscare,a doua zi.
Poti folosi si o pensula lata, eu asa am facut, pe suprafata mica te complici cu trafaletul.
Era sa uit, se da intai cu amorsa,se lasa sa se usuce,apoi se varuieste.

Edited by nino852, 13 March 2013 - 14:36.


#5
atomix486

atomix486

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.05.2012
multumesc pentru sfaturi ... o sa incerc ...si va anunt ce a iesit :)

#6
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
ptr bucatica aia de-o "palma" nu lua in seama sfaturile de mai sus,astea-s utile ptr suprafete mai mari,razuieste cu un spaclu ce cade, apoi  cu o pensula da direct pe perete,dupa circa 2 ore revii si mai dai "o mana",vad ca esti fata asa ca nu-ti mai spun sa faci rost de putin ipsos sa dai un pic cat sa acoperi gaura ramasa dupa razuit,daca nu te deranjeaza, asta in cazul ca nu doresti perfectiune.
p.s nu dilua varul,da-i asa cum este in cutie

Edited by lik_lights, 13 March 2013 - 14:48.


#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
De ce nu-i zice nimeni de diferenta de culoare?!
Poate sa mai aiba cu culoarea care s-a dat prima oara ca tot nu pica la aceeasi culoare. Chiar si la alb se cunoaste.....

Sfaturile mele.
Daca pozitia ti-o permite, poti acoperi cu un tablou, o vaza cu balarii artificiale/paie/ce-ti place tie, ceva mobila, etc pana cand te decizi sa zugravesti toata camera.
Poti sa zugravesti doar peretele pe care s-a intamplat beleaua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate