Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Achizitie laptop mai mic pentru studii

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostLensFlare, on 09 aprilie 2013 - 00:57, said:

@vladdy99 unde ai citit tu ca se activeaza doar 1 data?
Greseala mea. Este Oem.
Cheia de inregistrare este in bios.

View Postdana&ovi, on 09 aprilie 2013 - 11:41, said:

Da stiu ca procesoarele AMD au faima proasta dar am auzit si pareri ca nu mai e asa. Sotul meu are un Toshiba satelite cu AMD, il foloseste de 5 ani fara probleme si fara sa fi reparat nimic la el, nici macar windowsul. Am avut si eu o retinere pt procesorul ala dar in banii nostri vroiam totusi ceva mai mic si ceva de firma mai buna si ..asta am ales.
Despre back-up ...am lasat-o moarta, nu am facut nimic, nu am gasit pe cine sa intreb, daca asta se putea face doar in prima faza la despachetare inseamna ca am pierdut trenul. Aseara si-a instalat tot ce-i trebuie pe el, sunt impresionata de cum arata display-ul si sunetul e puternic si pur, se misca foarte repede, si instalarile s-au facut rapid... Am doua mici nemultumiri: 1- wirless-ul pierde internetul cam des si cu greu il gasim iar (am descoperit in settings cum sa repar asta- totul se face automat, e ciudat win 8 asta). Si tastatura e sucita, la butonul @ are " si invers desi am setat tastatura engleza. Probabil (sper) ca pot sa modific de undeva tastele alea ca e enervant.
1. Nu ati pierdut trenul pentru Back-Up. Atunci cand nu mai merge windowsul, l-ati pierdut.
Daca aveti grija la ce instalati, cel mai probabil sa nici nu aveti nevoie de back-up.
2. Privind wireless: cate linute are semnalul ? Este probabil sa fie sursa (routerul) prea departe, si sa aveti nevoie de o antena mai puternica.
3. Privind tastatura: Aveti grija la diferenta dintre English UK si English US!.   " la butonul 2 sunt corespunzatoare layoutului UK.

Intr-adevar, fiind AMD, nu inseamna neaparat sa fie de rau.  :)

Edited by vladdy99, 09 April 2013 - 12:32.


#38
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Deci sa renunt la back-up? Si daca nu, cum se face??
laptopul este in aceeasi incapere cu routerul, si verificam cu telefonul, el avea net. Pe laptop spunea ca e limitat si nu aducea nimic. Am intrat in settings, network conection si am dat acolo o reparare de eroare (asa ceva) si s-a rezolvat pana in prezent. Urmarim si daca problema reapare ma gandesc sa-l duc sa-l schimb (sper ca e un motiv suficient).
Tastatura am setat-o pe englush UK si totul am setat asa chiar si adresa la inregistrarea la microsoft am pus-o a facultatii unde credem ca se duce . A trebuit sa ne facem cont pe Microsoft ca sa primim versiunea trial a office-ului premium, pe care, ciudat, cu toate minciunile noastra ca suntem in UK ni l-a instalat in limba romana. Oricum arata bine office asta dar nu cred ca o sa dam vreodata atatia bani pe el.
O intrebare despre baterie: Ne-a spus cineva ca sa salvam bateria sa o scoatem in timp ce lucram la el bagat in priza. Ale logica sau e o prostie?

Wirless-ul cred ca e foarte bun la noi in casa, cu telefonul (tot samsung) prinde net bun in orice camera/baie/balcon chiar si pe hol in fata usii metalice!!!

Edited by dana&ovi, 09 April 2013 - 13:38.


#39
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdana&ovi, on 09 aprilie 2013 - 13:34, said:

Deci sa renunt la back-up? Si daca nu, cum se face??
http://windows.micro...kup-and-restore

View Postdana&ovi, on 09 aprilie 2013 - 13:34, said:

Tastatura am setat-o pe englush UK si totul am setat asa chiar si adresa la inregistrarea la microsoft am pus-o a facultatii unde credem ca se duce . A trebuit sa ne facem cont pe Microsoft ca sa primim versiunea trial a office-ului premium, pe care, ciudat, cu toate minciunile noastra ca suntem in UK ni l-a instalat in limba romana. Oricum arata bine office asta dar nu cred ca o sa dam vreodata atatia bani pe el.
O intrebare despre baterie: Ne-a spus cineva ca sa salvam bateria sa o scoatem in timp ce lucram la el bagat in priza. Ale logica sau e o prostie?
Cat timp o sa aveti tastura pe UK english o sa aveti si butoanele inversate.
Daca schimbati pe US englsih, or sa revina la "normal".

Privind bateria, are logica daca laptopul nu stie sa protejeze bateria cand lucrati cu el in priza. Aici este o intreaga discutie.
Pentru a evita complicatii de genul, cel mai indicat este sa scoateti bateria daca nu aveti nevoie de ea.

#40
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Multumesc, am incercat sa schimb limba, am schimbat undeva dar tastatura nu s-a schimbat. E ciudat windowsul 8, cel putin pentru noi care il vedem prima data. O sa mai studiez problema si sper sa nimeresc (daca nu cumva setarile astea se fac dinafara windowsului... in Bios cumva?? ca acolo nu stiu sa ma bag).
Oricum undeva am schimbat pe engleza US si s-a restartat calculatorul (adica a facut log off/log in, iar ciudat) dar tastele au ramas tot asa.

E pe undeva un subiect despre windows 8? Nu gasesc un capitol despre softuri, doar hardware...

#41
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, e primul link din lista cand deschizi forumul ;)

#42
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View PostArkouda, on 09 aprilie 2013 - 18:01, said:

Da, e primul link din lista cand deschizi forumul Posted Image

Aha, multumesc, cautam in zona profesionala.

#43
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006

View Postdana&ovi, on 09 aprilie 2013 - 16:48, said:

Oricum undeva am schimbat pe engleza US si s-a restartat calculatorul (adica a facut log off/log in, iar ciudat) dar tastele au ramas tot asa.

Te duci la Setari, apoi la Panou de control (Control Panel), apoi la Ceas, limba si regiune. Aici trebuie sa-ti apara limbile instalate. Daca nu ai English(US)  ai optiunea de a adauga o limba, o adaugi (se descarca de pe net) si vei avea apoi posibilitatea sa o schimbi cand vrei din ecranul Desktop. Poti instala si romana ca sa ai diacriticele ăîșțâ, etc.

Vroiam si eu sa-mi iau un Samsung seria 7 si tot citind pe net am vazut ca se plângeau mai multi de conexiunea wireless, motiv pentru care mi-am luat pana la urma Asus. Sper ca la tine sa se fi rezolvat problema (zic asta pentru ca si eu am avut cateva probleme cu conexiunea la net in primele 2-3 zile cu acest windows 8 dupa care si-a revenit).

#44
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Faza cu bateria scoasa e o mare prostie, pana la urma de ce ai luat laptop daca il folosesti pe post de desktop? Are si acumulatorul rolul lui iar laptop-ul tau vine cu un sistem de protectie, deci nu trebuie scos.

#45
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postmsjohntm, on 09 aprilie 2013 - 23:01, said:

Te duci la Setari, apoi la Panou de control (Control Panel), apoi la Ceas, limba si regiune. Aici trebuie sa-ti apara limbile instalate. Daca nu ai English(US)  ai optiunea de a adauga o limba, o adaugi (se descarca de pe net) si vei avea apoi posibilitatea sa o schimbi cand vrei din ecranul Desktop. Poti instala si romana ca sa ai diacriticele ăîșțâ, etc.

Vroiam si eu sa-mi iau un Samsung seria 7 si tot citind pe net am vazut ca se plângeau mai multi de conexiunea wireless, motiv pentru care mi-am luat pana la urma Asus. Sper ca la tine sa se fi rezolvat problema (zic asta pentru ca si eu am avut cateva probleme cu conexiunea la net in primele 2-3 zile cu acest windows 8 dupa care si-a revenit).



Multumesc, o sa urmez pasii.
Exista si seria 7?, al meu e 5 si credeam ca e aproape cel mai nou.... Probleme sunt cu toate marcile, si eu am vrut sa iau Asus si am citit pe aici probleme cu display-ul, am luat Samsung dupa firma si aspect si nu citisem de probleme ca nu era capitol separat cu Samsung. Abia dupa ce l-am luat am citit de problema wirless-ului, si m-a ingrijorat cand am vazut ca mi se intampla si mie. Totusi se pare ca a fost ceva initial neinstalat sau nesetat corect pentru ca nu au mai fost probleme dupa ce m-am bagat in setari pe acolo.
Peste cateva luni o sa iau si pentru mine unul si ma gandeam sa iau tot Samsung dar dimensiune normala si caracteristici mai bune sper cam in aceiasi bani.

View PostLensFlare, on 10 aprilie 2013 - 07:58, said:

Faza cu bateria scoasa e o mare prostie, pana la urma de ce ai luat laptop daca il folosesti pe post de desktop? Are si acumulatorul rolul lui iar laptop-ul tau vine cu un sistem de protectie, deci nu trebuie scos.

Cred ca nimeni nu foloseste laptopul numai in deplasari si pe baterie. Am luat laptop pentru mobilitate dar mai mult e folosit acasa bagat in priza (deocamdata). Chestia cu scosul bateriei mi s-a parut ca are logica dar nu stiu exact cum se face circuitul acolo daca se consuma din baterie si se si alimenteaza in acelas timp.. atunci ar avea logica. Deocamdata nu am incercat sa scoatem bateria la samsung dar am facut-o la laptopul meu Toshiba (pe ala cam 99% l-am folosit numai acasa si bateria s-a uzat stand in priza): Acum am scos-o asa ca experiment, dar nu mai am ce sa salvez ca nu mai tine mai mult de 10 minute fara alimentare de la priza.

#46
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@dana&ovi acumulatorul oricum se degradeaza in timp chiar daca e scos. Daca o sa fie scos trebuie macar o data pe saptamana sa i se faca un ciclu complet de incarcare descarcare pentru a prelungi durata de viata.

Recomand scoaterea acumulatorului doar daca laptop-ul se incinge, pentru ca se degradeaza in primul rand din cauza caldurii.

Edited by LensFlare, 10 April 2013 - 09:02.


#47
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
LensFlare, confunzi degradarea cu descarcarea.

Un acumulator lithiu incarcat si depozitat la o temperatura racoroasa nu se degradeaza. Deloc. Poate pierde lent ceva curent, dar pierde ceva de genul 10% pe an. D-aia e bine sa faci incarcari la acumulatorii lithiu din cand in cand dar nici vorba de odata pe saptamana.

Deci acumulatorul e bine sa stea afara din laptop cand il folosesti numai acasa. Daca in schimb faci lucruri sensibile si ai nevoie de un UPS cand iti cade curentul ca sa nu pierzi informatia, atunci tii bateria in laptop. Altfel nu are rost.

#48
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdana&ovi, on 10 aprilie 2013 - 08:53, said:

Exista si seria 7?, al meu e 5 si credeam ca e aproape cel mai nou....
Sunt clase, ca si la masini:
Ai Audi A2. A3...A8.
Asta nu inseamna ca un Audi A3 nu poate mai mai nou decat un Audi A8.
Doar sunt alta mancare de peste :)

#49
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
De exemplu asta e seria 7 http://www.dc-shop.r...-gt640m-win7-l/ Seria 7 sunt de fapt mai subtiri, mai compacte. Exista si seria 9 care sunt si mai scumpe si mai subtiri.
La acest model bateria nici nu se poate scoate. Credeam ca nici la al tau. Deci daca si producatorul a optat pentru folosirea bateriei permanent inseamna ca asa e cel mai bine. Nici eu nu scot niciodata bateria din laptop ca nu stii niciodata cand ti se ia curentul (de obicei cand ti-e lumea mai draga) si pierzi date importante la care lucrezi. Cand nu mai tine bateria se cumpara alta (cam dupa 2-3 ani la laptopurile astea noi).

#50
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
"n-ai cu cine"..
ghita stie ca bateria trebuie scoasa, sa "se pastreze"
si peste 4 ani are un laptop care nu mai face 2 lei, dar are baterie "pastrata in dulap, deci se merita"

intre timp nu se pune munca pierduta sau hdd-ul schimbat din cauza penelor de curent, bateria sa fie "fresh"

#51
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca stai in cucuietii din deal si ai dese pene de curent sa pierzi munca e problema ta daca scoti bateria din laptop.

De hard disk bulit de la pene de curent eu inca nu am auzit. Pentru ca alimentatorul de laptop functioneaza si pe post de stabilizator de curent, ba inca chiar unul foarte performant. Si nici la desktop, nu am vazut, si am folosit desktop peste 10 ani de m-am plictisit, in tot felul de configuratii de la cele mai ieftine la cele mai scumpe. Si nu am pierdut niciun HDD.

Asa ca nu, nu toti cei care scot bateriile din laptopuri sunt "ghita". In general un laptop fara management de incarcare din bios (incarcare maxima 80% baterie), fute bateria in 1 maxim 1,5 ani. De te trezesti ca vrei si tu ca omul sa pleci undeva si te tine bateria 10 minute.

Edited by Arkouda, 10 April 2013 - 14:05.


#52
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
@Arkouda, acum si tu poti vorbi din impresii cu belitul bateriei. Am avut o pocnitoare de Packard Bell pe care am tinut-o doar in priza 5 ani. Wear-level dupa 5 ani: sub 35%.
Parerea mea (si nu numai a mea, din experienta celor care au avut de-a face cu laptopuri) e ca majoritatea au management de incarcare (un rahat de telefon are) insa problema e caldura/design-ul (daca lucrezi pe el si se incinge acumulatorul ca sufla ca boul pe unde nu trebuie aer cald).
De harddisk bulit din pene de curent cel putin la nivel de structura de fisiere am auzit/vazut si cel pentru mine e o situatie mult mai scary decat o baterie.
Idem am auzti si de pocnitori Dell/HP cu management prost al bateriei la care intr-un an a trebuit schimbata bateria.

#53
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@Arkouda tu vorbesti de acumulatori de acum X ani iar eu discut despre tehnologia curenta, mai aveai putin sa-mi spui ca e bine sa tii acumulatorul in frigider (am intalnit persoane, idioti care nu luau in calcul umezeala, dar asta e alta poveste). Cum spuneau si colegii mai sus, scosul acumulatorului este o prostie ce poate fi extrem de costisitoare.

@dana&ovi ai cerut pareri inainte sa cumperi laptop-ul si tot dupa ureche ai ales, din pacate nu a fost cea mai fericita alegere.

Edited by LensFlare, 10 April 2013 - 17:37.


#54
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostLensFlare, on 10 aprilie 2013 - 17:33, said:

@Arkouda tu vorbesti de acumulatori de acum X ani iar eu discut despre tehnologia curenta,

Care e diferenta dintre tehnologiile de acum 3 ani si cele de azi?

Eu am bateria de la laptop in sertar de 3 ani si e instare perfecta. Duce laptopul ca in prima zi: doua ore jumate un monstru de 17 inch.

Si am mai avut un laptop la care am tinut bateria in el. Si eu si inca 2-3 colegi. Si intr-un an bateriile erau pa. Mai tineau 10 minute daca aveai noroc.

Edited by Arkouda, 10 April 2013 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate