Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#739
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Ceapa verde se poate folosi ca si tratament/fertilizator bio? Ma gandesc la ceva ceai sau decoct. In urma grindinei de marimea oualor de gaina de zilele trecute, toata ceapa verde e rupta, si ma gandeam ca daca tot e la pamant ,macar poate as putea sa o folosesc la ceva. In cel mai rau caz ajunge la compost. Care sunt sansele ca ceapa ramasa in pamant sa reuseasca sa se mai dezvolte totusi?

#740
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Arpagic
Fungicid
Ceai de arpagic - peste o legatura buna de frunze de arpagic tocate, se toarna apa cloco-tita si se lasa sa stea pana se raceste. Se stropeste cu aceasta solutie de 2-3 ori pe sapta-mana. previne infestarea cu diverse ciuperci la dovlecei, castraveti, pepeni.

http://vasilerosciuc...prevenirea.html

#741
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum vreo 3 zile  am observat vreo 2 frunze la gogosari, putin concave (ca o jumatate de scoica) si semirigide. Iar la tomate, la o singura planta, doar doi petioli de la frunza bazala, niste pete alb-galbui. Erau in formatiuni neregulate si foarte putin vizibile. Era cam ora 16.00.
Pana acum nu am tratat cu absolut nimic, fata de anul trecut in aceasta perioada. Cum a doua zi trebuia sa produc bani, am lasat pentru ieri, verificarea starii de sanatate a plantelor.
Ieri dimineata, la prima ora am plecat spre farmacia fito. Aveam la mine, in pungulite separate, cate o frunza de tomata, kapia, gogosar, vanata, castravete, salata verde creata. Cam astea le am in solarel. Asa cum avem doctor de familie, eu m-am inscris aici la doctorita de plante. Si bine am facut. Am dat sarut mainile, am facut un compliment foarte diplomat si subtil, referitor la increderea pe care o am, cand vin aici. Cu toata varsta inaintata, s-a simtit foarte flatata si amabila. Am inceput sa expun pe vitrina ,,materialele'' aduse. A scos un microscop si a inceput cu tomata. Eu turuiam intruna, despre plantele in general. La un moment dat, m-a invitat sa ma uit prin lentila. Am vazut o campie ocoperita de o intreaga armata de culoare alb spre galben, matasoasa, repartizata in diferite densitati. Erau si unele mai mici de culoare portocaliu spre maroniu.
- Verdict:patare alba cu faza de trecere spre patare bruna si apoi obligatoriu spre alternarioza.
A urmat frunza de gogosar. Mie acum imi era greu dar, am pus lacat la gura. Microscopul, studierea imaginii si binenteles eu. Aici am vazut fel de fel de scarbosenii. Efectiv niste monstri din filmele de groaza. Erau si unii chiar frumosi. Efectiv imi placea de ei. Erau ca un fel de ursuleti de plush, albi si foarte pufosi. Alte prezente: afide, paduchi verzi, tripsi si inca o jigodie care nu i-am retinut numele.
Verdict: atac masiv cu avansare foate rapida si ajuns deja in starea de larvare. Mie vinetele nu imi pareau sa aiba ceva. Dar urma sigur
La vinete acelasi verdict, plus paianjeni. .
Castravetii, foarte curati si sanatosi.
Salata, libera de atacuri.
I-am spus ca nu am tratat cu nimic preventiv si-mi pare foarte rau ca s-a ajuns aici. M-a linistit oarecum prin explicatia ca nu exista tratamente de preventie totale. Ne ferim de unele atacuri si plantele sunt afectate intotdeauna de altceva. Difera foarte mult de la o zona la alta si de la an la an. Bolile respective sunt foarte frecvente in aprilie, mai si cam pana in 20-25 iunie. Totul se datoreaza umiditatii excesive si lipsei de aerisire.
M-a sfatuit ca in acesta perioada sa nu inchid total solarelul, pe timpul nopti, chiar daca temperaturile nocturne sunt de 6,7*.
In cazul cand observ frunze, de obicei bazale, de aici se propaga boala, sa le elimin, fara nici o mila.
De asemenea mi-a explicat foarte pe larg, faptul ca intr-un spatiu protejat, atacurile nu se opresc numai asupra catorva plante. Toate sunt afectate, mai devreme sau mai tarziu.
Mi-a dat urmatoarele si sfatuit sa dau cu solutia rezultata la absolut orice este verde in solarel.
- Mospilan 1 plic, 20gr.
- TOPSIN 70 WDG, 10gr.
- Antracol 70 WP. 20gr.
- Milbeknock o doza, 7,5 ml.
Totul in 10l/apa. Cocteilul rezultat sa-l pulverizez cu particule cat mai  fine, prin descriere de miscari circulare, de jos in sus si prin trecere rapida.
Am achitat normal, fara costuri suplimentare, multumesc mult, sarut mainile si la ora 10,20 eram prin solarel cu vermorelul in spate. Am dat si la cateva fire de tomate din curte si la varza, guliile si sfecla din gradina. Mi-au ajuns cei 10l rezultati.
Am devenit maistru in pulverizare cu vermorelul. Acumm2 ani, la aceasi nr. de plante, goleam 4 vermorele a cate 15l de solutie. Cand terminam, eram ud fleasca.
Conluzia mea finala: sa observam in permanenta starea de sanatate a plantelor, iar la prima anomalie sa luam imediat masuri. De multe ori, 2-3 zile sunt suficiente pentru a ne face multe necazuri. Este necesar ca decizia cu ce fel de substante, si in ce cantitati sau ritmicitate le aplicam, sa fie luata de o persoana pregatita in domeniu.
Exclud profesionistii, care poate stiu mai multe decat doctorii!

#742
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

 1orgu, on 28 mai 2015 - 14:57, said:

nu exista tratamente de preventie totale. Ne ferim de unele atacuri si plantele sunt afectate intotdeauna de altceva. Difera foarte mult de la o zona la alta si de la an la an.

Asta e cel mai important lucru de retinut.

Edited by Hapygarden, 28 May 2015 - 15:36.


#743
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 1orgu, on 28 mai 2015 - 14:57, said:

... trebuia sa produc bani...

ba asta :D

#744
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nici nu ma gandeam sa nu aiba vreun coleg, replica la cuvintele alea. Si uite ca-i aparutPosted Image
Eu credeam ca sunt interpretate la adevaratul inteles. Nu la importul facut de...
Dar prima data nu se punePosted Image

#745
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Azi desi a batut vantul am reusit sa stropesc o jumatate de vermorel. Adica 10 litri pe 90-100 de m2 si am:
-130 rosii;
-10 castraveti;
-5 pepeni galbeni;
-70 vinete;
-70 ardei gras;
-140 ardei capia;

In total 425 de plante.
Cred ca am ceva densitate desi acum par mult prea aerisite. Mai vedem in august.
Deocamdata asa e.Attached File  IMG_20150528_202348.jpg   386.91K   100 downloads
Asta e partea de sus a curtii mele. Aproximativ 120 m2 dar nu am facut inca toata gradina. Mai am materiale de la constructie pe afara si mai am de lucru la casa inca

Attached Files


Edited by StudioOne, 28 May 2015 - 22:38.


#746
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 StudioOne, on 28 mai 2015 - 22:32, said:

Eu am 90-100 de m2 si am....
In total 425 de plante.
Cred ca am ceva densitate desi acum par mult prea aerisite.

Esti copil mic pe langa mine! Posted Image

 StudioOne, on 28 mai 2015 - 22:32, said:

Mai vedem in august

Ai dreptate! ... la sfarsit de vara/inceput de toamna se numara bobocii!

Da` matale gogosari nu cultivi?

Numai bine!

#747
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ba da bre ... Cultiv si gogosari. Un an da, unul ba. Anul asta nu.

N-am pus nici un gogosar ca nu am stiut ce sa pun. Poate la anul ca nici vinete n-am mai pus pana acum. Abia dupa ce am avut rasadul am aflat ca vreau de fapt Aragon. Am ramas cu Luiza. Poate o iesi si asta.

Gogosari am mai pus dar nici de mancat nu au iesit. Mici de tot. Maidanezi. Poate nu m-am ocupat de ei ca m-am ocupat mai mult de casa. Asa cum m-am hotarat asupra tomatelor sa merg predominant cu kiveli, probabil anul asta o sa vad la voi ceva productiv, gustos, mare nu pitic si sa-mi pun un rand de 70 cu gogosari. E primul an cand am gradina extinsa. Adica 90 m2 :))

Edited by StudioOne, 29 May 2015 - 00:46.


#748
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Plan de fertilizare pentru plante
La 02 mai 2015 am adăugat un link spre https://www.sereimd....fertilizare.php, dar acolo nu se deschide direct pagina care trebuie.
Pentru siguranță dau acum și adresa unde se găsește conținutul din memoria cache de la Google.

#749
thatusernameisalreadytaken

thatusernameisalreadytaken

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2015
Uf!
Inutil sa apun ca sunt "greenhorn" in domeniu!
Am nevoie de help.
Ieri o rosie din sera avea frunzele (de la etajele superioare) cu nervurile negre. Am crezut ca sunt murdare. Azi pe la ora 10 erau 7 plante afectate, acum frunzele se usuca!!!
Ce naiba este?

Attached Files



#750
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 Hapygarden, on 28 mai 2015 - 15:36, said:

Asta e cel mai important lucru de retinut.

Doar atat, Hapy?

#751
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Ai apelat la o persoana specializata care a pus un diagnostic si a dat un tratament. Ce as mai putea sa spun eu peste?

#752
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
In aceasta seara, am facut proba de suctiune a injectorului Venturi, montat in sistemul de irigare prin picurare. Am folosit ca vas de suctiune, un recipient in care am pus 12l apa. Am vrut sa pun 10 l. dar m-am gandit ca sorbul nu are cum sa traga tot amestecul viitor din vas. Sorbul are vreo 5 cm.Cam 2 litri din partea de jos a vasului folosit, raman in vas.
Am dat drumul apei spre benzi. Am inchis total robinetul de sus al sistemului Venturi. In exact 4min. si 45 de sec. sorbul tragea aer. Adica a suctionat 10l.
E prea repede suctiunea?
Nu am facut probe cu robinetul de sus la jumatate deschis.
Sa concuzionez ce doresc sa ma ajuati. Vreau de exemplu sa administrez plantelor un N.P.K. 20/20/20. Cum socotesc ce cantitae sa ajunga la fiecare plantuta?
Am in solarel 400 de fire. Merg pe numarul de plante, pe nr. de picuratori, pe cantitatea de N.P.K. suctionata de injector? Raportata la ce?
Cum este mai bine sa administrez? Cu mila sau la inceput irig solul cu apa chioara si apoi administrez fertilizantul? Violent, mediu, sau cu mila?
Sunt intr-o ceata totala! Dati-mi si mie o modalitate normala de asigurare hrana pentru plante. Nu credeam ca odata montat injectorul, voi avea atatea necunoscute.
Dar cum trecutul mi-a dovedit ca reusesc ce mi-am propus, va invoc sa ma ajutati!
Imi cer sincer scuze, daca am fost prea anagramat in postare. sunt sigur ca intelegeti ce doresc!

#753
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Deci: debitul injectorului este de cca. 2 litri/minut. Indicat este sa fertilizezi pe toata durata irigarii, daca se poate. La 400 de plante trebuie sa administrezi 400 grame de ingrasamant, unii zic pe zi, altii pe saptamana, eu merg pe varianta a doua. La 400 de plante trebuie sa le asiguri, in aceasta perioada, aproape 2 litri de apa pe zi. Trebuie sa stii in cat timp ajung 2 litri de apa la planta si apoi cele 400 de grame de ingrasamant le diluezi in cantitatea de apa care sa o absoarba injectorul pe toata perioada irigarii. Avem o necunoscuta: in cat timp ajung 2 litri de apa la fiecare planta.
Asta e o varianta, poate colegii ne vor impartasi din experienta lor.

#754
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Dau drumul la picurare .... ud putin ... administrez NPK-ul ... ud pana la final.
In exemplul vostru: 400 gr le dizolv in 8 galeti de 10 l de apa si apoi ud abundent.
Adica calculez in functie de nr de plante dar nu mai contorizez si cata apa ajunge la planta...

 corsica, on 01 iunie 2015 - 22:01, said:

Indicat este sa fertilizezi pe toata durata irigarii, daca se poate.

Da, asta e idealul! ... in practica noastra (de amatori) este mai greu ...

Numai bine!

#755
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Corsica
Sincer, cred ca 2l/planta zilnic este un fel de inundatii. Cel putin , in acesta perioada. Acum vreo 3 zile, am administrat 352ml./planta. Solul era deja imbibat. Am experimentat, calculat si verificat, cantitatea de apa administrata fiecarui picurator. Binenteles ca tine de mai multi factori. Substrat, plante doritoare de apa, sau mai cu mila, nebulozitate sau luxi maximi de la soare, aerisire totala sau partiala, stadiul de evolutie al plantei doritoare de apa...
In functie de zona fiecarei colege sau coleg.

#756
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
De aia Iorgule ai robinet pe unde intră zeamilul în injector... ca să nu faci butoaie cu fertilizant. Faci mai concentrat (să ai grijă să fie dizolvat îngrășământul) și te adaptezi la timpul tău normal de udare. Lași 5-10 min. să iasă tot aerul din instalație și să se ude un pic pământul după care dai drumul la fertilizant... te joci la robinetul ăla încât să te încadrezi cu injecția zeamilului în timpul normal de udare. La final mai lași 5 min. să curgă apa curată. Asta-i marea filosofie. ..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate