Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Probleme la TV din cauza unui Mediabox: dungi decolorate, zgomot de fond

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
Stiu ca nu sunt singurul care care s-a lovit de problema unui suparator bazait in difuzoarele TV-ului dupa trecerea la televiziunea digitala, insa cred ca si mai putini dintre voi ati intalnit dungi mai slab colorate care se plimba pe ecran dupa conectarea Mediaboxului UPC.


Mai concret, iesirea din Mediaboxul Standard UPC la TV LCD 26 LH 2000 se face cu un cablu euroscart conectat la TV in mufa AV 2. Insa imaginea este insotita de un sunet suparator, un bazait care este auzit mai tare atunci cand se micsoreaza volumul la TV. Zgomotul de fond dispare uneori.

In plus, pe ecran apar cateva dungi late, de aproximativ 7-9 cm, mai deschise la culoare decat restul imaginii, dungi care se deplaseaza incet in sus. Diferentele de culoare se observa uneori mai pronuntat la imaginile mai intunecate si nu sunt deranjante sau nu se mai observa la imaginile cu contrast mai puternic. Dar oricum creaza un disconfort vizual.


Echipa de la UPC spune ca ceva interfereaza cu Mediaboxul sau TV-ul, dar eu stiu ca problema este de la... noul echipament, caci inainte nu aveam problemele acestea, iar cand revin pe analogic nu se aude nici zgomotul si nu apar nici dungile decolorate.
Sa fie de la cablul euroscart slab ecranat? Se va rezolva problema daca imi cumpar un cablu HDMI? Sau sunt slabe Mediaboxurile de la UPC?

Voi cum ati rezolvat problema?

#2
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Noi, sau cel putin eu, nu am avut problema asta... si am 3 STB-uri pe 3 TV-uri diferite, din care unul CRT...

1. Incearca cu un alt cablu AV;
2. vezi sa nu ai ceva wireless / telefon dect pe linga STB;
3. daca ai facut loop intre STB si TV, scoate loop-ul si vezi daca se mai manifesta (adica sa elimini cablul RF dintre STB si TV);
4. verifica priza sa aiba impamintare;
5. intoarce stekerul tv-ului in priza.

Altceva nu-mi trece prin cap...

#3
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
ce stecher ai la televizor? ingust fara impamantare sa mare, rotund cu impamantare?
De proba, intra intr-un meniu oarecare la mediabox ca sa ai o imagine pe ecran si  scoate cablul coaxial din media box. Daca dispar dungile si zgomotul, fie izolezi cu banda contactul de impamantare de pe stecherul televizorului sau cumperi un groundbreaker si il montezi pe cablul coaxial inainte de intrarea in mediabox.

Edited by C0pilu, 28 February 2013 - 22:54.


#4
bennyioan

bennyioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 01.07.2011
incearca se modifici in Setari optiunea Calitate Imagine.
Ai acolo posibilitatea sa alegi RGB sau Standard, vezi daca e vreo diferenta.

#5
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
Am eliminat si cablul coaxial care face legatura dintre Mediabox si TV - dungile sunt tot acolo! Priza are impamantare. Am facut cum a spus COpilu: am intrat intr-un meniu oarecare la Mediabox pentru a avea o imagine pe ecran si am scos cablul coaxial din Mediabox. Surpriza: dungile au disparut! Sunetul deranjant si dungile apar cand introduc cablul coaxial in Mediabox.

Deci, problema banuiesc ca ar veni de pe acest cablu coaxial, inainte de intrarea in Mediabox. Interesant este ca dungile si bazaitul nu apar cand trec pe analogic, pe acelasi cablu...


Dar revin problemele cand conectez Mediabox-ul. Uneori, sunetul dispare sau probabil este atat de slab incat nu-l mai aud. Nu as izola contactul de impamantare de pe stecherul televizorului cum am fost sfatuit deoarece ma gandesc ca este util in caz de un eveniment neprevazut pe reteaua electrica! Dar am sa incerc sa montez un groundbreaker pe cablul coaxial inainte de intrarea in mediabox (nu stiu ce e acela, dar sper sa ma edific..).

Am incercat si sa fac fac schimb intre RGB si Standard din setari la optiunea calitate imagine, dar dungile sunt tot acolo!


Multumesc mult pentru sfaturi tuturor. O sa incerc si celelalte variante pe care mi le-ati sugerat. Sa aveti o zi faina!

#6
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 emicon, on 01 martie 2013 - 10:32, said:

Am facut cum a spus COpilu: am intrat intr-un meniu oarecare la Mediabox pentru a avea o imagine pe ecran si am scos cablul coaxial din Mediabox. Surpriza: dungile au disparut! Sunetul deranjant si dungile apar cand introduc cablul coaxial in Mediabox.
Intoarce in priza cablul de alimentare a TV-ului.

#7
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

 emicon, on 01 martie 2013 - 10:32, said:

Am eliminat si cablul coaxial care face legatura dintre Mediabox si TV - dungile sunt tot acolo! Priza are impamantare. Am facut cum a spus COpilu: am intrat intr-un meniu oarecare la Mediabox pentru a avea o imagine pe ecran si am scos cablul coaxial din Mediabox. Surpriza: dungile au disparut! Sunetul deranjant si dungile apar cand introduc cablul coaxial in Mediabox.

Deci, problema banuiesc ca ar veni de pe acest cablu coaxial, inainte de intrarea in Mediabox. Interesant este ca dungile si bazaitul nu apar cand trec pe analogic, pe acelasi cablu...


Dar revin problemele cand conectez Mediabox-ul. Uneori, sunetul dispare sau probabil este atat de slab incat nu-l mai aud. Nu as izola contactul de impamantare de pe stecherul televizorului cum am fost sfatuit deoarece ma gandesc ca este util in caz de un eveniment neprevazut pe reteaua electrica! Dar am sa incerc sa montez un groundbreaker pe cablul coaxial inainte de intrarea in mediabox (nu stiu ce e acela, dar sper sa ma edific..).


Groundbreaker gasesti la magazinele de componente electronice. O singura data am cumparat si a costat 45 lei. iti mai trebuie doua mufe F, tai cablul coaxial, montezi mufele f pe cablu si groundbreaker-ul il infiletezi in mufe. Pana atunci poti izola linistit impamantarea la televizor. Efectul este acelasi.  Multe televizoare oricum vin cu cablu de alimentare cu doua fire, fara impamantare. Practic impamantarea te protezeaja pe tine daca echipamentul scapa faza pe sasiu/carcasa, lucru util la o masina de spalat, prajitor de paine, in principiu la echipamentele cu carcasa metalica.

#8
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
Incredibil!!!


Cat de simplu a fost si ce bine s-a rezolvat problema! Multumesc pentru  sfat, COpilu. Ideea ta a fost foarte buna. Eu ma gandeam ca e ceva mai grav si mai complicat. E bine sa stie si altii cum se poate rezolva o astfel de problema. Am izolat pur si simplu impamantarea de la stecherul cablului de alimentare a TV-ului si dungile de pe ecran au disparut, la fel si bazaitul.

Nici nu voi mai incerca sa montez acel groundbreaker pe cablul coaxial inainte de intrarea in Mediabox. Televizorul si Mediabox-ul sunt alimentate de la un prelungitor cu protectie. Insa se ridica o intrebare? De ce trebuia sa se intample asa ceva? TV-ul il am de 1 sau 2 ani. Este relativ nou. Prelungitorul este omologat si totul ar trebui sa functioneze fara probleme. Pana acum nu m-am intalnit cu o astfel de situatie.

E trist ca nici cei de la UPC, care mi-au instalat Mediabox-ul, nu stiau cum se rezolva problema. Firesc ar fi fost sa functioneze, nu?

Copilu, sa ai o zi faina. Si voi ceilalti!

#9
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

 emicon, on 01 martie 2013 - 16:23, said:



De ce trebuia sa se intample asa ceva? TV-ul il am de 1 sau 2 ani. Este relativ nou. Prelungitorul este omologat si totul ar trebui sa functioneze fara probleme. Pana acum nu m-am intalnit cu o astfel de situatie.


Problema apare pentru ca exista o diferenta de potential intre circuitul de impamantare al prizelor si masa cablului coaxial. aceasta diferenta se inchide prin masa cablului scart, apare un curent electric, curentul genereza un camp electromagnetic care induce in restul firelor din cablu scart o tensiune, care se suprapune peste semnalul util.

#10
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
Iar aceasta diferenta de potential intre circuitul de impamantare al prizelor si masa cablului coaxial, care se inchide, cum spui, prin masa cablului scart, ar putea fi eliminata printr-un cablu scart bine ecranat? Cablul scart pe care l-am primit odata cu mediaboxul este unul simplu, tip banda lata. Sau variantele de eliminare a problemelor raman doar cele doua de mai sus, asa cum m-ai sfatuit: acel groundbreaker ori izolarea impamantarii stecherului de la cablul de alimentare a TV-ului? Cred ca voi ramane definitiv la ultima varianta....

Merci inca o data.

#11
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

 emicon, on 01 martie 2013 - 18:58, said:

ar putea fi eliminata printr-un cablu scart bine ecranat?

Din pacate nu am avut niciodata la indemana un cablu despre care sa stiu cu certitudine ca este ecranat. De cate ori m-am lovit de problema, am incercat cu ce avea clientul prin casa, rca-uri, scart-uri si nu am observat modificari substantiale. asa ca singura rezolvare pe care am gasit-o a fost cu intreruperea circuitului de masa. Acum tu alegi unde il intrerupi (pe alimentare sau pe coaxial). O alta solutie de care am auzit dar pe care nu am incercat-o niciodata consta in montarea unui splitter cu doua iesiri inainte de media box, si o iesire da semnal in mediabox iar cealalta in tv.

Spor

#12
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
Spor si tie.

#13
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Emicon, ti-a recomanda sa verifici cu atentie circuitul de impamintare al prizelor! Reteaua UPC este impamintata (in scara mea pleaca un fir gros de cupru din cutia UPC care se leaga la circuitul de impamintare al blocului) si sa nu apara vreo problema cu TV-ul din cauza asta.
Practic acum, la tine, impamintarea TV-ului se "scurge" prin SCART / loop-ul RF intre STB si TV in reteaua UPC, prin STB.
Am mai vazut "retele" electrice facute de meseriasi, cu impamintarea legata la nul, si nu intelegeam de ce naiba ma curenteaza cind pun mina pe carcasa computerul!

Edited by florianro, 02 March 2013 - 10:25.


#14
emicon

emicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013
O sa fac verificari pentru ca problemele acestea m-au pus pe ganduri... Merci.

#15
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Am eu cu o problema asemanatoare.
M-am mutat, au venit cei de la UPC, mi-ai adus cablul in casa, internetul. Cand am conectat totul, mi s-a ars mediaboxul si s-a prajit si cablul rca care ducea la tv-tuner.
Mi-au adus alt mediabox, la prima vedere mergea, dar cu dungi. Am intors stecherul in priza, si la fel, s-a ars si acesta si tv-tunerul si cablul rca.
Acum mi-am luat un tv led, nou. Am incercat aseara sa pun mufa de la upc in antena televizorului, si cand am atins a facut scurt. Stiu ca de obicei mai face scantei, insa nu a fost vorba de asa ceva, a facut flama, si destul de tare. Din fericire tv-ul merge in continuare.

Care ar fi explicatia, aveti vreo idee? Ce e de facut?

Nu vreau sa mai fac incercari, sa ard tv-ul... Priza nu are impamantare, insa nici tv-ul sau mediaboxul nu are, pentru ca au stecher cu mufa subtire.
Am pe aceeasi priza pc-ul, si merge fara probleme.

Multumesc.

#16
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Am avut exact aceeasi problema ca si initiatorul topicului si pot confirma si eu ca intreruperea firului de impamantare la nivelul cablului de alimentare a tv-ului a rezolvat neplacerile. Tot UPC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate