Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Preziceri false ale Martorilor lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
572 replies to this topic

#541
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
"Dumnezeu a inviat pe acest Isus, si noi toti suntem martori ai Lui." (Fapt.2:32)
si:
"Ati omorat pe Domnul vietii, pe care Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui." (Fapt.3:15)

martori ai lui Isus.Posted Image

de Isus e vorba in ambele texte.

#542
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 01 iulie 2014 - 13:04, said:

"Dumnezeu a inviat pe acest Isus, si noi toti suntem martori ai Lui." (Fapt.2:32)
si:
"Ati omorat pe Domnul vietii, pe care Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui." (Fapt.3:15)

martori ai lui Isus.Posted Image

de Isus e vorba in ambele texte.
ce a facut Isus in cele doua versete, pentru ca Apostolii sa marturiseasca acele fapte?

Posted Image

nimic,.

Dumnezeu, YHWH, a actionat, iar Apostolii au fost martorii acelor lucrari.Posted Image

ps: martori ai lui Iehova, deci.

Edited by Dude_2nd, 01 July 2014 - 13:09.


#543
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Ai verset clar care spune ca crestinii sunt martori ai lui Isus:

El S-a aratat, timp de mai multe zile, celor ce se suisera cu El din Galileea la Ierusalim si care acum sunt martorii Lui inaintea norodului. (Fapt.13:31)

#544
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 08:12, said:

daca doa atat poti duce incat sa spui ca cele doua organizatii au aceeasi boala, e grav.
chiar si pentru tine.
Cele 2 organizaţii suferă clar de aceeaşi boală, care se manifestă prin profetismul fals şi interpunerea unei clase de impostori intermediari între om şi Dumnezeu. Acu', că ele sunt aparent atât de deosebite, una promovând cel mai decăzut păgânism idolatru iar cealaltă pozând în "sclavul fidel şi prevăzător" nu mă poate înşela, chiar şi pe mine, de la a discerne ce duhuri îi mână şi pe unii şi pe alţii. În niciun caz Duhul lui Dumnezeu. Şi asta le situează în aceeaşi hazna spirituală, în ciuda deosebirilor atât de flagrante dintre ele, care pe un înţelept ca tine totuşi îl duc în eroare.

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 08:12, said:

tu compilezi est serios? Posted Image

daca eu spun azi, ca mai sunt 5 luni pana la sfarsitul a 2014 an de existenta a omenirii in era de dupa Hristos, inseamna ca am fixat/calculat/profetizat sfarsitul lumii?!?
Eu sunt serios de obicei, nu postez doar să fac bancuri şi să rânjesc la lume. Iar dacă greşesc ceva, recunosc.

Hmm, ai dreptate, din textul citat nu reiese clar că ar fi profetizat sfârşitul lumii în 90 de luni ci doar sfârşitul a 6000 de ani de la Creaţie. Eu m-am pripit.
Deşi au dat-o în bară şi cu calculul ăsta, se pare, căci după calculele evreilor suntem doar prin anul 5760 de la Creaţie.

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 08:12, said:

Scriptura e intr-adevar explicita: primii crestini, si Insusi Fiul sunt numiti martori. Ai lui YHWH, desigur, caci "Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui. (Fapt.3:15)"
martori ai lui Dumnezeu, YHWH, care a facut aceste lucruri.
Ai un verset pe care îl interpretezi să-ţi sune a vânt în pânzele "martorilor lui Iehova"; problema e că sunt mai multe şi mai explicite care arată clar că creştinii sunt "martorii lui Isus", nu altfel de martori. N-are sens să insişti, căci greşeşti, ceea ce tu nu vei recunoaşte în ruptul capului din păcate.

#545
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Dude_2nd, on 30 iunie 2014 - 12:19, said:

exact.

apostazia inseamna lepadarea de credinta.

aderi la credinta Martorilor, dupa care o parasesti, esti un apostat.Posted Image
Pai eu nu ma lapad de credinta mea, ci ma satur de smecheriile celor din cultul respectiv, sau imi deschide Domnul ochii si imi dau seama ca n-am ce cauta intr-un cult, asa ca nu ma mai numesc "martor al lu iehova" sau "penticostal" sau "baptist".
Poate sunt apostat in ochii oamenilor, dar nu in ochii lui Dumnezeu si doar asta conteaza.

#546
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 root_mit, on 30 iunie 2014 - 19:06, said:


Ministerul pentru regat (o revista doar pentru membrii org.) din mai 1974: "Se aud rapoarte ca fraţii îşi vând casele şi proprietăţile si plănuiesc să termine restul zilelor ramase în acest sistem vechi în serviciul de pionier. Desigur ca aceasta este o modalitate excelentă de a petrece perioada scurta de timp rămasa dinaintea sfârşitului lumii nelegiuite".

Mai trebuie altele?


Nu, dragul meu. Dar trebuie ca tu sa postezi aici o fotocopie dupa revista respectiva cu textul incriminat, altfel ce ai scris nu este decat o calomnie.Posted Image

 kruger, on 01 iulie 2014 - 18:54, said:

Poate sunt apostat in ochii oamenilor, dar nu in ochii lui Dumnezeu si doar asta conteaza.

Amin.
Asta e calea corecta: sa ne ferim de aluatul cultelor.

#547
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 dark, on 01 iulie 2014 - 13:04, said:

"Dumnezeu a inviat pe acest Isus, si noi toti suntem martori ai Lui." (Fapt.2:32)
si:
"Ati omorat pe Domnul vietii, pe care Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui." (Fapt.3:15)

martori ai lui Isus.Posted Image

de Isus e vorba in ambele texte.

Sa ne multumim cu a crede in Isus, fara a fi vazut. Martori puteau fi cei care au fost prezenti la acele evenimente.

#548
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kruger, on 01 iulie 2014 - 18:54, said:

Pai eu nu ma lapad de credinta mea, ci ma satur de smecheriile celor din cultul respectiv, sau imi deschide Domnul ochii si imi dau seama ca n-am ce cauta intr-un cult, asa ca nu ma mai numesc "martor al lu iehova" sau "penticostal" sau "baptist".
Poate sunt apostat in ochii oamenilor, dar nu in ochii lui Dumnezeu si doar asta conteaza.
nu e chiar asa.
nu chiar toate cultele sunt satanice[trebuie sa recunoastem acest lucru, chiar daca ne place sa fim liber-cugetatori in cadrul Crestinismului ;) ]

 dark, on 01 iulie 2014 - 13:31, said:

Ai verset clar care spune ca crestinii sunt martori ai lui Isus:

El S-a aratat, timp de mai multe zile, celor ce se suisera cu El din Galileea la Ierusalim si care acum sunt martorii Lui inaintea norodului. (Fapt.13:31)
in acest verset este asa cum spui tu.

insa, oricat tii cu dintii, trebuie sa recunosti ca in versetele date de mine este vorba despre martorii lucrarii miraculoase facute de Dumnezeu, YHWH. iar cum tu nu esti trinitara, va trebui sa accepti si sa te obisnuiesti cu ideea ca acolo se vorbeste despre martorii lui Iehova...Posted Image

 Robert180374, on 01 iulie 2014 - 17:29, said:

Cele 2 organizaţii suferă clar de aceeaşi boală, care se manifestă prin profetismul fals şi interpunerea unei clase de impostori intermediari între om şi Dumnezeu. Acu', că ele sunt aparent atât de deosebite, una promovând cel mai decăzut păgânism idolatru iar cealaltă pozând în "sclavul fidel şi prevăzător" nu mă poate înşela, chiar şi pe mine, de la a discerne ce duhuri îi mână şi pe unii şi pe alţii. În niciun caz Duhul lui Dumnezeu. Şi asta le situează în aceeaşi hazna spirituală, în ciuda deosebirilor atât de flagrante dintre ele, care pe un înţelept ca tine totuşi îl duc în eroare.
:D si tu esti zelos întocmai ca Martorii: odata ce ti s-a pus pata pe un cult[martori, in cazul de fata], nu vei mai accepta nimic din ceea ce invata, chiar daca este bun.
principiul asta, ar fi bun daca l-ai aplica corect: adica doar in cazul ortocatolicismului.

 Robert180374, on 01 iulie 2014 - 17:29, said:

Eu sunt serios de obicei, nu postez doar să fac bancuri şi să rânjesc la lume. Iar dacă greşesc ceva, recunosc.
Hmm, ai dreptate, din textul citat nu reiese clar că ar fi profetizat sfârşitul lumii în 90 de luni ci doar sfârşitul a 6000 de ani de la Creaţie. Eu m-am pripit.
problema ta e ca esti mult prea serios.
dar ai mare grija sa nu dai in vre-un soi de narcisismPosted Image

 Robert180374, on 01 iulie 2014 - 17:29, said:

Deşi au dat-o în bară şi cu calculul ăsta, se pare, căci după calculele evreilor suntem doar prin anul 5760 de la Creaţie.
Ai un verset pe care îl interpretezi să-ţi sune a vânt în pânzele "martorilor lui Iehova"; problema e că sunt mai multe şi mai explicite care arată clar că creştinii sunt "martorii lui Isus", nu altfel de martori. N-are sens să insişti, căci greşeşti, ceea ce tu nu vei recunoaşte în ruptul capului din păcate.
Biblia nu se interpreteaza dpdv cantitativ al versetelor.
Apostolii au fost si martori ai lui Isus[dpdv al faptelor facute de El], dar si martori ai lui YHWH[dpdv al minunii unice a invierii dintre cei morti]

iar dupa calculele evreilor, nu te prea lua ca fiind batute-n cuie: au calculat si venirea lui Mesiah, si le-a dat cu virgula...

#549
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 Dude_2nd, on 03 iulie 2014 - 19:35, said:

Posted Image si tu esti zelos întocmai ca Martorii: odata ce ti s-a pus pata pe un cult[martori, in cazul de fata], nu vei mai accepta nimic din ceea ce invata, chiar daca este bun.
principiul asta, ar fi bun daca l-ai aplica corect: adica doar in cazul ortocatolicismului.
Poate nu ţi-ai dat seama încă, dar eu am "pata pusă" pe toate cultele şi asta nu mă opreşte de a recunoaşte pe ici pe colo învăţături pe care le consider corecte, realiste, justificate biblic şi le apreciez. Inclusiv la "martorii lui Iehova". Şi mi-e greu să cred că n-ai observat asta, deci mă miră comentariul tău. Dar ce am spus despre ei este adevărat: se ghidează după profeţii false, după profeţi falşi şi pun deasupra Bibliei învăţăturile lor de partid, ceea ce îi bagă exact în aceeaşi oală (de noapte) cu "ortocatolicismul".

 Dude_2nd, on 03 iulie 2014 - 19:35, said:

problema ta e ca esti mult prea serios.
dar ai mare grija sa nu dai in vre-un soi de narcisismPosted Image
Nu ştiu să fie un defect prea multa seriozitate; e drept că nu se potriveşte adesea cu spiritul discuţiilor de pe forum, cu dispoziţia evident superficială a multora, drept pentru care este percepută ca şi contondentă. Totuşi eu consider că discuţiile despre Dumnezeu şi Domnul Isus şi despre Biblie trebuie abordate cu seriozitate deplină.
Mersi de sfat, sunt "cu ochii pe mine" să nu mi se suie la cap.

 Dude_2nd, on 03 iulie 2014 - 19:35, said:

Biblia nu se interpreteaza dpdv cantitativ al versetelor.
Apostolii au fost si martori ai lui Isus[dpdv al faptelor facute de El], dar si martori ai lui YHWH[dpdv al minunii unice a invierii dintre cei morti]

iar dupa calculele evreilor, nu te prea lua ca fiind batute-n cuie: au calculat si venirea lui Mesiah, si le-a dat cu virgula...
Păi nu se interpretează Biblia nici forţat s-o potriveşti după doctrine de partid.
Şi ai dreptate, creştinii sunt martori ai lui Isus dar şi ai puterii lui Dumnezeu care L-a înviat. Şi chiar Dumnezeu, Tatăl, este martor al lui Isus. Este scris. Şi Domnul Isus este martor al lui Dumnezeu, şi asta este scris.
Amu despre calcule, zic că mai degrabă iau în considerare calculele vârstei Pământului după succedarea evenimentelor din Scripturi, cum le-au calculat evreii, decât pe cele ale sectei "martorilor" care au demonstrat repetat o ghidare după falşi profeţi şi false profeţii.
Zici că le-a dat cu virgulă venirea lui Mesiah? Eu citisem că tocmai în timpurile întrupării Cuvântului apreciau şi ei că trebuie să sosească. Am să mă mai documentez, poate am reţinut eu greşit, ce să zic...

#550
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Robert,
iti inteleg supararea[contondența]. ;)
ceea ce insa va trebui sa recunosti este ca, atunci nand vorbim despre Crestinism, ortocatolicismul nu poate fi inclus in acesta.
insa, atunci când vorbim despre neoprotestanti, trebuie recunoscut fara dubii faptul ca - dpdv al calitatii doctrinei - martorii sunt mult deasupra baptistilor, penticostalilor si a crestinilor dupa evanghelie.Mult sub adventisti, totusi, care adventisti, la rândul lor sunt tot mai mult sub ceea ce se numeste Crestinismul apostolic. :yes:

#551
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 Dude_2nd, on 04 iulie 2014 - 08:22, said:

Robert,
iti inteleg supararea[contondența]. Posted Image
ceea ce insa va trebui sa recunosti este ca, atunci nand vorbim despre Crestinism, ortocatolicismul nu poate fi inclus in acesta.
insa, atunci când vorbim despre neoprotestanti, trebuie recunoscut fara dubii faptul ca - dpdv al calitatii doctrinei - martorii sunt mult deasupra baptistilor, penticostalilor si a crestinilor dupa evanghelie.Mult sub adventisti, totusi, care adventisti, la rândul lor sunt tot mai mult sub ceea ce se numeste Crestinismul apostolic. Posted Image
Sunt de acord cu ce ai scris aci. Problema este că, cu toată calitatea superioară a doctrinei de partid, faptul că se subordonează altui spirit decât Duhului Sfânt pune orice cult în aceeași luntre cu ortocatolicismul.

#552
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Dude_2nd, on 04 iulie 2014 - 08:22, said:

ceea ce insa va trebui sa recunosti este ca, atunci nand vorbim despre Crestinism, ortocatolicismul nu poate fi inclus in acesta.

Posted ImagePosted Image Posted Image
Dude strikes again!Posted ImageLOOOL


(nu ratezi niciodata ocazia in a imprastia ..........  pe gardurile vecinilor)
(rea vointa ori ignoranta?????)

Edited by tanoit, 04 July 2014 - 19:40.


#553
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 tanoit, on 04 iulie 2014 - 19:30, said:

Posted ImagePosted Image Posted Image
Dude strikes again!Posted ImageLOOOL


(nu ratezi niciodata ocazia in a imprastia ..........  pe gardurile vecinilor)
(rea vointa ori ignoranta?????)
Pur și simplu răutate. Ce vrei, arată peste tot că el este un creștin sadea.

#554
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 tanoit, on 04 iulie 2014 - 19:30, said:

Posted ImagePosted Image Posted Image
Dude strikes again!Posted ImageLOOOL


(nu ratezi niciodata ocazia in a imprastia ..........  pe gardurile vecinilor)
(rea vointa ori ignoranta?????)

alege tu ce vrei.
paleta e larga.

 Robert180374, on 04 iulie 2014 - 13:53, said:

... pune orice cult în aceeași luntre cu ortocatolicismul.
Posted Image
cel mult, in doua luntrii care curg pe aceeasi directie si sens, cu un mare potential de oprire pentru sectele neo. ;)

 mario_bril, on 04 iulie 2014 - 19:48, said:

Pur și simplu răutate. Ce vrei, arată peste tot că el este un creștin sadea.

tu esti un rautacios, mic de tot, pentru ca in loc sa discuti idei, discuti persoane...:whistling:

#555
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 05:30, said:

una majora.
in timp ce BO prin doctrina incalca flagrant Biblia, doctrina martorilor desi lasa de dorit pe alocuri, totusi e superioara ortodoxiei.
daca in studiul tau nu ai remarcat asta, atunci studiul tau e fara folos.
Mi se pare mie sau tu nu gandesti nimic?

Eu nu am spus sa studiem biserica. Pentru ca daca vei incerca sa-i explici unui cap al bisericii ortodoxe - nu accepta nimic daca-l contrazici. La fel si la martori. Dar ambii numesc pe cei care-i parasesc - apostati?
Cum spui ca docrina martorilor este superioara ortodoxiei daca tie nu-ti pasa ce predau martorii? La martori baza este putreda!
Doresti sa discutam pe privat daca doctrina martorilor este superioara ortodoxiei?

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 05:30, said:

vezi?
de asta spuneam eu ca studiul tau e eronat.
Martorii nu au fixat nimic, ci doar au atras atentia asupra terminarii celor 6000 de ani care aveau sa se termine.
prin faptul ca spui: la ora 7 pleaca un autobuz, nu inseamna ca tu ai fixat acel orar al autobusului.
Prin orice post pe care-l scrii dovedesti ca nu stii aproape nimic din istoria martorilor.  Ce insemna pentru ei "sfarsitul celor 6000 de ani de existenta umana"?


 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 05:30, said:

singura eroare e ca e foarte probabil ca Tetragrama sa nu se pronunte in acest mod.
in rest, inca de la începuturile Crestinismului au existat Martorii lui YHWH care au marturisit lucrarea ce a facut-o, inviindu-L pe Isus: "Dumnezeu[YHWH] a inviat pe acest Isus, si noi toti suntem martori ai Lui. (Fapt.2:32)"
Da, erau evreii. Dar uite ce spune Isus: "Ai Tăi erau şi Mie Mi i-ai dat". (Ioan 17:6)

Edited by root_mit, 04 July 2014 - 21:14.


#556
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Dude_2nd, on 01 iulie 2014 - 08:12, said:

Scriptura e intr-adevar explicita: primii crestini, si Insusi Fiul sunt numiti martori. Ai lui YHWH, desigur, caci "Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui. (Fapt.3:15)"
martori ai lui Dumnezeu, YHWH, care a facut aceste lucruri.
Te-ai legat de un verset dar ai uitat de celelalte:

Fapt. 1:8: "Ci voi veţi primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pământului.”"
Fapt. 22:15: "căci Îi vei fi martor, faţă de toţi oamenii, pentru lucrurile pe care le-ai văzut şi auzit"
Fapt. 22:20: "şi că, atunci când se vărsa sângele lui Ştefan, martorul Tău, eram şi eu de faţă, îmi uneam încuviinţarea mea cu a celorlalţi şi păzeam hainele celor ce-l omorau."
Apoc. 2:13: "Ştiu  unde locuieşti: unde este tronul lui Satan; şi ţii cu tărie Numele Meu şi n-ai tăgăduit credinţa Mea, chiar  în zilele în care era Antipa, martorul Meu credincios, care a fost ucis printre voi, unde locuieşte Satan."
Apoc. 17:6: "Şi am văzut femeia îmbătată de sângele sfinţilor şi de sângele martorilor lui Isus. Şi, văzând-o, m-am minunat cu mare uimire."

Edited by root_mit, 04 July 2014 - 21:15.


#557
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 root_mit, on 04 iulie 2014 - 21:12, said:

Te-ai legat de un verset dar ai uitat de celelalte:
nu am negat niciodata ca Apostolii nu ar fi fost si martori ai lui Isus.
insa, in versetele date de mine, se arata limpede ca Apostolii au fost primii Martori ai lui YHWH, adica Iehova.

#558
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 kruger, on 01 iulie 2014 - 18:54, said:

Pai eu nu ma lapad de credinta mea, ci ma satur de smecheriile celor din cultul respectiv, sau imi deschide Domnul ochii si imi dau seama ca n-am ce cauta intr-un cult, asa ca nu ma mai numesc "martor al lu iehova" sau "penticostal" sau "baptist".
Poate sunt apostat in ochii oamenilor, dar nu in ochii lui Dumnezeu si doar asta conteaza.

Foarte corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate