Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1207
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
As avea ceva destul de usor de aplicat. Eu am folosit led-uri Edison Opto si mai am inca vreo 200 de bucati. Se gasesc la Comet electronics si costa 50 bani bucata. Cam 30 de bucati intr-o aplica furnizeaza 1400 lumeni. Se mai pierde in sticla aplicii, dar daca e de-aia cu transparenta buna (exista unele care sunt opale, nu mate-vopsite) nu pierzi decat cca 10%. Sursa de alimentare ti-o pot furniza eu. Pentru lipirea LED-urilor se poate folosi o tehnologie pe care am prezentat-o deja, dar daca nu ai mai lucrat cu asa ceva, e dificil. Ti-as putea trimite si LED-uri gata montate pe placute... cu manopera.

Sau poti cumpara LED-uri din alea "la string", de 12V, si lipesti cateva stringuri in aplice, legandu-le in paralel la o sursa de 12V...Dar sunt un pic mai putin eficiente, deoarece un string de-ala are pierderi de ~20% pe rezistoarele de balast interne.

#1208
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Cat ar costa o placuta cu leduri facuta de tine + sursa + manopera? As mai avea nevoie de altceva sau astea se monteaza direct in aplica?

#1209
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E mai scump decat ceea ce ai gasit tu, oricum. 30 led-uri la 50 bani+1 leu=1,5 lei bucata, iar sursa 25 lei. Singurul lucru care ti-l pot garanta e ca o sa "tina" o vesnicie. Mai precis, peste 20 de ani la 4-5 ore pe zi. Sursa e protejata cu varistoare la supratensiuni. Trebuie insa schimbati condensatorii electrolitici dupa 10-15 ani, depinde de regimul termic. Costa insa derizoriu.

#1210
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
As vrea totusi sa facem una asa sa o testez pe una din aplici sa vad ce zice :D si apoi sa aplicam asta si la celelalte. Am sa te rog sa-mi zici ce dimensiune trebuie sa aiba aplica in care voi monta. Daca nu corespunde ce am eu, sa caut ceva mai mare pe undeva

#1211
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Te învârti în jurul cozii. De vrei o soluție ieftină iei un bec ce e maxim 40 lei. Asta nu înseamnă că nu-l găsești și la 20 lei. Vrei și mai ieftin de atât???

#1212
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu am montat 30 buc intr-o semiaplica de perete, din cele mai obisnuite... Nu sunt acasa acum, sunt in africa, dar cred ca are diametrul tablei pe care se pot lipi led-urile de ~15cm. Placutele au dimensiunea de 1,1x1,1cm. Le-am lipit cu superglue.

#1213
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

View Postswtm, on 06 august 2015 - 18:53, said:

Te învârti în jurul cozii. De vrei o soluție ieftină iei un bec ce e maxim 40 lei. Asta nu înseamnă că nu-l găsești și la 20 lei. Vrei și mai ieftin de atât???

Pe mine nu ma intereseaza un bec. Daca era asa, imi rezolvam problema simplu si rapid cumparand un bec. Imi place solutia lui @addysoftware si vreau sa o incerc.

#1214
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci mai bine-ti faci corpuri noi si renunti la aplicele existente.

#1215
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Pai cam asta incerc sa fac cu ajutorul lui @addysoftware si a celor de pe forum. Am ales sa fac ceva in aplica pentru ca nu stiu in ce as putea monta o instalatie led. Exclud din start lustre sau alte corpuri atarnatoare din tavan :D

#1216
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ok atunci. Pune dimensiunile camerei și cam ce buget ești dispus sa aloci.

#1217
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
O camera  315 x 352, bucatarie 286 x 162. Ar mai fi un hol in forma de L si o baie mica la care nu am dimensiunile deocamdata. La baie si bucatarie, fiind mici, evident nu cred ca e nevoie de ceva foarte mare. La buget nu m-am gandit. Nu vreau nici ceva ieftin si slab calitativ dar nici ceva scump si mult mai mare decat as avea nevoie. Solutia lui @addysoftware mi s-a parut decenta in ceea ce priveste costurile. Cum spuneam mai sus, consumul redus si durata de viata ma intereseaza foarte mult Posted Image

#1218
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Uite cu ce ne-am jucat astazi (in afara de app 50 becuri de diverse forme) pentru o bucatarie 2 lampi montate deasupra blatului:

Attached Files



#1219
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Cine stie in ce gama de frecventa are lumina din lampa oftalmologica?  acea lampa care ti-o baga medicul in ochi si nu-ti afecteaza retina. Ma gandesc ca or exista si ceva filtre de eliminarea frecventelor din spectrul invizibil. Din cate stiu spectrul luminos are o banda f. ingusta (multicolor).

#1220
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
@swtm foarte interesantele lampile si din cate vad ofera o lumina suficienta in bucatarie. Le-ai facut sau le-ai cumparat?

#1221
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sunt făcute integral de noi. Becurile le import din Germania, dar corpurile de iluminat le asamblat noi.

#1222
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Te ocupi cu asa ecva? Ai vreun site unde se pot vedea toate? :D

#1223
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012

View Postswtm, on 07 august 2015 - 19:14, said:

Uite cu ce ne-am jucat astazi (in afara de app 50 becuri de diverse forme) pentru o bucatarie 2 lampi montate deasupra blatului:
Salut,
cam cati lumeni au, ce temperatura de culoare si cat costa bucata? Cu vreo 10-15 bucati cred ca luminezi bine o bucatarie.

#1224
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Te referi la lămpile din poză? Temperatura de culoare e 5k și cu 10 - 15 luminezi o cantină...  În bucătăria în cauza am montat 2 deasupra blatului.

Cu lumenii ii mai greu... Au 16 leduri de 1w, 127 lm / buc, fiecare cu lupă semisferica de 122 grade.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate