Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#145
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postvasilica21, on 24 februarie 2013 - 20:43, said:

Multumesc. Asta este.crezi ca pot gasi ceva la care sa-l folosesc? Am vre-o 500 mp de teren la stupina cre trebue sapat.
Eu zic sa faci un mic tractoras gen atv,cu cutie de viteze,eventual ar duce si niste freze purtate,depinde de nr de cp.

#146
vasilica21

vasilica21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013
Are 6 cp. daca aveti idei, si stiti cum pot gasi piese,mi-as dori sa fac o motosapa, O parte din motoare le folosesc la suflat albinele din caturi, deci nu le pot vinde, Multumesc.

#147
biddi

biddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.12.2007

View PostNickRvl, on 24 februarie 2013 - 17:43, said:

Asta e buna, eu stateam si gindeam daca sa-i pun scaun rotativ in sensul ca nu vreau sa fac precum cocosul de tabla pe casa in vint iar acum aflu ca de fapt ma pot catapulta ca din MIG, e buna si informatia asta, scriind de pe un astfel de scaun....

Montam o bucata de tabla de 2mm pe el si sa rezolvat,ca altfel ne trezim cu un falus in poponeata!Posted Image

#148
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvasilica21, on 25 februarie 2013 - 07:08, said:

Are 6 cp. daca aveti idei, si stiti cum pot gasi piese,mi-as dori sa fac o motosapa, O parte din motoare le folosesc la suflat albinele din caturi, deci nu le pot vinde, Multumesc.
Ce piese te intereseaza, exact?

#149
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
gubi_dutu, pe 21 februarie 2013 - 09:21 , a scris:
mcjohn, poţi să-ţi iei liniştit o motosapă pe ax melcat. Cu cât mai simplă, cu atât mai fiabilă. Vezi-ţi de treabă că transmisia te va ţine mulţi-mulţi ani, şi nu e chiar atât de scumpă, aşa cum te-a speriat sile (preţuri între 100 şi 150 de lei, dar pe care o schimbi peste vreo 7 ani; cam câte curele se schimbă în perioada asta?). Dacă ai posibilitatea, ia-ţi un Briggs.



La Dedeman am văzut si Loncinul 75. Era foarte ieftin ! Am stat mult în cumpănă, dacă sa iau Loncinul sau Brigss-ul . Dar asa cum spunea cineva pe forum , m-am dat în vorba cu vânzătorul (care mi-ar fi vândut orice) și un alt cumpărător care a mai avut (sau avea) o motosapa și mi-a confirmat discuția de pe sit ... Cu cit "motorul" e mai complex , cu atât posibilitatea apariției unui defect în timp , e mai mare . Atunci am luat decizia de a lua ceva (mai) simplu ! Mi-ar fi placut sa iau Loncin-ul tocmai din pricina vitezelor. Asa la B&S trebuie sa mai cumpar si reductor , automat ma ajunge cu 5 mil mai mult , apoi schimbarea vitezelor e anevoioasa . Dar am ales aceasta varianta pentru ca eu nu am un mijloc de transport personal (dacie, logan , merţan) si pentru a merge cu ea la service ar fi trebuit sa ma rog de cite un vecin . Apoi un motocultor e mai greu decât o motosapa , deci mai greu de urcat într-un portbagaj . Cu putin noroc motosapa ce am luat-o ma va tine toată viata ! (Știind ca în câțiva ani 3-5 ani viata pe acest pământ va lua sfârșit ).
Attached File  1361719419668.jpg   131.26K   265 downloads Aceasta era Honda
Attached File  1361719425935.jpg   127.3K   290 downloads Acesta era Brigss-ul
Attached File  1361878664009.jpg   193.53K   305 downloads Aceste poze sint facute la mine acasa .
Attached File  1361886626881.jpg   155.2K   307 downloads Rotile le-am primit cadou !
Attached File  1361878698373.jpg   131.11K   291 downloads Mulțumesc forte mult celor ce m-au ajutat sa iau o decizie !
In special lui Dutu !
La revedere !

Edited by mcjohn, 26 February 2013 - 20:50.


#150
tavy23

tavy23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2011
S-o stapanesti sanatos si recolta bogata

#151
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Am citit pe forum persoane care întrebau despre ulei !
In manualul de exploatare a moto-sapei , fabricantul Brigss & Stratton recomanda :
Attached File  Fotografie0445-crop.jpg   276.13K   64 downloads
Dupa recomandarea fabricantului uleiul "Sintetic 5W-30" se preteaza la orice temperatura .
Uleiul 5W-30 este un ulei subțire recomandat in special temperaturilor negative .
Uleiul SAE 30 este recomandat temperaturilor pozitive .
Uleiul obișnuit (nesintetic) 10W-30 funcționează optim atunci când temperatura exterioara este intre -18 si +38

View Posttavy23, on 26 februarie 2013 - 20:49, said:

S-o stapanesti sanatos si recolta bogata

Mulțumesc !

Edited by mcjohn, 26 February 2013 - 22:15.


#152
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Recomand din experienta sa folositi ulei  xxW-40 pentru tara noastra. xxW-30 este caracteristic regiunilor in care vara nu depaseste 40 grade (veri mai reci) caracteristice tarilor din nordul europei.La noi vara sunt si 60 de grade la nivelul solului. De mult nu mai avem veri racoroase.

#153
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

View Postscaiba, on 24 februarie 2013 - 12:59, said:

Asta-i o variantă de foarte simplu:

Attachment Suspensie scaun1.JPGAttachment Suspensie scaun2.JPGAttachment Suspensie scaun3.JPG

Dacă nu-i cu supărare, care ar fi prețul scaunului cu tot cu sistemul de prindere ?

#154
vasilica21

vasilica21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013

View PostQuantum, on 26 februarie 2013 - 07:08, said:

Ce piese te intereseaza, exact?

Nu stiu exact.Dar asa cum am spus : am motor, suportul si coarmele le fac eu, poate o cutie de viteze si ce mai trebue sa fac o motosapa.Multumesc.
Sau poate gasesc una cu motorul defect sau fara motor.

Edited by vasilica21, 27 February 2013 - 08:19.


#155
vasilica21

vasilica21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013
Daca nu-l pot face eu, Ce ar trebui sa aleg intre Motosapa MGR 750 Briggs&stratton si Motocultorul Rotakt ROG80.Am vrut sa iau motocultor Rotakt ROG80 Briggs&Stratton dar nu e de gasit. Daca s-a mai pus aceasta intrebare pe forum va rog sa ma scuzati.
As vrea sa-l folosesc si la arat cu un plug micut. Va multumesc.

#156
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
mcjohn,  mă bucur pentru alegerea făcută de tine! S-o stăpâneşti sănătos! N-o să regreţi nicio clipă. Exact ca a ta am avut şi eu. Am vădut-o aici, în sat, iar acuma regret, că doar nu m-am îmbogăţit cu cât am luat pe ea, dar asta a fost mintea mea de atunci. Noul proprietar e foarte mulţumit de ea, după ce am folosit-o eu 5 (cinci) ani, fără a mă gândi vreodată la service. În afară de a-i schimba uleiul în fiecare an, nu i-am făcut nimic; şi am tras de ea ca de-un câine. Am pus-o şi la arat, dar nu recomand, că e prea uşoară. Mi-au rămas de la ea reductorul, plugul şi roţile cu gheare îmbunătăţite.

#157
a-zA-Zo-9_iulian

a-zA-Zo-9_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.01.2012

View Postscaiba, on 24 februarie 2013 - 12:59, said:

Asta-i o variantă de foarte simplu:

Attachment Suspensie scaun1.JPGAttachment Suspensie scaun2.JPGAttachment Suspensie scaun3.JPG
Buna ziua .Scaiba va rog daca se poate sa imi spuneti si mie, daca se gaseste scaun cu tot cu arc separat de utilajul pe care este amplasat si la ce pret este

#158
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Intrebi degeaba, e surd, mut si orb, in ce ordine vrei tu, la intrebari de genul asta. Mergi la tractoras.ro alege un numar de telefon si i-ai la intrebari.

#159
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Am dat de belea. La motocultorul pe care l-am achizitionat de curand (KENTAUR), apare un fenomen pe care nu mi-l prea explic.  In fata motorului exista un capac din care iese un stut de teava (cca 10 mm in diametru) indoita cam la 90 de grade cu capatul liber orientat in jos.  In timp ce merge motorul, pe acel stut picura ulei, atunci cand este inchisa clapeta din busonul radiatorului. Cand deschid clapeta din busonul radiatorului. constat ca in radiator se face presiune si lichidul de racire iese pe supraplinul radiatorului, iar picuratul uleiului, pe stutul sus amintit, dispare. Sa fie de vina garnitura de chiuloasa? Am una de rezerva. Sa fie necesara strangerea suruburilor chiuloasei, in timpul efectuarii rodajului?
Rog pe cei ce se pricep sa ma ajute.
    MULTUMESC
PS Sambata o sa pun niste poze daca este nevoie.

#160
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,658
  • Înscris: 31.01.2010
Nu umbla!
Risti sa comenteze interventie neautorizata.
Garantie si gata!

Grig

#161
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Întreb aici, pentru că topicul ăsta e mai populat decât ăla cu motocultoare:
În seara asta aram cu motocultorul meu, la un consătean, în grădină, când la un moment-dat, după ce l-am întors în capăt, gălăgiosul nu a mai vrut să plece în brazdă.
Zic... mă i-am greşit corelarea schimbătoarelor? Nu, nu era ăsta motivul.
Zic... nu i-am cuplat diferenţialul la roţi? Nici asta nu era.
Cuplez, de probă, priza de putere, ...merge (doar ea). Roţile - nema.
Încerc toate combinaţiile de viteze posibile, roţile nimic.
Cert este că, pe la ultimele trei brazde, a intrat cam greu în viteze, ba chiar şi cu cârâială.

M-a lăsat discul de ambreiaj? Sau e altă problemă?

Nu mă prea pricep la motoare; învăţaţi-mă!

Am venit cu el, acasă, pe liber, de nevastă-mea a râs că am rămas în pana prostului. Mai bine păţeam asta!

@scaiba, help!

Edited by gubi_dutu, 28 February 2013 - 20:09.


#162
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgubi_dutu, on 28 februarie 2013 - 08:16, said:

mcjohn,  mă bucur pentru alegerea făcută de tine! S-o stăpânești sănătos! N-o să regreți nicio clipă. Exact ca a ta am avut și eu. Am vădut-o aici, în sat, iar acuma regret, că doar nu m-am îmbogățit cu cât am luat pe ea, dar asta a fost mintea mea de atunci. Noul proprietar e foarte mulțumit de ea, după ce am folosit-o eu 5 (cinci) ani, fără a mă gândi vreodată la service. În afară de a-i schimba uleiul în fiecare an, nu i-am făcut nimic; și am tras de ea ca de-un câine. Am pus-o și la arat, dar nu recomand, că e prea ușoară. Mi-au rămas de la ea reductorul, plugul și roțile cu gheare îmbunătățite.


Pai si vecinu care ti-a luat motosata nu-i trebuie si accesoriile ?
Daca lui nu-i trebuie ti le iau eu la 1/2 din pretul lor (Cu conditia sa fie in stare buna , nu defecte , sa ma spal eu pe cap cu ele ).
Attached File  Accesorii Motosapa.jpg   74.49K   198 downloads , Attached File  Accesorii Motosapa 2.jpg   76.79K   217 downloads
La vara imi vor trebui si mie , mai ales reductorul si rarita . Rotile deja le am .
Am acasa o bucata de sina de tren  (tramvai) de 1 m . Are undeva la 30 Kg . o tai la 70 cm si o agat deasupra frezelor .  Si am facut-o de 80 kg .
Cu CP nu sint eu lamurit Attached File  1361718586478.jpg   132.49K   175 downloads . Pe eticheta de la magazin spune ca ar avea ^ CP . Dar eu nu vad acest detaliu nicaieri in documentatie . Cartea tehnica . O avea 6 , o avea 4 CP ... Dumnezeu stie !
La revedere !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate