Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

frana disc spate..

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut. am si eu un mtb..pe fata are frana pe disc..iar pe spate..vbrake..ideea este ca nu prea tine niciuna nici alta..dupa ce le apas pe amandoua odata..opreste dupa 2.5 ~m....cand merg cu ea..sunt mereu in pericol..in caz ca trebuie sa franez brusc...m-am be...t...ce imi recomandati sa fac...mentionez ca sunt cam greu Posted Image ...am mers pe o bicicleta ce avea franele hidraulice pe disc...iar cand am apasat putin mai tare..era sa ma arunce in cap...stiu ca merge sa-i pun frana pe disc si pe spate..dar daca tine la fel ca aia de pe fata...e clar..


Cand zic 2.5 M...nu ma refer cand am viteza...ci lejer...nush sa zic..10 ~ 15 km/h...atunci cand am viteza...ma rog la Dumnezeu sa nu-mi apara ceva in fata ...

Edited by vampiru_2007, 08 February 2013 - 01:40.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie sa recunosc ca ai o mare problema existentiala. Nu-ti merge frana de la bicicleta !
   Iti recomand sa-ti cumperi o ancora. Cand nu tine frana, arunci ancora si opresti.
Daca nu gasesti ancora, poti sa folosesti un sac de nisip, pe care-l legi cu o franghie de gat.

#3
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
sau te duci acolo unde vrem cu toti sa se duca Base...ce zici ?

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 cspot, on 08 februarie 2013 - 02:00, said:

Trebuie sa recunosc ca ai o mare problema existentiala. Nu-ti merge frana de la bicicleta !
   Iti recomand sa-ti cumperi o ancora. Cand nu tine frana, arunci ancora si opresti.
Daca nu gasesti ancora, poti sa folosesti un sac de nisip, pe care-l legi cu o franghie de gat.
LoL , ai uitat sa mentionezi parasuta in spate !  :))))))

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
mda, o sa iau threadul serios ca si eu eram in situatia ta si nu e de gluma.
Am o bicicleta mai ieftina, cu niste ani in spate si v-brake-urile nu mai tineau deloc.

Le-am schimbat cu Shimano BR-M422 (acera) si Promax TX-127 aluminiu
Recomand Shimano-ul, si Promax e ok dar Shimano "prinde" mai lin, nu te arunca din prima, la Promax trebuie sa trag eu maneta mai cu atentie...cel putin asta e impresia mea :)
Deci daca ai prinderi de V-brake si la furca ar fi perfect, cu ~70-80lei iei frane noi fata-spate, care crede-ma ca franeaza :)
Daca nuj ai prinderi V-brake pe furca e mai complicat, ca vad ca nu ai prea multi bani (threadul cu vopseaua) si franele pe disc sunt la cu totul alt nivel de costuri.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un sistem de franare hidraulic pe disc este cat o bicicleta functionala cu v-brake-uri. In functie de unde/cum folosesti bicla, alegi si sistemul de franare dar pentru ture usoare sau oras, franele v-brake sunt ideale.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Da, poate sta linistit ca v-brake-uri decente franeaza de te arunca in cap daca e nevoie ;)

Oricum, depinde de situatia exacta, pe care nu ai mentionat-o...poate v-brakeul pe spate e ok dar are sabotii terminati, si iei doar din aia atunci, si poate e la fel si la frana fata, adica placutele trebuie schimbate..

Dar raman la ce am zis, cel mai eficient e sa montezi (daca se poate) si pe fata un V-brake nou...ca banuiesc ca nu ai cine stie ce frana pe disc...probabil ai ceva ieftinache/ slab

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
si eu am problema asta, am frana pe disc promax si in ultima vreme nu mai tine. este murdar discul si placutele, de obicei le scot, le degresez si le smirgheluiesc. ma arunca in cap dupa ce fac aceste lucruri.

#9
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Prima data cureti cum zice rasistu.

Pe asfalt, fata e baza. Daca franezi la limita teoretica, ar trebui sa faci stoppie, deci spatele e irelevant.
Spatele e pentru suprafete cu aderenta scazuta, unde daca ai pierdut fata esti jos. Daca se duce spatele, mai pui piciorul, si ai o sansa sa revii.

Schimba placutele, daca dupa curatare nu obtii rezultatele dorite.
Daca nici dupa placute schimbate, atunci cablul cu camasa.
Daca nici asa nu obtii rezultatele dorite, atunci schimbi frana.(sau bicicleta)

Edited by c72_c72, 08 February 2013 - 11:31.


#10
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009

 marius87ism, on 08 februarie 2013 - 03:16, said:

LoL , ai uitat sa mentionezi parasuta in spate !  Posted Image)))))

esti destept ca si cspot ala...sa va luati de mana cand mergeti unde v-am zis..


asa..eu am first bike...care si-a facut treaba pana acum..si sper sa-si mai faca putin..pana o sa-mi permit alta bicicleta...care clar va avea franele hidraulice.. Cam cat m-ar costa sa pun frana pe disc si pe spate...ceva mai ieftinake asa..:D....pe spate am posibilitate sa pun si frana pe disc ..poate pot pune frana din aia duala..sa franeze si pe ce-a cu disc si vbrake-u :D

Edited by vampiru_2007, 08 February 2013 - 12:49.


#11
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Iti urez bafta!
Ca ai nevoie.

#12
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009

 c72_c72, on 08 februarie 2013 - 16:25, said:

Iti urez bafta!
Ca ai nevoie.

mersi mult ..

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 08.01.2009

 vampiru_2007, on 08 februarie 2013 - 12:39, said:

esti destept ca si cspot ala...sa va luati de mana cand mergeti unde v-am zis..


asa..eu am first bike...care si-a facut treaba pana acum..si sper sa-si mai faca putin..pana o sa-mi permit alta bicicleta...care clar va avea franele hidraulice.. Cam cat m-ar costa sa pun frana pe disc si pe spate...ceva mai ieftinake asa..Posted Image....pe spate am posibilitate sa pun si frana pe disc ..poate pot pune frana din aia duala..sa franeze si pe ce-a cu disc si vbrake-u Posted Image

Fiindca ai un first bike , nu mi imaginez ca e ceva de capul franelor pe disc pe care ti le au pus din fabrica . Conteaza si dimensiunea rotorului pe care il ai (daca chiar ai mai multe kg , poate unul de 180 ar fi mai ok daca suporta furca, desi la utilizare normala unul de 160 ar trebui sa fie arhisuficient) . Niste frane ca putere de franare exelente sunt AVID BB7 . Sunt mecanice , insa au puterea mai mare de franare decat multe din cele hidraulice entry level , deci ar fi solutia cea ma ok ca performanta/pret . Pe spate niste frane V-brake ok sunt mai mult decat suficiente , tinanad cont ca spatele e folosit doar in conditii de aderenta scazuta (in restul situatiilor frana fata e sfanta , deoarece acolo se deplaseaza aproape toata greutatea pe franare) .
De asemenea , nu stiu cat de repede te astepti sa te opresti , pt ca daca bicla se opreste prea repede , tu nu vei face acelasi lucru .

#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Prietene (cel de deasupra mea), am eu frane hidraulice Shimano Entry level si sunt fenomenal de bune. Nu cred ca le bate vreun V brake sau vreun cable disk brake.

Ah, da, am doua biciclete cu frane hidraulice: una are Shimano M485 si una M486. Ambele entry level. Ambele produc o forta de franare incredibil de mare. Si sunt imune la noroi amestecat cu frunze, la care V break-urile cleacheaza imediat.

Acum catre initiator:

Evident pe un First Bike nu merita montat asa ceva.

Ca sa pui frana pe disc pe spate, trebuie sa ai urechile de prindere a etrierului pe cadru. Daca le ai, trebuie sa schimbi si butucul rotii cu un butuc cu prinderi pentru discul de frana. De obicei e mai ieftin si mai comod sa schimbi roata cu totul. Apoi trebuie sa cumperi frana respectiva. Una peste alta eu consider ca in cazul tau nu merita investitia.

Pune mana si regleaza calumea frana pe care o ai deja, nu cumva sa te apropii cu ulei de discul de frana, pentru ca multi prosti pun ulei pe disc ca sa nu le mai scartaie frana.

Daca nu vrea si nu vrea, pune-ti un V brake calumea si pe fata si ai rezolvat. Circulatul fara frane cu bicicleta este la fel de periculos ca si circulatul fara frane cu masina. Imagineaza-ti ca vine tare un autobuz si nu apuci sa franezi si ajungi in fata lui.

Edited by Arkouda, 09 February 2013 - 14:07.


#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu am frane cu disc la un dhs de peste 20kg si de obicei le apas pe amandoua la fel de puternic. nu m-a aruncat niciodata in cap desi opreste foarte repede, cam 2-3 metri de la viteza maxima (30 km/h ca e tractor). dar discul de pe spate este mai mic decat cel de pe fata.

#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 08.01.2009

 Arkouda, on 09 februarie 2013 - 14:06, said:

Prietene (cel de deasupra mea), am eu frane hidraulice Shimano Entry level si sunt fenomenal de bune. Nu cred ca le bate vreun V brake sau vreun cable disk brake.

Ah, da, am doua biciclete cu frane hidraulice: una are Shimano M485 si una M486. Ambele entry level. Ambele produc o forta de franare incredibil de mare. Si sunt imune la noroi amestecat cu frunze, la care V break-urile cleacheaza imediat.

Acum catre initiator:

Evident pe un First Bike nu merita montat asa ceva.

Ca sa pui frana pe disc pe spate, trebuie sa ai urechile de prindere a etrierului pe cadru. Daca le ai, trebuie sa schimbi si butucul rotii cu un butuc cu prinderi pentru discul de frana. De obicei e mai ieftin si mai comod sa schimbi roata cu totul. Apoi trebuie sa cumperi frana respectiva. Una peste alta eu consider ca in cazul tau nu merita investitia.

Pune mana si regleaza calumea frana pe care o ai deja, nu cumva sa te apropii cu ulei de discul de frana, pentru ca multi prosti pun ulei pe disc ca sa nu le mai scartaie frana.

Daca nu vrea si nu vrea, pune-ti un V brake calumea si pe fata si ai rezolvat. Circulatul fara frane cu bicicleta este la fel de periculos ca si circulatul fara frane cu masina. Imagineaza-ti ca vine tare un autobuz si nu apuci sa franezi si ajungi in fata lui.

Imi pare rau pt. tine ca trebuie sa te minti singur ca sa te simti mai bine pt. alegerea facuta . N am spus ca M485/486  nu s ok (pt. ca sunt) insa ca forta de franare sunt sub BB7 . Problema cu BB7 le este ca nu ai modulatia pe care o ai la o frana hidraulica (desi nici la cele hidraulice entry level nu ai cine stie ce modulatie ) .
In rest sunt de acord cu ce ai spus , d aia i am si recomandat sa ramana pe V-brake in spate (unul OK insa , nu ce pun de obicei cei de la FirstBike care zici ca s spaghete la cum flexeaza cand sunt apasate franele)

#17
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009

 Arkouda, on 09 februarie 2013 - 14:06, said:

Prietene (cel de deasupra mea), am eu frane hidraulice Shimano Entry level si sunt fenomenal de bune. Nu cred ca le bate vreun V brake sau vreun cable disk brake.

Ah, da, am doua biciclete cu frane hidraulice: una are Shimano M485 si una M486. Ambele entry level. Ambele produc o forta de franare incredibil de mare. Si sunt imune la noroi amestecat cu frunze, la care V break-urile cleacheaza imediat.

Acum catre initiator:

Evident pe un First Bike nu merita montat asa ceva.

Ca sa pui frana pe disc pe spate, trebuie sa ai urechile de prindere a etrierului pe cadru. Daca le ai, trebuie sa schimbi si butucul rotii cu un butuc cu prinderi pentru discul de frana. De obicei e mai ieftin si mai comod sa schimbi roata cu totul. Apoi trebuie sa cumperi frana respectiva. Una peste alta eu consider ca in cazul tau nu merita investitia.

Pune mana si regleaza calumea frana pe care o ai deja, nu cumva sa te apropii cu ulei de discul de frana, pentru ca multi prosti pun ulei pe disc ca sa nu le mai scartaie frana.

Daca nu vrea si nu vrea, pune-ti un V brake calumea si pe fata si ai rezolvat. Circulatul fara frane cu bicicleta este la fel de periculos ca si circulatul fara frane cu masina. Imagineaza-ti ca vine tare un autobuz si nu apuci sa franezi si ajungi in fata lui.

pe fata nu am posibilitatea sa pun vbrake..iar pe spate..am acele urechi pentru frana pe disc...insa..chiar nu as vrea sa bag multi bani...findca am avut doar cadru si o roata..restu am investit eu in ea..m-as multumi si cu vbrake-uri...doar sa-mi franeze...nu sa apas frana...si ea sa continue sa mearga...am acest model de bicicleta.. http://upload.oradea...uri/6911702.jpg o sa incerc sa schimb cu totul franele de pe spate cu unele noi , iar pe fata am sa incerc sa schimb doar saboti ...poate poate.. ( apropo..cum sa dai cu ulei pe frane ???? se da cu vaselina...glumesc.. )

#18
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Ai o fixatie cu franele pe spate. Nu conteaza ca ti-am spus cativa ca frana spate e de importanta secundara, tot dai cu frana spate.

Uite o parere avizata: http://sheldonbrown.com/brakturn.html

Renuntasem cand ti-am urat bafta, insa mi-am amintit ca pana pe la vreo 13-14 ani aveam cam aceeasi conceptie.
Motivul erau figurile, cu frana spate, ce seamana cu frana de mana la masina.


Acesta cred ca e si motivul tau, iar felul in care scrii nu face decat sa imi intareasca conceptia. Daca mai adaug topicul cu vopseaua, caz inchis.


Altele erau raspunsurile daca nu o dadeai dupa cires.

Edited by c72_c72, 10 February 2013 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate