Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema cu fotografiatul in club cu un canon 400d si blitz extern

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Rary23

Rary23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2012
Salut!
In primul rand e cam dificil sa exprimi o problema tehnica in cuvinte dar sper sa ma inteleaga careva..
De ceva vreme fotografiez intr-un club.. am folosit doar blitzul aparatului dar acum mi-am cumparat unul extern, si problema este ca fiind intuneric aparatul nu declanseaza blitz.. tot focalizeaza si nimic. As vrea sa intreb daca sunt ceva setari pt aparat in cazul acesta.. de exemplu am observat la un coleg cu un nikon ca are un fel de led/lanterna care lumineaza pe subiect sau unde vrea sa focalizeze cand face poza cu blitzul pe intuneric.. am si eu un led de genul langa obiectiv dar vad ca nu se aprinde .. doar cand pun pe timer sa faca poza.
Care va rog sa ma ajutati !!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
La Canon este beam asist dar nu cred ca merge cu blitz extern sau mai bine zis nu cu toate, Canon in general prefera o rafala de blitz intern si cu aia a focalizat. Nu stiu cum ai putea face cu externul daca el nu poate face rafala. Poate sa incerci un red eye ca si ala foloseste beam asist-ul.

#3
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
ce blit ai?

#4
catalinaalbu

catalinaalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.05.2012
In primul rand trebuie sa citesti foarte bine manualul aparatului, cu siguranta ca vei gasi singur raspunsul....O zi buna !

#5
Rary23

Rary23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2012
Revue c35s... dar din ce observm beam asistul asta nu se aprinde veci.. :|, doar cand activez timerul la aparat. Ce setare trebuie sa ii fac sa se aprinda?

#6
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
RFM

#7
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Acu inteleg discretia  ta in dezvaluirea modelului de blitz  inca de  la prima postare . Daca ai bijuteria asta tehnologica de blitz sunt curios ce aparat ai sub el. Sfatul meu este sa il pui in dulap (ca poate o sa ai nevoie de el cand te apuci de strobist. astfel te sfatuiam sa il duci la tomberon direct) si sa iti cumperi un blitz mai serios pt pozat pe intuneric in club. Un yongnuo macar

#8
Rary23

Rary23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2012
Am si yongnuo dar e imprumutat la un coleg.. Infine nu inteleg ce interes ai legat de marca de blitz cand eu am intrebat altceva?? Bine ca esti mare zmeu si ai stiut sa imi arunci la gunoi blitzu dar legat de ce am intrebat nu zici nimic..

#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Pai la ce cazatura e probabil ca nici nu are AF assist beam sau daca are e defecta, sau nu poate fi activata din meniul camerei sau eu stiu ce combinatie nefericita ai tu acolo. Deci intrebarea ta este lipsita de sens. Camera nu o stim ca sa ne dam cu parerea. Deci e foarte important sa stim marca/model de blitz si  camera. Acum ca tu pui intrebari aiurea eu nu am nici o vina. Eu am raspuns cam ce se poate raspunde. Daca era sa iti raspund strict la intrebare trebuia sa o cataloghez ca intrebare cretina si nu cred ca te coafa. Asa ca  singura solutie e sa iti iei o lanterna micuta sa te ajute la focalizare daca tii asa demult la acest model de blitz

#10
Rary23

Rary23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2012
Scria in titlu ca e un 400d

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Meniul 7 din Custom Functions la 450D-ul meu care cred ca e similar cu al tau zice ceva de assist beam fireing dar daca este deja enable nu ai ce face, unele blitzuri nu pot emite ei asistare de focus caz in care nu exista solutii. Ori mergi pe blitz-ul lui face trage rafale ori pui un blitz extern mai destept capabil sa ajute focusul inainte sa declanseze final.

#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Acum am vz  titlul . Esti sigur ca blitzul are asa ceva?. Oricum daca crezi ca am glumit cu lanterna sa stii ca nu am glumit. Se practica chestia asta cand nu ai blitz pe aparat de exemplu si nu ai lumina suficienta pt focalizare.. Parerea mea este sa renunti la acel blitz. Apropo esti sigur ca se pupa la voltaj/declansare cu DSLR  -ul tau. Personal nu as pune pe aparat asa ceva oricat de ieftin l-as gasi de cumparat. O sa iti dai seama in timp ca anumite chestii in fotografie par scumpe... dar isi merita pretul .Serios chiar nu merita sa iti bati capul cu blitzul asta. Recupereaza-ti blitzul de la prietenul tau si asta pastreaza-l pt folosire doar offcamera slave

Edited by nenis, 06 February 2013 - 10:14.


#13
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
Presupunand ca e un blitz care chiar are AF Assist si presupunand ca becurile nu sunt arse, incearca sa pui:
  • focus pe one shot.
  • drive mode pe single shooting.
Dar serios, e o chestie de bun simt ca atunci cand ceri ajutor cu niste electronice sa spui exact ce fel de electronice ai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate