Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

intrerupere curent Electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Plata a fost facuta odata la banca si odata la paypoint d-ala.Problema nu a fost ca au inregistrat ei gresit,ci ca tot eu am platit din cauza unei erori din sistemul lor.In plus,nu inteleg cum este posibil sa platesti o factura de mai multe ori.

#20
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostTalkabout, on 01 februarie 2013 - 23:02, said:

p.s. facturile au fost mereu platite la zi, nu am avut nicio problema cu nimeni in acesti 2 ani (am vorbit si cu fostul proprietar de la care am cumparat apartamentul, mi-a a spus si el ca respectivul contor asa era de ani buni, si el n-a avut probleme).

Mersi
Actioneaza-i in instanta, intreruperea furnizarii un serviciu in afara termenelor legale e abuz, si isi pot pierde autorizarea de functionare!

View Postandreic, on 01 februarie 2013 - 23:54, said:

Eu am retinut treaba asta... deci ei au constatat (proces verbal etc)... mergi la ei si vezi exact ce s-a constatat ce scrie in hartii pentru ca nu e de gluma, se poate ajunge la politie daca nu e o simpla eroare. Nu stiu care e treaba cu instiintarile, contorul si ce e inainte de el e proprietatea lor deci nu trebuie sa notifice nimic, cand constata ceva taie imediat si fac proves verbal nu stau de instiintari.
Cata vreme contorul e pe hol, iti suge maxim teava de la esapament! Oricine are acces la el, nu te pot acuza pe tine cu nimic! Eu cu diferentiala aveam probleme cand sudam, sarea in draci.  
Pana cand am spart cu pietroiu BMPTul, furam o leaca de curent cat sudam, sigur, nu furtul era intentia, ci sa nu mai treaca prin diferential, care sarea!
Si dupaia chemam eu politia, ca mi-au spart golanii contorul! Evident ca scoteam strapul de acolo!

Nu sudam des, de doua ori pe an! Dupa 4 spargeri de BMPT, mi l-au mutat in casa, si am fost nevoit sa-mi schimb aparatul de sudura, care avea izolatia slaba si curenti de fuga!

View Postandreic, on 02 februarie 2013 - 06:17, said:

Ma gandeam ca ai platit 1000-2000 lei... pt 100 lei nu merita tribunalul taxa de timbru va fi mai mare.
e gratis.

Edited by Josef_Mengele, 02 February 2013 - 12:31.


#21
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View PostJosef_Mengele, on 02 februarie 2013 - 12:34, said:

Actioneaza-i in instanta, intreruperea furnizarii un serviciu in afara termenelor legale e abuz, si isi pot pierde autorizarea de functionare!
care sunt acele termene legale? daca au constatat furt sa zicem, nici asa nu au dreptul sa faca ce au facut oare?

as vrea totusi sa ma duc luni cu "lectia invatata" la ei, am sa intreb si niste avocati

#22
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostTalkabout, on 02 februarie 2013 - 12:36, said:

care sunt acele termene legale? daca au constatat furt sa zicem, nici asa nu au dreptul sa faca ce au facut oare?

as vrea totusi sa ma duc luni cu "lectia invatata" la ei, am sa intreb si niste avocati
Au voie, daca nu esti client prioritar. Adica spital, sau altceva.

Trebuie sa aibe poze, la contorul sau instalatia ta. Daca zici ca nu au anuntat militia, e minciuna, pt ca ei primul lucru pe care il fac, anunta militia, si dau angajatii declaratie pe proprie raspundere, ca nu te cunosc, nu au relatii dusmanoase sau de alta natura cu tine, si ca se jura ca nu ti-au inscenat nimic. Iar Politia face pozele, ia amprente, etc.

In baza constatarii facute de POLITIE, ei decid sa te deconecteze, si sa rezilieze contractul cu tine!

Edited by Josef_Mengele, 02 February 2013 - 12:44.


#23
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Deci inteleg ca ei daca au constatat furt ieri, ar fi anuntat politia, nu? eu nu stiu ce au anuntat si ce nu, ce constatari au facut acolo, nu stiu nimic, intrucat eram la munca!
asadar numai politia poate constata furtul, nu angajatii electrica asa de capul lor.. inteleg bine?
mie mi-e greu sa cred ca a fost politia ieri pe acolo, am intrebat si vecinii si seful de scara si nu stie nimeni nimic!

Edited by Talkabout, 02 February 2013 - 13:24.


#24
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Posteugeniusro, on 02 februarie 2013 - 11:07, said:

Daca apare o factura platita de doua ori inseamna ca pe o alta luna apare o factura neplatita, si pentru aia la 60 zile parca te deconecteaza, aici este o incurcatura cu nr de factura, cum ai facut plata? la ghiseu? la banca? on-line?
Eu platesc de fiecare data mai mult decat scrie pe factura si urmatoarea factura vine cu minus. Ei iti inregistreaza suma ca plata in plus. Banii nu se pierd.

#25
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnoha_1508, on 02 februarie 2013 - 19:46, said:

Eu platesc de fiecare data mai mult decat scrie pe factura si urmatoarea factura vine cu minus. Ei iti inregistreaza suma ca plata in plus. Banii nu se pierd.
Esti primul pe care-l aud ca face asta. Eu cred ca n-ai ce face cu banii sincer. Asta mai lipseste. la cat de vulnerabile sunt sistemele IT de pe la noi si la cat de bine merge totul in tara asta. Dar continua asa, poate ai sa te trezesti odata ca banii aia nu mai sunt

#26
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Platesc asa deoarece sunt deseori plecata din oras si nu stiu scadentele la facturi. Pentru linistea mea, prefer sa dau 80-90 de lei care mi se scad luna urmatoare.

Edited by noha_1508, 02 February 2013 - 19:55.


#27
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Daca ai smartphone, vezi ca sunt tot felul de aplicatii, te avertizeaza si le si poti plati direct de pe telefon. sau mai e varianta facturilor online, mie toate imi vin pe mail si le platesc prin internet banking

#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostTalkabout, on 02 februarie 2013 - 19:51, said:

Esti primul pe care-l aud ca face asta. Eu cred ca n-ai ce face cu banii sincer. Asta mai lipseste. la cat de vulnerabile sunt sistemele IT de pe la noi si la cat de bine merge totul in tara asta. Dar continua asa, poate ai sa te trezesti odata ca banii aia nu mai sunt

Nu fi asa pesimist, eu fac foarte multe plati on-line si nu am avut niciodata probleme, si eu obisnuiesc sa rotunjesc platile si din acest motiv uneori vine un rest pe plus alteori pe minus la factura vezi un exemplu in poza.

#29
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Prin homebank ING le platesc, dar numai orange-ul vine online. Gazul si curentul....
Nu am smartphone

#30
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Revin cu noutati: azi am fost la ei, mi-au spus sa ma duc maine de la 9, cand se face nu stiu ce comisie. Au spus ca a fost descoperita o inversare a bornelor 1 cu 3, si nu mai stiu ce.. (sigiliul metrologic e intact, deci contorul nu a fost desfacut). Acum, spun ei, vor sa recupereze ceea ce s-a pierdut. Intrebarea mea e cum se face recalcularea energiei si pentru cat timp "inapoi"? de la ultima citire? Ma gandesc ca atunci cand se citeste indexul, se vede oarecum si daca a fost umblat la contor, deci are loc si o verificare.
Exista vreo lege in sensul asta? ma intereseaza cum se face recalcularea in functie de consumatori, si in ce conditii.

Multumesc

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Pai stai putin cine a inversat bornele... cum putea face asta fara sa se umble la contor... vecini sau tot aia de la electrica ? :)

#32
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sigiliul metrologic este ala care il desfaci ca sa poti desface contoarul sa ai acces la componente in interior, celalalt sigiliu de la capacul bornelor cum se prezenta, acuma mai e o problema la un tablou de genul asta descuiat unde are acces oricine poate sa umble un "prieten" sa iti rupa sigiliul ca sa iti faca rau.
Inversare de borne 1 cu 3 inseamna ca se inverseaza faza cu nulul la intrare, si astfel se creeaza posibilitatea de furt conectand consumatorii la un nul fals (pamantare).
[ http://i48.tinypic.com/29tvlh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
^bine zis
e vorba de sigiliul bornelor. sincer nu stiu cine putea face asta, dar am o banuiala: consumul asta oarecum redus am inceput sa-l constat din luna decembrie, iar prin noiembrie am avut un chirias dubios, ce statea fix fata in fata cu mine, betiv ordinar, care intre timp a fost evacuat din cauza datoriilor imense la intretinere (probabil si alte utilitati). ma gandesc sa nu-mi fi facut el rau intentionat, alta varianta chiar nu vad! tabloul era descuiat, avea acces oricinel. pot fi cei de la electrica acuzati in vreo oarecare masura, ca nu si-au securizat tabloul cu contoarele?

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
pai daca sigiliul de la borne era intact, inseamna ca a fost gresit legat de cei de la electrica cand a fost schimbat ultima oara contorul, pe sigiliul care era pus pe borne era un numar, iar cei de la electrica trebuie sa stie cine a fost cel care a sigilat si care inclusiv a gresit legaturile, daca firele sunt de aceeasi culoare se poate intampla astfel de greseli.

#35
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca ajungi la comisie zile la domnii aia ca tu nu ai nici o vina ca angajatii lor sunt niste incompetenti care nu stiu nici lega un contor.
eu, har domnului, mai castig bani pe seama lor. mai pica la om una alta, io mai repar...si totul e bine.

zile sa se uite in procesul verbal cand ti l-o montat cine l-o montat? ca ar trebui sa`l mai aiba in arhive.
si vinovat se face omul lor atata timp cat sigiliul contorului a fost intact.

Edited by D3an, 04 February 2013 - 20:39.


#36
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
problema e ca sigiliul bornelor nu a fost intact.. el a fost afectat/rupt.. doar sigiliul metrologic era neatins

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate