Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Liber la muncă în Marea Britanie pentru muncitorii români și bulgari, din ianuarie 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010

View Postbogdan_z, on 01 februarie 2013 - 16:29, said:

africa de sud, canada, irlanda (si irlanda de nord), africa de sud, australia, noua zeelanda, asia de est..
Da, dar poate vrei sa fii cat de cat mai aproape de casa, ori africa de sud, canada (cred ca te referi la partea engleza unde sunt putine locuri de munca pentru emigranti)australia, noua zeelanda sunt la mare departare.
Ps: ai trecut de 2 ori africa de sud.

Edited by marcel201, 01 February 2013 - 18:03.


#20
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
da

#21
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
ce e naspa acolo e clima, corect? ma gandesc ca mai mult stai deprimat daca te ploua zilnic.
in plus, anglia e prezentata la tv mai mult ca o tara de hip-hop, negri, niste marlani mai evoluati. plus prea apropiata de america, oricand te poti trezi cu legi abuzive, deci.

#22
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
cred ca e[ http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/556529_480853565283167_225760201_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cam asa ceva...

Edited by Allahu, 02 February 2013 - 12:40.


#23
mada23

mada23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.12.2010

View Postmarcel201, on 01 februarie 2013 - 15:15, said:

Se vorbeste, dar daca te duci de ex in Germania acei oameni iti vor vorbi in germana, ce faci il rogi sa-ti traduca in engleza ? geez

Germanii, austriecii,italienii, nici nu vor sa auda de engleza.Esti in atara mea, vorbesti limba mea.sunt orgoliosi,nu vor sa invete engleza sau nu vor sa o vorbeasca.Daca li te adresezi in engleza, se fac ca nu inteleg

#24
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010

View Postmada23, on 10 februarie 2013 - 20:09, said:

Germanii, austriecii,italienii, nici nu vor sa auda de engleza.Esti in atara mea, vorbesti limba mea.sunt orgoliosi,nu vor sa invete engleza sau nu vor sa o vorbeasca.Daca li te adresezi in engleza, se fac ca nu inteleg

Exact!

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,773
  • Înscris: 30.10.2003
Asa e, dar nu prea!

Daca e vorba de munca, cam trebuie sa stii limba respectiva! Tu zici ca stii engleza, dar cand Windows-ul e in germana, specificatiile, documentatia sunt in germana, clientii vorbesc in germana, clar ca nu au ce sa discute cu tine!

Daca e sa iti vanda ceva vorbesc si romaneste Posted Image

#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postmada23, on 10 februarie 2013 - 20:09, said:

Germanii, austriecii,italienii, nici nu vor sa auda de engleza.Esti in atara mea, vorbesti limba mea.sunt orgoliosi,nu vor sa invete engleza sau nu vor sa o vorbeasca.Daca li te adresezi in engleza, se fac ca nu inteleg
si asta ai descoperit tu personal bazat pe un studiu pe o bucata reprezentativa a populatiei, sau vorbesti asa sa treaca vremea?
de unde draq stiti voi cum e in Germania, Austria sau in alta parte?
in general, ca si in romania de altfel, marea majoritate a planetei n-are nici o treaba cu engleza. toti sustin ca stiu engleza si cand trebuie sa lege 3 propozitii de un grad de dificultate mediu, e jale. peste tot si in special in RO unde toti stiu engleza de sta matza-n coada.
ai vornit vreodata engleza cu un chinez care zice ca stie engleza? sau un indian? sau unu din pakiland?
iar aia care teoretic stiu engleza, cand s-apuca si vorbesc, scot din ei o pronuntie de scornicesti, de iti vine s-o iei la fuga si sa nu te opresti pana-n Bolton, Leeds sau Carlisle.
majoritatea oamenilor nu vorbesc engleza ca d-abia rup cateva cuvinte, nu ca nu vor.
am avut pe unu la lucru care in londra intr-un birt o zis "i become a glass of beer".
no you don't.

Edited by Pengoon, 11 February 2013 - 00:20.


#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

View PostPengoon, on 11 februarie 2013 - 00:19, said:

ai vornit vreodata engleza cu un chinez care zice ca stie engleza? sau un indian? sau unu din pakiland?
iar aia care teoretic stiu engleza, cand s-apuca si vorbesc, scot din ei o pronuntie de scornicesti, de iti vine s-o iei la fuga si sa nu te opresti pana-n Bolton, Leeds sau Carlisle.

no you don't.
Please don't get me started on this.

#28
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postbogdan_z, on 01 februarie 2013 - 13:07, said:

Dar de ce va tot duceti in anglia?
De ce mereu mergeti in tarile unde e nevoie de vize si invitatie de la cineva din respectiva tara pentru a o vizita?
de canada, mexic, america de sud, africa de sud etc etc etc ?
Sunt atatea tari pe planeta asta.
dar nu, de la un timp doar anglia. Posted Image

In Canada ai nevoie de viza.

View Postbogdan_z, on 01 februarie 2013 - 16:29, said:

si eu as fi multumit daca aici toata lumea ar fi la acelasi nivel pe acest forum . Posted Image
asa, de la egal la egal.


africa de sud, canada, irlanda (si irlanda de nord), africa de sud, australia, noua zeelanda, asia de est..

In Canada, Australia si Noua Zeelanda ai nevoie de viza de lucru iar daca vrei sa aplici pentru a emigra trebuie sa ai luat testul IELTS, plus cateva mii de euro pentru procesarea dosarului.In U.K.nu este cazul.Si eu zic ca cine a vrut pana acum sa ajunga in U.K. a ajuns, inclusiv comunitatea rroma.

#29
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Ce facem cu usl-ul si comunistii de aici ?

Usl pe zi ce trece calca in picioare imaginea Romaniei , ce ne facem daca ne pune UE restrictii la granita ?

Iar comunistii din Romania , insearca sa ne forteze sa ramanem aici , ca sa le platim lor lefurile / pensiile. Pana si pe forumul asta mai intra cate un bolsevic sa intrebe de ce ar pleca cineva din tara cu cele mai mari impozite din Europa (tara aia este in prezent Romania).

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,090
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthellen2012, on 12 martie 2013 - 15:03, said:

tara cu cele mai mari impozite din Europa (tara aia este in prezent Romania).
Nu exagera, in privinta impozitelor nu-i chiar asa.

#31
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View PostKarhu, on 12 martie 2013 - 16:04, said:

Nu exagera, in privinta impozitelor nu-i chiar asa.

30% imi ia mie la salariu , inca pe atat ia firmei (bani care altfel ar ajunge la mine) tot la salariu   -> 60%
TVA 25%  -> 85%
devalorizarea leului anuala 10% -> 95%
pretul benzinei , accize , taxe  -> 110%

Deci orice om care munceste legal in Romania , cand ia un salariu el a mai platit deja statului 110% din banii pe care ii vede in mana.
In Olanda e impozitul un amarat de 50% (pentru saraci e mai mic chiar) , la noi e 110% din suma pe care o vezi in mana.

Si asta doar taxele (ascunse). Nu pun in calcul costurile de oportunitate:
- ai copii: 50% sanse sa nu termine un liceu
- ai copii care au muncit si au facut o facultate : probabil ca vor fi batjocoriti de vreun patron
- te imbolnavesti grav: ori vinzi casa/masina ori mori
- esti victima unui furt/viol/abuz: polititia nu te va ajuta

Si astea ar fi suportabile. Doar ca ce e cel mai grav , e ca de cate ori deschizi un ziar sau TV-ul , esti umilit. Umilit cand vezi ca unul fura si altul risipeste banii pe care statul ti ia luat tie din munca ta. Pe Ceausescu de asta l-au impuscat nu ?

Edited by hellen2012, 12 March 2013 - 16:27.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,090
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthellen2012, on 12 martie 2013 - 16:25, said:

30% imi ia mie la salariu , inca pe atat ia firmei (bani care altfel ar ajunge la mine) tot la salariu   -> 60%
TVA 25%  -> 85%
devalorizarea leului anuala 10% -> 95%
pretul benzinei , accize , taxe  -> 110%

Cat ia firmei nu mai e treaba ta, eu cred ca patronul i-ar tine pentru el (chefuri, distractii, pitipoance etc) nu vad de ce ti i-ar da tie. Deci tie iti ia 30%, in alte tari ti-ar lua mai mult. Eu m-as bucura sa platesc aici doar 30%.
TVA-ul e mare (22-23-24-25%) in mai toata Europa, nu doar in Ro
Pretul carburantului e ceva mai mic in Ro decat in majoritatea tarilor vestice.
La fel, impozitul pe locuinta, impozitul pe masini etc etc sunt muuuult mai mici in Ro

#33
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View PostKarhu, on 12 martie 2013 - 16:39, said:

Cat ia firmei nu mai e treaba ta, eu cred ca patronul i-ar tine pentru el (chefuri, distractii, pitipoance etc) nu vad de ce ti i-ar da tie.

Patronul evident ca mi-ar da mie acei bani , altfel instant plec la alta firma.

#34
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

View Posthellen2012, on 12 martie 2013 - 17:43, said:



Patronul evident ca mi-ar da mie acei bani , altfel instant plec la alta firma.
Mare pagubă.

#35
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
just. costul de salariu e exact aia, cost de salariu.
nu conteaza ca-l dai tu din mana, sau il da angajatorul direct, si tu nu vezi banii aia. sunt tot bani pentru munca ta, dati de angajator, si angajatorul ii ia in calcul cand negociezi salariu, cand vine vorba de marir, si alte alea.

nu va amagiti ca nu e treaba voastra.

faptic, nu e nici o diferenta intre cei 32% care va apar pe fluturas, si cei 50% care nu apar, toti sunt bani pe care-i plateste angajatorul statului pentru a va avea de angajat.
toata treaba e ca statul e smecher, si face imparteala in felul asta ca sa nu zici "ba ce bulangiu e statul ca-mi ia banii", ci sa zici "ba ce bulangiu e patronu', nu vrea sa-mi dea si mie mai mult, al dreq". ce nu realizatie ca un angajator va da aproape dublu decat va vireaza in cont, atata doar ca statul il forteaza sa directioneze la el o felie babana.

hellen a calculat aproxiamtiv bine: din salariu, ~85% se duce la stat, prin taxe, impozite, TVA si accize. doar restul va ramane pentru cheltuiala.
sistem a la romanica; enjoy ;)

#36
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Postkutie, on 12 martie 2013 - 19:46, said:

hellen a calculat aproxiamtiv bine: din salariu, ~85% se duce la stat, prin taxe, impozite, TVA si accize. doar restul va ramane pentru cheltuiala.
sistem a la romanica; enjoy Posted Image

cruzimea in Romania este ca aceste taxe uriase sunt pentru toata lumea. In tarile cu cele mai mari taxe din Europa , doar cei bogati platesc jumatate din castiguri , cei saraci mai putin.

La noi e invers , cei saraci platesc enorm , cei bogati nu platesc mai nimic (nu tu 5% impozit anual pe imobile , nu tu confiscata averea + puscarie daca nu poti justifica un leu de unde il ai , nu aceleasi legi pentru toti)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate