Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ma curentez des

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Stiu, titlul topicului e de ras, chiar si eu rad in hohote acum cand scriu, dar nu e de ras 100%. Ideea e ca ma curentez frecvent, dar e vorba de electricitate statica si chiar simt si aud scanteia produsa, si cel mai des cand ating chiuveta si la clante cateodata si devine deranjant. Sunt anumite cauze? De fapt, nici nu stiu daca e vorba de medicina, poate ca depinde si de hainele pe care le port...habar n-am. Doar ca nu mi-ar place sa fac o astfel de scanteie cand alimentez masina :))

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Te impamantezi Posted Image La benzina pui mana pe pompa si pe masina inainte sa alimentezi sa-ti desrcarci sarcinile. 80% e de la imbracaminte, materiale proaste care se incarca electrostatic.

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...electrostatica/

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcipri21, on 29 ianuarie 2013 - 19:29, said:

Astea se intampla si cand... alea alea?Posted Image  Ar fi misto, ce s-ar gandi femeia: wow, ce ma potrivesc cu tipul asta, ies scantei intre noi.Posted Image

#5
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu e de ras, chiar e o senzatie enervanta.

#6
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Si mie mi se intampla des, ba chiar cand ma pupam cu un domn, au iesit scantei, la propriu intre fetele noastre.

La mine stiu de unde mi se trage, am parul lung si de-aia am incarcatura statica mare. Si materialele pe care le porti conteaza, sinteticele sunt cele mai rele.

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ba e de ris, mai usor cu hainele sintetice facute din nylon, si sa vezi cum nu se mai intimpla.

#8
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostRiver_Song, on 29 ianuarie 2013 - 19:58, said:

Si mie mi se intampla des, ba chiar cand ma pupam cu un domn, au iesit scantei, la propriu intre fetele noastre.

La mine stiu de unde mi se trage, am parul lung si de-aia am incarcatura statica mare. Si materialele pe care le porti conteaza, sinteticele sunt cele mai rele.
Cel mai rau e cand simt curentul in varful nasului sau in buze.

#9
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
poate sa fie si invers, hainele de lana, tapiteria masinii sa fie sintetica. Oricum, la benzinarie cand cobori din masina, obligatoriu atinge mai intai caroseria masinii. Majoritatea o fac involuntar, cand inchid usa, de exemplu.

View PostOn_my_way, on 29 ianuarie 2013 - 20:03, said:

Cel mai rau e cand simt curentul in varful nasului sau in buze.

adica faci arc volatic intre nas si buze?? Deliciul lui Tesla! :D

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Conteaza si atmosfera.

#11
daniel22vlad

daniel22vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.01.2010
depinde si daca ai plomba din aia veche de argint.

#12
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Eu is inconjurat de surse de tensiune la munca si de fiecare data cand ies si pun mana pe clanta ma curentez. :lol: Iarna o mai deschid cu maneca hanoracului/hainei da' vara nu am ce face. Nu e dureroasa sau cine stie ce(mai ales ca te astepti) da' e enervanta.

#13
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
O solutie ar fi sa tineti in mana un obiect de metal (cheie, moneda, etc.) cu care sa descarcati electricitatea acumulata. Trebuie un obiect de metal pentru a avea o suprafata mare de contact si a nu fi doar un punct unde se face arc electric si care pisca.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Daca acea cheie sau moneda o tii in mana ea nu poate descarca, potentialul ramane acelasi. Ca sa descarci ceva trebuie sa atingi un potential de masa (pamant).

#15
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Mai poate fi inca o cauza pe care multi o ignora...Parchetul laminat;e cumplit ,te incarci electrostatic cat ai zice peste...plus si hainele sintetice mai ales sosetele...

#16
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Salut, am gasit acest topic despre curentat :)
Am si eu o problema de mult timp.. 1 an cred (nu imi aduc aminte exact si cum)
Se intampla doar la serviciu (birou) sa ma curentez. Dupa ce ma asez pe scaun, daca stau 10-15 minute si ma ridic, deja m-am incarcat cu energie...
Daca ating un coleg, fac scantei, daca pun mana pe robinet, casti, stick, ceva cu putin metal, curentez...
M-am prins tarziu, dar de ceva timp ma descarc prin pantofi/ghete la piciorul scaunului (aluminiu) si e mai putin deranjant.
Alti colegi nu are aceasta problema.
Acasa nu am nimic, in alte parti nu am aceasta problema.
Am un pc la serviciu (nu laptop) imprimantasi cam atat.
As vrea sa scap de acest curentat si nu stiu cum :), poate a mai patit cineva. Ms

#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Daca nu te mai imbraci in "plastic", nu te mai curentezi.

#18
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

 der25, on 02 februarie 2021 - 16:29, said:

Daca nu te mai imbraci in "plastic", nu te mai curentezi.
Nu ma imbrac numai in plastic, inevitabil, orice haina din comert contine plastic.
Daca erau hainele primul impediment, m-as fi curentat si acasa, si in alte locuri, ceea ce nu este cazul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate