Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Bătrânii ar trebui lăsați să moară mai repede

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#235
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,365
  • Înscris: 08.01.2021

View Postfuturist, on 09 ianuarie 2024 - 08:26, said:

.
Doar ca mi se pare super absurd sa stiu si sa constientizez secunda de la care nu-mi voi mai putea vedea copiii, nevasta si amedeuri d-astea crestinesti.


E vorba de o chestie la cerere. Unora nu le convine sa fie văzuți de familie îmbibati în morfina și plini de tuburi care intră și ies în ei...

View PostMinettoMatoi, on 09 ianuarie 2024 - 02:40, said:


Mai era o femeie in Anglia paralizata de la gat in jos, a cerut euthanasia si nu s-a aprobat, f greu s-a aprobat parca

Asta mi se pare normal. Dacă nu-i într-o faza terminala, nu are dureri etc nu cred că-i treaba statului s-o "sinucidă".  Nu poți "sinucide" orice deprimat din sat doar pentru că pe moment viata i se pare (sau chiar este) de c...t.

Edited by KiloW, 09 January 2024 - 08:43.


#236
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Pai nu e orice deprimat.
Dacă ești paralizat nici sa te sinucizi omenește nu poți. Îți dai seama ce disperare înăuntrul femeii alteia, sa trăiești intr-o cușca din care nu poți ieși?

#237
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,862
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKiloW, on 09 ianuarie 2024 - 08:48, said:

E vorba de o chestie la cerere. Unora nu le convine sa fie văzuți de familie îmbibati în morfina și plini de tuburi care intră și ies în ei...
Tot trist mi se pare.

View Postvrajitoruldinoz, on 09 ianuarie 2024 - 08:34, said:

Isusul nostru e ca virginele musulmanilor și chiloții Mormonilor. Povesti nemuritoare care realizam ca sunt caraghioase la alții dar ale noastre sunt solemne.
Poate omul ăla abia așteaptă, numără secundele pana când ii vine izbăvirea. Poate nici nu e conștient. De nimic adică.



Nu direct din fericire, dar am avut cazuri in familia apropiată.


Și in decursul timpului am văzut multe, inclusiv chestii relativ banale ca dementa și Alzheimer. Nu e nici o valoare in viața aia, doar suferința. Pentru subiect, pentru cei din jur. Resurse economice enorme risipite.
Citeam undeva ca SUA cheltuie mai mult pentru ultima luna de viața decât pe tot sistemul educațională.
Vorbeam despra aia constienti.
Despre "legume" tinute in viata de aparate timp de luni de zile nu imi dau cu parerea.


Din fericire.
Doar ca tu erai oarecum "in afara".
Comunicarea verbala si/sau scrisa e deficitara maxim in cazuri d-astea.


Deja o dam in alte alea si n-am chef.

Edited by futurist, 09 January 2024 - 09:22.


#238
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,365
  • Înscris: 08.01.2021

View Postfuturist, on 09 ianuarie 2024 - 09:21, said:

Tot trist mi se pare.

Și mie, însă nu ma doare nimic acum :)

@vraji
Pai înțeleg că i s-a aprobat pana la urma.
Însă e greu sa "automatizezi" decizia, trebuie luata individual și asta probabil durează, mai ales dacă trebuie să evaluezi și starea mentala a solicitantului.

Edited by KiloW, 09 January 2024 - 09:26.


#239
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Ar fi bine sa existe posibilitatea ca oamenii sa decida din vreme daca sa fie eutanasiati in anumite conditii/situatii. Sunt sigura ca nu ar fi foarte multi, oamenii sunt atat de ingroziti de moarte incat prea putini ar fi capabili, emotional, sa ia o astfel de decizie, chiar si in situatii terminale si cu foarte multa suferinta omul se agata de viata cu disperare.  Dar unii pot, sunt mai ingroziti de acea suferinta decat de moarte, de ce sa nu fie lasati?

Edited by claudia313, 09 January 2024 - 10:51.


#240
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Nici măcar nu e vorba se suferința, ci suferința fără speranța, a carei singura finalitate e moartea. Aia naturală, sau nu.

#241
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007

View PostRosebud09, on 04 ianuarie 2024 - 00:37, said:


Cel mediu e fix la mijloc. :D. E vorba de salariul median care e mai mic decat cel mediu atunci cand sunt multi cu venituri mici.
Pensia , dupa contributivitate, este in legatura cu salariul avut. Salariu mic in trecut, pensie mica acum, pentru fiecare om in parte se socoteste, nu per ansamblu. Salariu mare inainte, pensie mare acum, raportul dintre astea nu cat e pe tara mediu.

Nu exista in realitate salariu maxim, ca sa poti compara. Chiar nici "salariul presedintelui" in cazul bugetarilor nu poate fi luat.

Faptul ca un numar mic de speciali iau cu lopata nu este criteriu.

Mda.. decât 300.000, gen populatia Iasiului, Clujului sau Constantei. Si pensiile alea sunt procent din PIB!

Edited by tfmercedez, 09 January 2024 - 15:22.


#242
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,041
  • Înscris: 04.09.2018

View Postfuturist, on 09 ianuarie 2024 - 08:26, said:

Nu exista varianta vesela. Exista varianta normala in care toata lumea moare.
Doar ca mi se pare super absurd sa stiu si sa constientizez secunda de la care nu-mi voi mai putea vedea copiii, nevasta si amedeuri d-astea crestinesti.
Pana si Isus s-a plans pe cruce, desi stia ca-l asteapta ta-su' cu masa pusa si patu' facut.


Nu.
Tu stii?

Ba nu are.
Despre crezut in pantofe si alti zmei imaginari nu ne cazu' sa discutam aici.
Daca preferi sa stai in pat si sa misti doar capul doar sa iti vezi nevasta (care se va duce relativ repede cu altul cum afla ca nu te mai faci bine) si copiii care si aia in curand incearca tacit sa dea pe la tine cat mai rar, e okey, este alegerea ta si nu e problema, dar nu sa iei posibilitatea de a alege celor care nu vor asta si nu vor sa se chinuie.
Da-le dreptul sa aleaga. Ca asta e problema, nu e ca de ce tu gandesti asa ptr tine, ci nu sa gandim ptr altii !

Toti "vrem democratie", pai uite, este o ocazie sa aratam ca traim intr-o democratie unde ai dreptul de a alege ce faci tu cu tine. Platesti cat se considera, si aia e, iti respecta dorinta, nu vad unde e problema lor pana la urma ? Ca na sunt cheltuieli mai ales daca nu ai familie sa te inmormanteze, mai pune si ceva in plus ca profit, si aia e la o adica.
Nu le pasa de pensionari ca mor de foame dar le pasa ca mor eu pe banii mei, sa cred asta ?

Edited by MinettoMatoi, 13 January 2024 - 00:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate