Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Bătrânii ar trebui lăsați să moară mai repede

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Ministrul japonez al Finanțelor, Taro Aso, a declarat luni că statul ar trebui să lase bătrânii "să moară mai repede", în loc de a apela la servicii medicale specifice pe banii guvernului, potrivit AFP, preluată de Business Insider.
"Ferească sfântul să fii forțat să trăiești când vrei să mori. Nu poți dormi bine când știi că totul este plătit de guvern. Această situație nu va fi rezolvată până nu îi lași să moară mai repede. Nu am nevoie de astfel de îngrijiri medicale. Voi muri rapid", a afirmat vicepremierul în timpul unei reuniunii a Consiliului național privind reforma sistemului de securitate socială.
Oficialul a precizat că a lăsat în scris ca viața sa să nu fie prelungită artificial de medici.
Aso (72 de ani), fost premier, a preluat portofoliul Finanțelor la sfârșitul anului trecut. El nu este la prima declarație controversată. În 2001, Aso a afirmat că o țară de succes este aceea unde doresc să trăiască "evreii bogați".
Ministrul a revenit asupra comentariilor de luni, insistând că s-a referit strict la dorințele sale personale la sfârșitul vieții.
"Am spus ceea ce cred personal, nu cum ar trebui să fie sistemul de îngriji medicale pentru cei aflați aproape de moarte. Este important să îți poți petrece liniștit ultimele zile", a arătat oficialul.
Îmbătrânirea populației este o problemă sensibilă în Japonia, care are una dintre cele mai înaintate medii de vârstă din lumea industrializată. Aproape un sfert din cei peste 120 de milioane de locuitori au peste 60 de ani, procentaj estimat să crească la 40% în următorii 50 de ani.

http://www.gandul.in...repede-10511763

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3929/10511763/1/3807237-afp-mediafax-foto-yoshikazu-tsuno.jpg?width=630 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In Romania cred ca batranii au parte de suficient "ajutor" pentru a sfarsi mai rapid. Posted Image

Edited by chaosss, 28 January 2013 - 08:45.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sa intre in greva pensionarii japonezi .

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
de prost să mai plăteşti la stat ceva?
dă-i dreacu'...salteaua să trăiască
poate mai strigă vre'un tolomac...
- plătiţi-vă taxele...

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ministrul acela cam are dreptate.Batranii sunt povara societati pentru ca nu produc absolut nimic, ci doar consuma inutil resurse! Eutanasierea lor dupa o anumita varsta este solutia de a scapa de acesti paraziti.

#5
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Parazit ești tu, că nu produci nimic. Doar nervi și supărare părinților probabil.
Bătrânii ăia au cotizat o viață întreagă, e dreptul lor să-și ia banii înapoi și să beneficieze de servicii medicale pentru că au PLĂTIT!

#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostTVWLTOOZ, on 28 ianuarie 2013 - 09:05, said:

Parazit ești tu, că nu produci nimic. Doar nervi și supărare părinților probabil.
Bătrânii ăia au cotizat o viață întreagă, e dreptul lor să-și ia banii înapoi și să beneficieze de servicii medicale pentru că au PLĂTIT!

Neah...nu asa merge sistemul de pensii - cel putin in Romania...Pensionarii sunt platiti din banii celor care muncesc azi si platesc impozite. Cum populatia Romaniei e in scadere, tot mai multi pleaca afara, iar tiganii se inmultesc ca iepurii e foarte putin probabil ca cineva o sa imi asigure mie pensia in viitor.
In schimb mi se ia mie din salariu ca acesti paraziti sa traiasca pe spinarea mea.

#7
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Eu ma intreb daca prostia ta  are limite...

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,090
  • Înscris: 25.06.2007

View Postchaosss, on 28 ianuarie 2013 - 08:44, said:

Ministrul japonez al Finanţelor, Taro Aso, a declarat luni că statul ar trebui să lase bătrânii "să moară mai repede", în loc de a apela la servicii medicale specifice pe banii guvernului, potrivit AFP, preluată de Business Insider.
O chestie nu inteleg: cum adica pe banii guvernului?
Guvernul produce bani? :habarnam:
Dom'le, e banu' meu si daca platesc e normal sa  am si pretentii.

#9
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Batrânii ar trebui lasați sau, mai bine, împinși spre rural.

#10
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

View PostGonthar, on 28 ianuarie 2013 - 09:18, said:

Neah...nu asa merge sistemul de pensii - cel putin in Romania...Pensionarii sunt platiti din banii celor care muncesc azi si platesc impozite. Cum populatia Romaniei e in scadere, tot mai multi pleaca afara, iar tiganii se inmultesc ca iepurii e foarte putin probabil ca cineva o sa imi asigure mie pensia in viitor.
In schimb mi se ia mie din salariu ca acesti paraziti sa traiasca pe spinarea mea.

Aia au muncit si au dat impozite la fel ca tine.Au muncit o viata intreaga si acum gata sa-i omoram?
Nu realizezi ce vorbesti.Esti un copil.Spune-i asta in fata unei rude la care tii sa vedem daca ai curaj.

#11
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
ce dilimache si japonile asta:)) dar pana la urma ce atata trai? sa mai si murim:))

#12
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostGonthar, on 28 ianuarie 2013 - 09:18, said:

Neah...nu asa merge sistemul de pensii - cel putin in Romania...Pensionarii sunt platiti din banii celor care muncesc azi si platesc impozite. Cum populatia Romaniei e in scadere, tot mai multi pleaca afara, iar tiganii se inmultesc ca iepurii e foarte putin probabil ca cineva o sa imi asigure mie pensia in viitor.
In schimb mi se ia mie din salariu ca acesti paraziti sa traiasca pe spinarea mea.

Pensia cui o platesti tu acum?
Eu cred ca tu nu platesti nici-o pensie,ba din contra tu stai pe spinarea parintilor si esti parazit.
Apropo,tu cand te-ai nascut tu nu ai fost un parazit?
Cand ai mers la scoala nu ai fost un parazit,pentru ca cel putin clasele primare ti le-au platit aia care plateau taxe si impozite.

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postnutzu2009, on 28 ianuarie 2013 - 09:39, said:

Aia au muncit si au dat impozite la fel ca tine.Au muncit o viata intreaga si acum gata sa-i omoram?
Nu realizezi ce vorbesti.Esti un copil.Spune-i asta in fata unei rude la care tii sa vedem daca ai curaj.

Au muncit degeaba ca au trudit sub comunisti in minunata economie planificata de stat care era deosebit de ineficienta. Pe urma l-au votat pe Iliescu ani la rand...La astia sa le dam noi pensie?
........................................

Daca studiem de pilda minunata lume a insectelor o sa observam ca la furnici sau albine indivizii bolnavi sau batrani sunt imediat eliminati din stup sau furnicar. In felul asta nu se risipesc resurse inutile iar societatea lor functioneaza cu eficienta maxima.
De ce nu ar putea si oamenii sa faca la fel ca aceste minunate mici vietuitoare?

Mai era si un episod din Star Trek unde intr-o civilizatie extraterestra membrii acesteia se sinucideau la 60 de ani pentru a nu fi o povara pentru cei din jur. Obieceiul acesta aparuse dupa o perioada foarte grava de foamete si criza cand mai multi membri marcanti ai societatii s-au sinucis dand astfel un exemplu celor din jur si adoptandu-se acest obicei.

Consider ca eutanasierea batranilor(dupa 60-70 de ani) ar fi o masura foarte benefica pentru societatea umana in general.

#14
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

View PostGonthar, on 28 ianuarie 2013 - 09:58, said:

Au muncit degeaba ca au trudit sub comunisti in minunata economie planificata de stat care era deosebit de ineficienta. Pe urma l-au votat pe Iliescu ani la rand...La astia sa le dam noi pensie?
........................................

Daca studiem de pilda minunata lume a insectelor o sa observam ca la furnici sau albine indivizii bolnavi sau batrani sunt imediat eliminati din stup sau furnicar. In felul asta nu se risipesc resurse inutile iar societatea lor functioneaza cu eficienta maxima.
De ce nu ar putea si oamenii sa faca la fel ca aceste minunate mici vietuitoare?

Mai era si un episod din Star Trek unde intr-o civilizatie extraterestra membrii acesteia se sinucideau la 60 de ani pentru a nu fi o povara pentru cei din jur. Obieceiul acesta aparuse dupa o perioada foarte grava de foamete si criza cand mai multi membri marcanti ai societatii s-au sinucis dand astfel un exemplu celor din jur si adoptandu-se acest obicei.

Consider ca eutanasierea batranilor(dupa 60-70 de ani) ar fi o masura foarte benefica pentru societatea umana in general.

Poti sa spui asta in fata unor rude apropiate?
Ma rog...oricum o sa-ti dai seama mai tarziu ca gresesti.

#15
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Aplica metoda asta pe tine, mai baiatule. Si fii prevazator. Aplic-o din timp, sa nu-ti fie greu atunci.

daca economia comunosocio a fost ineficienta, atunci nu mai am ce sa spun.
Astia de acum cu drumurile nu erau in stare cu utilaje moderne sa degajeze un drum de o prabusire de stinci. Si aia au taiat muntii peste tot sa faca sosele.

#16
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
asta trebuie eutanasiat cand va fi batran. in mod cert!

#17
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View PostGonthar, on 28 ianuarie 2013 - 09:02, said:

Ministrul acela cam are dreptate.Batranii sunt povara societati pentru ca nu produc absolut nimic, ci doar consuma inutil resurse! Eutanasierea lor dupa o anumita varsta este solutia de a scapa de acesti paraziti.

Banii fac din unii oameni dastia ca tine fara minte... Ti-as fi spus altfel, dar nu vreau sa fiu suspendant.
In contextul actual... nu e deajuns ca suntem dezbinati ca naiba in Romania, o sa incepem sa lasam si batranii sa moara, foarte buna idee, esti cel mai destept om de pe Terra. Cu siguranta o astfel de schimbare ti-ar ridica semnificativ nivelul de trai.

Edited by echo3, 28 January 2013 - 10:25.


#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostGonthar, on 28 ianuarie 2013 - 09:02, said:

Ministrul acela cam are dreptate.Batranii sunt povara societati pentru ca nu produc absolut nimic, ci doar consuma inutil resurse! Eutanasierea lor dupa o anumita varsta este solutia de a scapa de acesti paraziti.

Tu ti-ai facut vreun control psihiatric in ultima vreme???????????????????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate