Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Intarziere sinaptica

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

Quote

Sinapsa este regiunea de comunicare dintre doi neuroni, sau un neuron și un organ efector (mușchi, glandă etc.). Transmiterea impulsului nervos nu se realizează printr-un salt electric, deoarece membrana postsinaptică nu este excitabilă electric. Transmiterea se realizează printr-un mecanism chimic.

Quote

intarzierea sinaptica - etapele transmiterii sinaptice presupun o latenta intre momentul depolarizarii butonului terminal si momentul aparitiei activitatii postsinaptice, cu durata de 0,4-0,7 ms;

persoanele care au aceasta intarziere mai pronuntata, poseda un numar mai mare de sinapse respectiv de neuroni?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,au o deficienta mai mare de mediator chimi.Daca ai o latenta mare,nu maresti nr de neuroni.E ca la net,daca maresti banda,nu inseamna ca reduci lagul.Numarul de sinapse nu este neaparat legat de numarul de neuroni,exista neuroni cu mai mult de o sinapsa la butonii terminali ai axonului(adica 1 axon deserveste dendrite ale mai multora neuroni).

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
inteleg. daca au aceasta deficienta inseamna ca sunt persoane mai "proaste"?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
N-as putea sa zic exact,decat sa zic o prostie iti zic ca nu stiu.Un numar de neuroni mai mare nu inseamna neaparat ca esti mai destept,poti sa iti irosesti potentialul pur si simplu.Zicea si pe wiki ca e foarte important ca SNC-ul sa fie stimulat in copilarie cand acesta este mult mai maleabil si mai receptiv la informatie decat creierul adult.Oricum,nu-ti imagina ca sinapsele sunt "hard-wired" in creier,le ai si gata.Da,unele,nu se schimba(gen sinapsele din nervii periferici,doar ai paraliza si/sau alte complicatii) insa in creier ele se leaga si se desfac mai mereu.

#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
un amic de-al meu este mai lent, reactioneaza putin mai greu la situatii care apar brusc, reflexe, se prinde mai greu la glume etc.. mi-a spus ca are de mult timp intarziere sinaptica. eram curios daca este mai "redus" si ce probleme implica aceasta intarziere.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
I-a fost dat rezultatul asta de catre un neurolog serios sau asa...la plezneala?Intarzaierea sinaptica nu are valori in asa fel incat sa puna in pericol viata individului decat in cazuri patologice.S-ar putea ca problema lui sa fie mai degraba la "etaj" respectiv la cortex decat la "retea".Daca ar suferi de intarzaiere sinaptica asa cum zici tu,ar fi afectate si functiile sistemului vegetativ.La reflexul rotulian raspunde instant sau are "lag"?

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu stiu exact dar o sa-i trag un sut in genunchi Posted Image si o sa revin cu rezultatul. stiu doar ca am strigat "frana frana frana" atunci cand imi conducea masina, omul nu mai oprea desi avea obstacol in fata...

nu cred ca a fost la neurolog. mi-a spus ca are probleme cu reflexele, nu reactioneaza instant ci are o intarziere. in plus se prinde mai greu la anumite glume.
ce problema poate sa fie la cortex si ce inseamna asta?

Edited by rasistu, 25 January 2013 - 13:24.


#8
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Are downclock acel tip, posibil multiplicatorul blocat jos. Dar level 1 , 2  si 3 cache la creier unde sunt??
Cum pot sa fac overclock la creier pt cresterea puterii de calcul dar si downclock uneori pt scaderea consumului? Am nevoie de asa ceva urgenta!!

Edited by popascu, 25 January 2013 - 13:23.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Le ai si pe alea popascule,ii zice memoria de scurta durata.
Oc isi face el singur,hai cu mine in sesiune si vezi,iar downclock,baga niste beri,vezi cum reactioneaza...

#10
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ok, pana la urma amicul asta e cam lent aka "redus"?

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Du-l la o clinica si fa-i niste teste vezi ce si cum.Oricum rezultatele in astfel de cazuri sunt interpretabile(vezi autistii).Asa pe forum putem sa dam cu banul si sa zicem ca e prost bata,pe cand baiatul tau e doctor in fizica.

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
baiatul in cauza a terminat un liceu renumit din Bucuresti, a luat peste 9,5 la bac si acum este la o facultate foarte grea.

#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Este inca o problema grea pentru stiinta sa puna definitia vietii si mai ales a vietii inteligente.
Toata lumea ar spune ca viata este "un amsamblu de celule sau chiar o celula care are caracteristica de autoconservare si de autoreproducere", si exact dupa aceasta definitie se pot evidentia cristalele, virusii si chiar virusii informatici.
Cand ajungem sa cautam definitia inteligentei este deja mult mai complicat, dar legat de problema expusa de tine oricum inteligenta nu are nici o legatura cu reflexele, intr-un contra exemplu as putea sa dau exemplul unui boxer care are reflexe foarte bune dar  IQ-ul tipic la boxeri este scazut.
In artele martiale insa un maestru va avea o inteligenta foarte ridicata dar as spune in acest sport caracteristica principala nu este lupta, ci analiza, contemplarea si intelegerea naturii.
Daca vrei sa facem si o analogie cu sistemele de calcul, este ca si cum am compara un AMD de 3 GHZ si 4Ghz RAM cu windows si counter strike instalat pe el si un P4 de 2 Ghz cu 2Ghz RAM cu windows, pachetul Office, C++, Step 7 plus un antivirus pe el.
Tu ce alegi?

Edited by eugeniusro, 25 January 2013 - 13:59.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la amicul tau, problema cu blocatul la stimuli puternici de genul pataniei cu frana ar putea sa fie de natura emotionala si e posibil sa nu aiba nici o legatura cu iq-ul sau intarzierea sinaptica. amicul tau e axat mai mult pe memorare (materiile umaniste) sau pe cele la care trebuie sa faca mai multe legaturi logice (materiile reale)?

Edited by Fane, 25 January 2013 - 14:11.


#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
poate ai dreptate, posibil sa fii fost emotionat. este la facultatea de medicina.

#16
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 xeleron, on 25 ianuarie 2013 - 13:37, said:

Du-l la o clinica si fa-i niste teste vezi ce si cum.
cele din everest/ aida CPU queen, read/write memory, niste benchkuri,

E mai lent cum e si Ceorbea care si el aterminat facultatea cu 10.
Probabil lent dar stabil. Cu consumul cum sta?

Eu cred ca principala cauza nu e la CPU ci la hardisk. Adica el reactioneaza mai lent. Unde e hardiskul lui de fapt? daca e prea mare ca are multe cunostinte normal ca merge mai greu pana cauta in toate.

 xeleron, on 25 ianuarie 2013 - 13:23, said:

Le ai si pe alea popascule,ii zice memoria de scurta durata.
si e o trecere continua intre asta si cea de lunga durata in sistemul biologic? sau e asa "in slaturi" cum ela PC adica ai nivelurile alea din CPU, apoi RAM, Bios, si hardisk?

Quote

Oc isi face el singur,hai cu mine in sesiune si vezi,
vrei sa dau crash la fiecare apasare de maus dupa ce abia ar intra in sistemul de operare dupa vreo 5 incercari?? Cred ca ar zice incontinuu "memory virtual is insuficient, please increase your pagefile". "Your CPU not accepted for this aplication, please upgrade your CPU", "your free space of hardisk is very low pleas check your utilitary", "please dezinstalati programele care nu le foositi pour increase your computer performance"

Quote

iar downclock,baga niste beri,vezi cum reactioneaza...
reactioneaza ciudat. Eu cred ca downclock face cand doarme. Dar si atunci o ia razna daca te gandesti ca te poti trezi mai obosit pshihic daca visezi.

Edited by popascu, 25 January 2013 - 16:08.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca ar avea intr-adevar o problema printr-o intarzaiere sinaptica accentuata,colegul tau ar avea cam mult de suferit in viata.Poti face un experiment simplu:pune-l sa ia un ou in mana(crud).Daca sinapsele functioneaza normal,ridica oul fara probleme.Daca in schimb are o problema la latenta,sparge oul in mana,intrucat informatia ce pleaca de la degetele lui spre creier merge lent,cum creierul nu primeste feed-back destul,strange oul pana il sparge.Am vazut un documentar pe NG despre o astfel de conditie(pierderea sensibilitatii tactile),era un cosmar sa nu ai feedback tactil de la mediul inconjurator(te ardeai fara sa iti dai seama).

#18
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
oamenii astia cu defect se inmultesc oare? iti dai seama ala cu oul sau Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate