Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cati mp de tencuiala se pot realiza cu un sac de multibat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
xmmd

xmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.12.2005
Buna ziua,

Doresc sa aproximez ce cantitate de mortar am nevoie pentru a tencui casa pe exterior si interior .
Dupa calculele mele la exterior sunt 120 mp de tencuit , iar la interior sunt 167 mp .

Majoritatea persoanelor recomanda Multibat (40kg) ca fiind foarte bun in raportul calitate/pret.

Intrebarea este: cati mp de tencuiala se pot realiza cu un sac de multibat !?

Stiu ca raspunsul este in functie de grosimea stratului de tencuiala aplicat, astfel consideram 2 cm de tencuiala .

Va multumesc.

#2
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

 xmmd, on 20 ianuarie 2013 - 18:56, said:

Buna ziua,

Doresc sa aproximez ce cantitate de mortar am nevoie pentru a tencui casa pe exterior si interior .
Dupa calculele mele la exterior sunt 120 mp de tencuit , iar la interior sunt 167 mp .

Majoritatea persoanelor recomanda Multibat (40kg) ca fiind foarte bun in raportul calitate/pret.

Intrebarea este: cati mp de tencuiala se pot realiza cu un sac de multibat !?

Stiu ca raspunsul este in functie de grosimea stratului de tencuiala aplicat, astfel consideram 2 cm de tencuiala .

Va multumesc.

tu chiar crezi ca tot liantul se va lipi de perete?daca ajungi sa numeri foile la placinta vei manca ..........................

#3
xmmd

xmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.12.2005

 king_tzapone, on 20 ianuarie 2013 - 19:09, said:

tu chiar crezi ca tot liantul se va lipi de perete?daca ajungi sa numeri foile la placinta vei manca ..........................

Nu , nu cred acest lucru , dar este un punct de plecare .
Este mai usor sa pui pierderi de 10-20 % la o valoare stiuta .. decat sa pui pierderi la o valoare care nu o cunosti .. nu ?
In plus , mai sunt si glafurile unde intra destul , samd ... dar repet .. este un punct de plecare pentru estimarea unor costuri !

Multumesc

#4
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
1 dm cub = 1 litru
dm = decimetru
restul e matematica...

#5
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
La tencuiala cu multibat,sacul de multibat conform retetei de pe sac,se amesteca cu 8-9 saci de nisip,dar nimeni nu il amesteca asa,undeva la 1/5,1/6 pt a fii cit mai bine aplicata si rezistenta ei in timp,ceea ce este putin gresit in opinia mea,tencuiala fiind mai dura ,cu continut de lianti+ciment va fii doar mai plina de fisuri,iar timpul de asteptare pt finisare va fi ceva mai mare,peste 1 luna cum aR FI NORMAL!Cu un sac de multibat,la 2 cm de tencuiala,in jurul a 8-10 mp poti sa faci,dar trebuie tinut cont ca ,peretii din structura nu sint mereu perfect drepti,mai sint si diverse goluri la zidarie care ramin dupa zidari,deci pe acolo ajungi,daca peretele este perfect drept poti sa ajungi si la 12-13 mp,nu te gindii la mai mult.Normal,o tencuiala are 2,5 cm ,este grosimea ideala pt o rezistenta si o aplicare cit mai buna,nu e rau nici 2 cm,dar daca tencuiala depaseste 2,5-3 cm,ea trebuie armata cu plasa sau rapit.Ce spun ei pe sac ,nu crede o iota,nici o tencuiala nu tine la peste 3 cm ,fara sa fie armata,se fisureaza,crapa si se dezlipeste= cade cu glet cu tot.In principiu ,pe peretele "chel" trebuie dat un sprit subtire din ciment+nisip 1/4,1/5,sau multibat in aceeasi combinatie,pt o aderenta mai buna la tencuit,e ca" o amorsa" a tencuielii deci nu te grabii sa sari peste aceasta etapa,plus ca trebuie pontat f atent toti peretii mai ales pt a verifica planeitatea lor,plus stilpii de rigoare care stabilesc clar cit este necesar de umplut intre ei,dupa care tencuiala trebuie lasata sa lucreze minim 1 luna.pina la finisaj,tinci sau glet direct.
Nu face greseala sa umplii santierul de multibat pt toata lucrarea,cumperi zilnic 4-5 saci la 4 oameni,din care doar 2 sint meseriasi,altfel o sa cumperi la multibat pina o sa si faca si vecinul casa,sau vecinii,ma rog...nisipul poti sa l aduci tot odata de granulatie 0-3mm,iar daca "nisipul" este mai mare trebuie cernut.

#6
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
ar intra cam 4m cubi de agregat si 40 saci multibat...este o estimare bazata pe suprafetele indicate,tolerantele pot fi mai mari sau mai mici,in functie de calitatea zidariei.

#7
xmmd

xmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.12.2005
@doruvacarenco: Multumesc

@bagerajungle: Cam 8 mp de tencuiala (grosime 2.5 cm) mi-a dat si mie la niste calcule , dar nefiind in domeniu nu eram sigur daca am calculat corect . Peretii sunt foarte drepti, multe persoane au zis ca pot sa aplic polistirenul direct fara sa mai dau tencuiala (ma refer la exterior) , dar nu doresc acest lucru si vreau tencuiala exterior si interior . Sub nici o forma nu cred ca depasesc 2,5 cm .. deci nu cred ca se pune problema de armare cu plasa .

Referitor la reteta de pe ambalajul Multibat ... din cate cunosc aceasta retea este pentru un anumit tip de tencuiala (referitor la rezistenta) .. mt 50 parca .. sau ceva de genul aceasta .. corecteaza-ma daca gresesc !
Urmeaza sa ma interesez si de "retetele" de preparare pentru tencuiala de exterior cat si pentru tencuiala de interior ... banuiesc ca difera putin ca rezistent.

Multumesc frumos !

 knauf75, on 20 ianuarie 2013 - 19:36, said:

ar intra cam 4m cubi de agregat si 40 saci multibat...este o estimare bazata pe suprafetele indicate,tolerantele pot fi mai mari sau mai mici,in functie de calitatea zidariei.

Deci cel putin un palet si cativa saci ..
Eu estimasem (repet, la nivel de amator) cam ~26 saci doar pentru exterior  => ceea ce este grafic si cu estimarea ta !
Multumesc frumos !

#8
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
@bagerajungle..."cumperi 4-5 saci la 4 oameni, din care doar 2 sunt meseriasi..."
ce sa faca doar cu 4-5 saci ?
daca e unul singur pe santier ar trebui sa poata tencui 4-5 saci de multibat + nisipul aferent intr-o zi de munca, dar sa nu transpire...

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cat de groasa e tencuiala?
ca e diferenta daca e de 1 cm sau de 4

Edited by D3an, 20 January 2013 - 22:48.


#10
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
se vorbea de 2-2,5 cm...

a mai facut cineva un calcul minune...cum ? nu se stie...

putina matematica...
1 sac de multibat amestecat cu 8 galeti (1 galeata = 10 litri) de nisip rezulta cca 80 litri = 80 decimetri cubi = 0,08 metri cubi
2,5 cm = 0,025metri
0,08 impartit la 0,025 = 3,2 metri patrati !!!
a draq de matematica...cu cine a inventat-o !

Edited by doruvacarenco, 20 January 2013 - 23:36.


#11
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
80 de litri + multibatul+ nu se elimina golurile de geam din calcul,doar usile.

#12
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 doruvacarenco, on 20 ianuarie 2013 - 22:38, said:

@bagerajungle..."cumperi 4-5 saci la 4 oameni, din care doar 2 sunt meseriasi..."
ce sa faca doar cu 4-5 saci ?
daca e unul singur pe santier ar trebui sa poata tencui 4-5 saci de multibat + nisipul aferent intr-o zi de munca, dar sa nu transpire...
Deci pt a tencuii,trebuie cineva sa faca materialul,se incepe cu spritul(nu cu alcoolul),iar cind ajungi la tencuit acelasi lucru,materialul si necalificatul,meseriasul poate intinde  pe zi cca 50 mp la prima mina sau 20 la  grund,adica ,in ordine:pontat,trasi stilpi,dupa ce au tras stilpii iar verificat,adica masuratori si contramasuratori,sprit,tencuit,tras la dreptar,nu crezi ca e cam mult pt o zi,poate duc ei mai mult dar ,dupa 2-3 zile sint facuti gata de spital,ok!
Tine cont ca am tencuit si eu cindva ,in tinerete,stiu cum e,nu i asa o gluma proasta,e cam crincen,cred ca e singura operatiune care nu mi place din c tii sa o fac eu,in rest imi place tot,tencuiala mie unul imi creeaza lehamite si sila,dar nu pot explica de ce,probabil ca e grea,cine stie!?

 xmmd, on 20 ianuarie 2013 - 19:41, said:

@doruvacarenco: Multumesc

@bagerajungle: Cam 8 mp de tencuiala (grosime 2.5 cm) mi-a dat si mie la niste calcule , dar nefiind in domeniu nu eram sigur daca am calculat corect . Peretii sunt foarte drepti, multe persoane au zis ca pot sa aplic polistirenul direct fara sa mai dau tencuiala (ma refer la exterior) , dar nu doresc acest lucru si vreau tencuiala exterior si interior . Sub nici o forma nu cred ca depasesc 2,5 cm .. deci nu cred ca se pune problema de armare cu plasa .

Referitor la reteta de pe ambalajul Multibat ... din cate cunosc aceasta retea este pentru un anumit tip de tencuiala (referitor la rezistenta) .. mt 50 parca .. sau ceva de genul aceasta .. corecteaza-ma daca gresesc !
Urmeaza sa ma interesez si de "retetele" de preparare pentru tencuiala de exterior cat si pentru tencuiala de interior ... banuiesc ca difera putin ca rezistent.

Multumesc frumos !



Deci cel putin un palet si cativa saci ..
Eu estimasem (repet, la nivel de amator) cam ~26 saci doar pentru exterior  => ceea ce este grafic si cu estimarea ta !
Multumesc frumos !
Inceraca totusi sa iei in calcul un 7,5 mp,dar incearca sa iei sacii de multibat pe rind,nu toti odata,dispar la vecini,nu pe peretii tai,si inca ceva,stai acolo cu ochii pe ei,cumai intors capul te au facut,asa se lucreaza in ziua de azi pe santierele din romania.Eu fac termoseminee,am incercat cu vreo 15 oameni sa i invat si sa i si platesc f bine,toti te fura ,prostesc la munca si cer exact dublu pe cit muncesc,pt ca vad ca din furat se poate traii f bine(ei),o fac permanent ca si cum ar minca ceva zilnic!Sa fii atent la dozaj sa fie mereu acelasi,locul tau e lg betoniera,ok,nu la fete sau la bere la vecinul sau la terasa,stai acolo mort copt,grabestei finut sa termine repede ca tot banul ala sil iau si asta e,daca s buni in 4-5 zile 5-6 insi iti termina casa de tencuit,stiu ei cu ce viteza sa "mearga" pe pereti,nu lipsii nici o secunda din santier,tu sau cineva din familia ta,de incredere!

#13
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
mai sunt si alte metode de a tencui manual fara sa faci cum se faceau odata stalpi si sa pierzi timp ( si nu putin )
se pun niste rigle de aluminiu pe perete asezate "in plumb", iar cu multibatul nu este nevoie sa dai sprit inainte, ar trebui doar udata bine caramida
recomand spritul doar pe beton armat

....celalalt sprit cand s-a terminat treaba
succes si spor la munca!

Edited by doruvacarenco, 21 January 2013 - 11:14.


#14
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 doruvacarenco, on 21 ianuarie 2013 - 11:13, said:

mai sunt si alte metode de a tencui manual fara sa faci cum se faceau odata stalpi si sa pierzi timp ( si nu putin )
se pun niste rigle de aluminiu pe perete asezate "in plumb", iar cu multibatul nu este nevoie sa dai sprit inainte, ar trebui doar udata bine caramida
recomand spritul doar pe beton armat

....celalalt sprit cand s-a terminat treaba
succes si spor la munca!
Crezi ca zidarii au bani de rigle de aluminiu,aia lucreaza 5 zile si beau banii in 6-7 ore,nu i stii cum sint,morti de beti de la ora 7 dim!Tu vrei rigle...poate in italia da,si la firme care iti iau 15 lei mp,...altfel!

#15
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

 doruvacarenco, on 20 ianuarie 2013 - 23:22, said:

se vorbea de 2-2,5 cm...

a mai facut cineva un calcul minune...cum ? nu se stie...

putina matematica...
1 sac de multibat amestecat cu 8 galeti (1 galeata = 10 litri) de nisip rezulta cca 80 litri = 80 decimetri cubi = 0,08 metri cubi
2,5 cm = 0,025metri
0,08 impartit la 0,025 = 3,2 metri patrati !!!
a draq de matematica...cu cine a inventat-o !

Nu a observat nimeni diferenta mare. Mai sus se zice de 7.5mp. Deci cine are dreptate????

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cu un sac de Multibat faci 0,10 mc mortar. La o grosime de 2,5 cm, rezulta ca acoperi 4 mp.

#17
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
In functie de meserias, cu un sac de Multibat, poti sa acoperi intre 3.5 si 4mp. La noi, in baie, la 40mp de tencuiala s-au folosit 10 saci de Multibat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate