Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Muzician , casatorit, as vrea sa emigrez in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
chromatyc

chromatyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.11.2012
Buna,

Sunt un muzician profesionist in Romania, sunt angajat la o Filarmonica de Stat de mai bine de 14 ani, sotia mea este licentiata in limbi straine (engleza/franceza) si lucreaza ca bibliotecara.Ne gandim sa emigram in Canada, pt un trai mai bun, nu unul mai rau.Ce sanse avem?ma refer la un loc de munca in bransele noastre si cam cat ar costa acest proces?
Rog , numai raspunsuri pertinente!
Va multumesc!

#2
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
o duci chiar atat de rau in RO?

#3
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
mda...aveti si meserii cu mare cautare in canada. in cazul vostru va trebuie mult noroc sa traiti mai bine acolo decat aici

#4
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Este vorba de o ocupatie si o specializare mai speciala, care necesita alte metode pentru emigrare. Daca era vorba de musician self-employed existau mai multe cai. Asa implica contact cu potential angajator, contract/permis de munca si abia dupa aceea eventual aplicatie pentru rezidenta. Nu e imposibil, daca omul este foarte bun, stie cum sa ararte asta si se gaseste vreun loc liber greu de acoperit la vreo orchestra, se poate incerca. In tot cazul trebuie citit cu atentie tot ce tine de emigratie, daca se poate din surse .gov, nu de la avocati de imigrare, cel putin in prima faza. Din cate stiu, lumea sta a muzicienilor adevarati este destul de inchisa, se pot gasi informatii si relatii despre multe lucruri, inclusiv oferte de munca.
Cat despre iesirea userului echo3, individul arata unul din motivele suplimentare pentru care un om decent vrea sa plece din Ro: sa nu mai fie jignit fara nici un motiv.

#5
chromatyc

chromatyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.11.2012
Va multumesc frumos pt raspunsuri.
Nu sunt edificat, dar am sa incerc sa ma informez mai mult.
Am auzit pe multi artisti spunand cum ca daca ar lua viata de la inceput ar face si art trai la fel.Eu spun ca daca as lua-o de la inceput nu m-as mai face muzician in nici un fel(asta daca ar fi sa ma nasc tot in...Ro).si nici nu as sfatui pe nimenea in tara sa inceapa o astfel de chemare.
O spun cu cel mai mare regret: In Romania NU SE POATE TRAI din muzica clasica.

#6
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
uite, contacteazal pe Adrian Diaconu
http://www.wowbiz.ro...itor_38475.html

#7
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013

View Postchromatyc, on 20 ianuarie 2013 - 21:29, said:

In Romania NU SE POATE TRAI din muzica clasica.

DA. Aicea manelele face legea!

#8
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Buna ziua, trebuie sa va faceti intai o autoevaluare  a sanselor. Eu stiu despre ce vorbesc ca vin din Canada . Daca nu aveti timp puteti sa apelati la o firma specializata . Autoevaluarea daca doriti sa nu platiti puteti sa o incepeti pe siteul lor guvernamental  http://www.cic.gc.ca/
puteti alege regiunea francofona sau anglofona.
Trebuie sa stiti foarte bine, intermediar -avansat aceste limbi, depinde de optinea dv. ca daca continuati procesul trebuie sa puneti la dosar si testul de limba cerut.
Procesul dureaza in functie de cautarea meseriei dv- intre 2-4 ani pe regiunea franceza, cam 3-4 pe cea engleza.
Ca taxe va zic in mare.. daca emigrati pt regiunea franceza, dupa autoevaluare ( gasita pe siteul www. immigration-quebec.gc.ca ---- cautati pe google ca nu stiu de am scris tot corect ) veti observa ca sunt doar 2 categorii eligibile de emigrare. Cautati in cele doua daca gasiti meseria d-v, insa ma indoiesc ca o sa o gasiti. In cazul in care cineva va angajeaza din Canada cu contract atunci se schimba conditiile emigrarii.
Deci revenind..pt Québec era cam asa- actele traduse si legalizate va costa cam 1500 lei , trimis primul dosar cu acte si taxa primului dosar- inca 1400 lei. In cazul in care raspunsul e favorabil se completeaza dosarul 2- mai intra si aici vreo 700 $ dintre care 400 sunt pentru examen medical facut la Bucuresti . Mai intra si viza , aia e vreo 150 $. Daca faceti prin firma aia iau cam 1500-1800 lei pe dosar , si-a facut acum 2 ani un prieten si am calculat eu cam cat si-au bagat aia adaos.
Daca va mai intereseaza si alte informatii, atat cat ma pricep va rasp. prin PM.
Succes.

Edited by perseu77, 21 February 2013 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate