Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Prima data C apoi Java.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Pe ambele, la timpul lor.

#21
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Si cand ar fi timpul lor?

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
De C poti sa te apuci. C++/C#/Java/etc mai incolo, cand treci la OOP.

#23
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Daca nu stapanesc limbajul C, algoritmica nici atat, are rost sa citesc cartea asta avand in vedere ca, contine si notiuni de c++? http://www.cwu.edu/~...e algoritmi.pdf

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Algoritmii observ ca sunt prezentati in pseudocod si grafic pe ici pe colo, deci n-ar trebui sa fie o problema.

#25
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 flavius1990, on 12 ianuarie 2013 - 23:51, said:

Daca nu stapanesc limbajul C, algoritmica nici atat, are rost sa citesc cartea asta avand in vedere ca, contine si notiuni de c++? http://www.cwu.edu/~...e algoritmi.pdf
Înainte să te apuci de programare învață bine limba engleză în așa fel încât să fii capabil să poți citi cărți în engleză; iar apoi învață din cărți scrise în engleză.

#26
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 dani.user, on 13 ianuarie 2013 - 00:04, said:

Algoritmii observ ca sunt prezentati in pseudocod si grafic pe ici pe colo, deci n-ar trebui sa fie o problema.

Crezi ca ar trebui citita in stadiul asta sau ar trebui sa ma axez deocamdata pe C? Intreb asta deoarece am citit putin din prefata, si scrie ca este recomandabil ca cititorul sa aiba cunostiinte de baza in C, ceea ce eu nu pot sa spun ca am.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 flavius1990, on 13 ianuarie 2013 - 00:11, said:

Crezi ca ar trebui citita in stadiul asta sau ar trebui sa ma axez deocamdata pe C? Intreb asta deoarece am citit putin din prefata, si scrie ca este recomandabil ca cititorul sa aiba cunostiinte de baza in C, ceea ce eu nu pot sa spun ca am.
1. Învaţă mai întâi software engineering (în C de exemplu), adică cum să scrii cod, cum să împarţi codul în funcţii, ş.a.m.d.
2. Pe măsură ce înveţi asta, scrie coduri care fac una sau alta, nu neapărat lucruri complexe dpv algoritmic (cum sunt prin cărţi)
3. Codurile rezultate la punctul 2 le prezinţi pe forum şi ceri păreri; procesul se numeşte peer-review şi îţi oferă oportunitatea de a îţi fi arătate lucruri pe care nu le considerai greşite, dar pe care alţii ţi le pot semnala -> pentru asta e aria C/C++
4. După 2-4 luni de studiu (20-40 de ore pe săptămână), treci la algoritmică. Părerea mea e că C/C++ nu se prea pretează pentru a învăţa algoritmică, pentru că trebuie să ai grijă la tot felul de detalii ale limbajului (alocarea memoriei, error checking, etc), şi nu la ceea ce studiezi de fapt - algoritmii. Un limbaj mult mai bun ar fi python. Dar oricare ar fi situaţia, poţi folosi orice limbaj. Problema e mai degrabă de câtă frustrare îţi va aduce fiecare limbaj, relativ la ceea ce vrei tu de fapt - să înveţi algoritmică.

#28
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Ce scrie la punctul 1 se numeste tehnici de programare?

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Prima data incepi cu limbajul de programare. Insa dupa ce ai inteles cate ceva din el trebuie sa pui in practica ori de aici lucrurile se intrepatrund.

#30
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Am inteles. Bun. Ma pun sa invat C. Pana incepe facultatea voi face doar asta.
O carte buna buna in limba engleza in sensul asta imi puteti recomanda?

Edited by flavius1990, 13 January 2013 - 13:26.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ai spus ca ai o baza, eu intelegand ca un limbaj stapanesti. Cauta carti in librarii, pe net, oriunde, vezi care prind la tine mai bine, din toate vei avea nelamuriri s.a.m.d. Important e sa nu abandonezi iar la un moment dat apare si "lumina".

 flavius1990, on 11 ianuarie 2013 - 17:51, said:

Bazele informaticii pot sa spun ca le cunosc.

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2013 - 13:30.


#32
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
http://imag.pub.ro/~...les/Page328.htm
Primul modul de invatat.
Si fa indrumarul de mai jos de laborator + problemele propuse.Indrumarul are problemele "cheie" rezolvate, deci te poti verifica.
Daca nu intelegi ceva cauti pe google. De exemplu nu spune ce-i aia magistrala de date ca se invata la alt curs, dar tu ca sa intelegi dai search si inveti.
Attached File  Platforma_Laborator_PC.pdf   3.39MB   12 downloads
Fisierele apartin facultatii ETTI Bucuresti si sunt free!!! Posted Image
Dupa ce termin asta de invatat foarte bine iti sugerez sa te apuci direct de java.
Eu unul n-am putut niciodata sa invat dintr-o carte ceva anume. Imi place sa citesc cartea asa in ansamblu sa vad despre ce e vorba, apoi sa caut cursuri online (gasesti la orice in limba engleza) si sa aprofundez mai bine, iar apoi sa lucrez probleme propuse. Uneori citesc 4-5 cursuri pana sa inteleg toate conceptele pe deplin.

Edited by echo3, 13 January 2013 - 13:53.


#33
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Posibil sa ma fi exprimat gresit.Am dat o semantica mult prea larga termenului de informatica,poate.Ma refeream la lucrurile uzuale pe care le face un utilizator obijnuit pe calculator.Astea consider ca le stapanesc destul de bine. Ce ziceti de cartea aceasta? http://www.amazon.co...21120786&sr=8-1

@neagu_laurentiu: Sau haideti sa facem un exercitiu de imaginatie: Ati vazut ca am scris si pe aria "Scoala mea" si cunoasteti problema mea. Bineinteles nu avem cum sa particularizam pentru ca fiecare caz e diferit dar daca a-ti fii in locul meu cum a-ti proceda? Singura certitudine este ca la toamna ma voi inscrie la Informatica. Ce a-ti face pana atunci?
Nu e nicio problema daca nu puteti raspunde la intrebare. Multumesc

Edited by flavius1990, 13 January 2013 - 13:45.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 flavius1990, on 13 ianuarie 2013 - 13:43, said:

Ce a-ti face pana atunci?
Exact ce sfaturi ai primit: incepi studiul de pe acum.

 flavius1990, on 13 ianuarie 2013 - 13:43, said:

Ce ziceti de cartea aceasta? http://www.amazon.co...21120786&sr=8-1
Eu stiu sigur ce poate reprezenta ea pentru mine. Tu trage singur o concluzie: http://net.pku.edu.c...ng_Language.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2013 - 14:01.


#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

 echo3, on 13 ianuarie 2013 - 13:43, said:

Dupa ce termin asta de invatat foarte bine iti sugerez sa te apuci direct de java.

De unde graba asta de a invata java?
Dupa ce invata cele mentionate, cel mai indicat ar fi sa le puna in practica, facand diverse proiecte (nu foarte complexe pentru inceput) pentru a vedea cum merg lucrurile. Nu proiecte de genul: sa se calculeze media ..., ci care sa acopere alte curiozitati din domeniul PCurilor.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa ce stapaneste un limbaj de programare, stie sa faca un program cap-coada relativ complex, stie unde si cum sa citeasca o documentatie va putea singur decide ce cale urmeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate