Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Canon 1000D uneori nu focuseaza si deci nu face poza

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Salutare. Am un prieten care a fost dragut si mi-a dat pe mana un Canon 1000D timp de o luna sa ma "joc" cu el, nefolosind-ul la momentul respectiv. Cat timp a fost in posesia mea aparatul a functionat ireprosabil, dar...dupa ce i l-am inapoiat prietenului, acesta s-a plans ca aparatul foto nu mai face poze in mod constant, existand momente cand apasa pe declansator si nu se intampla nimic. Prin urmare mi-a dat aparatul cu pricina sa i-l "fixez". Ce anume am constatat este faptul ca desi am readus aparatul la setarile din fabrica, pe modul automat atunci cand apas declansatorul la jumatate ca sa efectuez poza, aparatul nu reuseste intotdeauna sa focuseze , indiferent de lumina ambientala sau de distanta obiectului ce urmeaza sa fie focusat...aparatul invartind inelul de focusare dar nereusind sa focuseze ceva. Inca nu am reusit sa descoper un patern in ceea ce priveste momentul cand se intampla sa nu functioneze. In speranta ca nu i-am stricat aparatul omului rog pe cineva sa ma lumineze daca este o problema tehnica sau de alta natura. Cunostintele mele in domeniul foto sunt minime, adica de baza.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cred ca cel mai indicat ar fi totusi sa trimiti aparatul la Criss Professional, reprezentata Canon. Totusi, ca sa te joci nitel, poti incerca sa montezi mai multe obiective, sa vezi daca erorile persista.In primul rand incearca sa cureti cu atentie contactele camerei si ale obiectivului, apoi cele ale bateriei si contactele ei din aparat. Stiu ca poate nu ajuta, dar e bine sa o iei de jos in sus.  Nefiind ceva ce se intampla constant si repetitiv, este greu de diagnosticat in afara unui service profesional.

Succes.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu as incerca sa vad ce comportament are cu alt obiectiv.
Pentru ca, daca pe aparat este celebrul kit 18-55, e foarte posibil ca obiectivul sa aiba la fel de celebra problema cu panglica de focus.
Si ar fi clar o coincidenta ca fenomenul sa inceapa sa se fi manifestat dupa ce ai returnat aparatul, nefiind imputabil nimanui.

As urma si sfaturile de mai sus privind curatarea, nu strica niciodata Posted Image

Edited by Taxon, 06 January 2013 - 21:30.


#4
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Multumesc pentru sfaturi. Doamnelor si domnilor, chiar celebrul kit 18-55 este instalat pe aparat :) Mi se pare ca prietenul meu mai are un obiectiv, deci voi apela la el sa mi-l dea sa-i fac o proba. Criss professional n-am idee..in ce oras este (eu sunt din Fagaras), si cam cat ar costa inlocuirea acelei panglici in cazul in care ea este de vina?

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
roaga-te sa nu ajungi pe mana alora de la criss, sunt din Bucuresti ei dar au niste scoruri de-ti dai palme. Incearca alt obiectiv, nu neaparat 18-55, chiar si altceva tot montura canon. Daca nu-i din obiectiv si e din body=CRISS

#6
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Eventual poti incerca pe zoom maxim sa faci poze, dupa care pe zoom minim.Daca se comporta diferit e clar de la obiectiv...daca nu are aparatul o problema si trebuie sa mergi cu el intr-un service.Numai bine.

#7
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Mai baieti nu v-ati gandit ca totusi formularea lui de neofit ,,indiferent de lumina ambientala sau de distanta obiectului ce urmeaza sa fie focusat...aparatul invartind inelul de focusare dar nereusind sa focuseze ceva. Inca nu am reusit sa descoper un patern in ceea ce priveste momentul cand se intampla sa nu functioneze" sa fie doar low light de exemplu. Pana nu testeaza omul bine ( cu alt obiectiv/aparat, la lumina buna) degeaba il sfatuim noi

Edited by nenis, 07 January 2013 - 09:56.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Posted Image Aparatul are nevoie de o tinta iluminata si contrast, pentru a putea sa focalizeze, In plus, exista anumite situatii in care, desi aparent situatia e ideala (lumina+contrast), aparatul va da rateuri (asemenea situatii sunt descrise de regula in manualul de utilizare).
Apropo de ce spuneai, mai e inca un factor: modul in care ochiul uman se adapteaza la intuneric; e foarte posibil sa fim sub pragul de functionare al sistemului PDAF, si sa nu ne dam seama.

#9
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Revin...am facut rost de un obiectiv sigma ex dg macro 55mm, cu acesta nu sunt probleme. Cu obiectivul 18-55 am facut ceva probe ieri si azi, as vrea sa ma pot pronunta sigur dar nu pot, deci... am facut poze cu lumina aprinsa/stinsa, cu zoom minim/maxim , nu exista un pattern cand focusarea da rateuri, totusi am observat o chestie, poate doar mi s-a parut...atunci cand nu mergea focusul daca eram de exemplu la zoom maxim, schimbam pe zoom minim si apoi inapoi pe zoom maxim reusea sa focuseze, am reusit performanta asa de vreo 2 sau 3 ori...prin urmare va rog sa dati voi un verdict, si daca din fericire am scapat si nu aparatul este de vina, ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Multumesc tuturor pentru idei!
P.S. Scuzati-mi limbajul de neofit :)

#10
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Ai banda rupta in obiectiv.Alt obiectiv si ai rezolvat problema.Sau il poti repara pe acesta.Numai bine.

#11
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Am gasit si pattern-ul, atunci cand subiectul este aproape - focuseaza, dar cand subiectul este la distanta - nu (indiferent daca dau zoom maxim sau minim); daca pun focus pe manual si il "jughinesc" putin atunci incepe sa focuseze din nou cum trebuie. Inca ceva, atunci cand fac focus manual si invart de inel se aude ca un scrasnit fin, e posibil sa se fi adunat praf sau sa trebuiasca unse partile mobile, poate de aceea nu reuseste sa focuseze, nemaiavand  mobilitatea necesara? Daca sa zicem ca e rupta banda de focusare, imi puteti spune cam cat ar costa inlocuirea ei si daca trebuie mers la un service autorizat gen Criss sau pot solutiona problema si la un service "de cartier" ? sa stiu ce-i zic prietenului meu, sa nu-i dau aparatul in aceeasi stare si fara sa fi aflat variantele ce le are la dispozitie. Va multumesc pentru sfaturi.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sigur n-ai umblat pe la punctele de focus? Selecteaza-le manual, sau vezi cum e setat focusul. Poate subiectul e prea mic si focuseaza pe fundal. Nu mai ai un prieten cu obiectiv similar sa faci un test, poate cu alt obiectiv e ok, asa te lamuresti cine e de vina.

Edited by crokodilu, 14 January 2013 - 10:01.


#13
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Genul asta de topicuri  ca filmul Groundhog Day.... mi se par deja penibile. Ieri era unu care intreba cate poze sa ofere la niste fete normale....   si orice i se spunea revenea la intrebarea initiala

Edited by nenis, 14 January 2013 - 10:15.


#14
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Intelege ca ai o problema cu obiectivul.Ori il inlocuiesti ori il repari.Numai bine.

#15
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Multumesc pentru sfaturi dar daca tot vreti sa ma ajutati, va rog faceti-o pana la capat (unii dintre voi pur si simplu nu vor sa citeasca tot textul dintr-un post). Deci, revin cu intrebarea mentionata mai sus:

 cold-steel, on 14 ianuarie 2013 - 03:22, said:

Daca sa zicem ca e rupta banda de focusare, imi puteti spune cam cat ar costa inlocuirea ei si daca trebuie mers la un service autorizat gen Criss sau pot solutiona problema si la un service "de cartier" ?
Asa ceva imi trebuie mie ? http://www.okazii.ro...-fix-a119664017

#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
daca te pasioneaza subiectul si ai identificat problema poti sa studieazi asta.... ce a facut un baiat pe alt forum

Poza 1: Desurubam cele 4 suruburi de pe montura + cele 2 suruburi laterale de la contactele
ridicam ATENT capacul care este unit cu o panglica(in poza cu sageata) de schema rotunda, scoatem panglica si dupa inlaturam capacul
scoatem restul panglicelor incercuite pe schema, ridicam schema
Poza 2:analizam obiectivul, poza e cam neclara
Poza 3: desurubam cele 2 suruburi de pe motorasul de AF, ridicam motorasul
Poza 4: Motorasul
Poza 5:Observam panglica care a fost rupta, partea de sut am eliminat-o dar am desenat vizual cum arata, inainte sa inlaturam panglica desurubam cele 2 suruburi de pe peria de feedback, dupa ce am scos peria inlaturam panglica rupta

Attached Files


Edited by nenis, 22 January 2013 - 13:43.


#17
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 cold-steel, on 22 ianuarie 2013 - 11:43, said:

Multumesc pentru sfaturi dar daca tot vreti sa ma ajutati, va rog faceti-o pana la capat (unii dintre voi pur si simplu nu vor sa citeasca tot textul dintr-un post). Deci, revin cu intrebarea mentionata mai sus:

Asa ceva imi trebuie mie ? http://www.okazii.ro...-fix-a119664017



     Posibil sa ai si alte probleme, nu neaparat banda sau numai banda.Daca este banda rupta nu trebuie sa ai zgomote sau sa intampini dificultati la zoom sau focus.Daca nu te descurci cu
indicatiile de mai sus da-mi un PM.Numai bine.

#18
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Nu ca nu as aprecia ajutorul vostru, departe de mine gandul acesta, dar sa ma citez pe mine insumi si nici atunci sa nu mi se raspunda strict la intrebare consider ca fiind destul de grav... Nenis, tu insuti mi-ai caracterizat limbajul ca fiind unul de neofit, asadar nu stiu de unde reiese ca m-as pricepe, sau macar as vrea, sa demontez eu singur acel obiectiv...am si specificat ca nu este al meu deci nici atat nu ma bag ca poate stric si mai rau. Am pus acel link de pe okazii deoarece vad ca toata lumea vorbeste de banda de focusare (prima data cand "aud" de acest termen nefiind pasionat in domeniul foto). Poate de aici s-a inteles gresit cum ca as vrea sa o schimb eu pe cont propriu, nicidecum...doar vreau sa stiu cat costa piesele inlocuitoare sa-mi fac o idee la ce costuri sa ma astept pentru o reparatie. In fine, maine oricum voi returna aparatul cu explicatiile ce le-am primit pana acum...asadar, imi cer scuze pentru orice confuzie provocata , pentru crearea fenomenului "Groundhog Day" si consider ca nu are rost sa mai insist (incep sa ma repet si nu imi sta in caracter). Toata stima !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate