Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vali Sterian - Amintire cu haiduci

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Salut!

Aveti careva aceasta melodie la o calitate ma inalta (sa se auda bine Posted Image ). Mie imi place melodia, dar nu o gasesc nicaieri mai calitativa.

De exemplu, cea din clipul de mai jos ma nemultumeste.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zqPvqBH4zRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau, daca nu, poate ii puteti face ceva, cineva care stie, nu stiu Posted Image . Stiu ca melodia e veche, dar sper ca e vreo metoda Posted Image .

De exemplu, melodia din clipul de jos ma multumeste, imi face placere sa ascult, pentru ca se aude OK (ascult cel mai mult in casti, Logitech H165 Posted Image), nu ma deranjeaza nici un sunet, chiar si la volum mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vxIOUJ7by6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper ca ati inteles ce vreau Posted Image.

Multumesc anticipat Posted Image!

Atasez si coloana sonora (melodia) din primul clip, in format .mp3 si .flac (nu vrea .flac, zice ca e prea mare, cu toate ca are doar 9.62 MB... ma rog).

Attached Files


Edited by S3Se7, 06 January 2013 - 15:26.


#2
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
calitate studio - http://www.librariar...Sterian-CD.html

#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Scoate-i sunetul, bag-o pe o editare audio. Si poate iti iese ceva.
Voi faceti topice ptr probleme mici.
Puteai face un topic cu autorul general. Sau unul cu prelucrari audio, daca nu este.
Eu am facut multe prelucrari la casete audio personale, si ies chestii bune.
De exmplu sunetele scoase de fimea cind era mica si curatate. Sau un vorbit de papagal mic, si se aude clar cum vorbeste. Pe initial nu se intelegea nimic.
Limitarea este la zgomotul de fond, sau ondulatii mari ale sunetului, care sint greu de scos. dar nu imposibil.
Daca sunetul initial este bun, e scos la iveala din zgomote.
Nu stiu daca mai poate fi repus pe imagine exact, nici nu cunosc programe. Dar sint bineinteles.

Edited by NASTYPRIMUL, 06 January 2013 - 16:23.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 06 ianuarie 2013 - 16:02, said:

1. Scoate-i sunetul, bag-o pe o editare audio. Si poate iti iese ceva.

2. Nu stiu daca mai poate fi repus pe imagine exact, nici nu cunosc programe. Dar sint bineinteles.
1. Dacă nu îi place suficient de mult încât să o cumpere da, e o idee bună.
2. Atâta timp cât streamul audio e extras / exportat şi prelucrat fără modificări de timp/durată, se va suprapune cu imaginea, ori prin înlocuirea directă a streamului audio cu cel prelucrat ori prin înlocuirea acestuia într-un soft de editare video (movie maker de ex) şi randarea unui alt clip video cu noul sunet. Dacă se fac însă modificări de timp poate fi foarte dificilă spre imposibilă alinierea exactă cu imaginea, toate programele de editare video cu care am lucrat permit deplasarea streamului audio cu minim un frame (1/25, 1/27 sau 1/30 dintr-o secundă aproximativ), ceea ce pentru alinierea sunetului cu imaginea e destul de mult.

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postantinari, on 11 ianuarie 2013 - 14:03, said:

Dacă se fac însă modificări de timp poate fi foarte dificilă spre imposibilă alinierea exactă cu imaginea, toate programele de editare video cu care am lucrat permit deplasarea streamului audio cu minim un frame (1/25, 1/27 sau 1/30 dintr-o secundă aproximativ), ceea ce pentru alinierea sunetului cu imaginea e destul de mult.

Eu am adaptat un clip care era al unei melodii la tempo 100, la un instrumental la tempo 128, fara nici o problema, cu Sony Vegas 7.

View PostS3Se7, on 06 ianuarie 2013 - 15:17, said:

Salut!
Aveti careva aceasta melodie la o calitate ma inalta (sa se auda bine Posted Image ). Mie imi place melodia, dar nu o gasesc nicaieri mai calitativa.

Nu te va satisface nici varianta de pe Vinil/CD/Caseta, pentru ca imprimarea asta a fost facuta intr-un studio "de moda veche", iar sound-ul este unul care e depasit.Nu exista nici o varianta originala a acestei melodii care sa se apropie de calitatea melodiei cu vioara.Iar o remasterizare pentru a fi adus in ziua de azi este extrem de costisitoare.....si scumpa.

Edited by antinari, 12 January 2013 - 19:59.
reducere citate


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbuncar, on 12 ianuarie 2013 - 18:27, said:

Eu am adaptat un clip care era al unei melodii la tempo 100, la un instrumental la tempo 128, fara nici o problema, cu Sony Vegas 7.
Una e una şi alta e alta. Încearcă să deplasezi în Vegas un sunet cu mai puţin de 0,04 secunde, într-un proiect PAL. S-ar putea să nu reuşeşti.
Am înlocuit acu ceva timp o coloană sonoră (filmarea unei reprezentaţii teatrale la care sunetul util era acoperit de zgomot de sală) cu un alt material audio (replicile înregistrate individual). După ce am văzut ce posibilităţi limitate am în Vegas în ce priveşte editarea sunetului am sincronizat toate replicile într-un alt soft, după streamul audio original exportat din Vegas. Dacă ştii vreo modalitate de a deplasa, în Vegas orice versiune care rulează pe XP, un clip pe timeline cu mai puţin de un frame (într-un proiect PAL sunt 25 de frame-uri pe secundă) aş aprecia dacă mi-ai spune şi mie.

#7
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postantinari, on 12 ianuarie 2013 - 20:10, said:

Una e una şi alta e alta. Încearcă să deplasezi în Vegas un sunet cu mai puţin de 0,04 secunde, într-un proiect PAL. S-ar putea să nu reuşeşti.
Am înlocuit acu ceva timp o coloană sonoră (filmarea unei reprezentaţii teatrale la care sunetul util era acoperit de zgomot de sală) cu un alt material audio (replicile înregistrate individual). După ce am văzut ce posibilităţi limitate am în Vegas în ce priveşte editarea sunetului am sincronizat toate replicile într-un alt soft, după streamul audio original exportat din Vegas. Dacă ştii vreo modalitate de a deplasa, în Vegas orice versiune care rulează pe XP, un clip pe timeline cu mai puţin de un frame (într-un proiect PAL sunt 25 de frame-uri pe secundă) aş aprecia dacă mi-ai spune şi mie.

0.04 secunde? WTF :).E munca de chinez batran sa faci treaba asta cu un material care nu e tras pe timp...la ceea ce-am facut eu, am lucrat cu stretch-ul...nu am avut niciodata necesitatea de-a fixa un material la mai mult de frama...ce naiba, ochiul oricum e sensibil pana la 10 frame.Un material care trebuie pus pe timp el fiind tras fara metronom, l-as corecta din 10 in 10 frame, nu mai mult...

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbuncar, on 12 ianuarie 2013 - 21:20, said:

0.04 secunde? WTF Posted Image.E munca de chinez batran sa faci treaba asta cu un material care nu e tras pe timp...
Bătrân sunt, chinez nu :)
Atunci când suprapui un material audio nou peste cel vechi e nevoie de aliniere (aproape) perfectă. Ochiul nu sesizează, dar urechea sesizează foarte lejer (şi de multe ori neplăcut) chiar diferenţe de ordinul milisecundelor, dacă e vorba de două sunete suprapuse greşit. Oricum, ideea era că softurile de editare video au limitarea asta, şi e logică, la video nu deranjează însă la audio sunt cazuri unde deranjează. Nu e un "defect" atâta timp cât îşi fac foarte bine treaba în scopul în care au fost concepute.

#9
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postantinari, on 15 ianuarie 2013 - 12:36, said:

Bătrân sunt, chinez nu Posted Image
Atunci când suprapui un material audio nou peste cel vechi e nevoie de aliniere (aproape) perfectă. Ochiul nu sesizează, dar urechea sesizează foarte lejer (şi de multe ori neplăcut) chiar diferenţe de ordinul milisecundelor, dacă e vorba de două sunete suprapuse greşit. Oricum, ideea era că softurile de editare video au limitarea asta, şi e logică, la video nu deranjează însă la audio sunt cazuri unde deranjează. Nu e un "defect" atâta timp cât îşi fac foarte bine treaba în scopul în care au fost concepute.

daca suprapui doua materiale audio da....dar de ce le-ai suprapune si l-ai inlocui ?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Suntem oarecum off topic însă, cel puţin în cazul pe care l-am prezentat, aveam nevoie să rămână şi ceva din streamul audio original, sunt detalii de ambianţă pe care e dificil spre imposibil să le recreezi. Însă nu suntem chiar off topic, pentru că în cazul unui videoclip live ai nevoie şi de streamul audio original, cel puţin pe anumite pasaje (chiar dacă nu pe toată plaja de frecvenţe), ca rezultatul final să pară real.
Oricum, faptul că un soft dedicat editării video are posibilităţi mai reduse în ce priveşte editarea audio nu e un minus al softului. Urechea e mai sensibilă decât ochiul şi în foarte puţine cazuri este necesară editare audio care depăşeşte posibilităţile Vegas-ului, de ex.

#11
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Melodia asta este pe CD-ul de la Jurnalul National, dar este varianta mai veche. Am cautat si eu varianta mai noua dar n-am gasit-o nicaieri (de cumparat). Si se plang de piraterie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate