Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ectomorf / Mezomorf

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010
Am 15 ani, 1.65 metri inaltime si 52 de kilograme, iar problema mea este ca nu stiu ce tip somatic sunt. Sunt o persoana pe care se pun muschii foarte rapid, si de obicei raman la aceiasi greutate, iar muschii mei raman aceiasi pentru vreme indelungata, chiar daca mananc putin sau mult si chiar daca nu depun efort. Mai jos voi atasa o poza cu mine. Multumesc!

http://imageshack.us...1228203449.jpg/
http://imageshack.us...1228203259.jpg/
http://imageshack.us...1016175155.jpg/
http://imageshack.us...foreaftern.jpg/

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Da si tu un search mai sunt cateva topicuri cu exact problema asta, pe larg discutata...

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Esti ectomorf .

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am mai postat asta de cateva ori:

Endomorf – caracteristici
Tip solid/gras
Oase masive
Bazin si umeri lati
Strat mare de grasime
Masa musculara mare (mai ales in partea inferioara a corpului)
Apetit alimentar mare
Puternic, dar de multe ori lipsit de energie
Predispus la ingrasare
Predispus la un metabolism incet – pierderea in greutate se executa foarte lent
Predispus la boli de metabolism (diabet), boli cardiovasculare si afectiuni ale articulatiilor membrelor inferioare (genunchi).
Ectomorf – caracteristici:
Slab
Articulatii mici
Brate si picioare lungi
Umeri mici
Usor musculos
Piept si fese mici
Tesut adipos minim (fara exercitarea sau in urma diete slabe in calorii)
Pot manca tot ce isi doresc, neexistand pericolul cresterii in greutate
Metabolism rapid si eficient
Hiperactiv
Intampina dificultati in obtinerea masei musculare
Mezomorf – caracteristici
- sunt dotati genetic pentru culturism cu potential mare. Prin natura lor sunt musculosi si puternici;
- au spatele larg, clavicule lungi, piept plin, talie si incheieturi subtiri, sunt cei mai indicati pentru culturismul de performanta.

Te poti incadra singur daca nu crezi ce zic colegii. :D

Edited by vlad29marko, 01 January 2013 - 23:08.


#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ectomorf cu calitati mezomorf. Cultiva-ti trupul in continuare, e foarte sanatos. Poti face si performanta. Succes si spor la treaba!

#6
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View PostVladPaul74, on 01 ianuarie 2013 - 23:00, said:

Ectomorf cu calitati mezomorf. Cultiva-ti trupul in continuare, e foarte sanatos. Poti face si performanta. Succes si spor la treaba!

Multumesc!

Am uitat sa mentionez ca nu merg la sala, iar 50% din musculatura mi-am dezvoltat-o numai din antrenamentul de strada (street workout), iar restul de 50% din antrenament acasa cu doua gantere de 7 kg fiecare + munca (nu tot timpul). Nu iau si nu am luat niciun fel de supliment, iar de mancat mananc de obicei ce apuc, doar mancare facuta acasa, fara prajeli, fara porcarii de la Fast-Food. Sucuri beau foarte rar, nu fumez, iar alcool beau doar la ocazii speciale, bineinteles in limitele bunului simt. Pe langa toate acestea, antrenamentul meu mai include si sprinturi (mai mult vara si primavara si foarte putin iarna) + cardio (foarte putin), iar vara foarte foarte intensiv inot (6-7 ore pe zi).

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai foarte bine . Eu in locul tau as insista pe alimentatie ca sa mai pun masa musculara : peste , oua , carne de pui , orez , cartofi , etc.

#8
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View Postjeffy86able, on 01 ianuarie 2013 - 23:38, said:

Pai foarte bine . Eu in locul tau as insista pe alimentatie ca sa mai pun masa musculara : peste , oua , carne de pui , orez , cartofi , etc.

Sa sti ca insist si pe astea, dar nu foarte mult. De exemplu, eu mananc cartofi foarte des, de obicei in ciorba sau mancare de cartofi. Orezul il mananc de obicei cu lapte, ouale fierte, dar maxim 2 pe saptamana. Carne mananc dar de obicei o mananc fiarta, tot din mancare preparata acasa.

Am aici un program de antrenament pentru ectomorfi. Credeti ca este bun pentru mine, sau mi-ar trebui un antrenament mai intensiv? Proteine mi-ati recomanda sa iau? Acestea cica ar fi bune pentru ectomorfi.

#9
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
La 52 de kg....
Esti ectomorf, ai umeri ingusti.
Iti recomand sa te apuci de inot.
Si desigur ca n-ai nevoie de suplimente... la 52 de kg Posted Image.
La ectomorfi nu conteaza antrenamentul. Conteaza alimentatia. Trebuie sa mananci carbohidrati multi. Decat sa iei panaramele alea de la Redis, mai bine iti iei 2 kg de piept de pui si mananci 10/15 zile. Sincer... nu lua asa ceva....
Asta trebuie sa iei. http://www.megaprote...-Creatina-300g/
Stiu... costa... dar decat sa iei bazaconii pe bani putini, mai bine strangi si iei ceva de calitate un timp mai scurt. In fine, faci cum vrei tu Posted Image.
oua poti manca cate vrei.. dar sa nu le faci cu ulei. Eu mananc 14 pe saptamana. Orezul n-are proteine multe... e majoritar carbohidrati. Daca vrei proteine mananca fasole, alune, nuci, mazare,
Adica, gandeste-te si tu, orezul are 6 g de proteine pe 100g. Cand il fierbi 100g se fac 400g cu apa asta inseamna 6/4 g de proteine, deci e un fleac... Fasolea are in schimb 24 de g de proteine pe 100g, o fierbi cu apa ajunge la 200g, adica 12g de proteine pe 100g fasole fiarta, ceea ce e ceva... Cartoful la fel, e un fleac.
Daca vrei proteine baga-te pe piept de pui, oua, fasole, lapte, nuci, alune, branzeturi, nu cartofi si orez.

Edited by echo3, 02 January 2013 - 00:24.


#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postecho3, on 02 ianuarie 2013 - 00:09, said:

La ectomorfi nu conteaza antrenamentul.
Cum adica nu conteaza antrenamentul? Atunci numai sa stea si sa bage in el, sa vezi cum cresc muschii pe el..

#11
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View Postvlad29marko, on 02 ianuarie 2013 - 00:22, said:

Cum adica nu conteaza antrenamentul? Atunci numai sa stea si sa bage in el, sa vezi cum cresc muschii pe el..

Ohh, n-am stiut ca exista si useri ca tine. Sa clarific. Tipul de antrenament.
Da... te inteleg, cand n-ai ce zice, te iei de un rahat care iti aprinde neuronul/neuronii. :P

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postecho3, on 02 ianuarie 2013 - 00:27, said:



Ohh, n-am stiut ca exista si useri ca tine. Sa clarific. Tipul de antrenament.
Da... te inteleg, cand n-ai ce zice, te iei de un rahat care iti aprinde neuronul/neuronii. :P


    Nu nu nuuu ! Ca si pe mine m-ai facut curios !? Cum adica nu conteaza tipul de antrenament ? Poate omu se antreneaza la sah si la halbere !

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postecho3, on 02 ianuarie 2013 - 00:27, said:

Ohh, n-am stiut ca exista si useri ca tine. Sa clarific. Tipul de antrenament.
Da... te inteleg, cand n-ai ce zice, te iei de un rahat care iti aprinde neuronul/neuronii. Posted Image

Sunt multi useri noi prin zona (la fel si initiatorul), ce parere sa-si faca ei cand tu le transmiti "mancati bine, fratilor, lasati antrenamentul ca oricum nu conteaza..."?

#14
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostDeathrun, on 01 ianuarie 2013 - 22:47, said:

Am 15 ani, 1.65 metri inaltime si 52 de kilograme, iar problema mea este ca nu stiu ce tip somatic sunt. Sunt o persoana pe care se pun muschii foarte rapid, si de obicei raman la aceiasi greutate, iar muschii mei raman aceiasi pentru vreme indelungata, chiar daca mananc putin sau mult si chiar daca nu depun efort. Mai jos voi atasa o poza cu mine. Multumesc!

http://imageshack.us...1228203449.jpg/
http://imageshack.us...1228203259.jpg/
http://imageshack.us...1016175155.jpg/
http://imageshack.us...foreaftern.jpg/

Parerea mea este ca esti de partea buna a geneticii....mai degraba mezomorf si la 15 ani ai si un nivel al metabolismului foarte accelerat si testosteron in urcare daca nu chiar maxim deja...depinde de starea de maturizare totusi.Imi amintesti oarecum de mine ....acum 15 ani :P , aratam aprox la fel numai ca am 1.80 si 75kg (la acea vreme) motivul pentru care iti spun asta este ca pana la 18-19 ani am fost inalt si cu constitutie atletica desi mancam orice rahat (hot-dog , hamburger , cartofi pai etc...) dar dupa liceu am inceput sa iau in greutate...incet dar sigur pana la 25 am ajuns obez din cauza mancarurilor nesanatoase...a trebuit sa implinesc 29 sa ma trezesc si sa ajung de la 105kg din nou la 75 dar am facut-o , ai grija la alimentatie , antrenamentele aerobe sau anaerobe sunt intodeauna bine venite....dar daca nu iati 2-3 prietene concomitent si iti vor da ele antrenament la varsta asta :) Numai bine!

#15
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View PostManiaXx, on 02 ianuarie 2013 - 16:12, said:

Parerea mea este ca esti de partea buna a geneticii....mai degraba mezomorf si la 15 ani ai si un nivel al metabolismului foarte accelerat si testosteron in urcare daca nu chiar maxim deja...depinde de starea de maturizare totusi.Imi amintesti oarecum de mine ....acum 15 ani Posted Image , aratam aprox la fel numai ca am 1.80 si 75kg (la acea vreme) motivul pentru care iti spun asta este ca pana la 18-19 ani am fost inalt si cu constitutie atletica desi mancam orice rahat (hot-dog , hamburger , cartofi pai etc...) dar dupa liceu am inceput sa iau in greutate...incet dar sigur pana la 25 am ajuns obez din cauza mancarurilor nesanatoase...a trebuit sa implinesc 29 sa ma trezesc si sa ajung de la 105kg din nou la 75 dar am facut-o , ai grija la alimentatie , antrenamentele aerobe sau anaerobe sunt intodeauna bine venite....dar daca nu iati 2-3 prietene concomitent si iti vor da ele antrenament la varsta asta Posted Image Numai bine!

Mersi pentru sustinere! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate