Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

FPS drop in Starcraft 2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008
Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, o parere, sa pot identifica problema cu jocul asta ca deja imi macina creierii. Problema e una foarte des intalnit si anume aceea de drop la framerate pana chiar la 1-2 fps dar pana acuma n-am auzit pe nimeni care sa spuna concret care este cauza. Am rulat un replay (deci am eliminat din start posibilitatea de latency a fiecarui jucator) dintr-un meci de 4v4 si vedeam totul la un 4-5 fps constant. Nu conteaza in joc cat de mici sau mari sunt setate detaliile, rezultatul e acelasi ceea ce ma determina sa cred ca problema e procesorul (desi din resource monitoring-ul acela nu pare sa ajunga la limita) dar astept parerile voastre. Aici sunt specificatiile sistemului meu si in atasament un print screen cu activitatea componentelor in timpul in care jocul rula la 4-5 fps.

AMD Athlon II x3 445 la 3100mhz
2x2gb kingmax la 800mhz
hdd WD 640 caviar blue 16mb cache
MOBO As Rock n68c gs fx
Ati radeon hd 6700 1gb
sursa Sirtec la 350W

Attached Files



#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce catalyst ai?Ai ultimul aptch pentru starcraft?

#3
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008
Sunt cu toate la zi, catalystul e versiunea 12.10, nu cred ca au scos una mai recenta iar legat de ultimul patch la joc, nu exista posibilitatea sa-l joci online decat dupa ce faci update-ul asa ca problemele nu cred ca sunt legate de soft. De cand a aparut starcraftul am problema asta cu fps-ul si de atunci au fost multe patch-uri si update-uri.

#4
cristi.c.b52

cristi.c.b52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2007
Ai incercat sa iti setezi process afinity sa incerci cu doar un core, sau 2? Poate ca asa scapi de CPU botleneck....
http://blog.tune-up....ve-performance/

#5
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008
Da, am incercat si rezultatul a fost identic. Am dezactivat chiar si din bios un core ca sa ruleze doar de pe doua si n-am rezolvat nimic.

#6
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Am avut si eu o problema similara cu Battlefield 3.Dupa ce l-am jucat 1 saptamana m-am apucat din nou si dupa vreo 2 ore a aparut exact aceasi problema ca la tine (rulam jocul cu cele mai mari setari si rula perfect) deci de la 60 FPS+ la 1-10 atunci cand eram intr-o camera(deci nu intr-un loc care sa utilizeze resursele la maxim).Am rulat un program care monitorizeaza temperatura si a iesit ca problema a fost supraincalzirea procesorului(s-a dus pasta termica si a trebuit inlocuita).Dupa treaba asta nu am mai avut probleme.

#7
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008
Am jucat si eu B3 dar n-am avut niciun fel de problema cu jocul. Pasta termica este destula pe procesor, imi sta idle pe la 38 si 45 cand e solicitat, deci se situeaza in parametrii normali. Oricum, mersi pt. interes.

#8
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008
Am sa inchei aceasta discutie intr-o maniera mai neobisnuita, deobicei raspunsul il primesti de la alte persoane (cam asta e menirea forumului) dar de data asta am reusit eu sa-mi gasesc singur raspunsul. Dupa lungi cautari am dat de acest articol: http://www.teamliqui...topic_id=384823 care clarifica toate problemele legate de FPS-ul in SC2 si banuielile mele cum ca procesorul ar fi principalul "vinovat". Multumiri celor implicati in procesul de elucidare al acestui mister Posted Image

#9
bobes

bobes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2008
Scuze ca te deranjez dar am si eu problema cu fps si nu mai stiu ce sa fac./daca mi ai putea da niste sfaturi as fi recunoscator.Joc Diablo si imi sacadeaza,.nu am pc modern dar am jucat tot timpul starcraft pe low si nu am avut problema asta.ms anticipat

Am vrut sa scriu ca joc Diablo si NU imi sacadeaza nu face figuri dar la starcraft de cand mi am bagat  hots-u.

#10
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008

View Postbobes, on 16 martie 2013 - 01:59, said:

Scuze ca te deranjez dar am si eu problema cu fps si nu mai stiu ce sa fac./daca mi ai putea da niste sfaturi as fi recunoscator.Joc Diablo si imi sacadeaza,.nu am pc modern dar am jucat tot timpul starcraft pe low si nu am avut problema asta.ms anticipat

Am vrut sa scriu ca joc Diablo si NU imi sacadeaza nu face figuri dar la starcraft de cand mi am bagat  hots-u.

Salut!
Si eu am jucat diablo (banuiesc ca la 3 faci referire) si nu am avut niciun fel de probleme la detalii maxime si cu configuratia specificata la inceputul subiectului de discutie. din start trebuie sa mentionez ca nu poti baga in aceeasi oala cele 2 jocuri, SC-u este RTS si solicita enorm procesorul. Citeam pe undeva ca nici cele mai bune i7-uri nu reusesc sa tina constant jocul la fps maxim cand se aglomeareaza jocul cu armate imense si asta pentru ca depinde foarte mult si de ceilalti jucatori. Adica daca unu dintre cei 8 (presupunem ca jucam un 4v4) are o configuratie mai slaba (procesor slab - pt ca la asta se cam reduce SC-u) va trage in jos meciul drastic, in sensu ca va limita FPS-ul tuturor. Eu mi-am schimbat procesorul cu un AMD FX 6300 (cu l3 cache mare) care il tin constant la 4100mhz si asa reusesc sa tin chiar si un 4v4 la un fps jucabil (nu decent) 15 - 20, poate 30 (incep cu 60 dar scade pe masura ce se aglomeareaza). Si ai dreptate, am observat si eu in HOTS ca sacadeaza mai mult decat in WOL. Poate inca n-o fi destul de bine optimizat sau are cerinte mai mari, nu stiu ce sa zic desi citeam pe nush unde ca vor sa-l optimizeze pt quad-uri, sa nu mai foloseasca doar 2 nuclee... in fine, ideea de baza e ca trebuie sa ai un procesor zdravan (i5, i7) daca nu vrei sa ai probleme cu performanta, dar pana si in situatia respectiva vei mai avea surprize pt ca depinzi de mai multi factori (conexiune, config. celorlate sisteme).
Succes!

#11
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
eu cand aveam caderi de fps din astea era de la temperatura prea mare. asa ca am instalat aida si cand a inceput sa mearga cu 1 2 fps m am uitat ce temperatura are cpu... si avea 92 de grade...

de cand am cuatat laptopul nu trece de 80 de grade in sc2. si asta cu rezolutie full hd

#12
razzzva

razzzva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.06.2008

View Postn3utr1n0, on 29 aprilie 2013 - 00:18, said:

eu cand aveam caderi de fps din astea era de la temperatura prea mare. asa ca am instalat aida si cand a inceput sa mearga cu 1 2 fps m am uitat ce temperatura are cpu... si avea 92 de grade...

de cand am cuatat laptopul nu trece de 80 de grade in sc2. si asta cu rezolutie full hd
Mie nu imi trece niciodata de 55 de grade si tot imi pica sub 20 de fps cand se aduna armate maricele (in 3v3 si 4v4 evident).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate