Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sony Cyber-Shot DSC-HX200V

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
Salutare tuturor ,de curind am achizitionat acest aparat sony hx200v ,nu a-si vrea sa cred ca am facut o proasta achizitie,dar am o problema mare totusi ,am iesit curios afara sa fac primele fotografii dupa care le descarc pe PC si surpriza...deformate [am atasat 3 fotografii] sint facute la setari automate, poate are cineva o idee sau cine detine acest aparat poate are bunavointa sa ma contacteze in privat sau la adresa de mess [email protected]  ,va multumesc mult

Attached Files

  • Attached File  009.JPG   1.38MB   162 downloads
  • Attached File  025.JPG   1.82MB   151 downloads
  • Attached File  008.JPG   1.73MB   140 downloads


#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ce anume e deformat?Ca mie mi se par ok pozele acolo unde ai incercuit.Explica cam ce vezi tu in acele zone incercuite.

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
Ce vede acolo se numeste efect Moire!

#4
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
oare sa am eu probleme cu monitorul? dany07rap zonele unde sint incercuite liniile se vad zimtate ,deci nu mai inteleg nimic,ceva parca e ineregula cu rezolutia

Edited by oviddio, 30 December 2012 - 21:51.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Uita-te la dimensiunea originala.

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 09.05.2009
Probabil ca este din cauza felului in care programul cu care vezi pozele face reducerea de rezolutie, pentru ca asa cu spunea si dani.user la rezolutie mare dispare efectul.

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postdani.user, on 30 decembrie 2012 - 21:52, said:

Uita-te la dimensiunea originala.

Asa cum a spus colegul, deobicei pozele apar asa cand nu e dimensiunea originala. Da-i un zoom si vezi daca tot asa se vede inseamna ca ai o problema cu aparatul.

#8
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
deci cu clik dreapta pe proprietatile unei fotografii vad ca are -dimensiunea de 4896x3672

Edited by oviddio, 30 December 2012 - 22:01.


#9
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
asta apare de obicei cand treci peste zoom-ul optic si intri la zoom-ul digital. cand apropii foarte mult. acum conteaza si in conditii ai facut poza

#10
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
nu am facut cu zoom ,am dat pe setare automata si am facut poza

#11
Blade_Runerr

Blade_Runerr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.08.2006
Pozele n-au nimic si probabil si camera e OK. Problema e la vizualizarea lor pe monitor (nici monitorul n-are nimic0. Descarca http://www.softpedia...IrfanView.shtml si vezi cum se vede. La mine cu acest program se vad bine pozele tale.

Attached Files

  • Attached File  009.JPG   155.51K   66 downloads

Edited by Blade_Runerr, 30 December 2012 - 22:18.


#12
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
stai sa incerc, dar eu cred ca pozele sint facute la o rezolutie imensa iar pc-ul in incercarea de a le comprima le distorsioneaza,zic si eu...

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Aparatul are 18 MP, ecranul vreo 1-2.

#14
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
care ecran ? monitorul? este un dell u2311h cu rezolutie max de 1920 x 1080 ,am incercat si cu irfan view ,ceva face dar trebue sa zoomez mult ca sa dispara efectul moira

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
In irfaview poti selecta: View -> Display options-> Use resample for zooming

#16
ALEXETUDOR

ALEXETUDOR

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2012

View Postoviddio, on 30 decembrie 2012 - 21:29, said:

Salutare tuturor ,de curind am achizitionat acest aparat sony hx200v ,nu a-si vrea sa cred ca am facut o proasta achizitie,dar am o problema mare totusi ,am iesit curios afara sa fac primele fotografii dupa care le descarc pe PC si surpriza...deformate [am atasat 3 fotografii] sint facute la setari automate, poate are cineva o idee sau cine detine acest aparat poate are bunavointa sa ma contacteze in privat sau la adresa de mess [email protected]  ,va multumesc mult
La redarea pe ecran 1920/1080 indiferent de aparatul foto folosit, o rezolutie mai mare de 2-2.5 mp reda anumite detalii intrerupte. nu este defectiune de aparat foto ! Atunci cand maresti fotografia distorsiunile dispar cand ajungi la 2mp.Am avut si eu un sony hx 100.

Edited by ALEXETUDOR, 08 January 2013 - 16:29.


#17
oviddio

oviddio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2012
deci cit decit cunosti setarile aparatului ,deci tu.cum ma sfatui sa folosesc aparatul ,sau mai bine zis cu ce setare sa pot face poze clare care se vad bine pe un monitor

#18
ALEXETUDOR

ALEXETUDOR

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2012
Asa cum este marcat in pozele tale, rezolutia mai mare de 2.5 mp da intrerupere la linii sau muchii atunci cand sunt redate pe full-hd 1920-1080.Daca pozele vor fi vazute pe monitor la rezolutia respectiva trebuie sa fotografiezi cu 1920-1080 2mp. nu mai tin minte daca hx 200 are 3:2 LA 2.5MP.Eu am folosit numai 1920-1080, deoarece detestam sa vad pozele pe monitor ( doar ocazional) si am ales sa le vad pe un tv lcd  full,redate de un media player full-hd (dvd normal nu reda calitatea maxima). ca setari de culoare, contrast, lumina, etc nu trebuie decat sa faci multe foto la setari combinate (cauta sa fie cat mai natural sau foarte putin peste), dar sa ai grija sa notezi tot ce experimentezi ,pentru o sa te ia durerile de cap daca nu o faci.Atunci cand folosesti blitul este bine ca setarile de imagine sa fie pe - , mai putin culoarea si zgomotul.(cred ca trebuie sa incerci cu el si pe plus) Ce zic eu se refera la hx 100 , nu stiu daca se aplica si la 200. Deci : fa cat mai multe foto, denumeste fotografia cu setarile facute,pentru a face diferente intre ele , a alege setatile care te multumesc  si incearca sa nu mergi pe automat , cel putin mai tarziu.

Edited by ALEXETUDOR, 08 January 2013 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate