Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Allview Alldro Speed Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Buna seara,

eu in prezent detin o tableta Allview Alldro Speed cu un procesor de 1,2 Ghz, 4 gb mem, si 1 gb Ram, dar am o cunostinta care vrea sa-mi cumpere tableta, respectiv pe suma de 500 LEI, eu intre timp, am gasit oferta  de Allview Alldro Speed Duo cu procesor 1,5 GHz, si cu memorie 8 GB, la 600 lei, si as vrea sa stiu daca acel procesor de Dual Core 1,5 ghz o sa se simta in browsing, aplicatii, etc. si daca puteti sa-mi dati cateva exemple, si sa-mi explicati putin treaba asta cu Dual Procesor, pe mine ma intereseaza daca o sa-si faca treaba mai bine decat Allview Alldro Speed, si in final, daca chiar se merita sa mai platesc de la mine 100 lei pentru acea tableta.

Multumesc, astept raspunsuri / opinii

#2
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Se merge pe principiul "Doua maini sunt mai bune decat una". Scade consumul de energie, generarea de caldura,procentul de utilizare, nu se mai blocheaza, se misca mai rapid prin aplicatii. Mult mai rapid. Dai multiple comenzi fara sa se blocheze, sau sa iti sacadeze. Treaba o faci mai bine desigur. 100 de lei in plus se merita. probabil sunt si alte diferente, claritatea la ecran si altele.

A da, conteaza si ce treaba faci, daca doar browsing si aplicatii de tip office, nu te obosi. Altfel, pentru chestii 3d sau multiple aplicatii (de exemplu muzica, browsing, office, un launcher si un fundal live in acelasi tip) da se merita.

Edited by Motorhead, 13 December 2012 - 23:40.


#3
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
da, ai dreptate, sunt si alte diferente, acum am vazut, de exemplu, la versiunea cu dual core, sunt 8 giga memorie, si are un chipset video: Mali 400 Dual Core, iar alldro speed are Mali 400, ma gandesc ca si aici sta treaba la fel ca si cu procesoru. 99% am sa cumpar respectiva tableta, daca afirmi ca este buna pentru pretul sau, mai ales ca este dual core, si are 2 camere, cea din spate de 2 mp si cea din fata 0.3........si cred ca mai are un plus mare, CARCASA DE ALUMINIU, respectiv spatele tabletei.

Edited by FcRBlessing, 13 December 2012 - 23:48.


#4
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Teoretic astea sunt BestBuy datorita pretului. Acum nu stii cat suport dupa cumparare ai si calitatea. Dar daca ai mai avut unul si ai incredere. Eu zic ca e bine. Plus ca sa nu uitam si 500 de lei sunt putini pentru acea tableta.

Nu stiu daca Speed avea GPS, dar sunt destul destul de sigur ca Duo nu are. Ai grija si la astea.

#5
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Nu, Allview Speed DUO nu are GPS.

Eu zic ca merita.Se aseamana cu Nexus 7 in unele privinte, deci merita!
Eranele sunt la fel, rezolutia e aceeasi, are un plus Allview la camere si luminozitatea ecranului..dar Nexus-ul e quad-core tegra 3 :)
Allview domina piata, acuma.
A scos o noua tableta la 5 milioane!E exact ca duo, numai ca au umblat la ecran :)
O gasesti aici: http://www.allview.r...city/descriere/
Diferentele se observa!Prima ar fi..ecranul si rezolutia Posted Image
Dar daca prietenului tau nu ii pasa de acest lucru si vrea sa pastreze acei 100 de lei, go allview speed city!
Dar tot merita acei 100 de lei, daca imi ceri parerea Posted Image

Edited by Razvan03Andrei, 14 December 2012 - 00:23.


#6
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Ma gandesc si eu sa cumpar Duo. Daca are cineva, plusuri minusuri, probleme specifice? Am citit reviewuri, dar ma intereseaza pareri de la posesori.

#7
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Si allview alldro speed city arata foarte bine, un procesor dual core, etc....dar Allview Alldro Speed Duo, are si o camera pe spate, si eu daca plec intr-o calatorie chiar as vrea sa fac si poze...... si de aceea m-as orienta spre speed duo, mai mult pentru camera...... plus ca speed duo are si o rezolutie HD, allview city are 800 x 480...

Edited by FcRBlessing, 14 December 2012 - 10:43.


#8
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Scuteste niste beri intr-o luna si cauta un aparat foto low-cost, gasesti si la 100 si ceva de lei. Tableta nu sa faci poze cu ea, cel mult video call.

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Corect, mie camera spate mi se pare inutila, cea din fata e utila pentru skype.

#10
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Salut la toata lumea,
Am cumparat si eu tableta asta ieri pt fiica mea, cadou de Mos Craciun. Bineinteles ca ea nu a vazut-o, dar am zis pana la Mos sa ii instalez cate ceva pe ea. Vreau sa spun ca am ramas placut surprins de cum se misca aceasta tableta chiar si in jocuri care cer resrse, gen: Assassin Creed, GTA III, NFS Shift, Max Payne, etc. Pana aici numai de bine. Acum partea de probleme: volumul este execrabil, abia se aude dar se poate rezolva cu aplicatia volume booster de pe google play. Bateria tine destul de putin, cam 2-3 ore, dar accept si asta. Marea mea problema este cu aplicatia "YOUTUBE" care nu vrea sub nici o forma sa mearga. Daca deschid youtube ib browserul de net merge ok, in momentul in care incerc sa deschid vreun clip in apicatia yoube primesc un mesaj de genul: "Unfortunately YOUTUBE has stopped". Are cineva idee cum pot rezolva asta? Am incercat cu resetare la valorile implicite dar nu a nici asa, reinstalare aplicatie -  acelasi rezultat. Ce sa mai incerc?

Multumesc mult !

#11
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007

 katabxp, on 18 decembrie 2012 - 21:17, said:

Salut la toata lumea,
Am cumparat si eu tableta asta ieri pt fiica mea, cadou de Mos Craciun. Bineinteles ca ea nu a vazut-o, dar am zis pana la Mos sa ii instalez cate ceva pe ea. Vreau sa spun ca am ramas placut surprins de cum se misca aceasta tableta chiar si in jocuri care cer resrse, gen: Assassin Creed, GTA III, NFS Shift, Max Payne, etc. Pana aici numai de bine. Acum partea de probleme: volumul este execrabil, abia se aude dar se poate rezolva cu aplicatia volume booster de pe google play. Bateria tine destul de putin, cam 2-3 ore, dar accept si asta. Marea mea problema este cu aplicatia "YOUTUBE" care nu vrea sub nici o forma sa mearga. Daca deschid youtube ib browserul de net merge ok, in momentul in care incerc sa deschid vreun clip in apicatia yoube primesc un mesaj de genul: "Unfortunately YOUTUBE has stopped". Are cineva idee cum pot rezolva asta? Am incercat cu resetare la valorile implicite dar nu a nici asa, reinstalare aplicatie -  acelasi rezultat. Ce sa mai incerc?

Multumesc mult !
Din ce stiu aceasi problema apare si la Evolio Aria si la Allview 3 Speed duo .Se rezolva cu un soft update pe care il ceri de la suportul tehnic sau urmaresti site-ul pentru update-uri de software.Eu am renuntat la a folosi aplicatia Youtube pe telefon ,tot din cauza acelorasi probleme.Prefer varianta desktop din browser caci am mai mult control asupra ei .Ar mai fi varianta Root-ului ,daca nu te intereseaza garantia sau sa instalezi o versiune mai veche si stabila a aplicatiei si sa nu incerci sa actualizezi.

Edited by AVRELYANVS, 19 December 2012 - 19:12.


#12
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 katabxp, on 18 decembrie 2012 - 21:17, said:

Salut la toata lumea,
Marea mea problema este cu aplicatia "YOUTUBE" care nu vrea sub nici o forma sa mearga. Daca deschid youtube ib browserul de net merge ok, in momentul in care incerc sa deschid vreun clip in apicatia yoube primesc un mesaj de genul: "Unfortunately YOUTUBE has stopped". Are cineva idee cum pot rezolva asta? Am incercat cu resetare la valorile implicite dar nu a nici asa, reinstalare aplicatie -  acelasi rezultat. Ce sa mai incerc?

Multumesc mult !
Salut. Si eu am acasta problema cu YouTube. A gasit cineva solutia? Ceva recomandari? Multumesc.

Edited by enoxcj, 19 December 2012 - 22:06.


#13
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Acum vreo 2 luni , am avut si eu aceeasi problema cu youtube.
Am rezolvat-o : se lasa sistemul pe engleza .... se instaleaza youtube ..... apoi se poate schimba sistemul pe romana DOAR daca , inainte, se schimba limba tastaturii pe ce vreti ( sa nu ramana auto).

#14
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Degeaba. Eu l-am avut si il am pe engleza si tot nu merge.

#15
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
Am si eu aceasta tableta (de pe ea si scriu acum).
Toate problemele se rezolva cu update de pe site-ul oficial aparut acum 2 zile.  Daca apar erori in instalare nu disperati ci respectati pasii si se va finaliza cu succes.
Youtube merge...instalati versiunea anterioara' tip panouri si setati engleza la limba. Cautati apk pe penultima versiune...cea noua nu vrea deloc.
Update-ul aduce:
- stabilitate si rapiditate Wifi care se simte din plin
- nu mai apar erori, restartari' inchideri aiurea
- nu mai licareste ecranul cand bateria se termina
- eu cred ca sunetul e mai putermic in difuz
- se misca tot mult mai fluent

Recomand pentru o browser dezactivare la sugestii...si un pc vechi face aiurea cand sunt activate.

Tableta merita toti banii. Mi-as fi dorit doar GPS in plus si o baterie dubla.

#16
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Dupa mai multe incercari am pus o versiune mai veche care functioneaza OK.

#17
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
O sa incerc si eu versiunea asta dupa ce se culca fi-mea. In fiecare seara stau si ma joc pe tableta ei fara sa stie. Ii instalez joculete si chestii care cred ca or sa-i placa.  Oricum la banii care costa mi se pare superok tableta asta.

#18
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Mai are cineva tableta asta? Nu am probleme cu ea in afara de durata bateriei, dar pot sa trec peste...Ma intereseaza daca se poate face root, pana acum nu am gasit nimic pe net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate