Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tudor Negoita

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Am citit odinioara "Verificati ipoteza Nessus", si mi-a placut extrem de mult abordarea originala a genului SF din paginile ei. Am incercat sa gasesc pe net o lista completa a operelor sale, insa am constatat ca e foarte putin popularizat. A avut cineva mai mult noroc ?

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Shit, e ridicol să răspund la un topic "mort" de mai bine de un an, dar...
Tudor Negoiță scria și (sau poate mai ales) policier, dar fiind că omul este (era) ceva mare prin Editura Ministerului de Interne.
Nu știu cât de tare a cochetat cu genul SF, dar polițiste aveam vreo 4 cărți de-ale lui prin bibliotecă.

#3
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
Salutare !
Tudor Negoita ramane unul din autorii preferati ai copilariei mele. Prima carte citita este chiar Verificati Ipoteza Nessus, pe undeva prin clasa a treia, a patra, cand incepeam sa dau cu nasul in SF. Apoi am citit Imprevizibilul Joc, carte cu "spioni". A scris multe carti, cele mai multe politiste, in special cu eroi ofiteri de contraspionaj (cred ca se aduna vreo 7-8 titluri, poate mai multe), dar si cu politisti adevarati (personajul Dan Vasiliu, maior in Politia Romana de dupa Revolutie, cred ca-s vreo 3-4 carti), si SF (Ipoteza Nessus face parte dintr-o serie de trei carti, toate cu aceiasi eroi principali, Ela Nant, Glad Selv, Harald Pin, Ina Sind, profesorul Bilten...). Mai sunt una sau doua carti in care o parte din personajele lui se intalnesc.
Din ce mai retin de pe coperta 4 a uneia din cartile sale (cred ca e Mostenitoarea din America), Tudor Negoita a absolvit Facultatea de Sociologie.
Mie mi-au placut intotdeauna "posibilele" legaturi sentimentale dintre unele personaje ale sale...
Cateva titluri, atat cat ma ajuta memoria:
Surasul ochilor albastri
Parola nu era completa
Imprevizibilul joc
Mostenitoarea din America


mai stie si Google...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate