Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

16 ani : Inceput de ulcer - 24 ani : Sfarsit de ulcer?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salutari !

Pe la 16 ani, cand m-am operat de apendicita, profitand ca am ajuns in Capitala, in mana unor medici exceptionali, am decis sa-mi fac tot setul de analize, cap-coada. Pe langa altele, am facut si endoscopie si mi s-a zis exact asa :
Ai o pata neagra pe stomac, trebuie sa amanuntim analizele caci ar putea fi inceput ulcer duodenal" .

Nu prea am bagat de seama, eram tanar, rebel, planuri de viitor, nu gandeam ca daca n-am grija de sanatate, se duc pe apa sambetei si planurile..

Acum, de vreo doua luni, am observat o culoare foarte inchisa la scaun. Nu m-am panicat, ca mananc doar prostii. Data urmatoare, mai inchis, si tot asa, de 2 luni. Acum aproximativ doua saptamani aveam un gust groaznic in gura, am luat o bomboana si m-am bagat la somn ca apoi sa ma trezesc dupa cateva minute si sa-ncep sa vars. Problema care mi-a dat serios de gandit : Am inceput sa vars sange! apoi au urmat ameteli, dureri de cap infernale.

Am dat vina pe o pizzerie - au schimbat reteta si am crezut ca e vreo reactie alergica extrema.
La cateva zile s-a intamplat din nou : gust ciudat in gura si incepeam sa vars sange.

In mintea mea de neavizat, dau vina pe ulcer, intrebarea e : ce mai urmeaza? La ce sa ma astept? Imi voi face programare la Iasi pentru a vedea un medic, dar vreau sa stiu cam care ar fi pasii urmatori? Se poate agrava? Cum se mai manifesta?
Pana ajung la medic, ce trebuie sa evit din alimentatie?

Momentan am scaun negru-negru-negru, vars sange si am o constanta arsura in stomac, parca n-am mancat de 3 zile.

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Tu inteleg ca ai fost mic si prost, dar parintii tai, carora medicii sigur le-au comunicat rezultatele analizelor, nu au luat nicio masura? Te-au lasat in pace sa evolueze ulcerul?

Daca ai arsuri la stomac ia niste bicarbonat de sodiu sa reduci aciditatea. Nu o lasa sa isi faca de cap.

Si cred ca ai gresit titlul. Daca la 16 ani ai avut inceput de ulcer si l-ai lasat netratat, acum s-ar putea sa ai apogeu de ulcer. Nicidecum sfarsit de ulcer. Eu prin sfarsit de ulcer inteleg ca esti vindecat.

Edited by Arkouda, 09 December 2012 - 21:23.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Vreau doar să te încurajez, nu să te sperii:
Am un vecin, 73 ani, caruia i s-a extirpat stomacul, duodenul a preluat funcţiile şi de 3 ani este bine, mănâncă puţin la cele 6-7 mese zilnice, dar trăieşte.
Nu aruncaţi cu pietre, voi, cunoscători de anatomie. Asta a povestit vecinul la ieşirea din spital.
Aşa că, fuga la doctor şi să trăieşti fericit!

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am patit-o de 2 ori, nu se moare din asta, dar sincer dute neaparat la spital , pierzi sange, ti se face rau si nu merita, nu e complicat tratamentul. Dute chiar in seara asta sa te internezi ca nu este de joaca

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmercur68, on 09 decembrie 2012 - 21:41, said:

Du-te chiar in seara asta sa te internezi
După 21:00 poţi suna la 112 şi sigur te internează în regim de urgenţă! Succes!

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cred ca
16 ani inceput de ulcer
24 de ani - stomac perforat.

pana ajungi la medic - cat mai urgent posibil - eventual poti sa mergi chiar la urgente - evita sa ramai cu stomacul gol, evita bauturile acidulate si probabil sunt destule sfaturi de alimentatie daca dai o cautare pe google
fumezi? bei?

#7
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Beau ocazional (poate de 2 ori pe an),  in schimb fumez cam 30 tigari/zi.
Nu prea vreau sa merg aici la spital, in Barlad (fara detalii, nu vreau a jigni doctorii )

#8
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Sa ai pe cineva pe langa tine daca nu mergi la spital. Iti spun ce am patit eu, am cazut pur si simplu din picioare de la cat sange am pierdut. Dupa aceea am ajuns la spital la urgente si am stat cam 10 zile in spital pana mi-am revenit. NU te taie nimeni, iti da doar tratament de intarire. Nu este dureros, regim, fara prajeli, tigari, alcool, etc.

Poti sa mananci ceva biscuiti si sa nu bei bauturi prea calde, dar neaparat sa te hidratezi cu ceva

#9
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Mi-e oarecum sila sa nu-mi faca endoscopie, din nou. Cei de la Bucuresti au fost foarte grijulii si atenti si draguti, astia din Barlad sunt mai "hutupani".. Oricum nu cred ca scap de ea, ca tre' sa se faca o analiza-ceva pentru a afla ce am, doar nu m-o crede Doctoru' pe cuvant, si macar sa nu o fac la Barlad.
Deci, tigarile zboara obligatoriu.

#10
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Da obligatoriu fara tigari si eu fumam cam 30 de tigari pe zi si tare bine e acum fara, nici nu imi vine sa cred. Totusi cred ca nu e bine sa intinzi coarda si sa mergi la spital. Mai ales daca te simti slabit si incepi sa ai ameteli. De endoscopie nu scapi. Bafta

#11
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Posttarantula21, on 09 decembrie 2012 - 21:14, said:

Momentan am scaun negru-negru-negru, vars sange si am o constanta arsura in stomac, parca n-am mancat de 3 zile.
Scanul negru se numeste melena, este de fapt sange digerat.. Asta inseamna ca ai o afectiune gastrointestinala grava....
Trebuie sa mergi la spital neaparat...Gastroscopie, eventual biopsie ptr Helicobacter Pilori, sa iti bage o sonda nasogastrica ca sa aspire, plus perfuzii cu 80 mg inhibitor de pompa de protoni de genul omeprazol, pantoprazol + hranire parenterala cateva zile.
Sper sa nu ajungi la cutit.

Edited by sygeplejersken, 10 December 2012 - 00:11.


#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
deci tarantula21, doctorii din ro sunt varza in marea lor majoritate, cu mici exceptii, nu e o jignire e un adevar.
ideea e ca la tine diagnosticul este atat de clar incat nu au cum sa iti puna altul - asta e pericolul major la noi de fapt, doctorii sunt inapti in a da un dignostic corect.
si tratamentul iarasi nu au cum sa ti-l greseasca

#13
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Posttarantula21, on 09 decembrie 2012 - 21:14, said:

Acum, de vreo doua luni, am observat o culoare foarte inchisa la scaun. Nu m-am panicat, ca mananc doar prostii. Data urmatoare, mai inchis, si tot asa, de 2 luni.  Am inceput sa vars sange! apoi au urmat ameteli, dureri de cap infernale.
La cateva zile s-a intamplat din nou : gust ciudat in gura si incepeam sa vars sange.
La ce sa ma astept? Se poate agrava?
Momentan am scaun negru-negru-negru, vars sange si am o constanta arsura in stomac, parca n-am mancat de 3 zile.
Ce spui mai sus este GRAV, este problema de URGENTA nu de scris si asteptat aici .

View Postsygeplejersken, on 10 decembrie 2012 - 00:04, said:

Scanul negru se numeste melena, este de fapt sange digerat..
Acesta e diagnosticul .
Restul gasesti pe google- dar nu e de pierdut timpul.

#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Probabil ca omul e deja la investigatii/spital daca nu va mai raspunde de alaltaieri.

Edited by Arkouda, 11 December 2012 - 21:16.


#15
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Am fost ieri in spital aici in Barlad, in speranta ca discut mai detaliat o cunostinta de la UPU. I-am explicat, fara drept de apel mi-a facut internare si mi-a luat sange. Apoi a iesit din tura si m-a lasat pe mana colegelor. Am ramas doua ore pe holurile spitalului, si deja imi pierdusem rabdarea. Am intrat la UPU si le-am zis sa-mi dea sa semnez ca vreau sa plec, si mi-au zis ca din analiza la sange nu reiese ca am pierderi. Ramane s-ajung in Iasi saptamana asta. Astia din Barlad, m-am lecuit de mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate