Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#1351
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
De pe gardenpedia, sunt printre cele mai bune preturi la articole de grădinărit. 210 lei ars pm24

#1352
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
La kaufland e la reducere foarfeca de tăiat crengi fiskars upx82 la 210 lei. Am înțeles ca ar fi mai buna varianta upx 84, o are vreun coleg, merita diferenta de cca 200 lei?

Edited by sov, 09 March 2024 - 16:36.


#1353
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
prima are 2m iar a doua 4m
gasesti la dede up86 la 330lei cu tot cu fierastrau.
si eu cochetez cu ideea de a lua un up86 dar nu stiu unde e facut.

p.s. azi am avut de taiat... am mai multe foarfeci din care una mai rasarita... acel okatsune... desi e galagioasa ca la balamuc nimic din ce am nu se compara cu ea. taie ca in prima zi.
problema e ca tai cu stanga....

Edited by arg, 09 March 2024 - 16:53.


#1354
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Tot din gama japoneza ar mai foarfecile ARS.

#1355
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am o copie chinezeasca, dupa un ars, tare bine sta in mana.
am gasit la 30$ pe amazon.com dar mai dureaza pana iau una.

#1356
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View Postarg, on 09 martie 2024 - 16:52, said:

prima are 2m iar a doua 4m
UPX 84 are 2.32m. Poti taia pana la 4 m inaltime cu ea.

#1357
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013

 sov, pe 09 martie 2024 - 16:36, a scris:

La kaufland e la reducere foarfeca de tăiat crengi fiskars upx82 la 210 lei. Am înțeles ca ar fi mai buna varianta upx 84, o are vreun coleg, merita diferenta de cca 200 lei?
Cu Up82 doar m-am jucat puțin în magazin, dar diferența de greutate se simte destul de bine. Dezavantajul este că nu ajungi la înălțimea la care ajungi cu up84. In funcție de unde o folosești s-ar putea să iți ajungă 82-ul. Mie îmi ajunge in poate 90% din cazuri, dar daca ar fi sa cumpar acum tot 84 aș cumpăra. Acuma că scriu aici mă gândesc să îmi iau și Up82 la prețul acesta. Up86 mi se pare foarte greu, deci nu recomand decât dacă chiar ai nevoie mare, mare de extra lungimea aceea.

Edited by ionut_gabriel, 09 March 2024 - 20:09.


#1358
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
La Bucuresti e 300 lei. Nu prea e promotie.

Attached Files



#1359
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Domnilor, am avut ocazia sa folosesc si eu un Okatsune 104 (primit cadou) la taierile din aceasta primavara.
Ce pot sa zic este ca nu mi-as fi cumparat (recunosc, sunt zgarcit) dar foarfeca probabil isi merita banii (zic probabil deoarece cine-s eu sa judec?).

Dupa 3 zile de taiat continuu pot sa spun ca nu ma doare tare incheietura de la mana dreapta (care de altfel ma durea cumplit dupa 1 zi de taiat) deci ca ergonomie si greutate (efort pe incheietura) este foarte ok.
Imi place mult faptul ca la diametrul corect al ramurilor taiate se vede taietura aproape perfecta, curata, fara aderente.
Imi place ca iti ofera suficienta forta de strangere cat sa nu trebuiasca sa tai din 2 miscari. Aici as face o paranteza in sensul ca, uneori mi-e lene sa tai cu fierastrau si cred ca am sa o rup (sper sa ma insel) deoarece am tendinta sa fortez grosimea de taiere la un diametru peste capacitatea ei de deschidere si posibil sa aplic o forta prea mare pentru cat a fost ea gandita (nu are maniere pline).

Stima

Edited by sebybastian, 11 March 2024 - 15:36.


#1360
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
de rupt o sa o rupi daca rasucesti in laterala. in rest nu cred ca ai sanse.

p.s. stie cineva un magazin fizic in bucuresti care sa aiba ars ?
vreau sa vad ce marime imi trebuie.

#1361
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Încearcă să vorbești direct cu cei ce comercializează on-line.

#1362
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Am vazut undeva ( poate chiar pe siteul lui ars sau okatsune sau felco ) un tabel unde masurai distanta dintre capatul palmei si varful degetului aluia obraznic si vedeai unde te incadrezi. Daca observati toti producatorii astia seriosi de foarfece au 3 marimi. Eu traiam la inceput cu impresia ca ma incadrez la marimea mare. Pentru ca am 183 cm inaltime si mi se parea mie ca am degetele lungi. Nu e adevarat. Pana la urma ma incadrez la marimea medie. Si intr-adevar ma simt foarte bine cu un felco 8 in mana

#1363
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Felco nu are 3 mărimi, felco 8 e varianta mai mare a lor.
13 nu e mai mare, e pt folosit cu 2 maini la vita de vie unde ai poziție a corpului deasupra tăieturii.
Si nu compara alte branduri cu felco pentru ca nu prea ai ce compara, aia au cam "inventat" paternurile pe care apoi le-au copiat sau clonat ceilalți.



#1364
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
https://www.arstools...ew-154035280102
Uite aici la fotografiile alea. Ultima e cea in care iti spune cum sa alegi foarfeca.
Eu am 19.5 cm si ma incadreez la mediu

Edited by gabiroa, 12 March 2024 - 09:57.


#1365
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Salutare! Azi am luat un Fiskars UP86. Imi era necesar sa coafez un platan care deja umbreste fotovoltaicele. Am dat 329 lei la dede si are si fierastraul ala de atasat la tija. Lung tare si cu taiere puternica datorata reductorului cu lant. Nu e pt lucrat nici macar 2 ore ca e destul de grea. Pt 20-30 de taieturi pe an e ceea ce-mi trebuie. Nu am vazut la alte marci multiplicator de forta la lama.

Edited by camsonat, 11 April 2024 - 20:08.


#1366
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 30.03.2024

View Postsebybastian, on 11 martie 2024 - 15:34, said:

....... si cred ca am sa o rup (sper sa ma insel) deoarece am tendinta sa fortez grosimea de taiere la un diametru peste capacitatea ei de deschidere si posibil sa aplic o forta prea mare pentru cat a fost ea gandita (nu are maniere pline).
Nu ai sanse.
Am Okatsune 104 de 2 ani (primita cadou ca n-as fi dat banii in veci) si am taiat ceva cu ea, poate nu la fel de mult ca tine, dar sigur mai putin profesionist. Iar daca un profan in ale taierilor ca mine nu a putut sa o distruga... Sa sti ca am incercat si eu sa tai mai gros... cu 2 maini am reusit, dar taietura nu mai este perfecta si lasa o moata. Otelul ala nu mai este asa frumos, s-a patat (si la cat alcool sanitar a indurat...) dar taie ca la inceput.
Asa ca... bine ai venit in club!

#1367
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Chestia aia cu fierăstrăul manual e pierdere de vreme.
Folosesc cu mult succes o mini drujbă electrică cu prelungitor pentru ramuri groase.
Am două tactici, arborii stufoși îi ridic cat mai sus pentru o umbră difuză iar pomii fructiferi să-i scurtez cat mai jos, împotriva creșterilor excesive!

Edited by subway_guru, 12 April 2024 - 09:20.


#1368
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Asa o fi, nu am testat. Totusi, cand creanga are 40mm, e la 4m inaltime si nu ai altceva la indemana, cred ca te descurci si cu ala. Incet dar sigur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate