Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#1297
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
E buna scula. Nu mai ai nevoie de gratar

#1298
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Mi-am luat si eu un fierastrau mai de doamne-ajuta. Aveam o panarama chinezeasca luata acu 5 ani care nu prea mai taia si am zis sa ma regalez si eu de sarbatori. In rest cumparaturi obisnuite, seminte si pesticide, capcane pentru tuta. M-am abtinut sa mai iau o foarfeca ( ma uitam la ARS sau Okatsune ). E suficient Felco ala al meu pentru 10-12 pomi ai mei iar pentru tocat am o gioarsa de la Grunman care inca isi face treaba.

Attached Files



#1299
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPowerup, on 17 ianuarie 2020 - 14:12, said:

Eu am luat de pe ebay cu 168 lei din japonia adus cu posta a durat o luna dar nu ma grabeam
am dat 30$ pe amazon.com si mi-a adus-o cineva.

#1300
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgabiroa, on 07 decembrie 2023 - 10:16, said:

....
am luat un parkside drept cu teaca (nu cel care se retrage in teaca).
inox facut in germania.... am taiat cu el vero 30 taieturi si merge chiar bine.

#1301
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Am primit si eu cadou (ca sa ma laud putin Posted Image) o foarfeca  Okatsune (de BF) dar care oricum a costat muuult pentru fata mea (nu mi-as fi luat...recunosc).
Amu, nu stiu ce sa zic, inca nu am bagat-o "in brazda" sa vad de ce e lauda asa mare si pretul pe masura.
Am vazut ca au la vanzare si o piatra de ascutit, dar nu stiu daca e ceva special la ea, oricum scumpa si aia!
Dar daca ziceti ca e meserie o sa mi-o cumpar...ca daca mi s-a dat scula macar eu sa o ascut?

Stima.

#1302
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.04.2007
Gabi sa ne spui te rog dacă ești mulțumit de fierastrau și preț și eventual magazin.
Trebuie sa îmi iau și eu cât de curând.
Ms

#1303
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,627
  • Înscris: 27.01.2012
Mie Moș Nuculaie mi-a adus o foarfecă electrică de mâna.  :)

#1304
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postsebybastian, on 07 decembrie 2023 - 11:54, said:

Dar daca ziceti ca e meserie o sa mi-o cumpar...ca daca mi s-a dat scula macar eu sa o ascut?...
Cu a mea tai de aproape 2 ani. Am primit-o acum un an in primavara. Cadou. Nu as fi dat niciodata 250 lei pe una. Sau pe acolo ca nu stiu de unde au fost cumparate. Da, au venit doua. Una a mea si una a sotiei - cea mai mica. Dar ea inca nu o foloseste, inca trage de niste gioarse din Lidl - un set de 2 foarfeci mici, zici ca-s de copii.
Ma rog, dupa 2 ani de folosire pe o livada tanara de cca 70 pomi, iti spun sigur ca nu are nevoie de ascutire. Cand o avea, gandesc in sinea mea, ca merge si piatra de coasa. Dar este posibil sa o fac si cu altceva... Habar nu am acum, o sa ma gandesc cand va fi cazul. Mie teaca mi-a placut... dar nu am cumparat-o, mi s-a parut enorm de scumpa. Ca si foarfeca de altfel...
Dar cand tai cu ea, nici nu ai idee cat de repede uiti asta!
PS. Otelul s-a patat, probabil de la alcoolul folosit pentru dezinfectie. Am uns-o o data, dar cam degeaba... cu ulei de mecanism fin din ala rusesc (l-am furat de la pendule...).

Edited by adip1962, 07 December 2023 - 14:56.


#1305
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010

View Postsubway_guru, on 07 decembrie 2023 - 13:07, said:

Mie Moș Nuculaie mi-a adus o foarfecă electrică de mâna.  Posted Image

M-ai luat! Posted Image
Chiar o sa te rog sa-mi spui o parere sincera, ca mi-as lua una...de fapt mi-as lua nu de moft, dar mi-am fortat incheietura la tenis ani de zile si ma cam cert cu ea primavara, mai ales daca e si umezeala...

Stima.

#1306
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
am folosit eu una pe 20v, un noname.
chiar taia bine dracia. destul de fin pentru un fierastru cu lant.

#1307
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Dupa parerea mea foarfeca electrica are dezavantajul ca e grea. Am tinut una in mana si nu mi-a placut. Dar acu cine stie poate nu am tinut-o pe cea care trebuie.

#1308
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
foarfeca sau minifierastrau?
exista si foarfeci cu bateria care se pune in spate.

#1309
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,627
  • Înscris: 27.01.2012
Dacă pui la socoteală bateria și motorul nu are cum să fie mai ușoară ca o foarfecă manuală.
La fierăstraie am un Silky și am cam renunțat la celelalte.

#1310
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am pendulat intre Zubat si Icheban asta pe care l-am luat. Pana la urma zgarcitul din mine a gasit motive sa ia Samuraiul :)))

#1311
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010

View Posttal3ntat, on 07 decembrie 2023 - 12:01, said:

Gabi sa ne spui te rog dacă ești mulțumit de fierastrau și preț și eventual magazin.
Trebuie sa îmi iau și eu cât de curând.
Ms
Eu l-am luat de aici
https://www.poolandg...iban-330-4.html
Dar din cate vad l-am luat pe ultimul. Ambalajul parea ca fusese rupt si lipit cu scotch dar totul era intact fierastraul si teaca sunt nou-noute.  Despre fierastrau nu am ce spune pentru ca nu am taiat inca cu el. Mai spre primavara vedem cum e. Daca gioarsa aia pe care o am de 20 de lei a taiat destul de bine imi inchipui ca asta va fi un WOW pentru mine. Dintii sunt pe aceeasi linie nu sunt unul hais-unul cea ca la altele. Lama e mai groasa la dinti si mai subtire la partea opusa dintilor pentru a nu se freca aiurea. Am inteles ca Ichigeki are dintii cu ceapraz. Parea ca asta taie mai fin desi nici ala nu e de lepadat

Edited by gabiroa, 08 December 2023 - 20:41.


#1312
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Am avut eu cumparata o foarfeca SAMURAI de pe E-..., am returnat-o urgent, era un fake ordinar. Sper ca fierastraul tau sa fie original.

#1313
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005

View Postadip1962, on 11 aprilie 2023 - 17:11, said:

Felco 8 este pentru maini (palme) mari. Din ce-am citit pe aici este laudata Felco 6, care-i pentru maini (palme) mijlocii. Daca nu ti s-a potrivit normal ca nu te-ai impacat cu ea.
Si mai important e ca Felco 8  merge la 25mm iar Felco 6 la 20mm. Le am pe amandoua, dar cum necum tot la F8 ajungi.

#1314
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 28.12.2010
Am folosit fierastraul. Taie ca in branza, am taiat prun,visin pana pe la 8 cm diametru. Tragi de cateva ori si s-a terminat treaba. Si ceea ce imi place foarte mult e ca ramane taietura foarte curata, probabil si datorita faptului ca in sectiune e mai gros la partea dinspre dinti decat la partea opusa . Nu am cum sa il compar cu Felco sau cu Silky pentru ca nu am avut niciodata asa ceva. Dar este foarte bun dupa parerea mea. Singurul lucru care ar fi putut sa fie mai bun e ca la Silky din ce am vazut pe net teaca are niste role care ajuta fierastraul sa culiseze mai usor. La asta al meu se cam impiedica cand il bagi in teaca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate