Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Pensionati pe caz de boala, la barbut, crasma si turnat betoane

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara.
Am cautat un topic asemanator, poate exista, mea culpa ca nu l-am gasit. Stim cu toti ce directie i-au banii de la c.a.s. Dar deja totul a devenit prea pe fata si este intolerabil ce se petrece. Personal ma refer la indivizi , care sunt pensionati pe caz boala, dar pot fii gasiti la partide de barbut, sprituri, la crasma si la diferite munci zilnice, la care sunt solicitati. In urma cercetarii sumare a diagnosticelor, in urma carora au fost pensionati, reiese ca efectiv, nu pot face doi-trei pasi fara carucior sau insotitor. In ziua cand vine posta cu pensia la domiciliu, se incing jocuri de noroc, bairamuri la crasma. Cand nu mai au bani, presteaza munci, de toate felurile, pentru obtinerea unor sume de bani. Sunt situati cand, vreo 2-3 membri ai aceleiasi familii, beneficiaza de pensii pe caz de boala. Sunt anumite persoane care fac oferte tentante de pensionare a celor ce doresc acest lucru.
Dar sunt si cazuri cand persoanele intradevar indreptatite sa apeleze, in urma pierderii capacitati de munca, la acest sistem de pensii pe caz de boala, sunt trimise la munca, sunt jignite, sunt, umilite, tocmai de cei care au datoria sa constate starea lor de sanatate. Raspund cu exemple concrete si la subiect, referitoare la zona in care locuiec. Haideti sa facem un front comun cei care ne bucuram de potenta in ce priveste munca, fata de impostori, care beneficiaza nemeritat de contributiile noastre.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dar sa ii vezi pe aia care primesc si ajutor social, stau in locuinte sociale, nu au muncit si nici nu muncesc deloc nici macar la negru, dar la furat si la agresat oamenii pe drum sau prin autobuze nu ii intrece nimeni.

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Si cum vrei sa faci asta, fara sa te trezesti cu usa locuintei zgariata sau masina zgariata (daca ai)?
Iar cum au probleme cu alcoolul, te poti trezi si atacat cu un cutit.
Nu cred ca sunt luate in considerare sesizarile anonime.

Edited by Sorin84k, 16 November 2012 - 21:03.


#4
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdan84, on 16 noiembrie 2012 - 20:32, said:

Dar sa ii vezi pe aia care primesc si ajutor social, stau in locuinte sociale, nu au muncit si nici nu muncesc deloc nici macar la negru, dar la furat si la agresat oamenii pe drum sau prin autobuze nu ii intrece nimeni.
Ai perfecta dreptate. Dar am crezut de cuviinta, ca cei din categoria celor pensionati pe nedrept, ne rad in fata dovedind un caracter foarte tupeist. Poate cu insistenta si fara frica de a ne spune parerile si impresiile in aceasta privinta, sa mai rarim randurile lor. Se pot face anchete sociale, la fata locului. pentru asta sunt multi oameni platiti de ministerul sanatatii. Nu sunt prea convins ca acestia sunt nepatati, dar...dar... dar...fara o atitudine ferma, in viitorul apropiat, vor fii mai multi, bolnavi, irecuperabili decat cei sanatosi. Oare asta sa fie soarta noastra?

View PostSorin84k, on 16 noiembrie 2012 - 21:03, said:

Si cum vrei sa faci asta, fara sa te trezesti cu usa locuintei zgariata sau masina zgariata (daca ai)?
Iar cum au probleme cu alcoolul, te poti trezi si atacat cu un cutit.
Nu cred ca sunt luate in considerare sesizarile anonime.
Eu sunt convins ca daca ai o verticalitate si un mod corect in abordarea acestui flagel, se pot rezolva multe. O usa, sau o masina  zgariata, se pot intoarce oricand si impotriva lor. Mai ales ca sunt de notorietate in comunitate. Nu cred ca isi pot permite chiar orice. Vremea ku-klux-klan-ului, este apusa de foarte mult timp. Poate nu noi, dar copii nostri, vor avea o mentalitate fara toleranta fata de ei. Personal, imi mentin parerea in privinta acestor, bolnavi fara boala. Mentionez ca o persoana care are demnitatea si curajul sa spuna adevarul, merita sa se numeasca, intradevar, demna de specia din care face parte.

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
de, 1orgule, macar astia de ii numesti mai si muncesc, tot e o treaba. Dar tare as vrea sa ma uit dupa niscaiva indivizi din vecinatatea mea imediata, macar sa stiu si eu pe ce caz de boala au fost pensionati. Se pot gasi aceste informatii la liber ?

#6
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgeorge90, on 16 noiembrie 2012 - 21:27, said:

de, 1orgule, macar astia de ii numesti mai si muncesc, tot e o treaba. Dar tare as vrea sa ma uit dupa niscaiva indivizi din vecinatatea mea imediata, macar sa stiu si eu pe ce caz de boala au fost pensionati. Se pot gasi aceste informatii la liber ?
Da. Cu certitudine. Daca vrei sa afli cum si cine i-a pensionat, le oferi ceva gratis de baut (oricum nu te costa prea mult), le aduci osanale in privinta statutului pe care il au, de pensionari pe caz de boala si te arati interesat, sa beneficiezi si tu de pensia respectiva. Daca faci afirmatia, ca esti dispus sa oferi 1500-2000 de euro, te asigur ca in maxim 48 de ore vei fii contactat, de o persoana de legatura. Dupa asta, vei vedea care este modul de operare.

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Post1orgu, on 16 noiembrie 2012 - 21:25, said:

Ai perfecta dreptate. Dar am crezut de cuviinta, ca cei din categoria celor pensionati pe nedrept, ne rad in fata dovedind un caracter foarte tupeist. Poate cu insistenta si fara frica de a ne spune parerile si impresiile in aceasta privinta, sa mai rarim randurile lor. Se pot face anchete sociale, la fata locului. pentru asta sunt multi oameni platiti de ministerul sanatatii. Nu sunt prea convins ca acestia sunt nepatati, dar...dar... dar...fara o atitudine ferma, in viitorul apropiat, vor fii mai multi, bolnavi, irecuperabili decat cei sanatosi. Oare asta sa fie soarta noastra?
Sesizarile tale, anonime sau semnate, sunt fix pix. Nu se uita nimeni peste ele. Sistemul cunoaste fenomenul foarte bine dar il tolereaza din multe motive si de asta nu va lua nici o masura mai ales acum in campanie. Vrei sa loveasca tocmai in votantii de baza?

#8
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@dan84
Oare in tara asta alesii sunt votati numai si numai de bolnavi inchipuiti? Trebuie sa ne lasam dominati de ei?  Poate este mai inteligent sa apelam la aceleasi metode ca ei?
Consider ca sunt mai multi cetateni (nu sunt patriotard, sau patriot convins), care au mai mult de pierdut cand accepta acest fenomen. Banii cu care ei contribuie la acesti...
educatia primita ma obliga sa nu le spun pe nume.

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Post1orgu, on 16 noiembrie 2012 - 22:10, said:

@dan84
Oare in tara asta alesii sunt votati numai si numai de bolnavi inchipuiti?
Nu numai, mai este si marea masa a pensionarilor reali dar care sunt usor de manipulat (1kg de zahar, 1kg de ulei, promisiunea unei subventii la caldura), toate celelalte categorii de asistati si in general oameni fara o min. cultura.
Asta se poate vedea si daca ne uitam cine ne reprezinta atat in plan locat cat si european (eba, gigi, vadim)
Personal cand aud de cate o mare "sarbatoare" cu mici/sarmale/fasole cu ciolan... etc stiu deja ca nu poate fi organizata decat de Vanghelie sau Ontanu... iar astia sunt cei mai longevivi primari Posted Image
Sunt mult prea putni cei care vor reguli, civilizatie......etc, majoritatea vor "paine si circ".

Quote

Eu sunt convins ca daca ai o verticalitate si un mod corect in abordarea acestui flagel, se pot rezolva multe
Pe termen scur nu cred DAR toate au un inceput.

Edited by gabian22, 16 November 2012 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate