Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

World War Z (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAndreeaConstantin, on 19 iulie 2013 - 11:43, said:

Ca o concluzie, este un film de vazut sau nu? Ce ziceti? Posted Image

Da, categoric. E unul din filmele de actiune cu zombi acceptabile. Nu ii inteleg pe cei ofuscati ca nu respecta cartea. Nici macar nu isi propune asta, spre deosebire de penibilitatile cinematografice Codul lui Da Vinci si Ingeri si Demoni.

#20
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Nu a fost atat de prost. Am citit cartea. Ar fi fost relativ greu de materializat intr-un film. Filmul acesta preia cateva idei din carte, poate 1% si restul de 99% este "29 Days Later". In carte sunt acoperite diverse aspecte de la cum un grup de mercenari protejeaza pe cei bogati intr-un fort, vila din NY pana cum a fost reconstruita societatea. In filmul acesta avem zombies. Multi. Prea multi. Tocmai asta, nu are nici un sens.

Fara sa dau spoilers, scena din Ierusalim nu a avut nici un sens.

Oricum, ca zombie flick, este un film bun. Ca adaptare a cartii, este un film prost.

#21
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Uite ca cineva s-a obosit sa citeasca cartea :). Cred ca era mai impresionanta scena bataliei si a muntilor de cadavre mai de la sfarsiul cartii decat ideea idioata a unui asazis vaccin. Citeste si "I`m the legend" daca ai ocazia, cartea este mult mai dura, mai pesimista. Dar nu prindea bine la publicul american, fara un happyend.

#22
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Bun, deci o sa il vad si eu :) Multumesc!

#23
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Terminat de vizionat acum 5 minute.
Un film uluitor.
Uluitor cum se poat face filme atat de slabe dar cu actori buni (sau doar foarte bine platiti)

Nota 5 cu indulgenta, dar cu multa indulgenta!

#24
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

E unul din filmele de actiune cu zombi acceptabile.
Da.A avut tema.Nu doar actiune/zombi/sange etc.

#25
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
L-am vazut si eu acuma seara; e unul dintre cele mai stupide filme pe care le-am vazut vreodata, si de departe cel mai prost film in care apare Brad Pitt. Culmea, ieri noapte am revazut (pt a-15-a oara), Inglourious Basterds.

Este socant sa vezi doua filme atat de diferite, dar cu acelasi actor in rolul principal. Ma rog, in Inglourious Basterds nu se poate zice ca a fost el in rolul principal, dar oricum, a fost cap de afis. Posted Image

#26
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
slab film, maxim 6/10...
aveam asteptari mult mai mari...

#27
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Un film mediocru

#28
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NTr0k6-8_Fw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
A fost ok! N-a fost spectaculos, dar mi-a placut.

#30
oanaRsp

oanaRsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.09.2013
mie mi-a placut
oricum in ultima vreme apar filme foarte naspa

#31
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
World War Z - Apocalipsa (USA, 2013, buget  190 mil. $, Brad Pitt)

Filmul se vrea incă o mataforă aluzivă la zombificarea unor imense populatii umane prin procesul spălării creierelor datorită unor lideri religiosi deosebit de ipocriti, care trăiesc în lux alături de cele mai alese hurii în carne și oase. Dar pentru supusii acestora cu creierul spălat, singurele hurii disponibile rămăn cele din viața e apoi. Ceea ce paradisul actual le ofera din plin potentatilor vremii, profetul Mohamed le va oferi de 70 de ori in paradis cu o condiție: să-și detoneze centura cu TNT în mijlocul crestinilor si evreilor (au văzut ei ca fiii legitimi ai lui Avraam au cam de toate iar Allah nu are grija de copiii lui deloc). Mărețul Allah, n-are ce sa le ofere copiilor lui decat acea zicală celebră: "Zorii libertății stau sub ascuțișul săbiilor!" Dar conducatorii (USA / Israel) le tot trimit mesaje, straduiți-vă să nu gustați armele noastre termonucreale, altfel, nu veți mai avea nici rădăcină, nici ramură. Filmul se vrea deasemenea o aluzie la psihoza mondială care bate la ușă și care va veni negreșit (cei 4 cai apocaliptici) odată cu instalarea ireversibilă a crizei de resurse (ele nu vor putea fi reciclate din gropile de gunoi întrucât acea recliclare necesită o energie epuizabilă, hidrocarburile, și care vor fi epuizate; nici vorbă să poată fi reciclate gunoaiele cu energie solară). Toate filmele cu zombie fac aluzie la doua aspecte: canibalizare și psihoză mondială. Mulți văd, puțini pricep. Mulți chemați, puțini aleși.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003

View Postthe_engineer, on 04 octombrie 2013 - 13:17, said:

World War Z - Apocalipsa (USA, 2013, buget  190 mil. $, Brad Pitt)

Filmul se vrea incă o mataforă aluzivă la zombificarea unor imense populatii umane prin procesul spălării creierelor datorită unor lideri religiosi deosebit de ipocriti, care trăiesc în lux alături de cele mai alese hurii în carne și oase.
Posted Image Posted Image

Nu se poate, ai inteles gresit filmul! Acolo e un caz tipic de basism. Toti zombii erau spectatori fideli Antenei 3. Dupa cum s-a vazut, virusul se raspandea cu repeziciune. Oricum Basescu e de vina! Posted Image

Urmatorul user as dori sa ne prezinte cum a vazut el in filmul asta decaderea echipei nationale de fotbal sau ceva de Rosia Montana sau FMI.

#33
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostBursul, on 04 octombrie 2013 - 19:12, said:

Posted Image Posted Image

Nu se poate, ai inteles gresit filmul! Acolo e un caz tipic de basism. Toti zombii erau spectatori fideli Antenei 3. Dupa cum s-a vazut, virusul se raspandea cu repeziciune. Oricum Basescu e de vina! Posted Image

Urmatorul user as dori sa ne prezinte cum a vazut el in filmul asta decaderea echipei nationale de fotbal sau ceva de Rosia Montana sau FMI.

Mă, poate ajunseseră așa de la gazele bășinoase (de șist) ale lui băse și monstruoasa coaliție via Rockefeller. Nu am merita noi românii să devenim ca zombie din World War Z? Sigur ca am merita, pentru că majoritatea suntem deja zombie.

View PostoanaRsp, on 22 septembrie 2013 - 12:16, said:

mie mi-a placut
oricum in ultima vreme apar filme foarte naspa

Apar, pentru ca viitorul va fi chiar asa. Oamenii se vor impusca la granite pentru apă și mâncare, dar și pentru că terenurile de coastă vor fi invadate de apele mărilor și oceanelor. Iarna asta o sa fie grea, asa, ca sa aiba succes duhul de amăgire turnat peste oameni, insa incalzirea globala va continua. Toti cei care nu cunosc Adevarul, isi vor da sufletul de groaza sau vor innebuni (demoniza).

Stramtorarea de bunuri si resurse, apare in Apocalipsa 6,6:
"O măsură de grâu la un ban si 3 masuri
de orz la 3 bani. Dar sa nu vatami untdelemnul si vinul".

Care inseamna ca mancarea pentru oameni va fi de trei ori mai scumpa ca mancarea pentru animale
(domestice) dar petrolul si apa vor fi de nepretuit.

Criza de resurse, cand va deveni ireversibila, si va ameninta cu foamete si moarte zgarie norii din
marile orase, va declansa masuri pe masura, ale Fiarei revolutiei industriale capitaliste (Balaurul i-a
dat scaunul si puterea lui, Fiarei, si toata lumea se mira dupa Fiara si zicea, cine se poate masura si
lupta cu ea? - Apoc. 13).

Toate filmele sunt metafore, cei priceputi, vad si inteleg aceste metafore, dar cei scrisi pentru Iad, nu le pot vedea.

Edited by the_engineer, 05 October 2013 - 07:13.


#34
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostRazvan20k, on 24 iulie 2013 - 21:02, said:

poate 1% si restul de 99% este "29 Days Later".
Filmele 29 Days/Months Later sunt mai bune.
Iar sunetele emise de acei zombies, plus partea cu virusul, mi-au amintit de I Am Legend.
WWZ e o imitaţie plină de momente clişeistice.
Bun, admit că a avut şi câteva momente bune. Spre ex. atunci când se îndreaptă spre avion, sau scena când se infiltrează în aripa B a clădirii WHO.

Ce mi s-a părut chiar ciudat, a fost văzând că aceşti zombie deşi sunt turbaţi, te muşcă şi mor greu, nu i-am văzut să consume carne de om. De unde, cum îşi procură energie, cum supravieţuiesc fără hrană? Zombie în mod normal consumă creier. :lol:  
Chiar şi în prima scenă, când femela zombie atacă pe acel băiat, îl muşcă de mână (parcă), iar apoi pleacă mai departe. Ah, şi transformarea celui infectat are loc aproape instant. Ridicol! Cum a putut Brad să accepte acest rol? Ey, pariez că recompensa financiară l-a determinat...are mulţi copii de întreţinut! :lol:

În fine, vremea e din ce în ce mai friguroasă, iar dacă te plictiseşti într-o duminică după-masă, se merită filmul.

#35
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Scenele din Ierusalim mi-au placut. In rest, e doar un alt film cu zombie.

#36
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Acel gard din World War Z exista deja in Israel si in teritoriile spaniole din Africa (Ceuta, Mellila), unde fix ca in film, emigrantii "ilegali" cauta sa escaladeze zidurile inalte

http://www.cuatro.co...670025098.html#  (nu stiu daca filmuletul mai poate fi vazut pe acest link dar fenomenul exista si poate fi vazut pe alte link-uri, cu google)

Situatia se poate repeta peste tot atunci cand nu va mai fi apa, mancare, petrol, etc.

View PostPuferiu, on 15 octombrie 2013 - 02:38, said:

Scenele din Ierusalim mi-au placut. In rest, e doar un alt film cu zombie.

important e ca tu sigur nu vei deveni vreodata zombie, pentru ca tu traiesti pe Titanic care se stie, nu se poate scufunda!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate