Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#1099
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 31 august 2017 - 15:44, said:

Nu exista asa ceva.

Chiar Pavel admitea posibilitatea ca el însuși să cadă din har.

View Postkruger, on 31 august 2017 - 15:44, said:

Pai citeste inceputul epistolei catre Efeseni ca sa vezi ca planul de mantuire al lui Dumnezeu, intocmit din vesnicii, nu poate fi zadarnicit de nimeni. Iar el cuprinde alegerea, salvarea, sfintirea si proslavirea celor credinciosi.
Citeste Ioan 6, Ioan 9, vezi ce spune Isus de cei dati Lui  de catre Tatal: nimeni nu-i va smulge din mana Mea.

Se referă a grupul celor salvați. Aceștia vor primi ceea ce li s-a promis.
Nu se referă la cel care se întoarce precum scroafa, în mocirlă.

Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla." (2Pet.2:22)

#1100
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Uite Kruger, prietenul meu Daniel Davidescu, realizator media cunoscut în țară și peste hotare, totodată pastor cu amvon de tip Youtube și vorbitor în limbi, dă lecții prietenului tău, predicatorului Andrei Croitoru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOt_X-dShaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1101
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdark, on 31 august 2017 - 19:08, said:

Uite Kruger, prietenul meu Daniel Davidescu, realizator media cunoscut în țară și peste hotare, totodată pastor cu amvon de tip Youtube și vorbitor în limbi, dă lecții prietenului tău, predicatorului Andrei Croitoru.
Mai mult de 7 minute n-am reusit sa ascult, atat de aberante erau elucubratiile individului. Nicio baza teologica, nicio legatura intre ce vrea sa spuna si cu privire la ce...se vede ca omul n-are nicio pregatire.

View Postdark, on 31 august 2017 - 19:08, said:

Daniel Davidescu, realizator media cunoscut în țară și peste hotare
Faptul ca a reusit sa-si seteze Chromakey si sa puna background de prost-gust la video-ul lui nu il face "realizator media cunoscut in tara si peste hotare". E un individ cu tupeu dar fara pregatire, care foloseste un webcam ca sa puna tampenii pe net din dormitorul lui.

View Postdark, on 31 august 2017 - 19:08, said:

totodată pastor cu amvon de tip Youtube și vorbitor în limbi
Iar cu asta imi confirmi parerea despre el. Nu exista amvon de tip Youtube si nu exista "vorbitor in limbi".

View Postdark, on 31 august 2017 - 19:08, said:

dă lecții prietenului tău, predicatorului Andrei Croitoru.
Ce lectii, ca nu a dat niciun argument teologic iar cand a fost vorba sa citeze 2 versete a trebuit sa le caute pe net (si a taiat partea asta din video, ca sa para ca nu a fost nevoie).

Nici nu urmaresc mai departe, ca n-am timp de pierdut cu toti carismaticii fara minte. In caz ca Andrei nu a mentionat in predica aia (cred totusi ca a facut-o), textul e foarte clar si nu se refera la credinciosi, ci la cei care au primit (nu acceptat) cunostinta adevarului. Cand eu spun Evanghelia cuiva, acea persoana primeste niste informatii, nu neaparat le accepta si crede. In versetul 27 scrie despre cine e vorba mai sus: cei razvratiti. Ei aud adevarul si nu il accepta = se razvratesc. Apoi, spune Biblia, pacatuiesc cu voia adica fac lucruri despre care stiu ca nu plac lui Dumnezeu.

Nu e vorba de credinciosi acolo, pentru ca ei nu sunt razvratiti. Ei nu au primit doar cunostinta adevarului (au auzit), ci si ce urmeaza: credinta si mantuirea. Textul nu se refera la ei.


Dar cum sa pretind de la individul ala sa inteleaga limbajul cand el falimenteaza si la a vorbi corect limba romana?

--------------------
Apoi (in caz ca Andrei nu a specificat), permite-mi sa spun ca daca nu intelegi mantuirea prin har n-ai cum sa intelegi si de ce ea este vesnica. Daca nu intelegi cum e omul mantuit n-ai cum sa intelegi si de ce e imposibil sa piarda mantuirea.
Daca mantuirea ta e infaptuita cu ajutorul vointei sau faptelor omului, e logic sa crezi ca vointa si faptele lui pot sa aduca opusul - pierderea mantuirii.
Altfel spus, daca tu crezi intr-o sinergie, o conlucrare intre Dumnezeu si om care sa aduca mantuirea omului respectiv (asta fiind o erezie), normal ca ajungi la erori de-astea. Dar cine intelege ca mantuirea e lucrarea lui Dumnezeu si a fost infaptuita de El dupa planul Sau din vesnicii - plan care nu poate fi zadarnicit de nimeni, asa spune Scriptura -, atunci e simplu.

E plina lumea de oameni inchisi la minte care nu sufera "teologia" si studiul biblic serios, li se par simandicoase si "de fitze". Ei prefera tentative de-astea de predicatori dupa gusturile lor, atat de nepregatiti ca si ei deci care pot vorbi pe limba lor de lemn.

Edited by kruger, 01 September 2017 - 10:38.


#1102
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Mântuirea e veșnică, dacă rămâi în ea. Altfel, vei fi tăiat și tu. Nu așa scrie? Ha? Parcă așa. Da, salvarea e garantată, dar tu ai liber arbitru, dacă nu o mai vrei, nu ți se mai dă.
daca nu incetezi sa ramai in bunatatea aceasta; altminteri, vei fi taiat si tu. (Rom.11:22)

Facem o dezbatere. Eu îl aduc pe Daniel (care, contrar celor spuse de tine, e foarte bine pregătit și vorbește și în limbi), iar tu îl aduci pe Andrei. Îi punem față în față să argumenteze fiecare, filmăm, iar clipul îl urcăm pe youtube. Nu știu dacă ai observat, dar cu privire la pierderea mântuirii, Daniel a produs și un clip în limba engleză, pe care o vorbește fluent. Degeaba zici tu că nu se pricepe, uite numai câte filmulețe a făcut, și câte prorocii. Cred că are zeci de prorocii pe canalul său. Bine, că nu s-au împlinit niciuna, dar ce mai contează? Abonează-te!

#1103
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Mântuirea e veșnică, dacă rămâi în ea.
Atunci nu e vesnica.
E ca si cum spui: Eu voi trai vesnic, daca raman in viata. Daca mor, nu mai traiesc vesnic.

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Altfel, vei fi tăiat și tu. Nu așa scrie? Ha? Parcă așa.
Pai tocmai, ca nu asa scrie.

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Da, salvarea e garantată, dar tu ai liber arbitru, dacă nu o mai vrei, nu ți se mai dă.
N-are niciun sens ce spui aici. Nu exista liber arbitru in Scriptura, iar mantuirea nu se da, nici nu se pastreaza in functie de vointa omului.

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Facem o dezbatere. Eu îl aduc pe Daniel (care, contrar celor spuse de tine, e foarte bine pregătit și vorbește și în limbi), iar tu îl aduci pe Andrei.
Sincer, o discutie cu un astfel de om nu merita nici banii de benzina. De fapt, simplul fapt ca il bag in seama ar putea fi luat ca semn ca-i dau vreo legitimitate, asa ca nu merci.
Omul n-are nicio legatura cu Scriptura, nici nu e in stare sa o inteleaga.

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Nu știu dacă ai observat, dar cu privire la pierderea mântuirii, Daniel a produs și un clip în limba engleză, pe care o vorbește fluent.
Nu cred ca vorbeste engleza fluent. Da-mi clipul si mie.

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

  Degeaba zici tu că nu se pricepe, uite numai câte filmulețe a făcut, și câte prorocii. Cred că are zeci de prorocii pe canalul său. Bine, că nu s-au împlinit niciuna, dar ce mai contează? Abonează-te!
Tu faci misto, sau nu poti mai mult?

#1104
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 01 septembrie 2017 - 13:28, said:

Atunci nu e vesnica.

Deci...
Dacă eu continui să practic dreptatea, să mă feresc de păcat, să trăiesc ca în timpul zilei...după cum este scris:

Sa traim frumos, ca in timpul zilei, nu in chefuri si in betii; nu in curvii si in fapte de rusine; nu in certuri si in pizma; (Rom.13:13)
...atunci sunt două posiblități, fie prind răpirea (corect, ridicarea la Cer), fie nu. În ambele cazuri, am garantată viața veșnică cu Isus. Dar, condiția este aceea de a duce lupta bună până la capăt. Este clar lucrul acesta.

Astfel, dar, preaiubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pana la capat mantuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cand sunt eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea. (Filip.2:12)

Eu trebuie să duc până la capăt mântuirea. Eu trebuie să rămân în credință. Numai în aceste condiții mi se garantează veșnicia salvării.
Dar dacă trădez pe Domnul Isus, ce mi se va întâmpla?

si sa pastrezi credinta si un cuget curat, pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta. (1Tim.1:19)

Ce s-a întâmplat cu Anania și Safira, doi creștini botezați care la un moment dat au început să devină avari ? avariția este păcat, minciuna la fel.

#1105
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 01 septembrie 2017 - 13:28, said:

Atunci nu e vesnica.
E ca si cum spui: Eu voi trai vesnic, daca raman in viata. Daca mor, nu mai traiesc vesnic.
Adica se platesc toate pacatele si....totusi, Dumnezeu te mai condamna inca odata Posted Image Posted Image

Toate pacatele inseamna de cand te nasti pana cand mori. Deci, daca mai pacatuiesti nu inseamna ca ai pierdut mantuirea ci....nu ai fost mantuit. Insa la bisericosi, mantuirea se "obtine" cand vrea muschiu' lor, daca FAC ceva: cred, iubesc, marturisesc, se boteaza cu apa, etc..... Care nu e mantuire, ca ar fi prin FAPTE.

Darurile prin care se dovedeste mantuirea fara echivoc sunt intelesul duhovnicesc si doctrina.

1 Corinteni 2

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

2 Ioan 1

9. Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul.

Edited by zexelica, 01 September 2017 - 13:54.


#1106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 01 septembrie 2017 - 13:51, said:

Toate pacatele inseamna de cand te nasti pana cand mori.

Dacă începi să te arunci din nou în nămol, din care ai ieșit, când L-ai cunoscut pe Domnul, nu mai poți fi salvat.

Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, (Evr.10:26)

View Postzexelica, on 01 septembrie 2017 - 13:51, said:

Deci, daca mai pacatuiesti nu inseamna ca ai pierdut mantuirea ci....nu ai fost mantuit.

Păcate accidentale vor mai exista. Pentru asta este Isus, Mijlocitor.

Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit. (1Ioan.2:1)

#1107
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 13:49, said:

Eu trebuie să duc până la capăt mântuirea. Eu trebuie să rămân în credință. Numai în aceste condiții mi se garantează veșnicia salvării.
Dar dacă trădez pe Domnul Isus, ce mi se va întâmpla?

si sa pastrezi credinta si un cuget curat, pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta. (1Tim.1:19)

Ce s-a întâmplat cu Anania și Safira, doi creștini botezați care la un moment dat au început să devină avari ? avariția este păcat, minciuna la fel.
Sa ramai in credinta vesnic, altfel te poti trezi alungat din rai exact ca Adam si Eva, exact ca Lucifer. Deci viata vesnica nu e vesnica ci mantuirea va fi acum iar pastrarea vietii vesnice depinde cum te prezinti in toata vesnicia.


Anania si Safira nu au devenit avari ci au dorit sa-si asigure batranetile in caz ca se descopera ca fiind inselatorie totul. Din ce era al lor au pus deoparte si nu au dorit sa stie nimeni. Nu e treaba lui Dumnezeu ce faceau ei cu o parte din avutia lor, nici nu trebuia sa se amestece in treaba asta, insa tembelul de Petru a bagat groaza in cei doi si acestia au murit de frica. Nici gand ca duhul sfant i-a omorat, e o tampenie sa crezi asa ceva. Duhul Sfant ucigas ? Curvar ? Adica a babardit-o pe Maria logodnica(nevasta) lui iosif ? Eu zic sa trecem la treburi serioase si sa lasam prostiile.

#1108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Salam alecum Paco....... Mai bine ramaneai la covoras persan, pe bune.

#1109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 01 septembrie 2017 - 14:08, said:

Salam alecum Paco....... Mai bine ramaneai la covoras persan, pe bune.
Argumenteaza omule, n-o lasa in fir de par.
Am fost ateu, nu musulman.

Sunt dispus sa ascult orice spui, e important pentru mine argumentarea.

#1110
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 13:58, said:


Dacă începi să te arunci din nou în nămol, din care ai ieșit, când L-ai cunoscut pe Domnul, nu mai poți fi salvat.

Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, (Evr.10:26)

Acum cauta foarte adanc in sinea ta, si pune-ti urmatoarea intrebare:

De cand am primit cunostinta adevarului, a mai fost vrodata un singur moment cand am pacatuit cu voia impotriva acelui cuvant?

Daca raspunsul este DA, atunci esti pierdut pe veci, conform logicii tale de mai sus.

#1111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSILIKA, on 01 septembrie 2017 - 15:32, said:

Acum cauta foarte adanc in sinea ta, si pune-ti urmatoarea intrebare:

De cand am primit cunostinta adevarului, a mai fost vrodata un singur moment cand am pacatuit cu voia impotriva acelui cuvant?

Daca raspunsul este DA, atunci esti pierdut pe veci, conform logicii tale de mai sus.
Nu trebuie sa cauti. Daca nu ai invatatura lui Hristos si nu compari lucruri duhovnicesti nu ai fost mantuit.

Iar Romani 7 arata ca inca mai gresesti....... David a luat-o cu japca pe Batsheba si l-a trimis pe barba-su' sa moara la asediul unei cetati ca sa se insoare cu ea. Insa David niciodata n-a zis ca el a facut ceva, ci ca Dumnezeu i-a dat. Doctrina lui era sa dea 100% slava Bunului Dumnezeu. Ceea ce pe la biserici nu se vede. Ei toti fac ceva ca sa obtina mantuirea Posted Image Posted Image

Edited by zexelica, 01 September 2017 - 16:31.


#1112
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 01 septembrie 2017 - 15:32, said:


Acum cauta foarte adanc in sinea ta, si pune-ti urmatoarea intrebare:

De cand am primit cunostinta adevarului, a mai fost vrodata un singur moment cand am pacatuit cu voia impotriva acelui cuvant?

Daca raspunsul este DA, atunci esti pierdut pe veci, conform logicii tale de mai sus.

Ce faci, reproduci predica lui Andrei Croitoru?
Da, sigur că am mai păcătuit, din cauza faptului că sunt ”carne”.
Voi nu sunteți în stare să faceți diferența între păcate accidentale, datorate slăbiciunii carnale, de care te pocăiești fiindcă îți pare rău, și păcatul ca mod de viață. Spre exemplu, te lovești cu piciorul de o piatră și tragi o înjurătură. Îți pare rău, te căiești de ce ai făcut.

#1113
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Coloseni 2
13. Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile.

Si in sistemul legal este interzis sa acuzi de doua ori aceeasi fapta. DOUBLE JEOPARDY.

La biserici vad ca merge. Odata iti iarta toate pacatel, dupa care te mai acuza odata :lol:
Problema bisericilor este ca propovaduiesc iertarea TUTUROR oamenilor, nu doar a alesilor.

#1114
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdark, on 01 septembrie 2017 - 12:27, said:

Mântuirea e veșnică, dacă rămâi în ea. Altfel, vei fi tăiat și tu. Nu așa scrie? Ha? Parcă așa. Da, salvarea e garantată, dar tu ai liber arbitru, dacă nu o mai vrei, nu ți se mai dă.
daca nu incetezi sa ramai in bunatatea aceasta; altminteri, vei fi taiat si tu. (Rom.11:22)


Ai inceput puternic, apoi: ... daca... dar... daca... daca...
Doctrina predestinarii are un loc pentru pasajele aparent arminianiste, pe cand reciproca nu e valabila.
Daca e pe liber arbitru (cum il intelegi tu), atunci nu exista nici o diferenta majora cu alte religii. Jertfa lui Isus nu mai are rol central si exclusiv.
Dupa ce au fost facute toate judecatile logice si filozofice, nu conteaza decat ce spune BIblia.

#1115
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 30 octombrie 2017 - 15:11, said:

Dupa ce au fost facute toate judecatile logice si filozofice, nu conteaza decat ce spune BIblia.

Luati seama ca nimeni sa nu va fure cu filozofia si cu o amagire desarta, dupa datina oamenilor, dupa invataturile incepatoare ale lumii, si nu dupa Hristos. (Col.2:8)

Dar Isus S-a intors si a zis lui Petru: "Inapoia Mea, Satano: tu esti o piatra de poticnire pentru Mine! Caci gandurile tale nu sunt gandurile lui Dumnezeu, ci ganduri de ale oamenilor." (Mat.16:23)

pentru ca credinta voastra sa fie intemeiata nu pe intelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu. (1Cor.2:5)

Plata pacatelor TUTUROR oamenilor inseamna ca nimeni nu merge in iad.

Insa, precum femeile urate care se uita in oglinda si se auto flateaza ca sunt OK, la fel si bisericosii se considera mantuiti. Uratele au sanse, insa....

Edited by zexelica, 30 October 2017 - 17:22.


#1116
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 30 octombrie 2017 - 15:11, said:

Daca e pe liber arbitru (cum il intelegi tu), atunci nu exista nici o diferenta majora cu alte religii. Jertfa lui Isus nu mai are rol central si exclusiv.
Cum de ai dedus dumneata, asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate