Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Frane 650

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 30.07.2003
Gicutza franeaza doar cu roata stanga. Vreau sa desfac "tulumba" din dreapta sa vad ce e pe-acolo.
Sugestii? La ce sa ma astept, ce ar trebui schimbat?
E greu de demontat? Trebuie sa scot pedalele de frana mai intai? Nu prea vad cum pot sa le scot pentru ca trebuie sa le trag de pe un bolt, dar nu ma lasa sa le trag in lateral fantele inguste decupate in podeaua cabinei.
Pun multe intrebari pentru ca nici macar nu am inteles cum functioneaza frana la tractor, dar vreau sa desfac si aflu eu :) M-am uitat in manual, am vazut care sunt piesele componente, mi-am facut o idee (dar e posibil sa gresesc), deci trebuie sa le vad live, sau sa-mi explice cineva ca sa inteleg cum se misca treaba acolo.

Ce cred eu: pe niste placi , niste bile sunt introduse in niste gropi oblice, cand apesi pedala bilele ies din gauri, preseaza ceva care preseaza pe discurile de frana (2 la numar pe fiecare parte?). Aberez? Cat de rau?

#2
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 16.03.2010
poate lamuresti forumistii la ce anume "treuca" faci referire ...ca n-are lumea de unde sa ghiceasca ce ai tu in cap sa desfaci/demontezi ...

#3
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca cei in tema inteleg unde am de gand sa-mi prind urechile. Atasez schema.

N-am mentionat ca daca decuplez pedalele de frana, cea din dreapta se apasa pana la fund si nu franeaza aproape deloc, cea din stanga se duce cam la jumatate si franeaza cat de cat.

E ceva ce se poate regla?
Daca trebuie schimbat, ce anume?
Daca schimb consumabile doar pe o parte, pot sa reglez frana ca sa tina egal cu cea din stanga care ar ramane mai uzata decat cea noua din dreapta?

Fișiere atașate


Editat de til, 17 octombrie 2012 - 11:45.


#4
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca ai discurile de frina bune si nu joaca in nituri desfaci alea doua placi de fonta le speli bagi vaselina la bile le montezi la loc si reglajul il faci din piulita de 22 cu cap rotunjit pina frineaza aproximativ egal ,daca discurile sint uzate adica au ajuns la nituri le schimbi costa cam 30 lei bucata Spor la treaba.

#5
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 30.07.2003
Multumesc!

Acum ca stiu cum sa bat omleta, mai trebuie doar sa aflu cum sparg oul :D

#6
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 30.07.2003
N-am mai facut decat sa intind tija furcii, ca sa actioneze mai devreme frana de pe dreapta. Acum
- franeaza si stanga si dreapta in acelasi timp si.... la fel de slab :) Ma sui cu cele doar 65kg ale mele pe pedale, ma mai trag si de volan si tot nu taraie rotile pe pamant.
- am ramas cu curiozitatea, cum arata sistemul ala de franare oare? O sa-mi satisfac curiozitatea cand m-oi hotara sa schimb discurile de frana.

Franele nu scartaie acum, deci ma gandesc ca mai au ferodouri. Pot sa fac ceva sa tina mai bine? Acum sunt facute sa actioneze undeva la o treime-o jumatate din cursa pedalelor.

#7
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Daca <ai pedala> dar tot nu se blocheaza rotile s-ar putea sa fi ajuns ulei la discuri. Al meu dupa schimbarea discurilor prea franeazaPosted Image adifca imediat se blocheaza rotile.ca sa ti faci o idee cum functioneaza, piesele nr 7 din schema pusa de tine la apasarea pedalei se departeaza una de alta si preseaza discurile

#8
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 30.07.2003
Multumesc! Am lasat mult loc de pedala, dar abia franeaza.
Asa-mi facusem si eu ideea, placile '7' au bile intre ele care la rotire le departeaza, presand pe discuri. Cam ca la mecanismul de cuplare a tractiunii la bicicletele clasice, cu "automat".
Dar tot sunt curios sa pun mana acolo, sa vad eu cum arata Posted Image

Scurgeri de ulei nu vad sub tamburul '4', deci ar fi fost bine sa desfac si sa curat suprafetele cu benzina... Sau macar sa dau o tura la vale sa "rodez" putin frana, ca nu prea am folosit-o, iar testul e facut doar dus-intors pe o panta de 1 metru, nu l-am scos din curte.

Editat de til, 28 octombrie 2012 - 11:51.


#9
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 377
  • Înscris: 26.03.2011
scurgeri de ulei pot fi in interiorul ansamblului franei, datorita garniturii 17,nu neaparat in afara..oricum o sa vezi cand o sa desfaci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate