Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Semnele de punctuație

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Observ cu stupoare câtă neştiinţă domneşte în rândul românilor atunci când vine vorba de pusul semnelor de punctuaţie.

De exemplu:

Quote

Traim intr-o lume nebuna , unde nimic nu este ,, de ajuns" . Vrem mult , mai mult , dar nu stim ce . Uitam de adevaratele noastre placeri , uitam de tabieturile noastre , de familia noastra si cel mai rau de corpul nostru . Asa cum bine spunea un mare psiholog roman : ,, Traim intr-o tara stresata unde toti ajungem sa fim depresivi ".
Cat de des a-ti apelat voi la psiholog sau la psihoterapeut  si cum a fost ?

Reguli:
  • un semn de punctuaţie se pune imediat după simbolul care îl precedă, cu excepţia semnelor care grupează/înconjoară un conţinut (parantezele, ghilimelele, ş.a.m.d.)

  • un singur spaţiu se pune doar după un semn de punctuaţie, cu excepţia punctului următor

  • între mai multe semne de punctuaţie consecutive nu se pune spaţiu
Sunt trei reguli simple, trebuie să fii retardat de-a dreptul ca să nu le pricepi.

Textul de mai sus, corectat:

Quote

Trăim într-o lume nebună, unde nimic nu este „de ajuns”. Vrem mult, mai mult, dar nu ştim ce. Uităm de adevăratele noastre plăceri, uităm de tabieturile noastre, de familia noastră şi, cel mai rău, de corpul nostru. Aşa cum bine spunea un mare psiholog român: „Trăim într-o ţară stresată unde toţi ajungem să fim depresivi”.

Cât de des aţi apelat voi la psiholog sau la psihoterapeut, şi cum a fost?

Dacă eşti profesor de informatică la vreo şcoală, predă-le în pana mea aceste TREI reguli, nu îi mai lăsa să se tembelizeze cu messengerul.

Al §$%§$&%$ sistem de învăţământ, nimic nu vă învaţă.

Edited by OriginalCopy, 04 November 2012 - 23:02.


#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
este o tragedie, tinerii devin din ce in ce mai agramati!

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Oricine a deschis o carte în viaţa lui, a văzut aceste reguli APLICATE. Şi scrisul de pe pachetele de biscuiţi respectă aceste reguli. "!§$%& să fii să nu citeşti.

#4
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012
Vad ca tot mai multa lume utilizeaza semnele de punctuatie ca in lb. engleza.
Corect e:

Quote

,,de ajuns"
Nu am celelalte ghlimele pe tastatura.
Nu stiu ce de l-ai corectat.
In comunicarea online se pot folosi oricum, dar la teste/ examene poti fi depunctat, depinde de profesor.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 13:47, said:

Nu am celelalte ghlimele pe tastatura.
Nu e corect. Dacă nu ai semnele de punctuaţie „ şi ”, atunci foloseşti ce ai, nu te apuci să inventezi semne, ca un geniu neînţeles.

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 13:47, said:

In comunicarea online se pot folosi oricum, dar la teste/ examene poti fi depunctat, depinde de profesor.
Hai să mori tu. Cu cât tineretul se va muta tot mai mult online (se întâmplă din ce în ce mai mult), cu atât vom fi mai dobitoci.

Tineri care scriu la BAC "lol", sau alte porcării provenite din "online", şi noi care zicem "lasă că e ok şi aşa".

Da, e ok şi aşa, dacă vrei un tineret îndobitocit de-a dreptul, e chiar perfect.

Indolenţa ne omoară.

Eu nu vorbesc aici despre "note" şi "depunctare", eu vorbesc despre prostia tinerilor şi mizeria sistemului de învăţământ care nu îi învaţă aceste lucruri.

"Notele" sunt fix pix. Competenţele sunt lucruri pentru o viaţă (şi a scrie este una din ele).

Toţi aleargă buluc după note, mai ceva ca vacile la grajd.

Edited by OriginalCopy, 16 October 2012 - 13:55.


#6
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012

View PostOriginalCopy, on 16 octombrie 2012 - 13:54, said:

Nu e corect. Dacă nu ai semnele de punctuaţie „ şi ”, atunci foloseşti ce ai, nu te apuci să inventezi semne, ca un geniu neînţeles.


Hai să mori tu. Cu cât tineretul se va muta tot mai mult online (se întâmplă din ce în ce mai mult), cu atât vom fi mai dobitoci.

Tineri care scriu la BAC "lol", sau alte porcării provenite din "online", şi noi care zicem "lasă că e ok şi aşa".

Da, e ok şi aşa, dacă vrei un tineret îndobitocit de-a dreptul, e chiar perfect.

Indolenţa ne omoară.

Eu nu vorbesc aici despre "note" şi "depunctare", eu vorbesc despre prostia tinerilor şi mizeria sistemului de învăţământ care nu îi învaţă aceste lucruri.

"Notele" sunt fix pix. Competenţele sunt lucruri pentru o viaţă (şi a scrie este una din ele).

Toţi aleargă buluc după note, mai ceva ca vacile la grajd.

La ghilimele ma refer ca se pot folosi oricum online. De folosit, si eu folosesc tot "" pentru ca e mai simplu.
Tot ai spus ca i-ai corectat greselile, atunci corecteaza-le pe toate.
Geniu neinteles? Si cu juma' de creier pricepi ce-am vrut sa zic. Imi era lene sa comut pe limba romana pentru acele ghilimele.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 13:58, said:

Tot ai spus ca i-ai corectat greselile, atunci corecteaza-le pe toate.
Corectat.

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 13:58, said:

La ghilimele ma refer ca se pot folosi oricum online.
Foloseşti ce ai, dar nu inventezi semne.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 13:47, said:

Nu am celelalte ghlimele pe tastatura.

Nu ai ce ? :)

#9
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 16 octombrie 2012 - 14:14, said:


Nu ai ce ? Posted Image

Imi pare extrem de nespus de imposibil de foarte rau pentru aceasta imensa greseala. Promit ca nu se va mai repeta.
Sarind peste sarcasm, am scris in graba si am omis o litera, ai murit? N-ai putut citi? GHILIMELE, e mai bine?

#10
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010

View PostOriginalCopy, on 16 octombrie 2012 - 13:30, said:

Observ cu stupoare câtă neștiință domnește în rândul românilor atunci când vine vorba de pusul semnelor de punctuație.

Old news! Fenomenul a luat amploare, zic eu, in ultimii 10 ani. Formele de divertisment au devenit din ce in ce mai accesibile - internet, emisiuni pentru tineret, jocuri, frecatul maidanului la ore cat mai tarzii, cluburi, puradei de crescut, etc... Cui sa-i mai arda de gramatica in conditiile astea? A te plange pe forum ca Romania a devenit o tara de agramati este egal cu zero. Cei vizati nu-si pierd timpul prin astfel de sectiuni. Ar fi nevoie de o idee revolutionara pentru a stopa alunecarea treptata a limbii romane spre uitare. Este chear trist. Posted Image

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMihaixD, on 16 octombrie 2012 - 14:18, said:

Imi pare extrem de nespus de imposibil de foarte rau pentru aceasta imensa greseala. Promit ca nu se va mai repeta.
Sarind peste sarcasm, am scris in graba si am omis o litera, ai murit? N-ai putut citi? GHILIMELE, e mai bine?

Am pus un emoticon, a fost o gluma, nu trebuie sa sari asa.

#12
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
jeffy nu-i agramat, nu exagera, n-am observat sa faca greseli gramaticale, doar ca nu respecta regulile de tehnoredactare computerizata. Si nu-s prea multi aceia care le cunosc in totalitate. Apropo, stiai ca inainte de etc. si s.a.m.d. nu se pune virgula si ca dupa fiecare parte a unei insiruiri se pune punct si virgula, exceptie facand ultima parte, cand se pune punct? :)

#13
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009

View PostOriginalCopy, on 16 octombrie 2012 - 13:30, said:

Observ cu stupoare câtă neştiinţă domneşte în rândul românilor atunci când vine vorba de pusul semnelor de punctuaţie.
Nu ştiu alţii cum sunt, dar mie mi se pare exagerat să faci pe cineva „retard” pentru că lasă spaţiu înaintea semnelor de punctuaţie, căci la atât se rezumă de fapt cele 3 reguli simple expuse de tine.
În plus, nici textul corectat de tine nu e fără greşeală: spre exemplu, tu ai spus: uităm de tabieturile noastre, de familia noastră, şi cel mai rău, de corpul nostru;
1) nu trebuia să pui virgulă în faţa lui şi pentru că face parte dintr-o enumerare;
2) trebuia virgulă după şi pentru că incidentele se izolează prin virgule.
Ca să nu mai spun de acel vr-o, care nu are nevoie de cratimă.

Edited by Ziua_ielelor, 04 November 2012 - 22:31.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostZiua_ielelor, on 04 noiembrie 2012 - 22:22, said:

Nu ştiu alţii cum sunt, dar mie mi se pare exagerat să faci pe cineva „retard” pentru că lasă spaţiu înaintea semnelor de punctuaţie, căci la atât se rezumă de fapt cele 3 reguli simple expuse de tine.
Nu e vorba decât la modul superficial de "semnele de punctuaţie", în esenţă e vorba de faptul că dobitocii nu au citit cărţi. Căci atunci când citeşti cărţi, vezi şi cum se pun semnele.

View PostZiua_ielelor, on 04 noiembrie 2012 - 22:22, said:

În plus, nici textul corectat de tine nu e fără greşeală: spre exemplu, tu ai spus: uităm de tabieturile noastre, de familia noastră, şi cel mai rău, de corpul nostru;
1) nu trebuia să pui virgulă în faţa lui şi pentru că face parte dintr-o enumerare;
2) trebuia virgulă după şi pentru că incidentele se izolează prin virgule.
Ca să nu mai spun de acel vr-o, care nu are nevoie de cratimă.
Da, am greşit, mulţumesc, corectat. Dar eu vorbesc şi gândesc zilnic în 3 limbi. Analfabeţii ăştia nici limba de la mămica lor din burtă nu o stăpânesc.

#15
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Şi pe mine mă deranjează scrisul neîngrijit şi lipsa semnelor de punctuaţie, dar ai ales un exemplu prost, textul citat chiar nu conţinea greşeli (mai puţin acel a-ţi care trebuia scris legat şi lipsa a 2 virgule) şi nu merita calificative atât de aspre.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostZiua_ielelor, on 04 noiembrie 2012 - 23:28, said:

Şi pe mine mă deranjează scrisul neîngrijit şi lipsa semnelor de punctuaţie, dar ai ales un exemplu prost, textul citat chiar nu conţinea greşeli (mai puţin acel a-ţi care trebuia scris legat şi lipsa a 2 virgule) şi nu merita calificative atât de aspre.

View PostOriginalCopy, on 16 octombrie 2012 - 13:54, said:

Hai să mori tu. Cu cât tineretul se va muta tot mai mult online (se întâmplă din ce în ce mai mult), cu atât vom fi mai dobitoci.
Tineri care scriu la BAC "lol", sau alte porcării provenite din "online", şi noi care zicem "lasă că e ok şi aşa".
Da, e ok şi aşa, dacă vrei un tineret îndobitocit de-a dreptul, e chiar perfect.
Indolenţa ne omoară.
Eu nu vorbesc aici despre "note" şi "depunctare", eu vorbesc despre prostia tinerilor şi mizeria sistemului de învăţământ care nu îi învaţă aceste lucruri.
"Notele" sunt fix pix. Competenţele sunt lucruri pentru o viaţă (şi a scrie este una din ele).
Toţi aleargă buluc după note, mai ceva ca vacile la grajd.


#17
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Da, am greşit, mulţumesc, corectat. Dar eu vorbesc şi gândesc zilnic în 3 limbi. Analfabeţii ăştia nici limba de la mămica lor din burtă nu o stăpânesc.

Interesant!Tu cind faci greseli ai o scuza,restul sint analfabeti/dobitoci/si tot asa.Si eu vorbesc si gindesc zilnic trei limbi dar nu am cautat scuze pentru agramatismul meu sau sa jignesc pe altii.

Edited by Ulpiatraiana, 19 November 2012 - 04:02.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostUlpiatraiana, on 19 noiembrie 2012 - 04:02, said:

Interesant!Tu cind faci greseli ai o scuza,restul sint analfabeti/dobitoci/si tot asa.Si eu vorbesc si gindesc zilnic trei limbi dar nu am cautat scuze pentru agramatismul meu sau sa jignesc pe altii.
Eu când greşesc, îmi recunosc greşelile, şi le corectez, devenind astfel mai bun, evoluând.

Dobitocii când greşesc, insistă să rămână dobitoci. Imunitatea la evoluţie e în floare, iar tu îi iei apărarea. :console:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate