Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Anunt-bomba in lumea medicala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View Postf300, on 13 octombrie 2012 - 15:19, said:

Stiai extrem de prost, in primul rind antibioticele strict vorbind nu au de-a face cu virusii si in al doilea rind nu e ca la calculatoare, virus si antivirus. Sint niste antibiotice/clase de antibiotice, fiecare actionind asupra unei clase de microrganisme si cu efecte secundare mai multe sau mai putine (sau "mai extrem de multe", nu e asa usor sa omori ceva dintr-un om fara sa omori omul).
Sint destule bacterii pentru care nu avem antibiotice (sau cel putin nu antibiotice care sa nu iti faca mai mult rau decit bacteria), asta ca "avem antibiotice si pentru ce nu cunoastem" e super-SF.
Exista posibilitatea ca un antibiotic sa determine o agravare a unei infectii chiar in cursul tratamentului?

Edited by JUNIOR2, 13 October 2012 - 16:17.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este greu de spus, cred ca mai corect ar fi ca e foarte posibil ca antibioticul sa nu aibe absolut nici un efect asupra infectiei si ea sa se agraveze. De asemenea este posibil ca efectele secundare sa produca o inrautatire semnificativa a starii pacientului. Un antibiotic comercial pe care il poti lua de la farmacie sau pe care ti-l poate administra in spital este in general ok si are (in general!) efecte secundare limitate pentru ca trebuie sa treaca prin o groaza de teste si normal una dintre cerinte e sa nu omoare prea multi pacienti...

#21
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
De multe ori antibioticele nu sunt administrate in cura completa. Duoa 2-3 zile cand simptomele se estompeaza, multi se opresc din administrare.
Nu mai vorbesc de majoritatea medicilor care nu intreaba de alergii sau care nu prescriu, in special doamenlor, niste antimicotice mai ales la un tratament indelungat.

#22
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View Postf300, on 13 octombrie 2012 - 16:33, said:

Este greu de spus, cred ca mai corect ar fi ca e foarte posibil ca antibioticul sa nu aibe absolut nici un efect asupra infectiei si ea sa se agraveze. De asemenea este posibil ca efectele secundare sa produca o inrautatire semnificativa a starii pacientului. Un antibiotic comercial pe care il poti lua de la farmacie sau pe care ti-l poate administra in spital este in general ok si are (in general!) efecte secundare limitate pentru ca trebuie sa treaca prin o groaza de teste si normal una dintre cerinte e sa nu omoare prea multi pacienti...
Mie i s-a agravat la cateva zile dupa  ce am inceput sa fac Targocit intravenos.In primele zile parea ca imi este mai bine, apoi a inceput parca sa se intinda o infectie care era relativ stationara de ani de zile. Poate ca tratamentul a determinat o intarire a microbului sau a scazut sistemul imunitar si de aceea s-a agravat infectia. Totusi, daca nici la Targocid nu a reactionat.

View Postoaspetele, on 13 octombrie 2012 - 16:42, said:

De multe ori antibioticele nu sunt administrate in cura completa. Duoa 2-3 zile cand simptomele se estompeaza, multi se opresc din administrare.
Nu mai vorbesc de majoritatea medicilor care nu intreaba de alergii sau care nu prescriu, in special doamenlor, niste antimicotice mai ales la un tratament indelungat.
Eu am facut 2 saptamani cu Targocit si nicio reactie. Mi-am gaurit degeaba venele.Posted Image
Am mai incercat si alte antibiotice care mi-au fost garantate ca efect de doctori si ...nimic cu exceptia poate a Augumentinului. Dupa un tratament de o saptamana in care am luat si Clindamicina mi-a iesit la antibiograma Escherichia Coli rezistenta la  Clindamicina. Mentionez ca nu am mai facut niciodata in viata mea(poate in copilarie) tratament cu antibiotice, mi se pare ingrozitor sa se poata adapta intr-o saptamana sau poate am luat-o de undeva in forma asta.

Edited by JUNIOR2, 13 October 2012 - 17:09.


#23
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Germenii din spitale pot prezenta tulpini extrem de rezistente.
Ai facut o antibiograma inainte ??

#24
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostJUNIOR2, on 13 octombrie 2012 - 16:17, said:

Exista posibilitatea ca un antibiotic sa determine o agravare a unei infectii chiar in cursul tratamentului?
da exista. Cu antibiotice nepotrivite bacteriile se pot modifica si adapta noilor conditii, Antibiograma e ceva f necesar , dar din prostie medicii nu folosesc asa ceva.

#25
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Poate imi spune si mie cineva ce alimente au paracetamol, sa nu mai cumpar. Si ala e cam scump.
Numai din ala folosesc.
Antibiotice nu am mai luat de prin 96, si nu am de gind sa iau.

#26
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Paracetamol ??
Posted Image
Glumesti ?

Nu te teme, nici paracetamolul nu e vreun 'sfant'.
Luat ocazional, e ok, dar sub nicio forma sa nu depasesti 5 zile.

#27
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postbritishpub, on 13 octombrie 2012 - 14:30, said:

lol, industria farmaceutica este printre cele mai profitabile (si profitoare) industrii din istoria umanitatii. stai linistit, nu scapam de pastile asa usor.
te contrazic, le ia prea mult companiilor farmaceutice să implementeze un nou antibiotic în condițiile în care rezistențele bacteriilor apar într-un ritm vertiginos. Și-au pierdut interesul și nu scot profit din asta (invers ca pe partea de onco).
ESBL-urile, MRSA-urile fac prăpăd prin spitale. Te rogi să nu identifici vreun agent multirezistent. Până și Candida care pănă nu demult era o ciupercă „docilă” la antifungice banale a început să facă pe dura.

Ce a dus la situația asta e proasta informare a medicilor și prostul obicei al oamenilor de a se trata după ureche cu antibiotice 3 zile că așa a zis nenea farmacistul atotștiutor.
Faceți antibiograme oameni buni înainte să vă apucați de un tratament.

@f300: virusuri biologice, viruși informatici

#28
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Asta suna a stire protv...

#29
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttzotzolyno, on 24 octombrie 2012 - 00:08, said:



Ce a dus la situația asta e proasta informare a medicilor și prostul obicei al oamenilor de a se trata după ureche cu antibiotice 3 zile că așa a zis nenea farmacistul atotștiutor.
Faceți antibiograme oameni buni înainte să vă apucați de un tratament.
Nenea farmacistu sau farmacista nu va spune niciodata sa faci tratament cu antibiotice DOAR 3 zile.
Astea sunt povest ide adormit copiii.
Nenea farmacistu va spune intotdeauna (99% bine) ca tratamentul corect cu antibiotic dureaza minim 5 zile, iar pentru infectii urinare minim 7 zile.
Acuma ca sunt o gramada de amarasteni care efectiv nu se indura sa dea banii pe un tratament corect, e altceva.

Ce uita domnii doctori sa sugereze este utilizarea unui antimicotic la un tratament cu antobiotic, mai ales cand durata este mai mare. Si asa apar acele Candida despre care vorbeai...

Plus ca sunt oameni destupati la minte care nu au chef/vreme sau nu considera necesar sa faca o antibiograma.

#30
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postoaspetele, on 24 octombrie 2012 - 05:54, said:

Nenea farmacistu va spune intotdeauna (99% bine) ca tratamentul corect cu antibiotic dureaza minim 5 zile, iar pentru infectii urinare minim 7 zile.
Acuma ca sunt o gramada de amarasteni care efectiv nu se indura sa dea banii pe un tratament corect, e altceva.
Și medicii și farmaciștii mai uită să spună, ideea nu era că ei zic să faci doar 3 zile. Plus că unii farmaciști nu au terminat o facultă și nu mă refer la studenții part-time. Farmaciștii au prostul obicei să recomande fără rețete (rețete care ar trebui să fie după o antibiogramă).
Și nu asta-i principalul motiv: când românul după 3 zile vede că l-a lăsat durerea, nu mai ia și restul de zile - mare greșeală. Ori nu iei deloc ori iei atât cât îți zice.

Edited by tzotzolyno, 24 October 2012 - 14:56.


#31
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Farmacisti fara facultate ?
Poate in lanturile de farmacii...

Si daca nu-i ala principalu motiv, de ce nu l-ai mentionat de la inceput pe ala principal ??
Posted Image

#32
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postoaspetele, on 24 octombrie 2012 - 17:10, said:

Farmacisti fara facultate ?
Poate in lanturile de farmacii...
Este o realitate

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Vorbeşti nişte prostii cât tine de mari. Farmacist se cheamă numai ăla care a făcut facultatea respectivă, nu ăla care lucrează în farmacie. Eu zic să-ţi revizuieşti definiţiile şi să caşti ochii la ce postezi (măcar să fie chestii reale, nu ce-ai auzit tu de la o vecină care are un frate care să întâlneşte cu una care ştie ea, că zău că n-am nervi să-ţi explic chestii evidente. OK?

#34
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postoaspetele, on 24 octombrie 2012 - 17:10, said:

Farmacisti fara facultate ?
Poate in lanturile de farmacii...


Pe naiba. Peste tot e plin de simpli vanzatori.
Cat despre aia cu atb 3 zile, majoritatea farmacistilor o exectuta fara prea multa durere de cap. Ca sa nu mai zic ca, vine omul la farmacie, fara reteta, cere antibiotice. Farmacistul ii spune ca nu poate sa-i dea decat doza de urgenta, pentru 3 zile, asta in bunul caz cand nu da 10 cutii fara reteta. Asta se intampla in farmaciile noastre, e un lucru cat se poate de real, intalnit peste tot.

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Şi dacă e aşa de întâlnit peste tot, cum se face că eu n-am văzut nici măcar o singură reclamaţie în patru ani? Cum se face că tot la farmaciile alea cu vânzători vă duceţi? Mai aveţi şi tupeul să comentaţi, fain vă şade.

#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dacă farmaciile sunr private şi lafel şi companiile ce să le faci? GOANA DUPA PROFIT. Farmacistul ala de fapt vanzator este platit dupa realizari in multe cazuri deci au interes sa vanda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate