Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

cablu de la PC (VGA) la TV (HDMI(DVI compatible))

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
Salutare,

Am un TV plasma care nu are intrare VGA, dar are doua intrari HDMI, dintre care una este notata ca "DVI compatible".

As dori sa stiu daca as putea face legatura de la un laptop care are numai VGA. Oare ajunge semnalul analogic de la laptop la TV printr-un cablu?

Va rog sa-mi indicati (eventual link) un asemenea cablu sau adaptor pe care sa-l incerc. MULTUMESC !

IDEE: detin deja un cablu DVI la HDMI, - daca cumpar un cablu VGA la DVI-A si il leg cu cel pe care il am, imi ajunge oare semnalul (analogic, desigur) la TV prin mufa HDMI (DVI compatible) mentionata mai sus?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Adaptoarele VGA>DVI functioneaza doar pe semnal analogic iar DVI-ul ca standard accepta atit analogic (DVI-A) ori combinat (DVI-I) sau numai digital (DVI-D). Insa la cablul DVI>HDMI se merge numai pe digital ori degeaba-i dai tu semnal analogic, nu stie ce sa faca cu el.
Sunt convertoare electronice (nu doar cabluri chioare) ce fac conversia semnalului VGA in HDMI: http://www.conectica...GA_la_HDMI.html

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2012 - 06:48.


#3
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Prin inlantuirea acelor cabluri nu vei putea transpune semnalul analogic (vga) in unul digital (hdmi). Solutia este ceva mai costisitoare: http://www.elfast.ro...-hdmicon21.html .

L.E. Antescriitorul meu a dat o solutie mai ieftina... Posted Image

Edited by cristi0304, 09 October 2012 - 06:51.


#4
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009
prieteni, incercati sa bagati omul in faliment?
@ Gotul recomand asta: http://www.edishop.r...roducts_id=1247

Edited by l-software, 09 October 2012 - 06:55.


#5
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
Multumesc pentru raspunsuri. Bun, inteleg clar ca solutia inlantuirii cade. Totusi, ramane intrebarea: mufa din TV pe care scrie HDMI (DVI COMPATIBLE) e capabila sa primeasca semnal analogic sau nu? Caci, daca da, revin la intrebarea initiala, unde gasesc un cablu VGA la DVI (cu mufa din asta mica, de tip HDMI). Daca insa "DVI COMPATIBLE" inseamna doar ca acolo trebuie sa conectez un PC prin cablu DVI la HDMI atunci e altceva si asta e... iar solutia convertorului scump e singura...

#6
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009
DVI COMPATIBLE se refera la DVI-D/I, adica dvi (dual) care are analog si digital iar adaptorul ia doar digitalu, iar tu cum ai vga care scoate doar analog.... result=nu se poate fara convertor

Edited by l-software, 09 October 2012 - 07:04.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGotul, on 09 octombrie 2012 - 06:59, said:

Totusi, ramane intrebarea: mufa din TV pe care scrie HDMI (DVI COMPATIBLE) e capabila sa primeasca semnal analogic sau nu?
Nu.
HDMI e un standard digital iar VGA e analogic. Ca sa nu mai lungim povestea.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2012 - 07:06.


#8
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
Multumesc pentru raspunsuri, e clar. Acum vine a doua intrebare Posted Image  Cum e calitatea conversiei, e (foarte) buna? Daca vreau sa redau filme HD (cam asta era ideea de baza) si imi iau acest convertor as putea inlocui nevoia de a cumpara un media player prin redarea de pe laptop. (mai ales ca as reda nu numai filme, ci si continut internet, Sopcast, ceea ce imi doresc, iar un media player care sa faca toate astea e scump)... vi se pare viabil convertor mai degraba decat media player?

#9
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

View PostGotul, on 09 octombrie 2012 - 07:13, said:

Multumesc pentru raspunsuri, e clar. Acum vine a doua intrebare Posted Image  Cum e calitatea conversiei, e (foarte) buna? Daca vreau sa redau filme HD (cam asta era ideea de baza) si imi iau acest convertor as putea inlocui nevoia de a cumpara un media player prin redarea de pe laptop. (mai ales ca as reda nu numai filme, ci si continut internet, Sopcast, ceea ce imi doresc, iar un media player care sa faca toate astea e scump)... vi se pare viabil convertor mai degraba decat media player?
daca iei ce ti.am recomandat eu, si luandu.ne dupa descriere suporta 1080p. asadar in teorie se vede bine. trebuie sa setezi rezolutia la tv din windows pe 1920 X 1080@60Hz. o sa.ti apara ca monitor secundar.
edit: ca sa fie mai practic seteaza ca tv.ul sa fie monitor separat si nu sa repete imaginea de pe cel principal pentru a nu.ti afecta rezolutia de la laptop si pentru a avea control asupra tv.ului

Edited by l-software, 09 October 2012 - 07:18.


#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nu detin un astfel de convertor dar nu cred ca ar putea functiona fara sa genereze un input lag, s-ar putea sa ai sunetul decalat.
Eu cred ca e mai sanatos sa iei un media player pentru filme HD si pentru Sopcast, youtube... sa folosesti asa ceva http://www.google.ro...iw=1280&bih=858

Edited by andreyvsjoker, 09 October 2012 - 07:21.


#11
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004

View Postandreyvsjoker, on 09 octombrie 2012 - 07:20, said:

Nu detin un astfel de convertor dar nu cred ca ar putea functiona fara sa genereze un input lag, s-ar putea sa ai sunetul decalat.
Eu cred ca e mai sanatos sa iei un media player pentru filme HD si pentru Sopcast, youtube... sa folosesti asa ceva http://www.google.ro...iw=1280&bih=858

Eu mi-am luat deja un cablu VGA LA SCART in ideea asta, insa nu reusesc sa vad aproape nimic (imaginea e cu dungi mari, aproape inexistenta, dar totusi este semnal). Poate e de la incapacitatea placii grafice a laptopului sa redea semnal cu rezolutie compatibila PAL ?

#12
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Postandreyvsjoker, on 09 octombrie 2012 - 07:20, said:

Nu detin un astfel de convertor dar nu cred ca ar putea functiona fara sa genereze un input lag, s-ar putea sa ai sunetul decalat.
Eu cred ca e mai sanatos sa iei un media player pentru filme HD si pentru Sopcast, youtube... sa folosesti asa ceva http://www.google.ro...iw=1280&bih=858
Plus ca daca laptopul nu are iesire hdmi, presupun ca este un model ceva mai in etate si este foarte probabil sa aiba dificultati la redarea continutului 1080p...
Iar banii dati pe convertor (modelele mai accesibile recomandate pe aici) reprezinta ~ 50% din pretul unui media player HD...

Edited by cristi0304, 09 October 2012 - 07:34.


#13
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004

View Postcristi0304, on 09 octombrie 2012 - 07:32, said:

Plus ca daca laptopul nu are iesire hdmi, presupun ca este un model ceva mai in etate si este foarte probabil sa aiba dificultati la redarea continutului 1080p...
Iar banii dati pe convertor (modelele mai accesibile recomandate pe aici) reprezinta ~ 50% din pretul unui media player HD...

Ai dreptate, insa, in practica, nu redau aproape niciodata 1080, numai 720, deci asta nu ar fi o problema - ai dreptate, ar fi 50% din pretul unui media player cu flash, Sopcast etc. ca acesta: e-Boda HD for all 900 chestia e ca sunt cam stramtorat

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGotul, on 09 octombrie 2012 - 07:31, said:

Eu mi-am luat deja un cablu VGA LA SCART in ideea asta, insa nu reusesc sa vad aproape nimic (imaginea e cu dungi mari, aproape inexistenta, dar totusi este semnal). Poate e de la incapacitatea placii grafice a laptopului sa redea semnal cu rezolutie compatibila PAL ?
E de la semnal incompatibil (sunt ele analogice dar total diferite). VGA nu se pupa deloc cu SCART/RCA/S-video unde vrea semnal video TV (PAL/NTSC). Iti trebuie si aici convertor.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2012 - 08:24.


#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ar mai fi solutia sa digital-digital adica USB-HDMI. Calitate mai buna si pret mai mic fata de VGA-HDMI. Cred ca si distanta mai mare cu USB extender daca e compatibil.
http://www.price.ro/...600)_412420.htm

Pe micro USB vad ca sunt si mai ieftine dar cred ca te complici.
http://www.price.ro/...id=568118&asc=1

Daca nu ai sunet o sa-l legi la mufa HDMI/DVI iar sunetul sa-l duci cu cablu jack-jack.

Edited by undercoverbrother, 09 October 2012 - 11:14.


#16
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004
Multumesc de idee,

View Postundercoverbrother, on 09 octombrie 2012 - 11:14, said:

Ar mai fi solutia sa digital-digital adica USB-HDMI. Calitate mai buna si pret mai mic fata de VGA-HDMI. Cred ca si distanta mai mare cu USB extender daca e compatibil.
http://www.price.ro/...600)_412420.htm

Pe micro USB vad ca sunt si mai ieftine dar cred ca te complici.
http://www.price.ro/...id=568118&asc=1

Daca nu ai sunet o sa-l legi la mufa HDMI/DVI iar sunetul sa-l duci cu cablu jack-jack.

Multumesc de idee - a incercat cineva vreodata USB la HDMI ? Eu sincer nu stiam ca se poate, e prima data cand aud... Pacat de pretul totusi mare (practic egal cu al convertorului VGA-HDMI de mai sus)... Ar fi fost grozav sa pot incerca cu micro-USB, dar laptopul, evident, nu are. Poate sa gasesc un hub USB extern care sa aiba si micro-usb, exista?

#17
Gotul

Gotul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.04.2004

View PostGotul, on 10 octombrie 2012 - 09:42, said:

Multumesc de idee,

Multumesc de idee - a incercat cineva vreodata USB la HDMI ? Eu sincer nu stiam ca se poate, e prima data cand aud... Pacat de pretul totusi mare (practic egal cu al convertorului VGA-HDMI de mai sus)... Ar fi fost grozav sa pot incerca cu micro-USB, dar laptopul, evident, nu are. Poate sa gasesc un hub USB extern care sa aiba si micro-usb, exista?

Poate cu un adaptor din asta? http://www.e-datacom...tata__65029.htm

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ca sa iasa pe USB semnalul trebuie un soft si un driver. Daca dispozitivul in cauza vine cu asa ceva e ok. Sistemul de operare nu include suport nativ pentru asa ceva. Doar producatorul acelui echipament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate