Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

inregistrare pe USB de pe TV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
buna am un samsung D8000 , si cand pun un stick pe usb sau un hd extern imi da urmatorul mesaj : "dispozitivul nu este adecvat pentru inregistrare sau timeshift"
prima oara imi cere o formatare si daca sunt de acord sau nu ..ii dau da .. etc etc.. am pus si gol stik`ul si fat32 si ntfs , acelasi mesaj ..  stie cineva de ce?!

#2
balutza

balutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 21.08.2007
Posibil sa nu fie suficient de rapid stickul pentru inregistrare. Incearca si cu altu. Insa nu vei putea folosi ulterior stickul pe pc deoarece va trebui formatat. E un fel de protectie Samsung pt materialele cu drept de autor.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai citit manualul de utilizare? Daca da, ce n-ai inteles?

#4
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009
formateaza hardu in FAT32

#5
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
este un corsair flash voyager gtr , deci este un stick de "top" .. cred ca alta este problema, posibil sa mearga doar cu stick`uri genuine ale lor?!

#6
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Incearca cu un hdd de capacitate mica 20/40Gb formatat in FAT32 sau dai format din tv
Insa sa ai alimentare separata la el , fiindca altfel s-ar putea sa nu fie vazut de tv
Oricum ai grija ca inregistrarile facute cu tv-ul , tot cu el ai sa-le vizionezi , fiindca tv-ul inregistreaza intr-un format propietar si nu se pot vizualiza cu pc-ul ( din cate stiu eu )

#7
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005
Salut,

Nu mai incerca cu stick-ul ca nu va merge...
Eu am televizor seria ES8000, si pot sa iti confirm ca am incercat initial la fel. Nu stiu cum este la D8000, dar la ES8000 dupa formatarea de rigoare se desfasoara un test de performanta al dispozitivului, pe care stick-ul USB il pica. Daca te uiti atent, la final TV-ul ar trebui sa afiseze valorile recomandate pentru scriere si citire, precum si pe cele inregistrate de USB stick. Solutia este un hard disk extern, cu alimentare din TV direct la portul special care suporta 1A. Dupa formatare si test, TV-ul va afisa mesajul "sunt disponibile functiile inregistrare si timeshift".

#8
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
dar mereu cand dai sa inregistrezi ceva iti formateaza?

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Se formatează HDD-ul doar înainte de prima utilizare. Iar din acest moment nu-l mai poți folosi pe nimic altceva decât pe televizor (mă rog, poți să-l reformatezi pentru utilizare pe comp, dar vei pierde înregistrările).

#10
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
da ciudat de ce nu merge pe un stick care defapt e un stick mai scump ca un hdd extern de 1 tera .. :\

#11
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005
Simplu, nu merge ptr. ca intradevar stick-ul este foarte bun ca viteza doar in USB 3.0, pe care televizorul nu il suporta; Pe USB 2.0 el are performante apropiate de cele standard ale unui stick normal (spun asta dupa ce am verificat site-ul corsair)

#12
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

View Postcrislacor, on 03 octombrie 2012 - 22:47, said:

Se formatează HDD-ul doar înainte de prima utilizare. Iar din acest moment nu-l mai poți folosi pe nimic altceva decât pe televizor (mă rog, poți să-l reformatezi pentru utilizare pe comp, dar vei pierde înregistrările).

Cu un mic artificiu se poate folosi HDD-ul si pe TV si pe PC. Partitionezi HDD-ul in doua parti, una pentru inregistrarile de pe TV, una pentru filme copiate de pe PC. TV-ul va vedea 2 HDD-uri la conectarea acestuia, formatezi doar o partitie, iar cealalta iti ramane pentru fisiere de la PC.

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Da, e corect!Posted Image

#14
audutm

audutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2013

View Postmihaiovidiu82, on 07 octombrie 2012 - 16:50, said:

Cu un mic artificiu se poate folosi HDD-ul si pe TV si pe PC. Partitionezi HDD-ul in doua parti, una pentru inregistrarile de pe TV, una pentru filme copiate de pe PC. TV-ul va vedea 2 HDD-uri la conectarea acestuia, formatezi doar o partitie, iar cealalta iti ramane pentru fisiere de la PC.
Buna idee ! Multumesc .

#15
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbalutza, on 02 octombrie 2012 - 19:33, said:

Posibil sa nu fie suficient de rapid stickul pentru inregistrare. Incearca si cu altu. Insa nu vei putea folosi ulterior stickul pe pc deoarece va trebui formatat. E un fel de protectie Samsung pt materialele cu drept de autor.

Salut
Treaba asta cu protectia e doar la tv-uri Samsung sau toate care ofera inregistrare pe usb ? (ma interesa la un Philips)

#16
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
@ebin_os: Dacă n-ai rezolvat problema până acum, îți dau o posibilă soluție. Mai toate televizoarele Samsung capabile să înregistreze formatează dispozitivul pe care înregistrează in format XFS care e compatibil cu toate distribuțiile Linux. Așa că ia stickul, bagă-l într-un calculator cu Linux și caută un director numit CONTENTS. Intră în el și uite-te după un fișier, PVRPfmChkLog. Utilizează un editor binar (hexedit) și modifică primul octet din 0x30 în 0x31. Există și pe Windows o posibilitate, dar e cam riscantă (e vorba de un editor binar de partiții): http://www.avforums....nce-test-2.html

#17
ionutunguru

ionutunguru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2016

View Postebin_os, on 02 octombrie 2012 - 19:15, said:

buna am un samsung D8000 , si cand pun un stick pe usb sau un hd extern imi da urmatorul mesaj : "dispozitivul nu este adecvat pentru inregistrare sau timeshift"
prima oara imi cere o formatare si daca sunt de acord sau nu ..ii dau da .. etc etc.. am pus si gol stik`ul si fat32 si ntfs , acelasi mesaj ..  stie cineva de ce?!


Depinde de tipul de televizor, eu am un Star Light, si daca scot stick-ul din el, pot pune ce vreau pe el in pc, si se poate vedea si materialul inregistrat, schimbandu-i terminatia in  ”mpg” si trecandu-l printr-un program de editatare video. (Pinacle, Adobe Premiere)

#18
Radudanutu

Radudanutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2016
Salutare! Am formatat un HDD LG pe un Panasonic CX 700 in timpul campionatului european pt înregistrare...acum nu l mai pot folosi pe laptop...nu l mai vede... ce ma sfătuiți sa fac?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate