Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

LTE de la Orange România.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
28960 replies to this topic

#14959
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Nu știu la voi, la mine se vede excelent.

[ https://i.postimg.cc/Ghp3dYks/Screenshot_20180926-185502.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/KzFFVgGj/Screenshot_20180926-185509.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Schimbați browserul.

[ https://i.postimg.cc/L58Y18bC/Screenshot_20180926-214041.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aris86, 26 September 2018 - 20:42.


#14960
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Acu' se vad bine. :)

#14961
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Mie mi se păreau mari și de aia am zis sa le pun mai mici.

#14962
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Ție probabil ti se vedeau ok pentru ca le aveai salvate în telefon.

*Eu sunt pe mobil cu Microsoft Edge.

Edited by heinz, 26 September 2018 - 20:49.


#14963
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Aham, eu folosesc Mozilla, ca are *****.

#14964
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
La ultimul update al hartii (candva in ultimele 2-3 saptamani) observ ca a aparut zona Biled-Sandra ™ ca acoperita cu 4G, inseamna ca au pus 4G in una sau ambele locatii. Lovrin apare inca ca acoperit doar outdoor.

Acuma:
Attached File  Screen Shot 2018-09-26 at 22.01.17.png   893.29K   17 downloads
Attached File  Screen Shot 2018-09-26 at 22.03.23.png   23.43K   10 downloads

Varianta veche a hartii (screenshot facut in 6 septembrie):
Attached File  Screen Shot 2018-09-26 at 22.03.29.png   28.75K   9 downloads

Edited by fabytm, 26 September 2018 - 21:12.


#14965
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Colegul @EricJohn este din Biled daca nu ma insel, insa nu stiu daca are servicii de la Orange sa iti poata confirma :).

#14966
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 heinz, on 26 septembrie 2018 - 20:33, said:

La mine se vede prost
http://imgur.com/a/egHca07
Sa mai confirme cineva, e posibil sa fie și la mine problema.

La mine se vede clar...

 fabytm, on 26 septembrie 2018 - 21:10, said:

La ultimul update al hartii (candva in ultimele 2-3 saptamani) observ ca a aparut zona Biled-Sandra ™ ca acoperita cu 4G, inseamna ca au pus 4G in una sau ambele locatii. Lovrin apare inca ca acoperit doar outdoor.

Acuma:
Screen Shot 2018-09-26 at 22.01.17.png
Screen Shot 2018-09-26 at 22.03.23.png

Varianta veche a hartii (screenshot facut in 6 septembrie):
Screen Shot 2018-09-26 at 22.03.29.png
Am observat și eu că au acoperit la Biled...

#14967
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 29.10.2007
Craiova, zona Consul, în balcon și în baie :D

Attached Files



#14968
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Indoor, B3

[ https://i.postimg.cc/tThTbCjv/Screenshot_20180927-082723.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14969
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
11 iunie din mers

[ https://i.postimg.cc/4N396VZJ/Screenshot_20180927-084002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#14970
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Piața Unirii

[ https://i.postimg.cc/GmwTZNGp/Screenshot_20180927-085243.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/bNb9D1Rs/Screenshot_20180927-085250.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/dt8GtwqC/Screenshot_20180927-085435.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/SN7zbdr7/Screenshot_20180927-085446.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe București la teste complete stau mai bine telekom și Vodafone.

#14971
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Ce imense sunt pozele care le pui acuma, full HD nu alta :P

#14972
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 30.08.2006

 fabytm, on 26 septembrie 2018 - 21:10, said:

La ultimul update al hartii (candva in ultimele 2-3 saptamani) observ ca a aparut zona Biled-Sandra ™ ca acoperita cu 4G, inseamna ca au pus 4G in una sau ambele locatii. Lovrin apare inca ca acoperit doar outdoor.

As paria (75%) doar pe acoperire in Sandra si va spun de ce:
->statia din Biled este inainte de localitate, pe un castel de apa(cum se merge dinspre Timisoara,unde era inainte CAP-ul).Pana in centrul Biledului sunt cam 2km si ochiometric as aprecia ca ar trebui sa aiba 3 sectoare:
a)sectorul 1 spre Timisoara(pentru DN 6)
b)sectorul 2 spre Icea Mare/Icea Mica
c)sectorul 3 spre Sandra(pentru DN 6) si normal acoperire in Biled
In Satchinez si langa Hodoni(unde este sediul Fornetii) au situri(Satchinez are si 4G chiar).
Acoperirea este , conform hartii, limitata la DN si in Icea nu pare a fi 4G decat outdor(pai daca este sector spre Icea de ce nu e 4G acolo)? Mai sunt sanse ca Icea sa fie acoperita din Carpinis(aici este un siloz si Orange/Vodafone/Digi sunt pe el) si astfel Biled sa fie un site bi-sectorizat! Asta ar explica de ce este acoperire doar in zona DN-ului si poate au pus si 4G
->statia din Biled a inceput sa emita Orange dupa RS cu Vodafone->de aici deduc ca acolo a fost site Vodafone inainte! Cum nu prea se vine cu 4G peste locatii Vodafone....iar am dubii!
Deja inainte era acoperire 4G 800 din Satchinez, ce-i drept mai slaba, dar era. Daca mai adaugam ca in Sandra au ditamai pilonul(spre 50m) cu un sector pe directia sud-est sigur ar fi mai bine in Biled si ar putea colora harta fara a mai pune un

In alta ordine de idei, dar tot despre 4G Orange, in weekend am facut un drum Timisoara-Resita(la dus prin Gataia/Bocsa si la intoarcere prin Caransebes/Lugoj). Mijloc de deplasare:tren
Portiunea Timisoara-Gataia:
->4G tot drumul, atat la nivel de idle cat si la nivel de dedicated(bine aici nu am stat cu ochii mereu pe telefon, dar nu l-am gasit/vazut sa sara in 3G)
->pana in zona Sag suntem inca pe retele non-RS(deci fiecare cu echipamentele sale radio, dar pe aceiasi piloni) si 4G este de peste 2 ani(prima data B7 ca in oras).Statia din Sag emite acum pe cele trei benzi(3,7,20) cate trei sectoare(fiind un pilon Orange,cum se merge spre sarbi pe dreapta, iar Telekom este pe stanga(pe malul Timisului)). La Parta se schimba treaba, intrucat e pilon Vodafone si suntem deja pe zona de RS(nema 4G Orange acolo....poate Vodafone sa aiba...).
->anul trecut, prin primavara, au pus 4G 800 la Gataia (au un pilon tapan langa DN) si in Ciacova(tot pilon de-al lor exact unde este oborul comunal), iar din tomna e si in Denta(pilon propriu la iesire spre Stamora)
->la inceputul acestui an au venit cu 4G 800 in Jebel(pe siloz) si in Deta(aici Vodafoane avea de mai mult timp 800). La crearea RS Orange a plecat de pe o terasa/cladire unde era si Zapp/Telekom si a mers pe pilonul Vodafone(care are FO, dar si niste ciorchini de RRU-uri de iti e cam greu sa iti mai dai seama ce e acolo).
->ar mai ramane pentru viitor un 4G 800 pe statia din Folea(au la intrare in sat un pilon de mult ani), pentru zona Voiteni/DN59

Portiunea Gataia-Resita:
->acoperire in totalitate LTE 800, la nivel de idle, intre Gataia si Bocsa Montana. Dupa, intre Moniom si Calnic, nu mai e 4G,dar sta pe 3G....In Moniom rege e Digi cu un 4G B38 pe o cladire/trompeta langa gara....de ce? Doar ei stiu!
->inainte era 4G 800 doar in Bocsa( de minim 2 ani din ce tin minte), iar cam din toamna/iarna trecuta au mai pus pe inca un site si pentru Bocsa Montana
->acum am gasit LTE B20 si in Berzovia(site pe siloz)

Resita:doar B7 am vazut! Acoperie buna outdoor/nimic de zis.Indoor depinde, dar nu prea am avut treaba ca sa testez.

Portiunea Resita-Caransebes:
->intre Resita si Ezeris este greu cu semnalul la toti intrucat CF are un traseu cam prin pustietate+este o zona de coborare. Oricum nici trafic nu este acum, fata de ce era pe vremuri.
Cei de la Orange au un pilon de deal in stanga Calnicului(dar se pare ca nu au 4G pe el->eu unul nu am prins semnal). Acest pilon(pe care acum este si Digi in colocare) este foarte important intrucat as zice ca extrage traficul din Resita si il duce la Caransebes prin pilonii din Ezeris si Zorlentu(practic este un fel de backbone local pana la Caransebes unde au FO la pilonul din spatele OMV-ului, cum se intra dinspre Lugoj).
Cam asa arata acel BB precum si ce mai au ei:Cornutel si Soceni-Brebu ar fi piloni proprii, iar la Ohabita-Rugi eu nu am vazut/stiu decat de un site Telekom(deci suspectez ca Orange este in colocare):
Attached File  BB Resita-Caransebes.JPG   285.69K   13 downloads
->per total pe sectiunea Resita-Caransebes, viziune din tren, semnalul 4G este slab, fiind asigurat de 2 statii:Zorlentu si Ohabita.
->La Brebu este ciudat intrucat in gara statea pe 3G si vedeam la liber in spate pilonul TI414.Greu a reselectat 4G! Oricum 3G mergea bine(7/4Mbps DL/UL).
->In Ezeris la fel....doar 2G/3G si un strop de 4G in gara.Acoperirea ar trebui sa fie de la acelasi site ce da si in Brebu, doar ca relieful e un pic mai "problematic" in sensul ca Ezeris e ceva mai jos! De cealalta parte suspectez ca TI414 are doar 2 sectoare pentru Zorlentu si Brebu->deci nema pentru Ezeris, iar Ezeris are semnal de la statia aflata langa DN Resita-Caranseb(dupa Soceni spre Brebu).Cum aici nu este inca 4G...
In final daca aveti treaba/rude in zona dintre Resita si Caransebes, probabil ca Orange este solutia nr 1.Au si 3G 900 pe unele sectoare/statii! La fel sunt sanse ca si cei rosii sa mearga bine avand, probabil, doar 3G 900 peste tot (nu stiu daca ei au 4G...am vazut doar la Farliug-Remetea ca si-a pus acum vreo 2 ani).Punctual, pentru Ezeris a nu se neglija nici Digi care au tras pilon langa localitate si posibil sa fie pe FO(de altfel drumul Lugoj-Resita a fost impanzit de piloni Digi->de ex in satele de langa Victor Vlad Delamarina au 2 piloni in timp ce Orange/Voda/Telekom au ZERO).

Caransebes:
->doar B7 am vazut eu!
->pilonul din spatele OMV-ului(unde vine acel BB de la Resita) pare sa nu emita 4G(sau nu stiu ce sa zic ca eu nu am prins semnal niciodata de la el). De cealalta parte, sus pe pilon(spre varf), au aparut niste antene mai mici in care par sa intre multi jumperi->eu zic ca este LTE TDD B43 pentru corporate.

Caransebes-Lugoj:
->acoperit in totalitate, la nivel de idle
->4G 800 de pe statiile din Zagujeni si Gavojdia(piloni vechi probabil de la inceputul Dialogului), astfel ca in zona Caravan/Sacu mai sughite si  ajungi in 3G daca faci trafic(in Caravan, in spatele acelei pensiuni/parcari de TIR-uri din curba este un pilon Vodafone, iar peste drum e Telekom. Deocamdata Orange are doar 2G/3G acolo pe cand cei rosii au si 4G 800).
->Gavojdia are 4G 800 de minim un an, dar Zagujeni a primit mai de curand(inainte in zona Jupa se statea pe LTE 800 de la 2 statii din Otelu Rosu)
->ca si acoperire 4G nr I pe aceasta sectiune este Telekom, avand 4 statii:Lugojel,Jena,Caravan,Jupa+ceva semnal umbrela de la statia din Zorile-Copacele, toate cu LTE 800. Mai mult, ei au LTE 1800 peste acel pilon HUB de al intrare din Caransebes despre care am tot vorbit!

Lugoj:
->B7 all the way si B3 in centru(pe blocul cu 10 etaje de langa posta)

Continuarea spre Timisoara in alt post, unde va fi o relatare si pentru sectiunea Deva-Brad-Ineu-Arad!
Teste de viteza nu prea am(telefonul in care am tinut cartela este doar category 4->deci max 150/50Mbps si in ultimul timp nu mai pot accesa deloc de pe PC tot ce am stocat in el).Data viitoare cand voi merge o sa ma ocup si de acest lucru(poate pana atunci schimb si telefonul).

PS:
->cei care folosesc Google Earth pentru a gasi piloni, le recomand o antentie sporita intrucat in Banat sunt multe linii de inalta tensiune(de pe vremuri de la mine/industria grea din Resita).De curand s-a pus o noua linie LEA cred ca de 400kv ce pleaca de la Statia 220/110 kV Resiţa(Sat Soceni, Com Ezeris, DN 58 km 8, jud Caras Severin) si merge Moniom-Lupac-Giurgiova-Gradinari-Varadia-Iam -vecinii sarbi....unde suspectez ca se termina la statia de transformare Pancevo. O LEA are piloni si in stanga si in deapta.
->datele de aparitie a 4G-ului de mai sus sunt orientative (din ce cred eu) intrucat nu ajung saptamanal/lunar in unele zone din Banat si nu stau mereu cu ochii pe harta orange(sunt mari sanse sa fi gresit la data de punere in functiune a 4G-ului).
->nu uitati sa testati inainte de a semna un abonamente pe x ani...este pacat, mai ales ca la Orange,Vodafone,Telekom aveti 4G si la Prepay. A nu se neglija nici Digi, mai ales pentru 3G si daca al vostru operator e slab ca si acoperire(posibil sa aiba pilon cu FO chiar in satul in care va aflati) si nici Telekom(acum 2 luni 4G Telekom se oprea la silozul din Birda....de la Gataia EDGE si zero INTERNET all the way pana la Caransebes,mai putin in Bocsa si Resita. Poate au mai avansat cu swap-ul).

Edited by yblu, 27 September 2018 - 10:10.


#14973
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010

 andreic, on 27 septembrie 2018 - 09:47, said:

Ce imense sunt pozele care le pui acuma, full HD nu alta Posted Image

daca am primit reclamatie, ca nu vede omu.

#14974
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Hi hi Posted Image Intre noi, se vedeau bine alea dar probabil ca cei care au reclamat nu au aplicatii calumea si nu le zoomuiesc cum e normal sa fie. Eu pe desktop cel putin le vedeam perfect. N-am incercat de pe telefon, am hull hd ecranul nu cred ca ar fi o problema nici acolo.

Edited by andreic, 27 September 2018 - 12:57.


#14975
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Pe unele telefoane se vedeau foarte prost, Nokia 3 cu browser Microsoft edge sau chrome.
Pe altele se vede ok, de exemplu pe un Allview impera i cu Windows phone si internet explorer se vad bine.


#14976
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Am reușit să depășesc 300 Mpbs în fața Orange Shop-ului de pe Lascăr Catargiu, Piața Victoriei, București.
Opțiunea 5 prepay, 4G+ Orange
Huawei P20 Pro

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate