Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 

O gospodarie de "subzistenta", o familie si o dorinta apriga de a "profita" de pamantul romanesc (bonus o scurta povestioara)

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Felicitari si mult succes in continuare iti doresc !

#20
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012
Cei care va ocupati si cu vanzarea produselor din propria gospodarie cum v-ati format o piata de desfacere?Ce solutii ati gasit?Eu pentru desfacerea legumelor ma gandesc sa apelez la ASAT(Asociatia pt sustinerea agriculturii taranesti) si treptat sa introduc si alte produse.

Quote

Felicitari si mult succes in continuare iti doresc !
Tu esti unul din artizanii deciziei mele....prin topicul "Hai sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara"

Edited by horia66, 14 September 2012 - 19:41.


#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrand, on 14 septembrie 2012 - 16:42, said:

Daca il faci cilindric, trebuie sa ai si in interior un cilindru de aerisire, eventual , depinde de grosime, si tuneluri de aerisire verticale. Altfel, la un diametru de peste 1 metru, iti  mucegaieste daca are umiditate mai mare de 14%.

La boabe, nu la stiuleti. Stiuletii stau ei singuri in asa fel incat circula aerul in jurul lor. In pod, cand sunt pusi la gramada, cum stau ?

La boabe, da, trebuie burlan de aerisire.


Quote

Tot timpul anului am peste tot in gospodarie plicuri cu pasta raticida, pe care le schimb periodic.

Pai, si catelu' ce zicea de treaba asta ?

View PostAndreiu88, on 14 septembrie 2012 - 19:22, said:

Cei care va ocupati si cu vanzarea produselor din propria gospodarie cum v-ati format o piata de desfacere? Ce solutii ati gasit?
Pentru produsele de origine animala este o intreaga filozofie.

S-a discutat foarte mult pe "cresterea animalelor", la topicul "ferma familiala pasari", "cresterea broilerilor", "ferme mixte" etc.

Nu esti ferma agrementata, inregistrata. Doar ca producator individual, poti obtine un carnet de sanatate si dreptul de a vinde productia animala (deci nu carne, carnati, slanina, pastrama) in piata si direct de la poarta fermei, la persoane fizice. Nu poti emite certificat sanitar-veterinar de transport, nu poti vinde unor re-vanzatori.

#22
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostAndreiu88, on 14 septembrie 2012 - 19:22, said:

Cei care va ocupati si cu vanzarea produselor din propria gospodarie cum v-ati format o piata de desfacere?Ce solutii ati gasit?Eu pentru desfacerea legumelor ma gandesc sa apelez la ASAT(Asociatia pt sustinerea agriculturii taranesti) si treptat sa introduc si alte produse.

Tu esti unul din artizanii deciziei mele....prin topicul "Hai sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara"
Pentru desfacere ii recomand metoda simpla, vanzarea directa ! Vezi topicul meu de pe bursa , cel cu vanzarea de produse taranesti . Sunt multe chestii utile pe acolo si poate te vor ajuta sa concepi o strategie.
Din pacate eu am fost fortat de niste imprejurari neplacute (ce nu au nicio legatura cu afacerea  mai degraba cu soacra :) ) sa ma retrag pentru regrupare ! :)

#23
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

View Posthoria66, on 14 septembrie 2012 - 19:47, said:

Eheee,asta ma ustura pe mine pana in maduva oaselor.O tara formata preponderent din fermieri mici si mijlocii si autoritatile nu au putut sa reglementeze situatia...Cand oare?

Quote

in piata
Nu prea vad eu cum as putea sa vand o mie de oua zilnic,in piata.Ar trebui sa autorizez un centru de colectare,numai cand ma gandesc ma apuca "boala".Europa pe dracu.

Quote

direct de la poarta fermei
Asta ar insemna sa aduc eu orasenii la poarta fermei...Mai o paine taraneasca moca,cateva workshopuri tematice(eco,producerea painii etc),programe pt integrarea copiilor in natura etc..Poate as reusi..

#24
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Eu te sfatuiesc sa o iei pas cu pas , sa te dezvolti direct proportional cu cererea. Ia-ti un esantion de 30 de familii abonate si fa un calcul sa vezi ce nevoi au in ceea ce priveste consumul de produse pe care le poti obtine in gospodaria ta. Daca veti fi doua familii asociate in productie va fi usor sa va dezvoltati si incercati sa o faceti pe orizontala nu pe verticala.
PS: O productie de 1000 de oua pe zi cred ca e prea mare pentru o "gospodarie".

#25
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

Quote

Eu te sfatuiesc sa o iei pas cu pas , sa te dezvolti direct proportional cu cererea. Ia-ti un esantion de 30 de familii abonate si fa un calcul sa vezi ce nevoi au in ceea ce priveste consumul de produse pe care le poti obtine in gospodaria ta.
Eu inteleg foarte bine ce vrei sa spui dar,m-am saturat sa ingrijesc o gradina de 2000m2,am nevoie de o motivatie in plus,ceva mai mult decat pentru consumul propriu..Acel ceva care sa-mi dea senzatia ca "nu traiesc degeaba" si ca munca mea este intr-adevar apreciata.Pt mine un job anost si bine platit nu este destul.

Quote

si incercati sa o faceti pe orizontala nu pe verticala.
Aici nu inteleg care e "morala"

Edited by Andreiu88, 15 September 2012 - 09:58.


#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAndreiu88, on 14 septembrie 2012 - 20:22, said:

Eheee,asta ma ustura pe mine pana in maduva oaselor.O tara formata preponderent din fermieri mici si mijlocii si autoritatile nu au putut sa reglementeze situatia...Cand oare?

Pai, situatia este reglementata. Cei care vand in piata (asa-zisii producatori individuali) sunt exceptia, nu regula. Pentru ca nu respecta nici o regula de igiena, si nici trasabilitate. Matale stii de la cati producatori de lapte aduna branza cel ce se duce cu ea in piata ? Dar cum sunt pastrate ouale pana cand se aduna mai multe, pentru a putea fi vandute ? Sau de unde provin PET-urile in care se vinde laptele "proaspat muls" ?

Chiar si la fermele producatoare de lapte, exista niste conditii pentru "lapte conform". Stii care sunt acelea ? Stii cat lapte e ne-conform pe piata romaneasca ?

Stii care sunt bolile transmisibile de la animale la om (zoonozele) ? Ai idee cati oameni sunt afectati anual de zoonoze la noi in tara si in intreaga Europa ?

View PostAndreiu88, on 14 septembrie 2012 - 20:22, said:

Nu prea vad eu cum as putea sa vand o mie de oua zilnic,in piata.Ar trebui sa autorizez un centru de colectare,numai cand ma gandesc ma apuca "boala".Europa pe dracu.

Eu nu-ti doresc sa ti se imbolnaveasca vreun membru al familiei de vreo salmoneloza luata dintr-o maioneza facuta cu oua de tara, "proaspete"...

#27
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostAndreiu88, on 15 septembrie 2012 - 09:52, said:

Aici nu inteleg care e "morala"

Ma refeream la faptul ca ar fi bine sa diversifici gama de produse apoi sa cresti cantitatile.
Un client in cazul asta este reprezentat de o familie. Aceasta familie nu consuma doar oua , lapte si carne. Consuma si branza, legume, leguminoase, aromatice, conserve, muraturi, dulceturi, vin, tuica etc.
Sa vinzi cat mai multe produse unui client te ajuta mult si la desfacere. Poti pleca lejer si 200 de km cu 10 comenzi a cate 200-300 lei .

Edited by kos_funny, 15 September 2012 - 14:17.


#28
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

Quote

Pentru ca nu respecta nici o regula de igiena, si nici trasabilitate.
Ce este rau daca eu daca colectez  ouale manual?(sau ca [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wizLbm4eqXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]).Apoi le depozitez pana in momentul livrari.Transportul il fac cu o dacie-papuc frigorifica.(spatiul de depozitare ar fi cea mai mica problema a mea).
Ce face producatorul industrial  in plus si eu nu?

Quote

Eu nu-ti doresc sa ti se imbolnaveasca vreun membru al familiei de vreo salmoneloza luata dintr-o maioneza facuta cu oua de tara, "proaspete"...
Normal ar fi sa cumperi ouale dintr-o sursa sigura,sa nu cumperi de la Leana din piata care tine ouale in soare si le mai si vinde cu 1leu oul "eco".Am eu cumva siguranta ca atunci cand ies din casa si ma duc la alimentara din fata blocui sau chiar supermarket,ca nu cumpar oua de la un producator individual dar care se foloseste de codul de identificare al Avicolei Corbu sau marcheaza oul cu un cod aleatoriu?
Nu spune nimeni sa nu ma controleze,sa stie exact de unde vine oul,sa stie conditiile in care este produs s.a.m.d.Dar sa ma lase si pe mine ca producator sa am o sansa cat de mica sa intru pe piata.Ca lor nu le iese mare lucru din "gainaria" mea mica,asta e altceva.

Quote

Matale stii de la cati producatori de lapte aduna branza cel ce se duce cu ea in piata ?
Banuiesc ca nu de la unul singur.

Quote

Dar cum sunt pastrate ouale pana cand se aduna mai multe, pentru a putea fi vandute ?
In spatii frigorifice.

Quote

Sau de unde provin PET-urile in care se vinde laptele "proaspat muls" ?
Daca matale te referi la babele de vand lapte in piata atunci raspunsul este Pubele.

Quote

Chiar si la fermele producatoare de lapte, exista niste conditii pentru "lapte conform". Stii care sunt acelea ?
Nu le cunosc.

Quote

Stii care sunt acelea ? Stii cat lapte e ne-conform pe  piata romaneasca ?
Ce-i mai usor?Sa cumperi lapte si sa il procesezi sau sa produci lapte si sa il procesezi?Evident ca sa cumperi si sa procesezi....

Edited by horia66, 16 September 2012 - 18:32.


#29
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012
De ce producatorii industriali de produse legumicole,pomicole s.a.m.d. nu sunt controlati daca au aplicat tratamente chimice cu prea putin timp inainte de recoltare?

Edited by Andreiu88, 15 September 2012 - 16:23.


#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAndreiu88, on 15 septembrie 2012 - 15:43, said:

Ce este rau daca eu daca colectez  ouale manual? dupa care le igienizez(asa cum face duduia la minutul 8:37. Apoi le depozitez pana in momentul livrari.Transportul il fac cu o dacie-papuc frigorifica.(spatiul de depozitare ar fi cea mai mica problema a mea).
Ce face producatorul industrial  in plus si eu nu?
Se autorizeaza sanitar-veterinar. Iar asta inseamna ca intra pe o lista a autoritatilor si ca va fi controlat periodic.

Quote

Normal ar fi sa cumperi ouale dintr-o sursa sigura,sa nu cumperi de la Leana din piata care tine ouale in soare si le mai si vinde cu 1leu oul "eco".
Ai fi surprins de cati din cei de buna credinta tin ouale "in soare" din nestiinta si se jura ca sunt oua proaspete...

Quote

Am eu cumva siguranta ca atunci cand ies din casa si ma duc la alimentara din fata blocui sau chiar supermarket,ca nu cumpar oua de la un producator individual dar care se foloseste de codul de identificare al Avicolei Corbu sau marcheaza oul cu un cod aleatoriu?
Ai vazut vreun echipament de stampilat oua ? Stii cat costa ? Plus ambalarea cu acelasi tip de etichete, insotirea marfii cu certificate san-vet false, etc. Si crezi ca supermarketul plateste cu cash un furnizor care vine cu 5 cartoane de oua falsificate ?

Si, in fond si la urma urmei, ar putea fi asta un argument impotriva autorizarii sanitar-veterinare a producatorilor de oua ? Chiar vrei sa se interzica in tara asta productia de oua de consum in afara fermelor autorizate ?

Quote

Nu spune nimeni sa nu ma controleze,sa stie exact de unde vine oul,sa stie conditiile in care este produs s.a.m.d.Dar sa ma lase si pe mine ca producator sa am o sansa cat de mica sa intru pe piata.Ca lor nu le iese mare lucru din "gainaria" mea mica,asta e altceva.
Pai, si daca "nu spune nimeni", inseamna ca urmeaza sa te autorizezi ?

Quote

In spatii frigorifice.

Sau intr-o cosnita, langa soba ?

Quote

Nu le cunosc.

Cauta "lapte conform" pe google si vezi care-s criteriile.

View PostAndreiu88, on 15 septembrie 2012 - 16:22, said:

De ce producatorii industriali de produse legumicole,pomicole s.a.m.d. nu sunt controlati daca au aplicat tratamente chimice cu prea putin timp inainte de recoltare?

Cu prea putin timp inainte de recoltare n-au nici un interes sa le aplice, fiindca nu mai au nici un efect. Daunatorii evolueaza in general din momentul aparitiei florilor si pana la maturizare.

#31
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

View Posthoria66, on 16 septembrie 2012 - 18:37, said:

Se autorizeaza sanitar-veterinar. Iar asta inseamna ca intra pe o lista a autoritatilor si ca va fi controlat periodic.
Stiu asta..Nici pe mine nu m-ar deranja respectivele controale.

Quote

Ai fi surprins de cati din cei de buna credinta tin ouale "in soare" din nestiinta si se jura ca sunt oua proaspete...
Cunosc.. astfel de practici.

Quote

Ai vazut vreun echipament de stampilat oua ? Stii cat costa ? Plus ambalarea cu acelasi tip de etichete, insotirea marfii cu certificate san-vet false, etc.
N-am reusit pana acum sa intru intr-o avicola...Doar virtual am vazut ce si cum.

Quote

Si crezi ca supermarketul plateste cu cash un furnizor care vine cu 5 cartoane de oua falsificate ?
Nici supermarketul, hipermarketul si nici magazinul alimentar nu plateste cash.... asta e "politica".Pt un magazin alimentar este destul 1000 de oua/zilnic.

Quote

Si, in fond si la urma urmei, ar putea fi asta un argument impotriva autorizarii sanitar-veterinare a producatorilor de oua ?
Nu...

Quote

Chiar vrei sa se interzica in tara asta productia de oua de consum in afara fermelor autorizate ?
"Din acest total, doar 130 milioane de ouă provin din sectorul industrial, iar 500 milioane de ouă sunt produse în gospodăriile ţărăneşti."http://www.agro-busi...011/2011/04/15/

Hmm... daca se interzic ouale de la producatori individuali... nu-i a buna.Eu cand ma duc in oras si trec prin piata nu vad un producator care sa vanda oua in piata si nici pe aproape.Iar aici nu ma refer la baba Leana care cumpara oua,le spala de stampilare si le vinde ca oua "eco".Eu ma refer la taranu care are 250 oua/zi si vine in piata sa vanda.Sa zicem ca,el mai produce si legume,compoturi  si vine cu ele in piata,chiar si la aia nu vad oua.Iar in jur la fel..branzarii,pescarii,legume si atat.Unde sunt restu de 400  milioane?

Quote

Pai, si daca "nu spune nimeni", inseamna ca urmeaza sa te autorizezi ?
O sa ma autorizez atunci cand pt 1-2000 oua/zi nu o sa trebuiasca sa investesc in centru de colectare cat o ferma industriala.

Quote

Sau intr-o cosnita, langa soba ?
Sau.

Quote

Cu prea putin timp inainte de recoltare n-au nici un interes sa le aplice, fiindca nu mai au nici un efect. Daunatorii evolueaza in general din momentul aparitiei florilor si pana la maturizare.
Da,dar majoritatea nu pricep ca trebuie sa aplice tratamente preventive.Iar cand  observa ca au culturile atacate fac "orice" chiar daca nu ii ajuta cu nimic,intervine disperarea s.a.m.d.

Edited by horia66, 16 September 2012 - 19:42.


#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAndreiu88, on 16 septembrie 2012 - 19:13, said:

Eu cand ma duc in oras si trec prin piata nu vad un producator care sa vanda oua in piata si nici pe aproape.
...
Iar in jur la fel..branzarii,pescarii,legume si atat. Unde sunt restu de 400  milioane?

Sunt hrana zilnica a populatiei rurale si a rudelor lor de la oras. Populatia de la tara si din orasele mici nu prea cumpara oua...

Quote

O sa ma autorizez atunci cand pt 1-2000 oua/zi nu o sa trebuiasca sa investesc in centru de colectare cat o ferma industriala.
Eu nu cred ca-i dracul chiar atat de negru. Cred ca-i si multa "legenda".

Quote

Iar aici nu ma refer la baba Leana care cumpara oua,le spala de stampilare si le vinde ca oua "eco".

Nu se ia chiar asa de usor de usor tusul acela. Nici macar la fiert nu iese.


#33
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Din experienta proprie tind sa-i dau dreptate lui kos_funny in ceea ce priveste desfacerea. ASAT din ceea ce am vz sustine producatorii care sunt aproape de Bucuresti si vestul tarii  (sau poate ma insel ) . Oricum , ia-ti in calcul ca mai sunt si alti distribuitori de "cos taranesc " "cos bio" etc care au deja o piata de desfacere formata si care cauta producatori . Vanzarea produselor in piata nu este o mare afacere . Implica foarte mult timp , bani pentru transport si tot din experienta iti pot spune ca exista o "clica" a pietei si greu ajungi la o taraba buna . Iar o taraba buna in piata inseamna vanzare dubla, daca nu chiar tripla . Ceea ce a facut kos_funny fac si eu de ceva timp , cu singura deosebire ca vand numai produsele din gospodaria noastra ( din motive de igiena , siguranta pentru livrari etc) . Vanzarea mono produs chiar daca pare mai simpla aduce un profit mult mai mic si uneori e mult mai dificil sa vinzi cate 1000 oua zilnic decat sa gasesti cateva familii interesate de produsele tale (chiar daca sunt mai putine la inceput ) . Cred ca incercand sa dai plusvaloare (poate nu e cel mai nimerit termen dar nu-mi vine altul in minte acum ) fiecarui produs ai mai mult de castigat . Ai un castig daca vinzi rosii , ardei, vinete etc si un cu totul altul daca vinzi un borcan de zacusca . Renteaza si daca te duci si le iei de la piata , ce sa mai spun daca le produci tu . Sau sa vinzi miez de nuca in loc sa faci o baclava (cam fortata...stiu :) ).Oricum , daca vei incepe o vanzare de tipul celei mai sus amintite o sa ramai surprins cat de comoda e lumea si cate alimente poti vinde (mai ales in Bucuresti ) . Cred ca cel mai mult conteaza igiena (nu e rau sa poata veni sa vada unde sunt produse ) si f. mult seriozitatea .

#34
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

Quote

cu singura deosebire ca vand numai produsele din gospodaria noastra
Ce produse ai reusit sa vinzi anul acesta?

#35
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
In piata am vandut cam tot ce s-a facut in gradina pana in iulie ,inceputul lui august (ceapa , verdeata, sfecla, mazare- f. multa si f. convenabil, salata, ridichi, cartofi- f putin pt ca nu am avut f multi , fasole , etc ) . Rosii am pus 1000 fire dar nu am vandut deloc la piata pt ca intre timp ma lamurisem care-i ideea si la en gros ofereau f putin . Toate rosiile au intrat la zacusca si tocanita . Si inca suntem in stadiul acesta , de preparare . De vandut am mai vandut lapte si branza de capra in toate formele ei iar de cand avem vacile vand si smantana , telemea de vaca , si branza de vaci (dar doar de la 1 vaca careia i-a murit vitelul la fatare ) . S-au mai vandut 3 iezi iar un porc l-am dat zilele trecute .Anul trecut am vandut f mult miez de nuca (peste 500 kg ) . Ocazional am mai vandut in Bucuresti oua , cate un pui , iezii , bors , branza , prajituri facute in casa , dar trimiteam doar cand pleca cate cineva venit in vacanta la noi . Sper ca toata productia de zacusca sa o vand unui restaurant din Bucuresti care mi-a luat anul trecut f mult miez de nuca ( trimit saptamana aceasta cateva borcanele de proba ) . In cazul in care nu o cumpara ei probabil voi vinde aici in oras celor care imi cumpara si branza dar prefer in Bucuresti pentru ca preturile de vanzare sunt cu mult mai bune . La Craciun avem de vanzare alti 2 porci (deja dati ) dar trebuie sa vedem cum facem pt ca sunt vanduti cu conditia sa vina sa-i pregateasca aici ( cu preparare carnati , sunca , afumatoare etc ) si mi-e cam greu sa gazduiesc 2 familii in acelasi timp  . Dar mai e pana atunci Posted Image

Edited by cristinaptudor, 17 September 2012 - 14:52.


#36
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristinaptudor, on 16 septembrie 2012 - 21:56, said:

Cred ca incercand sa dai plusvaloare (poate nu e cel mai nimerit termen dar nu-mi vine altul in minte acum ) fiecarui produs ai mai mult de castigat .

Mare cuvant ai spus ! Maaare de tot ! Daca ar gandi la fel mai multi roma^ni am fi departe ..., foarte departe !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate