Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu trenul - Frankfurt - Koln

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Aterizez la Frankfurt si trebuie sa ajung cu trenul la Koln.

Cateva intrebari:
- de pe aeroport Frankfurt de unde iau trenul? Trebuie sa ajung la Hauptbahnhof? Iau metroul pana acolo? Daca da, cam cat dureaza de la aeroport pana la gara?
- are rost sa rezerv online?

Pe bahn.de am: Sparpreis
Outward and return journey Specific train booking, i.e. your ticket is valid only in the trains indicated on your ticket. Exchange/refund, EUR 15; not permitted on or after the 1st day of validity.


Aveti idee daca trebuie respectate orele rezervate sau doar trenul?
Sa zicem ca eu am ICE la 11:30 si nu ajung. Pot sa ma urc in urmatorul tren de acelasi fel la 12 de exemplu sau cand o fi?

Nu-mi e clara explicatia respectiva.

Puteti face o simulare rapida pe bahn.de ...

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Gara e (oarecum) in aeroport.
Daca te misti repede, cred ca mai mult de 15-20 de minute nu ai nevoie.

Cel mai ieftin bilet e fara loc si doar pentru trenul de la ora la care ai facut rezervarea. Daca vrei si alte optiuni, creste. Pretul.

#3
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Gara este in aeroport. Dupa ce treci de controale si ajungi in terminalul de sosiri, uita-te dupa pictogramele care arata un tren (railway) si mergi in directiile afisate. O sa ajungi intr-o zona in care sunt automate de bilete, nu te opri la ele si nu incerca sa cumperi biletul de acolo (pierzi aiurea timpul, sunt numai pentru nemti), urca o scara si o sa ajungi intr-o zona aproape de peron unde sunt case de bilete cu vanzatoare, cumpara de acolo biletul (ia eventual dus-intors, scutesti timp la intoarcere).
Incearca sa ajungi acolo cu 15 min. inainte de sosirea trenului (sa ai timp si de bilet, poate fi coada la casa).
Bafta !

#4
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postflorin04, on 03 septembrie 2012 - 13:04, said:

....O sa ajungi intr-o zona in care sunt automate de bilete, nu te opri la ele si nu incerca sa cumperi biletul de acolo (pierzi aiurea timpul, sunt numai pentru nemti), urca o scara si o sa ajungi intr-o zona aproape de peron unde sunt case de bilete cu vanzatoare, cumpara de acolo biletul .....

In general, in vestul Europei, biletul cumparat de la casa de bilete ( cu vanzatoare Posted Image ) costa mai mult decat cel de la automatul de bilete, in medie cu 2 eur/bilet. Automatele de bilete nu sunt doar pentru nemti...sunt pentru tot "boborul stiitor de carte", astfel incat cumpara cu incredere de la automat. La inceput selectezi limba engleza ( sau ce cunosti tu si are aparatul afisat ) si cumpara linistit biletul cand ajungi in aeroport, nu faci o afacere pe distanta asta daca il iei din timp...poti face o simulare si vezi cat costa chiar azi biletul pentru azi...si cat costa pentru ziua in care calatoresti tu...daca nu sunt diferente, mergi la automat...Atentie !! Nu accepta decat bancnote de 5 si 10 eur in general + monezi 1 eur; 2 eur; eurocenti ( min. 10 parca ). Sau mai functioneaza cu cardul. Dau si restul, la plata cu cash.

Din ce spui tu acolo, ora mentionata pe bilet trebuie respectata, nu merge sa iei alt tren decat daca este explicit mentionat.

#5
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
multumesc. este bine ca gara este in aeroport.

Am facut simularea pt. maine si este muuult mai scump (de peste 2 ori). Deci trebuie sa cumpar online din timp.
Acum cu orele este cam nasol.

Zbor cu Taromul, este zbor direct, in general nu se intarzie. Dar totusi ....

cat sa las intre aterizarea oficiala din Frankfurt si plecarea trenului ? 1h30' este suficient??


Nu stiu daca conteaza, dar stiu germana si am fost prin multe aeroporturi.

#6
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
@metalactual

Eu mi-am prins urechile in automatele alea, cu toate ca stiu bine engleza si franceza; m-am invartit pe la ele vreo 15 minute, era sa pierd trenul, noroc cu un nene de culoare care m-a indrumat sa urc scara si sa ajung la casele de bilete de pe peron; aveau niste meniuri stufoase, nu le intelegeam deloc, cred ca emiteau altfel de bilete, gen abonament sau mai stiu eu ce … oricum nu semanau cu automatele din alte gari (ex. Dusseldorf, Koln) unde n-am avut probleme sa cumpar de la ele. Din acest motiv i-am spus sa le evite, dar daca cumpara on-line nu mai conteaza… iar 1h si 30 min e timp suficient.

Edited by florin04, 03 September 2012 - 14:26.


#7
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpopovicias, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

cat sa las intre aterizarea oficiala din Frankfurt si plecarea trenului ? 1h30' este suficient??

Pai cine mai stie ceva in aceste zile "interesante"...am inteles ca maine iar protesteaza cei de la Lufthansa ( personalul de bord doar )....nu stiu exact ce inseamna, dar saptamana trecuta au fost modificate orarele de zbor chiar pe Frankfurt, din cauza intarzierilor pe cursele LH...astfel incat este greu de spus daca 1h30min mai reprezinta sau nu timp suficient. Imposibil sa te sfatuiasca cineva, in mod normal ar fi de optat sa iei biletul on-line, daca este de 2x mai scump maine.
Citeste si aici:
http://in.reuters.co...E8K24SI20120902
si
http://www.reuters.c...E8JV2G820120831

Nu stiu daca conteaza, dar stiu germana si am fost prin multe aeroporturi.

Conteaza, cum sa nu conteze..si eu as vrea sa stiu...bine, cu aparatele ma descurc si in germana.

Edited by metalactual, 03 September 2012 - 17:41.


#8
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postpopovicias, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

multumesc. este bine ca gara este in aeroport.

Am facut simularea pt. maine si este muuult mai scump (de peste 2 ori). Deci trebuie sa cumpar online din timp.
Acum cu orele este cam nasol.

Zbor cu Taromul, este zbor direct, in general nu se intarzie. Dar totusi ....

cat sa las intre aterizarea oficiala din Frankfurt si plecarea trenului ? 1h30' este suficient??


Nu stiu daca conteaza, dar stiu germana si am fost prin multe aeroporturi.

ah, eu intr-o ora de cand a aterizat avionul ,ca sa-ti faci o idee, mi-am luat bagajul, am luat trenul si am ajuns la Hauptbahnhof, am facut chiar mai putin de atat . Adica, pe la 7:30(sau mai tarziu) eram la aeroport si deja la 8:30 eram la gara centrala la bilete ca sa prind trenul de 9 spre Paris. Asa ca 1h30 e mai mult decat suficient ca sa ajungi la gara de la aeroport, pe care o gasesti usor btw, probabil mergi vreo 10 minute (hai sa zicem 15) pana acolo .

daca le ai si cu germana (merge si cu engleza, franceza, parca era si spaniola la automatele alea) poti sa-ti iei bilet lejer de la automat dar normal ca e mai scump decat daca-l iei in avans. Oricum, nu-i bai ca-s multe trenuri spre Koln

#9
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
La aeroport in Frankfurt sunt 2 gari: una mica la subsol pentru trenuri regionale, de aici iei spre Hauptbahnhof, si o gara mare, o cladire in forma de vapor, pentru trenurile de mare viteza.

#10
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc pentru info.
Avionul il am in noiembrie, probabil ca se termina cu greva pana atunci ...
o sa merg pe 1h30min, sper sa fie ok.
taxa de modificare bilet este 15 euro.

#11
mig765

mig765

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2007

View Postflorin04, on 03 septembrie 2012 - 14:23, said:

@metalactual

Eu mi-am prins urechile in automatele alea, cu toate ca stiu bine engleza si franceza; m-am invartit pe la ele vreo 15 minute, era sa pierd trenul, noroc cu un nene de culoare care m-a indrumat sa urc scara si sa ajung la casele de bilete de pe peron; aveau niste meniuri stufoase, nu le intelegeam deloc, cred ca emiteau altfel de bilete, gen abonament sau mai stiu eu ce … oricum nu semanau cu automatele din alte gari (ex. Dusseldorf, Koln) unde n-am avut probleme sa cumpar de la ele. Din acest motiv i-am spus sa le evite, dar daca cumpara on-line nu mai conteaza… iar 1h si 30 min e timp suficient.


Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Ajung in aeroportul din koln-Bonn pe la miezul noptii si de acolo trebuie sa iau un tren (Bhan) spre Osnabrück. Problema e cu nu stiu cum sunt legaturile din aeroport spre gara centrala. Va rog sa-mi dati orice sfat ce poate fi urmat...

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmig765, on 12 octombrie 2012 - 20:43, said:



Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Ajung in aeroportul din koln-Bonn pe la miezul noptii si de acolo trebuie sa iau un tren (Bhan) spre Osnabrück. Problema e cu nu stiu cum sunt legaturile din aeroport spre gara centrala. Va rog sa-mi dati orice sfat ce poate fi urmat...

taxi

#13
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmig765, on 12 octombrie 2012 - 20:43, said:



Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Ajung in aeroportul din koln-Bonn pe la miezul noptii si de acolo trebuie sa iau un tren (Bhan) spre Osnabrück. Problema e cu nu stiu cum sunt legaturile din aeroport spre gara centrala. Va rog sa-mi dati orice sfat ce poate fi urmat...

Intra pe www.db.de si ii dai acolo de unde pana unde vrei sa ajungi.
Iei S-Bahn din aeroport pana la gara si intercity pana la Osnabruck.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate