Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

cum pot sa extind memoria unei tablete? Ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
Buna! Am o tableta cu sistem de operare android 4.0.3. Tableta are un card sd incorporat de 2gb. Eu am cumparat un card micro sd de 8 gb. cum pot extinde memoria tabletei si cu acesti 8 gb? am descarcat aplicatioa app2sd dar acolo vad doar cardul tabletei cel de 2 gb. cardul pus de mine nu il arata. cum pot sa fac sa vad ambele carduri, cel al tabletei si cel al meu? multumesc!

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Ce card + tabletă ai ? Ar trebui să îl vadă fără probleme.

Edited by driftking91, 29 August 2012 - 19:46.


#3
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
Tableta Allview: http://www.allview.r...d-3g/descriere/
Card micro sd Samsung: http://www.emag.ro/c...u/pd/EWKZTBBBM/

 driftking91, on 29 august 2012 - 19:44, said:

Ce card + tabletă ai ? Ar trebui să îl vadă fără probleme.

Tableta Allview: http://www.allview.r...d-3g/descriere/
Card micro sd Samsung: http://www.emag.ro/c...u/pd/EWKZTBBBM/

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai formatat cardul?

#5
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
da... l-am formatat. am incercat si NTFS si FAT32. Amandoua merg dar nu stiu care sa il aleg. Sper ca nu va trebui sa ii fac root....

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu fat sau fat32, trebuie sa mearga, ntfs nu-i prea binevazut in android. Nu-i nevoie de root sa-ti vada cardul, eventual, nu poti instala/dezinstala unele aplicatii, n-ai acces la partile "sensibile" ale sistemului de operare.

#7
-Bonux-

-Bonux-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.08.2011
Ai incercat sa vezi daca Cardul MicroSD de 8GB merge in alte dispozitive? Poate ca este defect.

#8
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
@rumegus ... Inteleg, dar problema este ca mi-l vede extended.. tableta are incorporat un card micro sd de 4 gb... iar cardul pe care i l-am pus tabletei, la setari unde gasesc stocarea, la cardul meu scrie extsd de la extended sd, iar la cel din tableta scrie sd card..
@-Bonux-  .... Cardul merge super in telefonul meu. si tableta il vede, dar ca extsd... si nu prea imi convine :)

#9
-Bonux-

-Bonux-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.08.2011
Stai un pic, cred ca nu ai inteles specificatiile tabletei. Tableta vine din fabrica cu 4 GB de memorie interni.Adica, aceasta memorie nu o poti scoate, sau multiplica.De asemenea, tableta mai are un slot pentru card pentru a extinde memoria totala cu ajutorul unui card extern.Nu ai cum sa pui memorie interna, ci doar externa.

#10
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
aaaa, deci nu o pot extinde cea interna, chiar daca detin un card sd... :(

#11
-Bonux-

-Bonux-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.08.2011
Totusi, nu inteleg care ar fi problema Posted Image

#12
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
Care ar fi problema? pai daca instalez pe tableta doua jocuri mari + aplicatii, nu mai am spatiu deloc... :( :)

asa. inca un aspect :).. acuma m-am uitat mai bine cum e impartit cardul din interiorul tabletei.... 1 GB este pentru memoria ram, 1GB ii in memoria tabletei, iar 2GB ii cardul micro SD...
De ce a fost structurat astfel? :| si daca e astfel structurat, nu am nicio sansa sa extind memoria aia de 2GB cu cardul meu de 8GB? :-s

#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Ti s-a zis clar mai sus, aia 4 GB sunt fixi, nu ai cum sa ii maresti sau scazi, poti pune si card de 1000GB si tu o sa ai tot 4GB memorie interna.
Pe cardul de 8GB pui muzica, filme, pozele din camera si daca instalezi jocuri poti folosit aplicatiile sa le muti pe card, atata timp cat nu sunt jocuri Gameloft, acelea nu se pot muta din memoria interna.

#14
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.07.2007
Cred ca stiu eu care e problema, doar ca nu s-a exprimat destul de clar, sau cel putin asa am inteles eu (pentru ca am si eu cam aceeasi problema).

Attached File  scr13612.png   54.67K   87 downloads

Dupa cum vedeti, exista o partitie de ~250MB, pe care se instaleaza toate aplicatiile .apk fie copiate pe partitia de 6gb, fie descarcate de pe market. Cu app2sd se pot muta doar unele aplicatii pe partitia de 6gb.  Problema: de ce exista acolo partitia aia de 250mb pe care se instaleaza orice prostioara, iar cand s-a umplut, nu mai pot instala aplicatii, chiar daca am 6gb liberi pe partitia cealalta. Repet: E memorie interna. Posted Image MicroSD apare separat, la fel si stickul usb.

Autorul topicului vad ca are mai multe partitii. 1GB, 1GB, 2GB, ultima apare in file manager cu numele de sdcard. Asa-i?
Ciudat.
Nu se poate face un expand a partitiei de 250mb peste cea de 6gb? Posted Image

In cazul lui raul_bogdan, exista vreo metoda prin care poate sa-si faca o singura partitie, de 4gb, (sau, cum e in cazul meu, cea de 250MB sa fie marita) in care sa isi instaleze ce are chef?  (Caci doar unele jocuri nu se pot muta pe cardul MicroSD).

Posted Image Sper ca am inteles bine.

#15
punker35

punker35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2014
Am o tableta Allview alldro speed , am o problema cu cardul sd , este de 4 gb si tableta imi citeste decat 2gb .. Si imi mai  arata la ExtSd 3.60gb .. Ce sa fac sa imi citeasca tot cardul ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate