Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Kernel Panic - LINUX CentOS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Inca nu am avut probleme de genul acesta si sincer ... sper sa nici nu am, dar nu se stie niciodata. Daca sunt cunoscatori pe aici (din cate mi-am dat seama pana acum, sunt cativa si chiar buni ... carora tin sa le multumesc inca o data pentru sfaturile pe care mi le-au dat pana acum), as vrea sa dezbatem acest subiect: KERNEL PANIC.

1.) - Cand apare Kernel Panic;
2.) - Cauzele principale care duc la aparitia Kernel Panic;
3.) - Care sunt rezolvarile pentru Kernel Panic;

Asta ar fi bieinteles in linii mari ... Sunt convins ca sunt pe aici persoane care stiu mult mai multe despre Kernel Panic ...
Astept cu interes explicatiile voastre ... sunt convins ca va prinde bine un astfel de topic, utilizatorilor romani mai putin familiarizati cu limba engleza.
Am cautat pe internet informatii in limba romana despre KERNEL PANIC si ... am constatat ca nu prea sunt. Drept urmare, cred ca Softpedia este locul potrivit pentru a dezbate aceasta problema.

Multumesc.

Edited by dan74mm, 27 August 2012 - 20:47.


#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Salut,

O sa incerc sa-ti raspund cate se poate de la obiect, desi sunt enspe variante de raspuns:

1) Cand nu te astepti sau cand chiar n-ai chef de asa ceva :) Nu stii niciodata cand il apuca, din pacate singura rezolvare e reboot si tatal nostru.
2) Cel mai adesea (cel putin din ce-am vazut eu) apare si e cauzat de componente hardware cu probleme. De ex module de memorie. Merge ce merge si trosc un kernel panic dupa un timp. Deasemenea am patit asta si cu o placa de retea de la HP, o bagam p-aia kernel panic, cu alta identica nici o problema
Incearca sa instalezi Gentoo si la compilarea kernelului joaca-te cu optiunile. Iti garantez kernel panic :)
3) Solutiile (daca exista) sunt in functie de problema. Dupa cum ti-am zis, poate fi vina hardware, compilarea kernelului cu optiune selectate aiurea, samd. Poti folosi logurile si kernel dump (un log al erorilor) si in functie de asta poti sau nu sa te prinzi de problema.

Din pacate fara limba engleza nu faci nimic, cel putin nu in domeniul IT.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
2. Plus proastă gestionare a memoriei.

#4
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@ mufa: - Poti sa detaliezi, te rog?

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan74mm, on 27th August 2012, 20:46, said:

1.) - Cand apare Kernel Panic;
Când kernelul își dă seama că nu știe ce să facă.

View Postdan74mm, on 27th August 2012, 20:46, said:

2.) - Cauzele principale care duc la aparitia Kernel Panic;
Software și/sau hardware.

Cauzele detectate de software le poți afla cu un

fgrep -rnwi panic
în codul sursă - se ajunge acolo de obicei printr-un apel la funcția panic().

View Postdan74mm, on 27th August 2012, 20:46, said:

3.) - Care sunt rezolvarile pentru Kernel Panic;
Înlăturarea cauzei care l-a generat.

Întrebarea e atât de generală încât nu are rost să ne obosim să o dezbatem. E ca și cum ai întreba "care sunt cauzele accidentelor auto?".

Problema nu este când apare "panic", problema adevărată e când NU apare niciun panic (și greșeala tot există). În caz de panică, măcar știi o treabă, și ai un început de unde să investighezi.

PS: învață să postezi pe aria corectă. Ultimele tale întrebări despre linux de pe această arie au fix pix de-a face cu "rpm" sau cu "centos".

Edited by OriginalCopy, 28 August 2012 - 13:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate