Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Informatii despre capsulele probiotice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare prieteni.
De curand am primit de la fratele meu care lucreaza la o companie de suplimente naturiste (nu dau nume) niste pastile probiotice.
Problema mea:
Am palpitatii din cauza probabil al unei aerofagi sau aunei hernii hiatale. (Nu am facut controale). Am facut control la inima: ekg , ekg efort, teste sange, holter 24h si ecocardiografie. Si toate au iesit bune singurul diagnostic fiind : extrasistole vazut pe holter. Insa cauza nu este de natura cardiaca si cordul meu este sanatos.  Deci raman doar doua cauze: ori probleme cu sistemul nervos, ori din cauza celor de mai sus (aerofagie sau hernie hiatala).

Cum se manifesta: simt ca ma sufoc pentru o secunda (ca si cum as trage in plaman aerul care ar trebuie sa il ragai) urmata de o bataie agresiva si naspa in piept. E groaznic.
Ce am observat ca dupa fiecare criza de asta daca ma fortez ... chiar ragai. De multe ori mai simt ca am mancarea in gat. O senzatie ciudata. In fine

Fratele meu mi-a dat aceste pastile cu mesajul "Ia de astea ca astea-s bune si scumpe"  :huh: .
Ideea e ca nu vreau sa iau pastile doar de dragul de a le lua fiindca sunt scumpe. Asa ca va cer ajutorul prin cateva intrebari:
Ati incercat asa ceva?
Amelioreaza ceva?
Are execte adverse?
De fapt si de drept pentru ce sunt folosite?
De aceea va intreb pe voi fiindca eu am primit doar cutia cu pastile nu si prospectul

Stiti cum as putea sa scap de aceasta problema?
PS. Uneori simt si mici dureri in epigastru stang. (Sub stern umpic spre stanga)
Multumesc  mult anticipat.

Edited by albnegru55, 26 August 2012 - 13:53.


#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Cel mai bine faci un control la medic ca asa dupa ureche nu e bine. Ce daca sunt scumpe, inseamna ca sunt si bune? Halal gandire are fratele tau. Asa si drogurile sunt scumpe, inseamna ca sunt bune ?

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
durerea in epigastrul stang este din cauza aerului,inghitit sau provenit din fermentatia alimentelor in stomac(posibil sa ai o dispepsie).Nu te forta sa ragai,mai ales daca ai un inceput de hernie hiatala.Probioticele n-au ce mare rau sa_-ti faca, le poti lua,mai ales daca ai si tulburari de tranzit intestinal.

#4
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 underrated, on 26th August 2012, 14:07, said:

durerea in epigastrul stang este din cauza aerului,inghitit sau provenit din fermentatia alimentelor in stomac(posibil sa ai o dispepsie).Nu te forta sa ragai,mai ales daca ai un inceput de hernie hiatala.Probioticele n-au ce mare rau sa_-ti faca, le poti lua,mai ales daca ai si tulburari de tranzit intestinal.
Nu, nu este din cauza aerului inghitit. E o durere "mohnita"  de intensitate mica care apare cateodata si tine cam 15 min.

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 albnegru55, on 26th August 2012, 14:49, said:

Salutare prieteni. De curand am primit de la fratele meu care lucreaza la o companie de suplimente naturiste (nu dau nume) niste pastile probiotice. Multumesc  mult anticipat.
Beneficiile probioticelor (ce sunt, beneficiile lor si in ce le gasesti in mod natural)
"De preferat este sa iti iei probioticele din alimente si sa nu iti fortezi organismul cu suplimente alimentare decat la recomandarea medicului."

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
De unde stii ca sunt într-adevăr probiotice ? Daca nu s-a produs vreo încurcătura "pe traseu", cel mai probabil nu vei simti efecte secundare pe termen scurt. Insa abordarea ma da pe spate complet !!
Ce tip de bacterii contin ? De ex daca probioticele includ Lactobacillus rhamnosus nu le poti lua decat perioade limitate, fiindca nu exista decat temporar pe intestin.
Ce populatie de microorganisme contine o capsula ? Daca include doar 1 mld /capsula, sau poate 50 mld ? Daca ai lua cate 1 mld /zi, e frectie la un picior de lemn. Daca iei cate 50 mld in mod constant poti sa te si constipi dupa 5-6 capsule.

Asta nu e terapie, inseamna doar sa dai cu batul in balta. Fereste-te de mentalitati gen a fratelui tau ca sigur nu ai sa ajungi departe.

In schimb poti incerca sa obtii un diagnostic exact si in paralel sa incerci sa identifici ce anomalii exista in modul tau de viata (si probabil sunt destule  :rolleyes:) , pentru ca apoi sa le elimini. Cu siguranta viata ta se va schimba in bine.

Edited by NelsonMandela, 26 August 2012 - 14:55.


#7
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Multumesc pentru raspunsuri. Da aveti dreptate, fratele meu e prea atasat brandului pe care il conduce.
Mai astept si alte sfaturi privind problema mea. O zi buna!

#8
Claudiacarmen17

Claudiacarmen17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2013
Ce știți despre zir fos?

#9
dinamy

dinamy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2013
Cele mai eficiente probiotice pe care le-am folosit cu succes in tratarea unei disbacterioze intestinale (pentru refacerea florei digestive si a mucoasei digestive) si, totodata, refacerea mucoasei intestinale, sunt "Probioti" de la firma italiana OTI.
Contin 75 miliarde de tulpini vii din 8 tipuri de bacterii benefice pentru repopularea intestinala si-mi pare a fi produsul cel mai bun pret versus calitate.
Pentru cei interesati, le stau la dispozitie cu mai multe detalii pe adresa de mail [email protected]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate