Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Program sala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Buna ziua! Am 16 ani, ~64 kg si cam 160-165 cm. Merg la sala de putin timp. Fac inainte de antrenament 10 minute banda si dupa antrenament 15 min la intensitate mica (10 km/h). Exercitiile le fac cam dupa ce am vazut pe net, in jur de 10 repetari vreo 3 serii mai la toate aparatele. Nu am un program bine stabilit sau o alimentatie potrivita. Bani de suplimente momentan nu sunt, dar pe viitor as vrea sa ma apuc serios. Ma gandeam ca poate ma puteti ajuta cu niste pareri despre un program si despre ce trebuie sa mananc si cam cat. Mentionez ca fac sala pentru a arata bine nu pentru forta (sau vână cum se mai spune). Va multumesc pentru timpul acordat!

Edited by armandog4u, 21 August 2012 - 14:04.


#2
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012

View Postarmandog4u, on 21st August 2012, 14:01, said:

Buna ziua! Am 16 ani, ~64 kg si cam 160-165 cm. Merg la sala de putin timp. Fac inainte de antrenament 10 minute banda si dupa antrenament 15 min la intensitate mica (10 km/h). Exercitiile le fac cam dupa ce am vazut pe net, in jur de 10 repetari vreo 3 serii mai la toate aparatele. Nu am un program bine stabilit sau o alimentatie potrivita. Bani de suplimente momentan nu sunt, dar pe viitor as vrea sa ma apuc serios. Ma gandeam ca poate ma puteti ajuta cu niste pareri despre un program si despre ce trebuie sa mananc si cam cat. Mentionez ca fac sala pentru a arata bine nu pentru forta (sau vână cum se mai spune). Va multumesc pentru timpul acordat!

Cea mai mare prostie.
Iti aranjezi si tu, luni fac asta, marti aialalta, miercuri cealalta. Iti faci un program dupa timpul liber. Recomandabil ar fi sa il rogi pe antrenor sa te ajute, doar nu e degeaba.
In legatura cu exercitiile, cel mai bine e sa iti spuna antrenorul, degeaba iti spunem noi numele exercitiului, iti dam o poza daca tu nu ai acel aparat la sala(am mai intalnit) sau faci exercitiul gresit(e fix pix).

Alimentatia... Nu o sa spun decat atat, fara fast-food si fara apa minerala sau sucuri acidulate(nici alealalte nu-s mult mai bune).

#3
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010

View PostMihaixD, on 21st August 2012, 15:14, said:

Cea mai mare prostie.
Iti aranjezi si tu, luni fac asta, marti aialalta, miercuri cealalta. Iti faci un program dupa timpul liber. Recomandabil ar fi sa il rogi pe antrenor sa te ajute, doar nu e degeaba.
In legatura cu exercitiile, cel mai bine e sa iti spuna antrenorul, degeaba iti spunem noi numele exercitiului, iti dam o poza daca tu nu ai acel aparat la sala(am mai intalnit) sau faci exercitiul gresit(e fix pix).

Alimentatia... Nu o sa spun decat atat, fara fast-food si fara apa minerala sau sucuri acidulate(nici alealalte nu-s mult mai bune).

Nu m-am referit ca in fiecare zi fac la toate aparatele, m-am referit ca fac 10 repetari a cate 3 serii. Asa in general fac o zi piept si biceps, iar la sfarsit abdomen, in alta zi fac spate cu triceps si picioare, iar la sfarsit abdomen.

#4
MihaixD

MihaixD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 12.05.2012

View Postarmandog4u, on 21st August 2012, 14:19, said:

Nu m-am referit ca in fiecare zi fac la toate aparatele, m-am referit ca fac 10 repetari a cate 3 serii. Asa in general fac o zi piept si biceps, iar la sfarsit abdomen, in alta zi fac spate cu triceps si picioare, iar la sfarsit abdomen.
Ok... In primul rand se fac 4 serii(poti face 5, prima fara greutati, pt incalzire).
Sunt 6 grupe de muschi:
-piept
-brate
-spate
-umeri
-abdomen
-picioare
Din toate astea tu lucrezi pieptul, bratele si abdomenul care nu trebuie lucrat de mai mult de 2-3 ori pe saptamana(crede-ma am facut greseala asta). Spate, umeri si picioare de ce nu faci?

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postarmandog4u, on 21st August 2012, 15:19, said:

m-am referit ca fac 10 repetari a cate 3 serii.

E fix invers, o serie are un anumit nr de repetari.

#6
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010

View PostMihaixD, on 21st August 2012, 16:27, said:

Ok... In primul rand se fac 4 serii(poti face 5, prima fara greutati, pt incalzire).
Sunt 6 grupe de muschi:
-piept
-brate
-spate
-umeri
-abdomen
-picioare
Din toate astea tu lucrezi pieptul, bratele si abdomenul care nu trebuie lucrat de mai mult de 2-3 ori pe saptamana(crede-ma am facut greseala asta). Spate, umeri si picioare de ce nu faci?

Am spus ca fac si spate, umeri si picioare, citeste mai atent.

View Postoverseas, on 21st August 2012, 16:30, said:

E fix invers, o serie are un anumit nr de repetari.

Nu ai inteles, am spus ca fac 10 repetari a cate 3 serii, adica 3 serii fiecare cu cate 10 repetari

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postarmandog4u, on 21st August 2012, 17:23, said:

Nu ai inteles, am spus ca fac 10 repetari a cate 3 serii, adica 3 serii fiecare cu cate 10 repetari

In limba mea se spune: 3 serii a cate 10 repetari, nu invers.

#8
Razbunatoriicheli

Razbunatoriicheli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 05.01.2009
eu de exemplu luni fac picioare,marti fac piept,miercuri spate,joi pauza,vineri umeri si trapez iar sambata brate.Duminca iar pauza...
programul ti-l faci si in functie de timp...

LE:eu la fiecare grupa fac 4 serii..repetitii, maxim 12...exceptie fac doar la triceps unde fac 3 serii si la spate unde fac 5 serii

Edited by Razbunatoriicheli, 21 August 2012 - 19:28.


#9
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Va multumesc pentru raspunsuri, daca mai aveti idei va rog sa le postati

#10
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Nimeni?

#11
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Eu ma gandeam o zi piept cu triceps,  /spate cu biceps,  /picioare cu abdomen,  /umeri cu trapez si tot asa (duminica pauza). Ce credeti?

Edited by armandog4u, 03 September 2012 - 00:54.


#12
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Am si eu o intrebare e bun programul acesta?
Luni - biceps triceps(am inteles ca nu e bine asa)
Marti - piept
miercuri - pauza
joi - umeri - trapez
vineri - spate
Acest program il bag si eu si niste prieteni de ai mei la sala.
Nu bag picioare , iar abdomene bag in fiecare zi.

Edited by 5inci, 08 November 2012 - 22:40.


#13
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Incearca sa faci grupele mari (piept, spate) la inceputul saptamanii, vei avea randament mai bun la ele, bratele oricum le lucrezi. Daca faci brate prima data si faci febra (mica sau mare, indiferent), nu vei putea executa grupele mari la capacitate maxima. Incearca in ordine piept-triceps, spate-biceps, umeri-trapez, picioare-abdomen, sau bratele le poti lucra separat dupa zilele de piept si spate. Asta e parerea mea, dar, citandu-i pe gemenii Hodge, do whatever the FUCK you want! :P

#14
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Deci sa bag asa
Luni - piept - triceps
marti - spate biceps
miercuri pauza
joi- ..........(as putea sa bag iarasi piept ?)Deoarece doresc sa cresc in piept putin mai mult si ma gandesc ca deja au trecut 2 zile pauza
vineri-umeri trapez

#15
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu, lasi cel putin 3-4 zile, ca sa eviti supra-antrenamentul. Muschiul nu creste cand il lucrezi, ci cand e in standby, cand se reface propriu-zis cu ajutorul tau, care mananci ce trebuie si cum trebuie si il lasi sa se odihneasca. Daca faci de sapte ori piept intr-o saptamana n-o sa creasca niciodata.

Cea mai buna frecventa e la saptamana, fiecare grupa lucrata o data pe saptamana.  Fa joi doar abdomen daca nu faci si picioare, pe acelasi principiu pe care ti l-am explicat.

PS: Ca exemplu, eu am crescut vizibil cam 1 cm in brat in 5 saptamani de cand m-am re-apucat de sala, lucrand bratele o data pe saptamana (separat, nu cu alte grupe, asa lucrez eu momentan), dormind si mancand f bine.

Edited by Loox, 09 November 2012 - 00:03.


#16
extreme123

extreme123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.10.2012
Abdomenul se poate lucra in fiecare zi daca va rezista muschii, nu e ca ceilalti muschi, e mai special :P.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postextreme123, on 13 noiembrie 2012 - 12:16, said:

Abdomenul se poate lucra in fiecare zi daca va rezista muschii, nu e ca ceilalti muschi, e mai special Posted Image.

Da, se poate lucra zilnic, dar nu e recomandat. Cel putin nu pentru cei ce vor crestere musculara.

#18
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Pana la urma am ramas cu programul asta :
Luni - piept - triceps
marti - spate biceps
miercuri pauza
joi- picoare -abdomene
vineri-umeri trapez

Eu zic ca e un program cat de cat ok , cu 3 zile de pauza.Ceea ce nu sunt prea lamurit e ca am inteles ca mai bine as baga piept-biceps,spate-triceps.Nu stiu ce sa zic asa ca momentan merg pe programul de mai sus de cateva saptamani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate