Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Flight Simulator 2004 / Fsx.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012
Hai sa vad daca gasesc pasionati de simulatoarele de avioane pe aici.  

#2
ebounty

ebounty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.08.2012
caut si eu jocuri de genul asta, cat mai reale si cat mai lungi :)

#3
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

View Postebounty, on 21 septembrie 2012 - 20:51, said:

caut si eu jocuri de genul asta, cat mai reale si cat mai lungi Posted Image

Pai asta e Flight simulator 2004 sau Flight simulator X ultimul din urma are grafica mai buna.. Oricum amandoua sunt foarte realiste mai ales daca ai o maneta .

#4
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005
Si daca instalezi si un FsPassenger e si mai realist! Mult mai interactiv!

#5
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

View PostDocX86, on 19 ianuarie 2013 - 12:50, said:

Si daca instalezi si un FsPassenger e si mai realist! Mult mai interactiv!

De unde pot downloada acest FsPassenger ? Si daca e bun pt Fs2004 si ce face el mai exact?

#6
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005
Din cate stiu este si varianta pt FS2004. Nu mai stiu exact de unde l-am luat, da-i un search. Mai exact, simuleaza o companie aeriana, iti iei unul sau mai multe avioane si faci zboruri comerciale, cu pasageri, nu doar simpla plimbare fara nici un scop. Poti sa auzi cum tipa calatorii cand ai probleme sau turbulente, chestii de-astea. Iti poti seta tarifele pentru zboruri, mancare si bauturi, iti faci piloti, ai crew. Scopul principal e sa faci curse in siguranta, sa decolezi din X si sa aterizezi ok in Y. Cam asta e ideea.

#7
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
interesant joc, am gasit pe net, acu il descarca, sa vad daca pot sa-l instalez. Sunt ceva cerinte pt calculator?

#8
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
am descarcat, dar era versiunea Demo, m-am jucat jumate de ora si a disparut. Nici nu stiu comenzile bine...Posted Image

#9
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

View PostDocX86, on 19 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Din cate stiu este si varianta pt FS2004. Nu mai stiu exact de unde l-am luat, da-i un search. Mai exact, simuleaza o companie aeriana, iti iei unul sau mai multe avioane si faci zboruri comerciale, cu pasageri, nu doar simpla plimbare fara nici un scop. Poti sa auzi cum tipa calatorii cand ai probleme sau turbulente, chestii de-astea. Iti poti seta tarifele pentru zboruri, mancare si bauturi, iti faci piloti, ai crew. Scopul principal e sa faci curse in siguranta, sa decolezi din X si sa aterizezi ok in Y. Cam asta e ideea.

Am inteles hai ca o sa caut pe net sa vad ce gasesc ..

#10
afusaru

afusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2008
Despre fs passengers, nu veti gasi decat versiunea demo ce nu recunoaste decat anumite aeroporturi de pe care poti face zboruri. Pentru a debloca trebuie cumparat sau sa apelati la versiuni mai putin ortodoxe...
Este un program foarte bun, ce aduce un plus de realism. Sunt foarte multe add-onuri ce va pot face zborul mai frumos. Puteti incepe prin a downloada avioane simulate foarte bine si nu cele din default. Avioanele de la PMDG sunt cele mai reusite. Gasiti scenarii pentru aeroporturile pe care zburati, ce sunt facute sa arate identic cu cele din realitate. Gasiti pe www.flightsim.com si pe www.avsim.com tot felul de addon-uri. Pentru scenariul de la LROP - bucharest henri coanda, downloadati de pe www.rovacc.org la sectiunea Pilot.
Si cireasa de pe tort, ce adauga tot realismul ce-l poti obtine din simulatoarele de zbor, este zborul intr-o companie virtuala pe retea online. Companii virtuale in romania sunt www.taromva.net si http://www.airdanubius.org/ . Si zborul online se face pe reteaua VATSIM www.vatsim.net . Pentru detalii ma gasiti la adresa afusaru (at) rovacc (dot) org sau pe privat

#11
afusaru

afusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2008
[url="http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fhz4KKrvhUc"]Down the Danube[/url]
Pentru cei interesati sa vada cum ne desfasuram activitatea pe reteaua VATSIM, va invit sa aruncati o privire pe un filmulet facut la unul dintre evenimentele trecute.
Sau
http://www.rovacc.or...&id=55&Itemid=2 - In imagini se poate vedea si softul utilizat de catre controlorii de trafic, care este aproape identic cu cel folosit in realitate de controlori in RO

Edited by afusaru, 19 March 2013 - 09:02.


#12
spammye

spammye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2013

View Postdanielionutb, on 19 ianuarie 2013 - 12:52, said:


De unde pot downloada acest FsPassenger ? Si daca e bun pt Fs2004 si ce face el mai exact?

fara maneta e cam dificil cu FsPassenge mai ales cand joci pe real blana  dar e dragutz

#13
mihi77

mihi77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2014
Salutare. Mă bucur că găsesc oameni pasionați de zbor ca și mine dealtfel. Folosesc fsx-ul de ceva vreme. Împreună cu fspassengers și am mai adăugat eu și REX-ul devine și mai realist. Însă aveam o problemă. Pe unele aeronave nu aveam un indicator de vânt și asta mi-a creat destule probleme. Pe lângă asta se mai adăuga și lipsa traficului aerian de pe GPS. În cele din urmă am găsit pe net o metodă de a face vizibil traficul în GPS. A mai rămas problema vântului la care lucrez in prezent. Am realizat ceva doar modificând date in GPS. Am pus o fotografie a ceea ce a ieșit până acuma. Numa bine la toți !!!

Attached Files



#14
AlexCalugar98

AlexCalugar98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2014
mihi77
Ma poti ajuta si pe mine la faza cu grafica
ce pot face sa-l fac mai realist

#15
mihi77

mihi77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2014
Salut Alex.
Dacă e să vorbim de realism la acest simulator trebuie să ținem cont de mai muți factori. În primul rând pe ce sistem rulezi simulatorul. Pentru asta îți trebuie un procesor de genul lui i5 sau i7 , RAM de la 6giga în sus ar fi ok dar și la o frecvență cât mai ridicată și bineînțeles o placă video bună. Eu  îl rulez pe un QuadCore AMD Phenom II X4 925, 3220 MHz, 4giga de ram, și placă video Radeon R7 200 Series. (Se mișcă destul de bine dar ar fi loc și de mai bine.) Dacă e să vorbim de grafică cât mai realistă ar trebui să încerci Real Environment Xtreme, unde poți să-ți alegi teme pentru grafică. Arată bine. Dacă e să vorbim despre realismul simulatorului eu prefer FsPassengers împreună cu TrafficX de la JustFlight. Acuma, sincer să-ți spun și eu am avut unele neplăceri în ceea ce privește grafica. De exemplu se poate pune în simulator fotografii luate din Google Earth pentru ca peisajul să pară cât mai realist. Se pot crea în Gmax clădiri (lucru nu tocmai simplu) cu texturi realistice și pune în FSX. Am atașat două fotografii, la una am adăugat fotografie din google iar la cealaltă am adăugat o biserică făcută în Gmax. Poate mai colaborăm pe viitor. (Am terminat și problema care o aveam cu GPS-ul). Cu bine.

Attached Files



#16
AlexCalugar98

AlexCalugar98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2014
Mihi77 multumesc pentru sfat
De capacitatiile calculatorului nu ma plang, am tot ce-mi trebuie
p.s(Doresc sa tinem legatura)

#17
mihi77

mihi77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2014
Pentru a pune vântul si temperatura in GPS , se dezarhivează fișierul fs9gps din Gauges iar fila cu numele gps_500.xml se deschide pentru a fi editată cu Notepad++v6.5.3.
În document se caută linia:
<String>ETE</String>
    </Text>
   </Element>
după care se introduc datele:

   <Element>
    <Position X="6" Y="190" />
    <Visible>(@g:currentPageNAV) @kNAVPageDflt ==</Visible>
    <Text X="30" Y="12" Length="5" Font="Arial Black" FontSize="10" Adjust="Center" VerticalAdjust="Bottom" Multiline="No" Color="Yellow" BackgroundColor="#080808" Bright="Yes">
<String>%((A:TOTAL AIR TEMPERATURE,Celsius))%!4.1d!°C</String>
    </Text>
   </Element>
  
  
   <Element>
    <Position X="212" Y="162" />
    <Visible>(@g:currentPageNAV) @kNAVPageDflt ==</Visible>
    <Text X="60" Y="12" Length="18" Font="Arial Black" FontSize="10" Adjust="Center" VerticalAdjust="Bottom" Multiline="No" Color="#FFD4D4" BackgroundColor="#5906E8" Bright="Yes">
<String>%((A:Ambient Wind Direction,degrees) (A:MAGVAR, degrees) - s0 (A:Ambient Wind Velocity,knots) 0 &gt;)%{if}%(l0)%!03d!%{else}---%{end}
  */%((A:Ambient Wind Velocity,knots) s0 0 &gt;)%{if}%(l0)%!3d!kn%{else}---%{end}
</String>
    </Text>
   </Element>
  
   <Element>
    <Position X="240" Y="188" />
    <Polygon FillColor="#6900C4" Bright="Yes">
<Point X=" 0.5" Y="-7.5" />
<Point X="   1" Y="-6.5" />
<Point X="   2" Y="  -6" />
<Point X="   3" Y="  -5" />
<Point X="   1" Y="  -4" />
<Point X="   1" Y="-1.5" />
<Point X="   1" Y=" 1.5" />
<Point X="   1" Y=" 4.5" />
<Point X=" 3.5" Y=" 4.5" />
<Point X=" 3.5" Y=" 6.5" />
<Point X="-3.5" Y=" 6.5" />
<Point X="-3.5" Y=" 4.5" />
<Point X="  -1" Y=" 4.5" />
<Point X="  -1" Y=" 1.5" />
<Point X="  -1" Y="-1.5" />
<Point X="  -1" Y="  -4" />
<Point X="  -3" Y="  -5" />
<Point X="  -2" Y="  -6" />
<Point X="  -1" Y="-6.5" />
<Point X="-0.5" Y="-7.5" />
<Point X="   0" Y="-8.5" />
    </Polygon>
    <Rotate>
<Value>(A:Ambient Wind Direction,degrees) (A:Plane heading degrees gyro,degrees) - (A:MAGVAR,degrees) - 180 + dgrd</Value>
    </Rotate>
   </Element>
  
Se salvează documentul ca xml format.
Folderul in care am modificat gps-ul va trebui rearhivat dar asta se face cu Cabdir din Microsoft Flight Simulator X SDK aflat în folderul SimObject Creation Kit.

#18
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
Bun gasit.La prima instalare totul a mers perfect, l-am dezinstalat cu revounninstaler pro, dar cand am icercat sa-l instalez din nou imi apar doar optiunile de remove(care accesata da eroare ) si repair care formeaza la loc folderul in care am instalat jocul, folderul fiind sters la dezinstalare.Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate