Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung N7100 Galaxy Note 2

- - - - -
  • Please log in to reply
3560 replies to this topic

#3547
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Singurul sfat bun pe care ti l-as putea da ar fi sa renunti la acest telefon.
Mie mi-a consumat destul timp din viata cu problemele lui. Mi-a facut destui nervi. Totusi nu am renuntat inca la el (avand in vedere ca m-a costat prea mult ca sa functioneze bine doar aproximativ un an). Astept si eu solutii, dar mi-am cam pierdut speranta...

Cel mai bine ar fi sa accepti ideea ca device-urile cu Android se invechesc rapid (daca nu ai un noroc chior sa nimeresti din start un model de calitate, cu suport de calitate) si ca trebuie sa le inlocuiesti des, daca vrei sa te bucuri de ele. Desigur ca ai nevoie de multi bani pentru aceasta.
Daca vrei sa te bucuri mai multa vreme de acelasi telefon atunci fie treci in tabara Apple (doar ca trebuie sa platesti mai multi bani dintr-o data), fie in tabara Microsoft.

In caz ca gasesti vreo rezolvare cu Note-ul sa ne spui si noua!

#3548
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Momentan sunt inca in faza in care ma incapatanez sa il folosesc. Am dat 2500RON cand l-am luat. + husa, card memorie 32gb, folie. intrucat in realitate nu mai e mare lucru de inovat in domeniul telefoanelor, se recurge la ingreunarea (intentionata) a softului cu tot felul de chestii inutile ca sa rezulte ca de fapt telefonul e perimat, nu mai face fata cerintelor etc si sa dai iar o caciula de bani pe o chestie care face acelasi lucru.  Nu vreau sa trec la hotii de apple - la aia, orice se plateste... nu mai intru in detalii. iar MS nu ma tenteaza.

Variantele pentru mine sunt:

- downgrade la 4.1.1 sau 4.1.2 - gasit instructiuni aici, dar as prefera un tutorial f clar pas cu pas - pt ca exista risc de brick [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H8knyseugp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- rootare si install custom rom android 5 sau 6.0.1. de la cyanogen - dar nu stim ce e inauntru...

#3549
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Nu iti recomand custom rom pentru N2.  Ultima data cand am incercat nu mergeau majoritatea videourile din browser, pe langa asta si cateva buguri mai mici.

#3550
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
legat de custom rom - mereu sint tot felul de chestii care nu merg, sau merg aiurea - practic cei care pregatesc acest gen de release-uri sunt 2-3 programatori...

Am contactat pe olx pe unii care se ocupa cu resoftari si ei zic:


- Datorită protecției knox se poate face downgrade doar până la versiunea 4.1.2.

- Salut,
Dezinstaleaza aplicactia Firefox (browser-ul Mozilla Firefox, sau *****), Freeflight (aplicatie pt drone) ori alte aplicatii pt VPN. In special acestea sunt vinovate de fenomenul de "battery drain". Nu recomand nici o versiune mai veche de Android din motive de securitate, plus ca nu sunt atat de optimizate, mai ales v4.1.1/4.1.2. Cat despre protectia KNOX, nu exista pe versiuni mai vechi de 4.3. Sper sa ajute aceste sfaturi.

Zau ca nu stiu ce sa mai fac - si parca cu atat mai mult ma incapatanez sa il fac sa mearga ca lumea...

#3551
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Am dat un factory reset. Se misca ceva mai bine. A trebuit sa reinstalez toate programele. Problema cu procesul mdsdn care imi face battery drain a reaparut...

Problema asta se poate repara - doar daca root-ezi telefonul in prealabil.
Detalii aici: http://android.stack...do-i-find-out-w

Edited by Prowler, 23 January 2017 - 12:34.


#3552
geox18

geox18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2010
salut am primit un note 2 cu aceasta eroare(atasez poza) cum pot scapa de ea ?

Attached Files



#3553
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Salut

Acum ca cyanogen nu mai functioneaza ati aflat careva cum trecem cu el la nougat?

Multumesc

#3554
chirita001

chirita001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2017
Salut am cumparat o placa de baza chinezeasca si am incercat sa-i instalez un firmware cu limba romana dar acum nu-mi gaseste retea(nu vede nici un tip de cartela) a mai patit cineva?va multumesc anticipat

#3555
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Salut. Dupa cum ati aflat deja (probabil), merge pus nougat pe el cu lineage os.
Zis si facut. Totul ok
Dar cand dau sa instalez update nightlies imi zice unable to boot in recovery mode.
Ce e de facut?
Multumesc

Edited by adizaha, 10 April 2017 - 19:04.


#3556
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postadizaha, on 10 aprilie 2017 - 18:47, said:

Salut. Dupa cum ati aflat deja (probabil), merge pus nougat pe el cu lineage os.
Zis si facut. Totul ok
Dar cand dau sa instalez update nightlies imi zice unable to boot in recovery mode.
Ce e de facut?
Multumesc
Intri în recovery, cauți folderul /data/data/org.lineageos.updater/app_updates și instalezi imaginea nouă de acolo. E cam stupid, dar asta e treaba.

#3557
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Multumesc

#3558
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Am telefonul din Noiembrie 2012 - cumparat de nou la cutie. Bateria deja nu mai e la prima tinerete.

Ma gandesc sa cumpar un alt acumulator.  Battery doctor zice ca starea ei este buna, am facut majoritate, doar incarcari gol -> plin.

Ce ma sfatuiti sa iau:

- Acumulator Samsung original ~40RON

- Acumulator de putere marita, cu capac - 54RON -

#3559
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postgeox18, on 29 ianuarie 2017 - 13:31, said:

salut am primit un note 2 cu aceasta eroare(atasez poza) cum pot scapa de ea ?
in veleoper settings ai o optiune show processes parca...ceva de genu.

#3560
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Cum pot verifica precis fata de o referinta cunoscuta - cu cat s-a depreciat bateria fata de momentul achizitionarii in Noiembrie 2012 - pentru curiozitatea mea...?

Multumesc.

#3561
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Problem - Samsung Galaxy Note II - GT-N7100  Official Latest ROM - Orange - Romania - Android 4.4.2 - never rooted - lasat la incarcat (charger original si cablu) - l-am gasit inghetat la logo bootare

Am incercat restart in fel si chip - nu trece de secventa de boot-are

Am intrat la Recovery Mode - plin de erori - unable to mount -> apoi am incercat Factory reset => fail

asa ca

Am instalat SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_1.5.27.0  

Pus cablu original samsung in USB 2.0 port.

Am intrat la Download Mode - Deschis (versiunile 1.87, 3.04, 3.09, 3.12.3, 3.14) Odin - run as admin

Conexiune confirmata ca valida - indica port

Incerc sa flash cu firmware - N7100XXSFQA9_N7100OROFPE2_N7100XXUFPE2_HOME.tar.md5 - in sectiunea PDA / AP -

<ID:0/006> Added!!
<OSM> Enter CS for MD5..
<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..
<OSM> Please wait..
<OSM> N7100XXSFQA9_N7100OROFPE2_N7100XXUFPE2_HOME.tar.md5 is valid.
<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..
<OSM> Leave CS..
<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..
<ID:0/006> File analysis..
<ID:0/006> SetupConnection..
<ID:0/006> Initialzation..
<ID:0/006> Get PIT for mapping..
<ID:0/006> Firmware update start..
<ID:0/006> SingleDownload.
<ID:0/006> sboot.bin
<ID:0/006> NAND Write Start!!
<ID:0/006> FAIL!
<ID:0/006>
<ID:0/006> Complete(Write) operation failed.
<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)
  N7100XXSFQA9   is taken from here:
https://www.samsungu...ice&id=GT-N7100

  N7100XXUFPF1  is taken from sammobile
file name:  N7100XXUFPF1_N7100OROFPE2_N7100XXUFPE2_HOME.tar.md5

Am mai incercat si cu:
N7100XXSFQA5_N7100OXXFNL3_N7100XXUFNG1_HOME.tar -
si cu:
N7100XXALJ1_N7100OXXALJ1_N7100XXALIH_HOME.tar - Android 4.1.1

cu aceleasi rezultate.

Intre timp nu mai pot intra la Recovery Mode - ci doar la Download Mode.


Daca nu ma poate ajuta nimeni - voi apela la Service Samsung dupa ce se termina carantina...

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate