Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Full hd

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
Salutare,
sunt nou in domeniu si as vrea sa stiu daca iau un TV LCD full HD (diagonala de 81cm) secon hand si un dvd player full hd +un subwoofer 5.1 se numeste home cinema nu ? Aceste aceleasi lucru ?

edit:
dvd playeru e lg 642 H
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qt6fJGJBMqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pitsi, 17 August 2012 - 20:13.


#2
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
cel putin sami zica cineva in ce consta si cum merge un home cinema.
Multumesc

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
home cinema, de obicei vine si cu boxe. cum merge, depinde la ce te referi: la
modul unui astfel de sistem de functionare sau daca-i bun de ceva ca si aparat.

#4
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
adica de ce am nevoie, cum se aude, ce face cum face, cu se mananca. cat mai mule depre home cinema.

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View Postpitsi, on 17th August 2012, 21:11, said:

Salutare,
sunt nou in domeniu si as vrea sa stiu daca iau un TV LCD full HD (diagonala de 81cm) secon hand si un dvd player full hd asa ceva nu exista+un subwoofer 5.1 se numeste home cinema nu ? Aceste aceleasi lucru ?

edit:
dvd playeru e lg 642 H
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qt6fJGJBMqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Home Cinema arata cam asa.
In mare este un DVD-player sau Blu Ray (daca vrei full hd) acompaniat de 2 boxe pentru fata, una centrala, doua pe spate si un subwoofer.

Cati bani ai de cheltuit?

Edited by xymzar, 17 August 2012 - 21:19.


#6
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ce sursă ai pentru filme? Nu cred că există DVD-uri FHD în adevăratul sens al termenului.

#7
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011

View Postc6t9, on 17th August 2012, 22:19, said:

Ce sursă ai pentru filme? Nu cred că există DVD-uri FHD în adevăratul sens al termenului.
le iau de pe net (cumpar :rolleyes: kica) si le pot pune pe cd,dvd,stick, blu ray..

View Postxymzar, on 17th August 2012, 22:15, said:

Home Cinema arata cam asa.
In mare este un DVD-player sau Blu Ray (daca vrei full hd) acompaniat de 2 boxe pentru fata, una centrala, doua pe spate si un subwoofer.

Cati bani ai de cheltuit?
Pai as cheltui in jur de 200-300ron doar pe home cinema
Urmaresc sa iau unu full hd

#8
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eu am așa. Un TV LG cu player încorporat care poate reda .mkv/.mp4 FHD și poate face passthru la audio pentru a ajunge la vechiul sistem HC 5.1 prin optic.

#9
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
din cunostiintele mele poti sa iti spun urmatoarele:
-LCDtv nu va fi niciodata un LEDtv din mai multe puncte de vedere.
-DVD player-ul NICIODATA nu iti va reda un film la 1080p.1080p=1980*1080p
-pentru a reda filme Full HD 1080p ai nevoie de un Blu-ray Player sau un Media Player conectat la Tv (LCD , PLASMA , LED prin HDMI)
-niciodata un DVD de 4.5GB (un film oarecare) nu se va compara cu un BLU-RAY (de 50GB) _ vorbesc atat la nivelul CALITATII VIDEO : 576p conectat prin SCART (DVD) vs 1080p conectat prin HDMI


-sfatul meu : achizitioneaza-ti un LEDtv + un set de boxe 5+1 sau 7+1 si un MEDIA PLAYER HD

Bafta  :thumbup:

Edited by Deyutzu_AR, 17 August 2012 - 22:21.


#10
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDeyutzu_AR, on 17th August 2012, 23:17, said:

VIDEO : 576p conectat prin SCART (DVD) vs 1080p conectat prin HDMI
-sfatul meu : achizitioneaza-ti un LEDtv + un set de boxe 5+1 sau 7+1 si un MEDIA PLAYER HD
Bafta  :thumbup:
e bun un subwoofer 5.1 si dvd playeru de mai sus e bun?
din detali reiese ca are Radio-DivX-Receiver Digital Tv-mwa-svcd-mpeg4-cdr-scart-svideo-LG-EPG-functie resume-dvdrw-sacd-dvdr-vga-usb-5.1output-scanare progresiva-sunet surround-jpeg-vcd-mp3-scart cu rgb-HDMI +telecomanda

Edited by pitsi, 18 August 2012 - 11:09.


#11
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu există subwoofer 5.1 în primul rând.

Și tu nu ai nevoie de un DVD player în al doilea rând. Sunt bani cheltuiți inutil.

Sistemele home cinema sunt de obicei alcătuite dintr-o unitate mixtă care are în ea un dvd-player și un amplificator multi-canal. La această unitate sunt conectate boxele 5+1 (mai corect ar fi 6.0 dar asta e o altă dicuție). 5 înseamnă stânga/dreapta față, central, stânga/dreapta spate. 1 înseamnă acel subwoofer.

Alternativa o reprezintă un amplificator multi-canal simplu (receiver îi spun unii) la care să legi un set de boxe 5+1 - vezi că unele amplifică și subwooferul, altele nu. Din ce spui tu, nu cred că ai bani de așa ceva.

Tu ai nevoie de un televizor + player multimedia (cum sunt astea http://www.emag.ro/mediaplayere) + sistem home cinema capabil să primească audio multi-canal de la player (vezi că majoritatea celor ieftine au cel mult o intrare optică și nu pot decoda DTS).

Sau televizor cu player încorporat (e mai puțin flexibil ca unul dedicat precum cele de mai sus) capabil să trimită semnal multi-canal către un sistem home cinema sau amplificator.

La un DVD-player simplu poți lega un set de boxe numai dacă playerul poate scoate semnal multi-canal către ele și boxele au amplificare proprie (în general astfel de boxe http://www.emag.ro/b.../sort-priceasc). Dacă ar avea intrare optică și decodare, cred că le-aș putea lega și la televizorul meu.

#12
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
nu te complica sa iti achizitionezi DVD ca iti va parea foarte rau la sfarsit.Daca vrei cu adevarat sa iti testezi LCD-ul , Led-ul ce o sa iti achizitionezi ia-ti un Media Player HD care citeste aproape orice fisier inclusiv formatele de Dvd.
mai ales pe un LCD sau Led conectat prin Scart se vede imaginea de  5 ori mai slab dpdv. calitativ ca la un Blu-ray.
-ce player iti recomand sa iti achizitionezi este : HMP 3000 Philips.eu il folosesc si sunt fff multumit de el.e conectat la Led-ul meu prin HDMI.citeste orice fisier.Dvd , Mp4 , M2ts.MKV,AVI etc.nu costa o avere eu l-am achizitionat cu 300 de lei de pe net.merge rulat de pe stick filmele _ dupa ce l-ai vazut filmul il stergi de pe stick copiezi altul.
-eu in ultima vreme numai filme Blu-ray vizionez in jurul marimii de 30-40-50Gb si crede-ma se vede diferenta de la cer la pamant intre un Dvd sau MKV si intre Blu-ray.vorbesc de sunet si video.

#13
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDeyutzu_AR, on 18th August 2012, 13:40, said:

nu te complica sa iti achizitionezi DVD ca iti va parea foarte rau la sfarsit.Daca vrei cu adevarat sa iti testezi LCD-ul , Led-ul ce o sa iti achizitionezi ia-ti un Media Player HD care citeste aproape orice fisier inclusiv formatele de Dvd.
mai ales pe un LCD sau Led conectat prin Scart se vede imaginea de  5 ori mai slab dpdv. calitativ ca la un Blu-ray.
-ce player iti recomand sa iti achizitionezi este : HMP 3000 Philips.eu il folosesc si sunt fff multumit de el.e conectat la Led-ul meu prin HDMI.citeste orice fisier.Dvd , Mp4 , M2ts.MKV,AVI etc.nu costa o avere eu l-am achizitionat cu 300 de lei de pe net.merge rulat de pe stick filmele _ dupa ce l-ai vazut filmul il stergi de pe stick copiezi altul.
-eu in ultima vreme numai filme Blu-ray vizionez in jurul marimii de 30-40-50Gb si crede-ma se vede diferenta de la cer la pamant intre un Dvd sau MKV si intre Blu-ray.vorbesc de sunet si video.
poi si satelitii ? adica aparatul asta micut cum il conectez la sateliti?
Poti pune si niste imagini cu ce ai tu si cum sunt conectate ?

#14
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
am boxe sistem 5+1 dar nu il folosesc deocamdata.sunt foarte multumit cum se aude direct prin Led si nu imi place sa am plin de cabluri prin camera.
-aparatul de care am vorbit mai sus se numeste    HMP 3000 PHILIPS
-exista google cautati.
-ideea e ca din aparat iese cablul HDMI prin care sunt transmise atat semnalul video cat si audio in tv.
-si mai e nevoie de un stick sau card pe care e copiat filmul , muzica , pozele care vine in Media Player introdus si de pe care le rulezi.
-inca eu l-am achizitionat prin mai a.c. si cred ca a mai scazut pretul de la 300 de lei.

Bafta!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate