Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

ns2 pt. redundanta !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006
Salut tuturor ,

       Am un DOMENIU declarat la ROTLD care trimite la ns1 catre un IP static , pe care se afla instalat domeniul cu un site .
Pt. redundanta  , as vrea sa fac un alt server identic cu primul pe care sa-l instalez la un alt IP si sa-l declar ca ns2 la ROTLD.
Mentionez ca nu se fac modificari pe site , nu am mai multi utilizatori sa fie nevoie de cluster. Intrebarea este daca crapa ns1 intra in functiune ns2 la celalalt IP ?   A -2a intrebare este daca sunt in functiune in acelasi timp , in cazul incarcarii mari pe unul dintre ele , al-2-lea preia din cereri ?
                           Multumesc anticipat !

Edited by mirkomircea, 09 August 2012 - 13:40.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmirkomircea, on 9th August 2012, 13:39, said:

daca crapa ns1 intra in functiune ns2 la celalalt IP ?
Nu. Ambele servere sunt în funcțiune în paralel.

View Postmirkomircea, on 9th August 2012, 13:39, said:

daca sunt in functiune in acelasi timp , in cazul incarcarii mari pe unul dintre ele , al-2-lea preia din cereri ?
Google după ns1 ns2 balancing îmi dă: https://lists.isc.or...uly/057909.html

Învață unde se pun spațiile în tehnoredactarea textelor, uite îți marchez cu negru locurile unde NU trebuie să fie un spațiu:

View Postmirkomircea, on 9th August 2012, 13:39, said:

daca sunt in functiune in acelasi timp
Spoiler
?
http://www.learnengl...tuationtext.htm

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa vezi cum lucreaza DNSulin cazul in care ai 2 sau multe NSuri declarate pentru un domeniu joacate cu dig vei observa ca vei primi raspunsuri de la toate NSurile unui domeniu.

#4
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006

View PostOriginalCopy, on 9th August 2012, 14:55, said:

Nu. Ambele servere sunt în funcțiune în paralel.


Google după ns1 ns2 balancing îmi dă: https://lists.isc.or...uly/057909.html

Învață unde se pun spațiile în tehnoredactarea textelor, uite îți marchez cu negru locurile unde NU trebuie să fie un spațiu:

http://www.learnengl...tuationtext.htm


         Chiar crezi ca era nevoie de interventia ta ingamfatule , infatuatule ....aici era vb. de servere nu de tehnoredactarea textelor , te mai dai si moderator , dar esti in afara subiectului ... posteaza la alta rubrica .

View PostMembruAnonim, on 9th August 2012, 18:37, said:

Ca sa vezi cum lucreaza DNSulin cazul in care ai 2 sau multe NSuri declarate pentru un domeniu joacate cu dig vei observa ca vei primi raspunsuri de la toate NSurile unui domeniu.

     Mersi Kagaroth , la subiect si amabil ca intotdeauna ... ce nu m-am lamurit eu ....daca se opreste ns1 , ramane ns2 ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic ?
    A-2a problema sa presupunem ca pe ns2 am un domeniu si un site in plus fata de ns1 ...il gaseste daca sunt ambele in functiune ?
    Banuiesc ca nu ai testat ...doar o parere ....Multam !

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Daca pica ns1 atunci ns2 va prelua toate cererile pentru domeniile pentru care ns2 este primar sau secundar;
2. Da, idea este ca in cazul in care ai 2 sau mai multe NSuri unul va fi primary nameserver pentru domeniul X, restul vor fi secondary nameservers. De aici rezulta ca daca vrei pentru domeniul Y poti pune primar ns2 si vei avea domeniul X tinut pe ns1 si ns2 cu ns1 primar si domeniul Y tinut pe ns2 cu ns2 primar. Cata vreme la ripe, RoTLD, RNC, etc, etc, etc, ai declarat un ns sau mai multe nu conteaza cum creezi tu zonele ca cererile catre domeniile tale vor ajunge unde trebuie.

Edited by MembruAnonim, 09 August 2012 - 18:09.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Mailul pe care ți l-am pus sub nas răspunde exact la întrebările tale, dacă ai obiceiul să citești ... :rolleyes:

Nu te mai ataca așa când oamenii îți întind o mână, ba să înveți să cauți pe google, ba să tehnoredactezi. Eu mă bucur de fiecare dată când alții îmi spun lucruri de bine. Doar nu suntem la grădiniță.

#7
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006

View PostOriginalCopy, on 9th August 2012, 20:51, said:

Mailul pe care ți l-am pus sub nas răspunde exact la întrebările tale, dacă ai obiceiul să citești ... :rolleyes:

Nu te mai ataca așa când oamenii îți întind o mână, ba să înveți să cauți pe google, ba să tehnoredactezi. Eu mă bucur de fiecare dată când alții îmi spun lucruri de bine. Doar nu suntem la grădiniță.


        Daca erai atent la ce am intrebat vedeai ca am citit inainte sa intru pe forum...am pomenit de Cluster , deci stiu ce presupune FailOver si LoadBalancing , necesitatea mai multor IP -uri , noduri si servere master , slave , etc...dar am mentionat ca nu este cazul deoarece nu se produc modificari pe site-urile gazduite , deci nu trebuie sa-si faca back-up , alea , alea....
        Am pus o intrebare simpla si anume ce se intampla daca mai declar pe ns2 ...la care tu te-ai gandit sa ma dojenesti ca fac greseli de punctuatie . Pastreaza pt. tine aceste pareri , eu scriu cum vreau si daca nu-ti place nu te baga in seama , adica pastreaza tacerea .

#8
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
ești agramat dacă lași spațiu înainte de virgula
ști pe dracu ce înseamnă load balancing, dacă știai nu mai puneai întrebarea ce se întâmplă dacă cade un ns
"deci" se folosește când tragi o concluzie

Edited by tracius01, 10 August 2012 - 01:52.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmirkomircea, on 9th August 2012, 23:40, said:

Daca erai atent la ce am intrebat vedeai ca am citit inainte sa intru pe forum...am pomenit de Cluster , deci stiu ce presupune FailOver si LoadBalancing , necesitatea mai multor IP -uri , noduri si servere master , slave , etc...dar am mentionat ca nu este cazul deoarece nu se produc modificari pe site-urile gazduite , deci nu trebuie sa-si faca back-up , alea , alea....
        Am pus o intrebare simpla si anume ce se intampla daca mai declar pe ns2 ...la care tu te-ai gandit sa ma dojenesti ca fac greseli de punctuatie . Pastreaza pt. tine aceste pareri , eu scriu cum vreau si daca nu-ti place nu te baga in seama , adica pastreaza tacerea .
Dacă erai atent la ce ai întrebat, îți dădeai seama că practic întrebi dacă NS-urile fac vr-un fel de load balancing implicit sau nu. Nu e musai să scoți artileria grea (scule "gândite special" pentru un scop, pentru ca acel scop, aici load balancing, să fie atins; lucruri "mari" se pot face și cu un toolset mic).

Și dacă erai atent la ce ai întrebat, îți dădeai seama și ce să google-uiești.

Citește acel e-mail, e explicat acolo ;)

Cât despre scris, ți-am dat un sfat, ca să nu mai scrii mediocru. Mă doare-n pix la o adică dacă o faci sau nu. Unii scriu mediocru de la mama natură, alții dintr-o încăpățânare de grădinițari :lol:

Edited by OriginalCopy, 10 August 2012 - 02:02.


#10
mirkomircea

mirkomircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.11.2006

View Posttracius01, on 10th August 2012, 02:48, said:

e?ti agramat dacă la?i spa?iu înainte de virgula
?ti pe dracu ce înseamnă load balancing, dacă ?tiai nu mai puneai întrebarea ce se întâmplă dacă cade un ns
"deci" se folose?te când tragi o concluzie


     Auzi cultule , cred ca tu nu ai vacanta cata scoala am eu ....taci draqului in gura ...sunteti buni sa interveniti complet aiurea , de sfaturi la obiect pixul. Abia asteptati sa intrbe cineva ceva sa aveti motiv de misto... reusiti sa alungati toti membrii , efect ce nu este in interesul forumului...Sa va fie rusine !

Edited by mirkomircea, 10 August 2012 - 14:44.


#11
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Gasesti o explicatie mai ok decat as putea oferi eu aici: http://www.ntchostin...ltiple-dns.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate