Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Prima casa prin BRD - evaluare apartament la alb

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mareshal

Mareshal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.01.2008
Am fost azi la BRD, sa cer un raspuns in legatura cu dosarul meu. Dosar e mult spus, deoarece au fost cateva acte sa vada daca imi e acceptat dosarul in final, pentru ca am doar 4 luni la noul loc de munca, si nu 6 cum cer ei minim. Ideea e ca am continuitate in munca, adica 11 luni (7 + 4).

Tipa de la BRD, mi-a zis ca se poate, au mai fost cazuri, dar s-a intamplat sa fie cerut un garant. Asta iese din discutie, nu am cum.

Pentru dosar mi-a cerut in principal antecontract cu avansul(5%) si raport de evaluare al apartamentului.

Apartamentul e nou, dar e la alb, adica nu are gresie, faianta si parchet pus, doar usa la intrare, termopane, centrala. Vanzatorul a zis ceva de genul: dai avansul, iti alegi ce faianta, gresit, parchet vrei il punem, apoi faci evaluarea, dar banca imi zice ca pot face evaluarea pe acelasi pret cu apartamentul la alb.

Se poate asa ceva ?

Ce clauze ma pot proteja pe mine, in cazul in care BRD imi respinde dosarul, daca eu am facut evaluarea si am dat avansul ?

#2
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Se poate. Si la mine este aceeasi situatie, cei la banca (BCR) imi spun ca evaluarea se poate face la alb pentru a merge mai repede dosarul la Fondul de garantare. Practic nu ai nimic de pierdut daca faci asa cum iti sugereaza banca. Partea cu adevarat problematica este cea legata de vechimea in munca- nu stiu cum o sa treci de juridicul lor.

#3
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Ce banca iti da tie bani pentru casa avand 1 an in campul muncii si 3 luni la locul actual?
Chiar si-o merita bancile.

#4
Mareshal

Mareshal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcristian0007, on 7th August 2012, 21:37, said:

Ce banca iti da tie bani pentru casa avand 1 an in campul muncii si 3 luni la locul actual?
Chiar si-o merita bancile.
Daca nu ai nimic constructiv de zis, mai bine taci. Nu ma cunosti, nu stii ce lucrez, unde lucrez si ce salariu am. Mai bine o sa stau in chirie pana la 40 de ani ca tine.

#5
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salutare!

  Era cat pe ce sa ma mut intr-un apartament ... dar n-a fost sa fie asa.

  Sa va explic de ce:

  Ap este de 4 camere, din zona Colentina Rau (mai exact str. Radovanu), e vorba de 77 mp utili, 86 mp construiti ...

  http://www.gacity.ro/oferte/6169

  Apartamenul arata OK, e cu imbunatatiri nu gluma... ce sa mai ne place f mult. Sincer!
  Ideea e ca am ajuns cu proprietarul si agentia la un pret.
  Am trimis actele la verificat (cadastru, intabulare, extrasul de carte funciara, copii buletine s.a.) -> in mare totul a fost OK.

  OK, a venit evaluatorul ... si ne-a lovit in plex. Bum!!!

  A evaluat ap cu 10.000 EUR mai putin decat am negociat noi!
  Motivul: zona - zona e considerata ca fiind periferica (Colentina - Fundeni), apoi etajul din cauza ca nu e intre 1 si 4, poate si anul blocului - 1986....

  ps: evaluatorul nu a avut de unde sa stie pretul la care am ajuns noi impreuna cu proprietarul si agentia

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postthetraveler, on 27 septembrie 2012 - 15:18, said:

Salutare!

  Era cat pe ce sa ma mut intr-un apartament ... dar n-a fost sa fie asa.

  Sa va explic de ce:

  Ap este de 4 camere, din zona Colentina Rau (mai exact str. Radovanu), e vorba de 77 mp utili, 86 mp construiti ...

  http://www.gacity.ro/oferte/6169

  Apartamenul arata OK, e cu imbunatatiri nu gluma... ce sa mai ne place f mult. Sincer!
  Ideea e ca am ajuns cu proprietarul si agentia la un pret.
  Am trimis actele la verificat (cadastru, intabulare, extrasul de carte funciara, copii buletine s.a.) -> in mare totul a fost OK.

  OK, a venit evaluatorul ... si ne-a lovit in plex. Bum!!!

  A evaluat ap cu 10.000 EUR mai putin decat am negociat noi!
  Motivul: zona - zona e considerata ca fiind periferica (Colentina - Fundeni), apoi etajul din cauza ca nu e intre 1 si 4, poate si anul blocului - 1986....

  ps: evaluatorul nu a avut de unde sa stie pretul la care am ajuns noi impreuna cu proprietarul si agentia
In anunt apare S= 96 mp ( construiti ? ), cu 85.000 Euro. Asta a fost pretul final ? Atunci inseamna ca evaluatorul l- a evaluat la 75.000 Euro. Inseamna cam 781 Euro/ mp construit ( 75.000/ 96 mpc ) .
Voi nu i-ati ( nu ia-ti ! ex: ia-ti apartament- e corect ) spus suma la care v-ati ( nu va-ti ! ) inteles ?Posted Image

#7
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salut!
SU reala este de 78 mp, si SC de 86 mp -> agentiilor le place la nebunie sa scrie la SU, SC iar la SC sa mai adauge inca vreo 10 mp asa din burta ... ca de, daca nu se uita cumparatorul (daca nu cer un cadastru, schita, releveu ceva) poate, poate merge..
  Pretul initial era de 85.000 EUR, dupa negocieri am ajuns la 81.500 EUR ... iar banca ne-a evaluat la 70.000 EUR (stiind deja pretul stabilit la 81.500 EUR).
  Super tare! Nu?! :)

"ps: evaluatorul nu a avut de unde sa stie pretul la care am ajuns noi impreuna cu proprietarul si agentia" -> rectific: evaluatorul a stiut pretul de 81.500 EUR stabilit de noi - cel putin asa ni s-a zis

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate