Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Depanare sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Au fost niste teste de surse facute de Chip.de, parca, anul trecut. Au avut 3 surse ( modele diferite ) Thermaltake in probe, din care 2 au luat foc in momentul utilizarii la valoare nominala. Nu au intrat in protectie. Asta in timp ce alte surse cum ar fi Seasonic au mers fara probleme la valori cu 50% mai amri decat valoarea nominala.

Un calculator mediu consuma in sarcina cam 250w maxim. Mie un Quad 9550 cu o placa video nVidia 430 mi-se duce in maxim 150w masurati. In idle sta sub 50w.

Problema e ca doar sursele de marca scot exact cat scrie pe ele ( teoretic ar trebui sa poata rezista si al consum cu 10% mai mare fara sa se intample nimic ). Cele no-name abia daca scot jumate.

Ptr informatii suplimentare n-ar strica sa cititi primul post din topicul asta - http://forum.softped...howtopic=180445

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Putin probabil. De la incalzire izolatorul se topeste, miroase si iti dai seama. Dupa un timp caldura topeste conectorii si fie intrerupe circuitul, fie provoaca un scurt circuit si sare siguranta. In ambele cazuri, circuitul se intrerupe. E mai greu sa produci flacara si chiar si asa snu-mi dau seama ce ar putea sa arda in asa hal.

Cat despre cu ce am masurat, cu un wattmetru am masurat. Acum tu o sa spui probabil ca ala e o jucarie si asa mai departe. Putem sa ducem o polemica la nesfarsit si prefer sa nu fac asta. Cred ca o sa-mi asum riscurile si o sa cumpar acea sursa. E ieftina, firma e cunoscuta, sper sa duca sistemul. Ce ma deranjeaza e ca are doar o mufa pentru placa video si placa mea are nevoie de doua. Cat despre luat foc, din nou (si nu bravez) vreau sa o vad si pe asta. Asta e un caz de Mythbusters.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E ieftina, firma e cunoscuta, sper sa duca sistemul. Ce ma deranjeaza e ca are doar o mufa pentru placa video si placa mea are nevoie de doua.
Pai inseamna ca nu vei putea folosi placa video actuala.
Firma e cunoscuta ( in special ptr coolerele care le producea, si apoi ptr carcase ) , dar sper ca ai citit topicul indicat. Nu e ea producatoarea surselor, foloseste surse de la mai multi fabricanti OEM.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De Sirtec ce spuneti ? Am gasit un model cu 2 mufe pentru video, eficienta 82% si 80 bronze certified. Acum stau si ma intreb, certificarile astea se dau de un institut independent si autorizat ? Pentru ca oricine poate scrie minciuni pe cutie.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca binevoiai sa citesti topicul indicat, vedeai ca Sirtec e in aceesi categorie cu Thermaltake si Chieftec - surse medii.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am citit pe ici pe colo. Acum nu poti da 1000 lei pe o sursa, da-o incolo, e doar o sursa. Nu putem baga toti bani grei in asa ceva.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 9th August 2012, 10:33, said:

Am citit pe ici pe colo. Acum nu poti da 1000 lei pe o sursa, da-o incolo, e doar o sursa. Nu putem baga toti bani grei in asa ceva.
e de ajuns 250-300 lei.
click click

Edited by shmu, 09 August 2012 - 10:02.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

e de ajuns 250-300 lei.
Mi-ai luat-o inainte :D

Oricum e preferabil o sursa de calitate care sa te tina ani de zile ( la mine o sursa "rezista" sa schimb 2-3 configuratii pe ea, si cum schimb cam la 2-3 ani... ) decat una care sa fie ieftina si sa creeze probleme.
Din experienta o sursa de calitate conteaza enorm la stabilitatea unui sistem. Plus ca de protectiile ei si de calitatea curentului scos depind si alte componente - vezi de ex HDD-urile.
Majoritatea ignora sursele pe motiv ca si una ieftina tot aia face, dar sunt o componenat esentiala ptr un PC bun.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posteiffel, on 9th August 2012, 11:05, said:

Oricum e preferabil o sursa de calitate care sa te tina ani de zile ( la mine o sursa "rezista" sa schimb 2-3 configuratii pe ea, si cum schimb cam la 2-3 ani... ) decat una care sa fie ieftina si sa creeze probleme.
eh.. nici chiar...
acum nu ai putea folosi o sursa din 2007 pentru ca nu are(de obicei) destui conectori sata si 6-8pin pt video... in plus, au conector 4 pin (in loc de 8 pin) pt placile de baza.

oricum ideea e sa-ti iei o sursa buna (sau macar bunicica daca nu forjezi sistemul).

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu sint pentru o sursa buna, dar nu chiar un Ferrari al surselor, nu ma dau banii afara din casa. Daca era sa iau ceva ieftin si in consecinta prost e plina piata de surse de la 60 lei pana pe la 150. Dar eu am avut un Fortron inainte si apoi Chieftec (si nu cele mai ieftine modele). Ambele s-au ars dupa 2 ani si putin. Stiu ca o sursa e importanta, dar nu vreau sa dau mai mult decat am nevoie. Ca orice produs, de la un punct cresterea de calitate si performanta se face cu costuri mari si nu se merita decat la un heavy duty. Sistemul meu nu are nevoie de o sursa de 600 w, sint convins ca 500 e arhisuficient. Ce spuneti de http://www.pcgarage....nt-bronze-500w/ ?

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 9th August 2012, 11:32, said:

Sistemul meu nu are nevoie de o sursa de 600 w, sint convins ca 500 e arhisuficient. Ce spuneti de http://www.pcgarage....nt-bronze-500w/ ?
sa inteleg ca te zgarcesti la 20 lei? (vezi al 2-lea link al meu)

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu, ma zgarcesc la 36 lei, care reprezinta 13% din ceva ce nu am nevoie. Sistemul meu nu va ajunge in veci sa consume atat.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

acum nu ai putea folosi o sursa din 2007 pentru ca nu are(de obicei) destui conectori sata si 6-8pin pt video... in plus, au conector 4 pin (in loc de 8 pin) pt placile de baza.
Ai sa razi, pe un calculator folosesc un Enermax de 500W fabricat in 2006. N-am eu conector de 8 pini pe placa de baza, dar sursa are conector 2x4. Plus 2 conectori ptr placa video. Ce-i drept nici pe-astia nu-i folosesc, noroc ca e modulara.

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 9th August 2012, 12:47, said:

Nu, ma zgarcesc la 36 lei, care reprezinta 13% din ceva ce nu am nevoie. Sistemul meu nu va ajunge in veci sa consume atat.
ok.. atunci e buna si aia...
apropo.. asa ca sa stii... cu cat sursa scoate putere mai mare, cu atat e mai putin stresata si rezista mai bine in timp (exceptand cazul in care ai ghinion si cedeaza o piesa  din cauza ca e proasta). ai putea sa tii pc-ul 24/7 cu sursa aia (de 600).

apropo... in toate astea 2 pagini nu te-ai obosit sa spui ce componente ai.

Edited by shmu, 09 August 2012 - 15:29.


#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu m-am obosit pentru ca nu am considerat necesar. Nu e un topic pentru un sfat privind achizitia unei surse. Ulterior am intrebat doar referitor la calitatea unei surse, nu si daca face fata. Imi cunosc sistemul, stiu cat consuma. In sarcina aprox 350 w, in idle si navigare in jur de 220 w. Daca sursa e buna, trebuie sa faca fata. Sigur ca daca ai o Dacie si mergi cu ea la 180 km/h pe autostrada simti ca gafaie, pe cand cu o masina sport ai rezerve de putere gramada, dar trebuie sa vezi si cat costa ambele. Din nou, initial am intrebat daca e ceva ce poate fi reparat usor. Am desfacut sursa, raspunsul e nu.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu e un topic pentru un sfat privind achizitia unei surse.
Ba tocmai asta e. In primul post ai detalii despre cum sa alegi o sursa buna si cum sa o identifici printre atatia producatori, iar in restul topicului se dau sfaturi de achizitie.

#35
cuc_elvetian

cuc_elvetian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.08.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 10th August 2012, 09:23, said:

Nu m-am obosit pentru ca nu am considerat necesar. Nu e un topic pentru un sfat privind achizitia unei surse. Ulterior am intrebat doar referitor la calitatea unei surse, nu si daca face fata. Imi cunosc sistemul, stiu cat consuma. In sarcina aprox 350 w, in idle si navigare in jur de 220 w. Daca sursa e buna, trebuie sa faca fata. Sigur ca daca ai o Dacie si mergi cu ea la 180 km/h pe autostrada simti ca gafaie, pe cand cu o masina sport ai rezerve de putere gramada, dar trebuie sa vezi si cat costa ambele. Din nou, initial am intrebat daca e ceva ce poate fi reparat usor. Am desfacut sursa, raspunsul e nu.

Te intereseaza o sursa Chieftec GPS-350EB 101A, 350 watti reali, supersilentioasa, stabila, grea, 2 kg, 100 RON negociabil, pret magazin 180 RON? (am folosit-o cam un an). Conectori are 2 sata, 6 molex (unul e cu adaptor sata si inca doua cu adaptor PCIE-E 6 pini, deci mai raman cel putin 2 molexuri sa le faci cu 6 pini pentru placa video), conector 24 pini pentru placa de baza si 4 pini pentru proc. Cine o ia si nu-i convine, o poate returna, si trimit banii inapoi.

A tinut un E2180 la 2,8 GHz, 2 harduri WD sata 2 si 3, de 320 si 500, un hdd extern de 1 TB (conenctat pe placuta adaptor USB 3.0 alimentata prin molex), o placa video GTS 450, un cooler Scythe Ninja 3 de 1 KG, un DVDRW, 4GB DDR2 800MHz cas 4, si toate astea consumau cam 300W. Am trecut la un Thermaltake smart 630W pentru ca am inlocuit procul cu un Quad 8400 si intentionez sa schimb si placa video cu ceva gen 560GTX.

View Postshmu, on 9th August 2012, 10:59, said:

e de ajuns 250-300 lei.
click click

Grija la Sirtec ca face zgomor, turatie mare la fan, plus palele fanului au niste gropite care maresc frecarea cu aerul deci produc si alea zgomot. Cine vrea dead silent sa ia Chieftec, Thermaltake sau poate Seasonic din alea fara fan, dar care costa nu gluma. Si luati de la emag ca la astia poti returna de cate ori vrei un produs, fara sa-ti opreasca din bani. PCgarage opresc pe putin 15% pe motiv ca ai deteriorat IREMEDIABIL orice li se nazare lor (verificat pe propria piele)

Edited by cuc_elvetian, 10 August 2012 - 09:51.


#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Multumesc, dar doresc sa cumpar o sursa noua. Si mai puternica de 350 watti.

Eiffel, ma refeream strict la threadul deschis de mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate