Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandati un stil de arte martiale

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Salutare , am 29 ani , 1.82m si 77kg...am inceput sa lucrez la conditia mea fizica , umblu la sala de fitness att pentru bodybuilding ( putin nu doresc sa exagerez) cit si aerobic.Pe viitor as dori sa ma inscriu si la niste cursuri de arte martiale , din cite m-am interesat la mine in oras as avea urmatoarele optiuni sigure :  karate kyokushin , wushu , Judo , Kickbox , jiu jitsu si MMA .Nu cunosc foarte multe despre ele decit ce am mai citit asa pe wiki and stuff...nici nu am practicat ceva asemanator din ce am citit primele 2 mi s-ar parea cele mai interesante....m-ar interesa un stil care sa dezvolte forta si disciplina in general dar sa aiba atit  elemente de lupta cu bratele cit si cu piciorul in mod echilibrat.Din cite am vazut acum la tv in competitia de Judo de la Olimpiada , Judo e un sport bazat in primul rind pe priza , n-am vazut lovituri de nici o culoare , va rog sa ma corectati daca ma insel...jiu jitsu din materialele urmarite pare iarsai fara lovituri ci pare exclusiv de autoaparare (nu e idee rea apararea dar as vrea si citeva lovituri de dragul artei ) .Despre MMA nu prea stiu ,mai raman  Kickbox , karate kyokushin si  wushu zic eu asa ca necunoscator dar va rog sa-mi scrieti citeva pareri.Ideea este ca va dati seama la varsta asta nu vreau sa invat arte martiale sa ma bat prin discoteci :) asta as fi vrut la 16 ani poate , acuma caut ceva care sa dea forta fizica si psihica coraborate cu tehnici de aparare si atac in caz de necesitate.

#2
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Dupa parerea mea, ar trebui sa practici Wushu. Este stil chinezesc si este mult mai frumos. Japonezii doar danseaza! :)

#3
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Oricare dintre acele sporturi iti dezvolta disciplina (sigur, depinde si de antrenor).
Alege intre Kickbox si MMA deoarece sunt sporturi full contact unde loviturile sunt mai bune, mai practice decat la celelalte.
Cel mai bine alegi kickbox pentru ca se insista pe lovituri din combinatii  de brate sau brate + picioare. MMA implica si lupta la sol care e ceva mai complicata.
"tehnici de aparare" ? Sa fim seriosi. Trebie sa eviti pe cat de mult scandalurile pentru ca in strada cu derbedeii nu este ca in ring sau la antrenament.

#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Chiar sambata trecuta am vazut o faza care mi-a taiat apetitul de orice scandal in aer liber :lol: (nu ca eram eu amator dar nici nu fugeam de ele). La clubul unde merg eu, doi fosti puscariasi (chiar mici, nu malaci) au mucificat un agent de paza si pe cei doi patroni. Agentul de paza e halterofil (MAAARE) si fost practicant de lupte greco-romane. Ii dovedea usor pe cei doi dar s-a impiedicat de o treapta de beton, a ajuns pe jos si si-a luat un bolovan in cap (lesinat)...apoi macel. Unul dintre patroni a scapat doar cu 10 lovitui de baston telescopic pe corp iar celalalt in spital cu piciorul rupt :|

Cea mai buna autoaparare e evitarea oricarui scandal ;)

#5
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010

View Postbrainium, on 3rd August 2012, 21:29, said:

Agentul de paza e halterofil (MAAARE) si fost practicant de lupte greco-romane. Ii dovedea usor pe cei doi dar s-a impiedicat de o treapta de beton, a ajuns pe jos si si-a luat un bolovan in cap (lesinat)...apoi macel.

Dovada că luptele de stradă sunt total imprevizibile și nici un stil de luptă nu poate garanta că vei scăpa teafăr.

Quote

Cea mai buna autoaparare e evitarea oricarui scandal

Corect :)

Aruncă o privire și pe Krav Maga. Este un stil de arte marțiale orientat către situații reale. Se bazează pe lovituri dure, brutale și nu are reguli (lovitura la oo este permisă și chiar recomandată în anumite situații), motiv pentru care nu se organizează competiții de Krav Maga. Nu știu cât de răspândit este acest stil la noi în țară, dar văd că există o școală: http://krav-maga.ro/

#6
niku08

niku08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2010
Cum esti la inceput ar fi cel mai bine sa inveti wushu si apoi kickbox, MMA, etc. e mult mai usor pt tine,
nu poti invata dintr-o data kickbox, etc, trebuie sa le inveti pe rand de la slow la strong

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbrainium, on 3rd August 2012, 21:29, said:

Ii dovedea usor pe cei doi dar s-a impiedicat de o treapta de beton, a ajuns pe jos si si-a luat un bolovan in cap (lesinat)...
s-a impiedicat, trebuie sa ai un ghinion tampit sa patesti asa ceva, cred ca-i rupea pe aia doi ; n-are relevanta ca s-a impiedicat de o treapta, se considera ghinion.

View Postbrainium, on 3rd August 2012, 21:29, said:

Cea mai buna autoaparare e evitarea oricarui scandal ;)
si daca n-ai cum sa-l eviti ce faci ? stai si incasezi ?  :death:

View Postbrainium, on 3rd August 2012, 21:29, said:

10 lovitui de baston telescopic pe corp iar celalalt in spital cu piciorul rupt :|
baston, baston, pai nu dai cu pumnii ca fraieru cand unu are baston, iei si tu un scaun sau un topor si ii dai. :w00t:
deci una e povestea cu arme si alta-i fara arme, diferenta e ca de la cer la pamant.

Edited by Motanu13, 04 August 2012 - 12:12.


#8
iliescuflorin85

iliescuflorin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2012
eu iti recomand kyokushinkai.  depinde cine practica asa ceva in orasul tau. nu-ti recomand kick box sau mma, pentru ca nu sunt stiluri de arte martiale, sunt stiluri de lupta, pt necunoscatori karate-do inseamna lupta cu mana goala! ...in romania K1 si MMA au luat un avant extraordinar odata cu mediatizarea , dar calitatea antrenamentelor e foarte slaba. cu mici exceptii, bucuresti si iasi, nu avem scoli si antrenori pregatiti pt asa ceva. despre kyokushin gasesti multe materiale, dar trebuie sa mergi intr-o sala si-ti vei da seama singur daca ti se potriveste sau nu. bafta!

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbrainium, on 3rd August 2012, 21:29, said:

Chiar sambata trecuta am vazut o faza care mi-a taiat apetitul de orice scandal in aer liber :lol: (

Ii dovedea usor pe cei doi dar s-a impiedicat de o treapta de beton, a ajuns pe jos si si-a luat un bolovan in cap (lesinat)...apoi macel.

Ti-a trecut apetitul de a te impiedica sau cum ?
Ce rezulta de aici ? Ca daca iese nasol sa ai grija sa fii pe teren liber, drept, nu la inghesuiala.
Si zici ca puscariasii erau meseriasi la dat bolovani in cap unora lesinati pe jos ? Foarte duri tipii...

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View PostTiberiu_Alexander, on 3rd August 2012, 21:01, said:

Aruncă o privire și pe Krav Maga. Este un stil de arte marțiale orientat către situații reale. Se bazează pe lovituri dure, brutale și nu are reguli (lovitura la oo este permisă și chiar recomandată în anumite situații), motiv pentru care nu se organizează competiții de Krav Maga. Nu știu cât de răspândit este acest stil la noi în țară, dar văd că există o școală: http://krav-maga.ro/

Pai nu se organizeaza competitii deoarece s-ar omora participantii intre ei si asta s-ar numi antisemitism.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca motivul pentru care nu se organizeaza competitii de Krav Maga e cel amintit, treaba e simpla. Sa faca doar competitii feminine.

Edited by overseas, 09 August 2012 - 19:46.


#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
krav nu se bazeaza doar pe loviturile la oo; are de asemenea lovituri la gat, piramida nazala, ceafa, tample, care date cu spirit de raspundere pot fi mult mai periculoase decat cele date la oo.
De exemplu, lovitura la tample a existat la un moment dat in box, dar a fost eliminata datorita accidentarilor frecvente

#13
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postbogwol, on 10th August 2012, 09:07, said:

krav nu se bazeaza doar pe loviturile la oo; are de asemenea lovituri la gat, piramida nazala, ceafa, tample, care date cu spirit de raspundere pot fi mult mai periculoase decat cele date la oo.
De exemplu, lovitura la tample a existat la un moment dat in box, dar a fost eliminata datorita accidentarilor frecvente

haules doamne iarta-ma


cum adica a fost eliminata???
tu te uiti la box?

#14
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postalbinaverde, on 10th August 2012, 10:18, said:

haules doamne iarta-ma


cum adica a fost eliminata???
tu te uiti la box?

ok, nu m-am exprimat cum trebuie: intradevar la box exista lovitura directa/upercut in frunte/eventual tampla. Ma refeream la lovitura cu dosul pumnului; aceasta a fost interzisa pentru zona tampla/lateral cap

Edited by bogwol, 13 August 2012 - 09:07.


#15
Knockout_your_limits

Knockout_your_limits

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2018
Buna ziua! Noi ne ocupam cu echipamente pentru sporturile mentionate! Knockout Store, fiind cel mai mare magazin online pentru sporturile de contact, ofera cel mai bun raport pret-calitate!
Nu ezitati sa vizitati site-ul nostru sau sa ne contactati.
www.knock-out.ro

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
MMA si Kickbox nu sunt arte martiale, sunt denumiri umbrela pentru sporturi de contact care cuprind tehnici din diverse arte martiale.
Intr-o incaierare boxul te poate ajuta cel mai bine, pentru ca loviturile de picior bune sunt greu de executat si te poti trezi cu piciorul prins de adversar si aruncat la pamant. Aceleasi tehnici de box sunt folosite si in MMA/Kickboxing.

O regula buna este ca daca adversarul este mai mari si mai greu decat tine are toate sansele sa te cafteasca insa nu si sa te prinda din urma.

Edited by spooky51, 31 July 2018 - 08:14.


#17
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Aia cu piciorul prins de adversar e dintr-un film? Te intreaba unul care a avut 3 coaste rupte de la o lovitura de picior într-un meci oficial.


#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Recomand Kyokushin cu ceva box, Judo daca chiar ai vointa sau MMA.
Si niste fiare asa, la supliment.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate